Avusturya Üniversiteleri

Avusturya Üniversiteleri: Avusturya'da Üniversite Okumak ve Başvuru İşlemleri

Avusturya üniversiteleri, tıp, hukuk, mühendislik, sanat, sosyal bilimler ve iktisadi bilimler gibi pek çok alanda lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde eğitim vermektedir. Avusturya’da üniversite eğitimi, öğrencileri akademik anlamda geliştirmenin yanında öğrencilerinin kişisel gelişimlerine de önem vermektedir.

Avusturya’da 3 tıp üniversitesi, 6 sanat okulu, 3 teknik üniversite ve 9 büyük kampüs üniversitesi olmak üzere toplam 21 devlet üniversitesi bulunmaktadır. Avusturya’da bulunan 21 devlet üniversitesinden 14’ü QS Dünya Üniversite Sıralamaları gibi uluslararası üniversite sıralamalarında en başarılı üniversiteler arasında yer almaktadır.

2021 yılı verilerine göre Avusturya üniversitelerine kayıtlı olan 365,462 öğrenciden 105,984’i uluslararası öğrencilerden olmuştur ve bu bilgi Avusturya üniversitelerinde eğitim gören öğrencilerin %29’unun uluslararası öğrenciler olduğunu göstermektedir.

Avusturya Ulusal İstatistik Kurumu’nun 2021 verilerine göre Avusturya üniversitelerine kayıtlı olan uluslararası öğrencilerin %19’u uygulamalı bilimler üniversitelerinde öğrenim görmekte ve fen bilimleri bölümlerinde eğitim almaktadır. 2014 yılında Uluslararası Öğrenciler Memnuniyet Ödülleri kapsamında, yaklaşık 7000 uluslararası öğrencinin paylaştığı yorumlar sonucunda Avusturya üniversitelerinin memnuniyet notu 10 üzerinden 9 olarak belirlenmiştir.

Avusturya’da okumak, üniversitelerin yüksek eğitim kalitesiyle ve Avrupa’nın kalbinde zengin bir kültür ile uluslararası öğrenciler için hem profesyonel hem de kişisel gelişim imkanı sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Avusturya'da Üniversite Eğitimi Nasıldır?

Avusturya’da üniversite sistemi, merkezi bir yükseköğrenim kurumuna bağlı değildir ve üniversite kayıtları tamamen her üniversitenin kendine özgü öğrenci kabul sistemi ile yapılmaktadır. Avusturya’da üniversite başvuruları, aday öğrenciler tarafından direkt üniversitelere yapılmaktadır. Avusturya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler, kayıt olmak istedikleri üniversitelere başvuru yapmakta ve üniversiteler kendi kriterlerine uygun öğrencileri kabul etmektedir.

Avusturya’da eğitim veren üniversiteler, devlet üniversiteleri, özel üniversiteler, uygulamalı bilim üniversiteleri ve öğretmen eğitimine yönelik üniversiteler olmak üzere temelde 4 gruba ayrılmaktadır.

Avusturya üniversiteleri lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde yükseköğrenim programlarına sahiptir.

Avusturya üniversiteleri öğrencilerin başarılarını ders notları, katılım gösterdikleri akademik projeler gibi ölçütlere göre hem akademik anlamda hem de öğrencilerin okul dışında kendilerini geliştirmek için katıldıkları gönüllü projelere, sosyal sorumluluk projelerine ve sosyal becerilerine göre değerlendirmektedir. Avusturya üniversiteleri başvuru sürecinde aday öğrencilerden niyet mektubu talep edebilmekte ve niyet mektupları aracılığıyla aday öğrencilerin iletişim becerilerini, eğitim almak istedikleri alana yönelik ilgilerini değerlendirmektedir.

En İyi Avusturya Üniversiteleri Hangileridir?

Avusturya en iyi üniversiteler sıralamasında özellikle köklü devlet üniversiteleri öne çıkmaktadır.

2022 yılı QS verilerine göre en iyi Avusturya üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Viyana Üniversitesi, Viyana
 • Viyana Teknik Üniversitesi, Viyana
 • Graz Teknoloji Üniversitesi, Graz
 • Innsbruck Üniversitesi, Innsbruck
 • Johannes Kepler Üniversitesi, Linz
 • Klagenfurt Alpen-Adria Üniversitesi, Klagenfurt
 • Graz Üniversitesi, Graz
 • Salzburg Üniversitesi, Salzburg

Viyana Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?

Viyana Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?
Viyana Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?

Viyana Üniversitesi, Avusturya’nın başkenti Viyana’nın Innere Stadt Bölgesi’nde bulunmaktadır. Viyana Üniversitesi, 1365 yılında Dük IV. Rudolph tarafından kurulmuştur. 2022 yılı QS sıralamasına göre Viyana Üniversitesi dünya sıralaması içinde 151. sırada yer almaktadır. 2022 yılı verilerine göre Viyana Üniversitesi bölümleri toplam 90.000 öğrenciye eğitim vermektedir.

Viyana Üniversitesi’nin 2022 verilerine göre kayıtlı bulunan 90.000 öğrenci içinde 27.162 uluslararası öğrenci bulunması ile öğrenci nüfusunun %30’unu uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Viyana Üniversitesi temel bilimler, sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri gibi 15 fakültede, toplam 179 eğitim programı ile lisans ve lisansüstü seviyelerinde eğitim vermektedir. Viyana Üniversitesi ücretleri lisans ve lisansüstü öğrenciler için dönem başına 747,42 Euro tutarındadır. Viyana Üniversitesi, Avusturya Hükümeti Burs Programı kapsamında öğrencilerine burs veren üniversiteler arasındadır.

Viyana Teknik Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?

Viyana Teknik Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?
Viyana Teknik Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?

Viyana Teknik Üniversitesi Karlsplatz, Getreidemarkt ve Freihaus gibi Viyana’nın farklı bölgelerinde bulunan 6 kampüse sahiptir. Viyana Teknik Üniversitesi, 1815 yılında “Viyana Kraliyet Politeknik Enstitüsü” ismiyle kurulmuştur.

Viyana Teknik Üniversitesi dünya sıralaması, 2022 yılı QS verilerine göre en başarılı 250 üniversite arasında 191. sıradadır. 2020-2021 akademik yılı için Viyana Teknik Üniversitesi’ne kayıtlı öğrenci sayısı 26.654, kayıtlı uluslararası öğrenci sayısı 8654 olarak açıklanmıştır.Viyana Teknik Üniversitesi öğrencilerinin %32’si uluslararası öğrencilerdir.

Viyana Teknik Üniversitesi bölümleri mimarlık, mühendislik, bilişim ve temel bilimler başta olmak üzere toplam 50 farklı mühendislik ve fen bilimleri enstitüsünü kapsamaktadır. Viyana Teknik Üniversitesi yüksek lisans ve lisans programları için dönemlik kayıt ücreti AB üyesi olmayan ülkelerden gelen uluslararası öğrenciler için 745,92 Euro tutarındadır. Viyana Teknik Üniversitesi, Avusturya Hükümeti Burs Programı kapsamında öğrencilerine burs veren üniversiteler arasında bulunmakta ve kendi burs programları ile öğrencilerine destek olmaktadır.

Graz Teknoloji Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?

Graz Teknoloji Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?
Graz Teknoloji Üniversitesi'nin Eğitimi Nasıldır?

Graz Teknoloji Üniversitesi, Avusturya’nın ikinci en büyük şehri olan Graz’da bulunmaktadır ve Arşidük Johann tarafından 1811 yılında kurulmuştur. Graz Teknoloji Üniversitesi, 2022 yılı QS sıralamasında 277. sırada yer almaktadır. 2020- 2021 akademik yılı verilerine göre Graz Teknoloji Üniversitesi’ne kayıtlı 13.673 öğrenci bulunmaktadır.

2020- 2021 akademik yılı verilerine göre Graz Teknoloji Üniversitesi’nde toplam öğrenci sayısının %22.9’unu uluslararası öğrenciler oluşturmakta ve üniversitede 3.130 uluslararası öğrenci eğitim görmektedir.

Graz Teknoloji Üniversitesi’nin eğitim programları malzeme bilimleri, sağlık ve biyoteknoloji, bilişim ve iletişim, üretim ve sürdürülebilir sistemler alanlarına odaklanmakta ve toplam 7 fakülte üniversite bünyesinde bulunmaktadır.

Graz Teknoloji Üniversitesi dönemlik kayıt ücreti lisans ve lisansüstü programları AB üyesi olmayan ülke vatandaşları için 726,72 Euro tutarındadır. Graz Teknoloji Üniversitesi öğrencileri, üniversitenin burs programlarından ve Avusturya Hükümeti Burs Programı’ndan faydalanabilmektedir.

Avusturya Innsbruck Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Avusturya Innsbruck Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Avusturya Innsbruck Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Avusturya’nın Tirol eyaletinde bulunan Innsbruck Üniversitesi’nin tam ismi Leopold-Frazens Innsbruck Üniversitesi’dir. Innsbruck Üniversitesi, kurulduğu 1677 yılından bu yana Avusturya’nın en başarılı üniversiteleri arasında yer almıştır. Innsbruck Üniversitesi, 2022 yılı QS üniversite sıralamasında 281. sırada yer almaktadır.

2020- 2021 akademik yılı verilerine göre Innsbruck Üniversitesine kayıtlı 28.204 öğrenci bulunmaktadır. Innsbruck Üniversitesine kayıtlı öğrencilerin %55.2’si uluslararası öğrencilerdir, 2020- 2021 akademik yılı verilerine göre Innsbruck Üniversitesine kayıtlı 12.771 uluslararası öğrenci bulunmaktadır.

Hukuk, mimarlık, mühendislik, eğitim bilimleri ve ekonomi olmak üzere Innsbruck Üniversitesinde toplam 16 fakültede lisans ve lisansüstü seviyelerinde eğitim verilmektedir. Innsbruck Üniversitesi lisans ve lisansüstü programlarının eğitim ücretleri AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları için dönemlik 726,72 Euro tutarındadır. Innsbruck Üniversitesi, Avusturya Hükümeti Burs Programı kapsamında öğrencilerine burs imkanı tanınan üniversiteler arasında yer almaktadır.

Eğitim Dili İngilizce Olan Avusturya Üniversiteleri Hangileridir?

Eğitim dili İngilizce olan Avusturya üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Viyana Üniversitesi
 • Viyana Teknoloji Üniversitesi
 • Graz Teknoloji Üniversitesi
 • Innsbruck Üniversitesi
 • Johannes Kepler Üniversitesi
 • Klagenfurt Üniversitesi
 • Graz Karl-Franzens Üniversitesi
 • Salzburg Paris Lodron Üniversitesi

Avusturya Üniversite Kayıt Ücretleri Ne Kadardır?

Avusturya üniversite kayıt ücretleri, dönemlik ortalama 726,72 Euro tutarındadır. Avusturya üniversite fiyatları, dönemlik kayıt ücretini ve zorunlu öğrenci birliği üyelik ücretini kapsamaktadır.

Avusturya üniversitelerinde kayıtlı olan öğrencilerin tamamının dönemlik 20 Euro tutarında olan öğrenci birliği üyelik ücretini ödemesi zorunludur. Avusturya yüksek lisans ücretleri okuldan okula değişmekle birlikte dönemlik ortalama 726,72 Euro tutarındadır.

FH Vorarlberg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Avusturya’daki düşük kayıt ücretli üniversiteler arasındadır; dönemlik kayıt ücreti lisans ve yüksek lisans programları için 20 Euro tutarındadır.

Avusturya’daki düşük kayıt ücretli üniversitelerden biri olan Doğal Kaynaklar ve Fen Bilimleri Üniversitesi’nin dönemlik kayıt ücreti, lisans ve yüksek lisans programları için 360 ile 730 Euro arasında değişmektedir.

Avusturya'da Ücretsiz Üniversite Eğitimi Alınabilir Mi?

Avusturya’da ücretsiz üniversite eğitimi, Avrupa Birliği ve İsviçre vatandaşı olan öğrenciler tarafından alınabilmektedir. Türk öğrenciler için Avusturya ücretsiz üniversite eğitimi imkanı yalnızca Graz Teknoloji Üniversitesi’nde bulunmaktadır, diğer Avusturya üniversiteleri için eğer herhangi bir burs programı kapsamında muafiyet durumu söz konusu değilse dönemlik kayıt ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Yabancı Öğrenciler için Avusturya Üniversite Bursları Nelerdir?

Yabancı öğrenciler için Avusturya üniversite bursları aşağıda listelenmiştir.

 • CEU Burs Programı
 • Steiermark Enerji Burs Programı (Graz Teknik Üniversitesi)
 • Kadın Teknoloji Üreticileri Burs Programı
 • Graz Teknoloji Üniversitesi Burs Programı
 • Avusturya Hükümeti Burs Programı

Yabancı öğrenciler için Avusturya üniversite burslarına başvuru yapabilmek için başvuru sahibinin en az 12 yıllık bir eğitim geçmişinin olması ve başvuru sahibinin 35 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. Yabancı öğrencilere verilen Avusturya üniversite bursları, eğitim alınan bölüme göre değişmektedir; bazı burs programları her bölümden üniversite öğrencisine burs verirken bazı burs programları yalnızca belli bölümlerde eğitim alan öğrencilere burs vermektedir.

Yabancı öğrencilere verilen Avusturya yüksek lisans bursu için başvuru şartları, başvuru sahibinin 35 yaşını geçmemiş olmasını, Avusturya üniversitelerinde denkliği bulunan bir lisans diplomasına sahip olmasını ve lisans eğitimini aldığı alanda yüksek lisans yapıyor olmasını gerektirmektedir.

Avusturya Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya üniversite başvurusu, direkt olarak kayıt olunmak istenen üniversiteye gerekli belgeleri ibraz ederek yapılmaktadır. Avusturya’da üniversite başvurusu yapmak için öncelikle eğitim alınmak istenen alana ve kayıt olunmak istenen üniversiteye karar verilmesi gerekmektedir. Avusturya’da üniversite başvurusu yaparken başvurunun yapılacağı üniversitenin ve ilgili eğitim programının başvuru kriterlerinin dikkatli bir şekilde incelenmesi ve bu kriterlerin sağlandığından emin olunması gerekmektedir.

Avusturya’da üniversitelerin genelinde lisans düzeyindeki eğitim programlarının dili Almancadır. başvuru yapacak kişilerin ilgili okulun Almanca dil yeterlilik şartını sağlamaları ve bunu belgelemeleri gerekmektedir.

Avusturya üniversite başvurusu yapabilmek için başvuru sahibinin kendi ülkesinde bir üniversiteye gidebilecek akademik yeterliliğe sahip olduğunu belgelemesi gerekmektedir. Avusturya üniversite başvurusu için başvurunun yapılacağı üniversitenin talep ettiği başvuru belgelerinin (pasaport fotokopisi, dil yeterlilik belgesi, lise diploması vb), Almanca veya İngilizce olarak hazırlanması ve okulun belirttiği şekilde (e-posta veya posta yoluyla) ibraz edilmesi gerekmektedir.

Avusturya üniversite başvurusu için gereken belgeler çoğu üniversite tarafından online olarak kabul edilmektedir ancak belgelerin posta yoluyla ibraz edilmesini talep eden üniversiteler bulunmaktadır. bu sebeple başvurunun yapılacağı üniversitenin bu konudaki yönlendirmelerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Avusturya'da Üniversite Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avusturya’da üniversite başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Kimlik bilgileri: Başvuru sahibinin uyruğunu, vatandaşı olduğu ülkeyi belgelemek üzere pasaportunun veya kimlik kartının fotokopisinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Diploma: Akademik anlamdaüniversitedeeğitim alabilecek seviyede olunduğunu belgelemek için Avusturya’da denkliği olan bir lise diplomasının ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Almanca dil yeterlilik belgesi: Avusturya’daki üniversitelerin çoğunda bölümlerin eğitim dili Almanca olduğu için başvuru sahibinin Almanca dili eğitimi aldığını ve dil yeterlilik seviyesini gösteren belgenin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Transkript: Başvuru sahibinin son eğitim yılına ait notları gösteren transkriptin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Başvuru formu: Başvuru sahibinin üniversiteye başvuru yaparken doldurduğu başvuru formunun ve kabul aldıktan sonra doldurduğu kayıt formunun ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Kayıt ücreti dekontu: Başvuru sahibi herhangi bir burs veya benzeri program kapsamında kayıt ücretinden muaf tutulmamış ise okulun dönemlik kayıt ücretinin ödendiğini gösteren banka dekontunun ibraz edilmesi gerekmektedir; ibraz edilecek banka dekontunda başvuru sahibinin isim soyisim, kimlik ve pasaport numarası bilgilerinin bulunması gerekmektedir.

Başvuru evrakları veya başvuru kriterleri gibi Avusturya’da üniversite okumak için gerekenler, başvuru yapılan üniversiteye ve eğitim programına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Avusturya'da Üniversite Okumak İçin Hangi Vize Alınmalıdır?

Avusturya’da üniversite okumak için Avusturya öğrenci vizesi alınması gerekmektedir.

Avusturya’da üniversite okumak için başvuru yapılan üniversiteden kabul mektubu alınması gerekmektedir. Avusturya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin, başvuru yaptıkları üniversiteden gelen kabul mektubu ve diğer vize evrakları ile birlikte şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla Avusturya vize başvuru merkezlerine Avusturya öğrenci vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Vizem.net, Türkiye’den Avusturya’ya eğitim amaçlı gidecek kişilere Avusturya öğrenci vizesi ve eğitim danışmanlığı hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Sık Sorulan Sorular

Avusturya’da üniversite eğitimi alacak kişiler tarafından merkezimize sıklıkla yöneltilen soruların cevapları aşağıda verilmiştir.

Avusturya'da Üniversite Okumanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Avusturya’da üniversite okumanın avantajları arasında Avusturya’daki yaşam kalitesi, Avusturya üniversitelerinin eğitim kalitesi, Avusturya’nın Avrupa’nın merkezinde yer alması ve Avusturya’nın önemli bir kültür birikimine sahip olması sayılabilmektedir. Avusturya, 2018 yılında Uluslararası Yönetim Geliştirme Enstitüsü (IMD) tarafından “Dünyanın en yaşanabilir ülkesi” seçilirken, başkent Viyana aynı kurumun yaptığı sıralamada 2018 ve 2019 yıllarında “Dünyanın en yaşanabilir şehri” seçilmiştir.

Düşük suç oranı, gelişmiş bir ekonomi, gelişmiş bir altyapı ve çok sayıda eğitim kurumuna ev sahipliği yapması sebebiyle Viyana, Avusturya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Avusturya’da üniversite okumak öğrencilere, Avrupa içinde kolayca seyahat etme ve bu sayede farklı kültürleri deneyimleme imkanı vermektedir.

Avusturya üniversitelerinin dünya genelinde yapılan üniversite başarı sıralamalarında üst sıralarda yer almaları, Avusturya’da üniversite okuyan kişilerin mezuniyet sonrasında dünyanın birçok ülkesinde tanınan bir diplomaya sahip olmalarını sağlamaktadır.

Avusturya’da üniversite okumanın dezavantajları Avusturya’nın yüksek vergi oranları ve Avusturya’da ev, araba veya ev kirası gibi gayrimenkul fiyatlarının yüksek olmasıdır. Avusturya’da vergi oranları Avrupa ülkelerinin geneline kıyasla oldukça yüksektir, bu durum Avusturya’da üniversite okuyan öğrencilerin aylık gıda ve kişisel harcama masraflarının yüksek olmasına sebep olmaktadır. Avusturya’da ev kiraları özellikle başkent Viyana’da oldukça yüksek olabilmektedir; ev yerine oda kiralamak veya üniversitenin yurdunda yaşamak, Avusturya’da üniversite okuyan öğrenciler tarafından en çok tercih edilen alternatiflerdir.

Avusturya'da En Çok Başvurulan Yüksek Lisans Programları Hangileridir?

Avusturya’da en çok başvurulan yüksek lisans programları aşağıda listelenmiştir.

 • Pazarlama
 • Uluslararası işletme
 • Bilgisayar bilimleri
 • Elektrik mühendisliği

Avusturya’nın en çok tercih edilen başarılı üniversitelerinden biri olan Viyana Üniversitesi yüksek lisans programları için bazı bölümlerde İngilizce, bazı bölümlerde ise Almanca eğitim vermektedir. Viyana Üniversitesi veya eğitim dili Almanca olan herhangi bir üniversite için Avusturya yüksek lisans eğitimi Almanca dil şartı A2 seviyesidir.

Avusturya’da yüksek lisans programlarına başvuru yapan öğrencilerin, başvuru evraklarını İngilizce veya Almanca olarak hazırlamaları gerekmektedir.

Erasmus Öğrencileri Hangi Avusturya Üniversitelerinde Eğitim Alabilir?

Erasmus öğrencilerinin eğitim alabileceği Avusturya üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Viyana Üniversitesi
 • Salzburg Üniversitesi
 • Viyana Doğal Kaynaklar ve Fen Bilimleri Üniversitesi
 • Viyana Teknik Üniversitesi
 • Graz Üniversitesi
 • Innsbruck Üniversitesi

Erasmus öğrencileri için Avusturya üniversitelerinin başvuru şartları okuldan okula değişebilmekte ve bazı üniversiteler öğrencilerin B2 seviyesinde Almanca bilmelerini isteyebilmektedir. Avusturya’da Erasmus programı kapsamında eğitim almak isteyen ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrencilerin, Avusturya Erasmus vizesi almaları gerekmektedir.

Avusturya'da Tıp Eğitimi için En İyi Üniversiteler Hangileridir?

Avusturya tıp fakülteleri için devlet üniversitelerine başvuru yapmak isteyen tüm öğrencilerin, “MedAT” ismi verilen tıp fakülteleri giriş sınavına girmeleri ve geçerli bir puan almaları gerekmektedir. Avusturya’da tıp eğitimi almak isteyen öğrenciler tarafından en çok tercih edilen tıp fakültelerinden biri olan Viyana tıp fakültesi, Avusturya’nın 1. ve Avrupa’nın 41. en başarılı tıp fakültesidir.

Avusturya’da tıp eğitimi için en iyi üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Viyana Üniversitesi
 • Innsbruck Üniversitesi
 • Graz Üniversitesi
 • Johannes Kepler Üniversitesi
 • Salzburg Üniversitesi
 • Klagenfurt Üniversitesi
 • Avusturya Bilim ve Teknoloji Enstitüsü
 • Viyana Sigmund Freud Özel Üniversitesi
 • St. Polten Fen Bilimleri Üniversitesi

Avusturya'da Üniversite Öğrencilerinin Aylık Giderleri Ne Kadardır?

Avusturya’da üniversite öğrencilerinin aylık giderleri konaklama, yemek, ulaşım ve kişisel masrafları kapsamaktadır.

Avusturya’da bir üniversite öğrencisinin aylık yemek masrafı ortalama 250 euro, aylık konaklama masrafı ortalama 400 euro, aylık ulaşım ve kişisel harcamaların masrafı ortalama 300 Euro tutarında olmaktadır.

Avusturya’da bir üniversite öğrencilerinin yemek, ulaşım ve konaklama masrafları ile kişisel harcamalarının toplamı aylık ortalama 950 Euro tutarında olmaktadır.

Avusturya'da Üniversite Okurken Çalışılabilir Mi?

Avusturya’da üniversite okurken çalışılabilmektedir ancak yabancı öğrenciler için sahip olunan vize türüne göre çalışma saati sınırlaması bulunmaktadır. Avusturya’da üniversite okurken Avrupa Birliği ülkelerinden birinde vatandaşlığı bulunan öğrenciler, herhangi bir çalışma izni almaksızın çalışabilmektedir; Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarının geçerli bir oturma iznine sahip olmaları ve çalışma izni almaları gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrenciler, Avusturya’da üniversite okurken çalışma izni alarak çalışabilmektedir. Avusturya’da okurken çalışmak isteyen yabancı öğrenciler için çalışma izni başvurusu, işverenler tarafından öğrenci adına yapılmaktadır. Avusturya’da üniversite okurken haftada 20 saate kadar çalışmaya izin verilmektedir; part-time bir işte haftalık 20 saat çalışan bir öğrenci ayda 800 ile 1000 Euro arasında para kazanabilmektedir.

Avusturya'da Çalışan Üniversite Öğrencileri Ne Kadar Kazanır?

Avusturya’da çalışan üniversite öğrencileri çalıştıkları işe göre farklı tutarlarda para kazanmaktadır. Avusturya’da çalışan üniversite öğrencileri için popüler seçeneklerden biri olan cumartesi işlerinde aylık 300 ile 400 Euro arasında, part-time işlerde aylık 800 ile 1000 Euro arasında maaş verilmektedir.

Avusturya Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Ücreti Ne Kadardır?

Avusturya yurt dışı eğitim danışmanlığı ücreti, kayıt yaptırılacak eğitim türüne göre değişmektedir.

Avusturya’da eğitim almak isteyen kişiler için Avusturya eğitim danışmanlığı ücreti 120- 400 Euro arasındadır.

Vizem.net, Avusturya’da üniversite eğitimi almak isteyen kişilere kayıt, denklik ve vize başvurusu işlemleri için eğitim danışmanlığı sunan akredite acentedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: