Avusturya Vize Davet Mektubu

Avusturya Vize Davet Mektubu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Avusturya vize davet mektubu; Avusturya'ya yapılacak ticari gezi, aile ve arkadaş ziyareti, etkinlik katılımı ve eğitim amaçlı seyahatlerde ilgili vize başvurusu için sunulması gereken zorunlu bir evraktır.

Avusturya'ya davetiye ile seyahat edecekseniz, vize işlemleri sırasında beyan edeceğiniz davet mektubunun diğer Avusturya vize evrakları ile tutarlı şekilde hazırlamış olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Avusturya davetiye vizesi danışmanlığı için: 0850 241 1868

Avusturya Vize Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?

Avusturya vize davetiyesi için Avrupa Birliği tarafından belirlenmiş resmi bir form bulunmasa da davetiyenin Avusturya’da ikamet eden bir şahıs veya kurum tarafından yazılması, tarih atılması ve imzalanması gerekmektedir. Avusturya vize davetiyesi Almanca veya İngilizce yazılabilir.

Avusturya vize davet mektubu içeriğinde; davet eden kişinin adı, adresi, başvuru sahibi ile ilişkisi, davet sebebi, ziyaret tarihleri ve seyahat masraflarının karşılanma şekline dair bilgilere yer verilmelidir. Avusturya’dan davet gönderen kişinin Meldezettel'i (oturum belgesi) ve kimlik veya pasaport gibi belgelerinin kopyaları da vize davet mektubu ile birlikte sunulmalıdır.

Davetiye ile alınabilen farklı Avusturya vize türleri için davet mektubunun nasıl olması gerektiğine dair detaylı bilgiyi aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

Avusturya Ticari Vize Davet Mektubu

Avusturya ticari vize davet mektubu Avusturya’daki kurum tarafından yazılmalı ve hem kurumun hem de başvuru sahibinin kimliğini açıkça belirtmelidir. Etkinliğin amacı, süresi ve yeri; başvuru sahibinin etkinlikteki rolü ve ev sahibi ile başvuru sahibi arasındaki bağlantı Avusturya ticari vize davet mektubunda açıkça yer almalıdır.

Ev sahibi kurum başvuru sahibinin seyahat masraflarını ödeyecek ise Avusturya ticari vize başvurusu için düzenlenmiş bir elektronik taahhüt belgesi (elektronische Verpflichtungserklärung – EVE) sunulmalıdır.

Avusturya ticari vize davet mektubu örneği aşağıda verilmiştir.

Avusturya Ticari Vize Davet Mektubu Örneği
Avusturya Ticari Vize Davet Mektubu Örneği

Avusturya Ziyaret Vizesi için Davet Mektubu

Avusturya ziyaret vizesi için davet mektubunda, başvuru sahibi ile davet eden kişi arasındaki akrabalık veya arkadaşlık bağı açıklanmalı, Avusturya’da ne kadar süre ve nerede konaklanılacağına dair bilgilere yer verilmelidir.

EVE (elektronik taahhüt beyanı) davetiyesi olmadan Avusturya aile ve arkadaş ziyareti vizesi için başvuru yapılacaksa otel rezervasyonu veya davet eden kişiden davet yazısı, pasaport fotokopisi, kira kontratı ve ikamet sureti sunulmalıdır.

Avusturya aile ziyareti vizesi davet mektubu örneği aşağıda verilmiştir.

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Davet Mektubu Örneği #1
Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Davet Mektubu Örneği #1
Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Davet Mektubu Örneği #2
Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Davet Mektubu Örneği #2

Avusturya Eğitim Vizeleri İçin Davetiye

Avusturya eğitim vizeleri (Erasmus, yüksek lisans veya dil okulu vizesi) için başvuru sahiplerine eğitim alacakları kurum tarafından Almanca veya İngilizce olarak yazılmış davet mektubu gönderilmesi gerekmektedir. Davetiye içeriğinde Avusturya’da alınacak eğitimin ne üzerine olduğuna, süresine ve haftalık ders saatlerine dair bilgiler yer almalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya'dan vize davetiyesi almak konusunda uzmanlarımıza en sık sorulan sorular ve cevapları aşağıda paylaşılmıştır.

Avusturya Vize Başvurusu İçin Davetiye Onaylı Mı Olmalıdır?

Hayır, Avusturya vize başvurusu için davetiyenin herhangi bir kuruma onaylatılmasına gerek yoktur.

Avusturya Vizesi İçin Elektronik Davetiye Nedir?

Avusturya vizesi için elektronik davetiye, vize başvuru sahibinin seyahatini finanse edecek maddi kaynaklara sahip olmaması halinde hazırlanır. Elektronik davetiye, Avusturya’da ikametgahı olan bir kişinin, şirketin veya derneğin taahhüt beyanı ile başvuru yaparak, başvuru sahibinin vize almasına yardımcı olan bir davetiye türüdür.

Elektronik davetiye ile davet eden kişi, başvuru sahibinin ülkede kalış süresi boyunca doğacak tüm masraflarını, davet süresi geçirilecek olsa dahi, karşılayacağını taahhüt etmektedir. Ücretsiz elektronik taahhüt beyanı (EVE) sunabilmek için bir kişiyi davet eden şirket ve dernek temsilcileri, asıl ikametgahlarından ya da şirket/dernek merkezlerinden sorumlu polis merkezi ile iletişime geçerek Avusturya vizesi için EVE belgesi alabilirler.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: