Avusturya Öğrenci Vizesi

Avusturya Öğrenci Vizesi Başvuru ve Takip Merkezi

Avusturya öğrenci vizesi, Avusturya’da faaliyet göstermekte olan bir eğitim kurumundan kabul almış olan ve Avusturya'ya öğrenci olarak gitmek isteyen kişilerin başvuruda bulunabileceği D tipi (uzun süreli) bir vize türüdür. Öğrenci vizesi Avusturya üniversiteleri tarafından sunulan ve dünyaca kabul gören eğitim programlarına katılmak isteyen ve ardından Avusturya’da çalışmaya devam etmek isteyen yabancı ülke vatandaşları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

2013 ile 2022 yılları arasıda akredite acente Vizem.net danışmanlığı ile başvurulan 547 Avusturya öğrenci vizesi başvurusundan 540'ı için vize onayı alınmıştır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Avusturya Öğrenci Vizesi Türleri Nelerdir?

Avusturya öğrenci vizesi türleri; kısa süreli (C tipi) ve uzun süreli (D tipi) Avusturya öğrenci vizeleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Kısa süreli (C tipi) Avusturya öğrenci vizeleri, hamiline ülkede 3 aya kadar kalma hakkı tanıyan bir vize türüdür ve Avusturya dil okulu vizesi bu tür kapsamındadır.

Uzun süreli (D tipi) Avusturya öğrenci vizeleri, hamiline ülkede 6 aya kadar kalma hakkı tanıyan bir vize türüdür. Avusturya Erasmus vizesi gibi uzun süreli (D tipi) Avusturya öğrenci vizelerinden birine sahip olan kişiler, ülkede kalmaya devam edebilmek için sahip oldukları vizenin geçerlilik süresi dahilinde öğrenciler için oturum izni başvurusunda bulunabilme hakkına sahiptir.

Avusturya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya öğrenci vizesi almak isteyen kişilerin öncelikle Avusturya'da faaliyet gösteren bir eğitim kurumuna başvurmuş ve kurum tarafından kabul edilmiş olması gerekmektedir. Kabul mektubunu alan başvuru sahiplerinin, Avusturya öğrenci vize başvurusu için aracı kurum üzerinden vize randevusu almaları gerekmektedir.

Avusturya'daki eğitim kurumundan gelen kabul mektubu ve diğer vize evrakları ile birlikte vize randevu tarihinde belirlenmiş olan vize başvuru merkezine müracaat eden kişilerin; evrakların teslimi, biyometri işlemleri ve vize ücretinin ödenmesi gibi işlemleri yapmaları ile vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Avusturya Öğrenci Vizesi Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Avusturya öğrenci vizesi başvurusu işlemlerinin Avusturya'ya gidilmesi planlanan tarihin en az 4 hafta öncesinden yapılmış olması gerekmektedir. Avusturya öğrenci vizesi başvuruları, seyahat başlangıcından en erken 6 ay önce ve en geç 15 gün önce yapılabilmektedir.

Avusturya Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avusturya öğrenci vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Avusturya öğrenci vizesi başvurusunda bulunan öğrenciye ait, planlanan seyahatin bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan ve son 10 yıl içerisinde alınmış bir pasaportun sunulması gerekmektedir. Avusturya öğrenci vizesi başvurusu dosyası içerisinde sunulan pasaport ile birlikte; güncel tarihli ve eski tarihli pasportlara ait fotokopiler ve daha önce alınmış olan vize fotokopileri de sunulmalıdır.
 • Avusturya öğrenci vizesi başvuru formu: Avusturya öğrenci vizesi başvuru formunun, vizeye başvuruda bulunan öğrenci tarafından bilgisayar ile ya da büyük harfler kullanılarak elle eksiksiz bir biçimde doldurulması ve ıslak imzalı olarak vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir. Avusturya öğrenci vizesi başvuru formu, başvuru işlemlerinin yapıldığı vize merkezinden ya da yetkili aracı kurumdan temin edilebilmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Avusturya öğrenci vizesi başvuru sahibine ait, biyometrik standartlara uygun olarak yeni çekilmiş, 35 mm genişlik ve 45 mm uzunluğa sahip olan, rötuşu bulunmayan, açık renkli fona sahip ve kişinin yüzünün net bir biçimde görünür olduğu 2 adet biyometrik fotoğrafın vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir. Avusturya öğrenci vizesi başvuru dosyası içerisinde ibraz edilen biyometrik fotoğraflardan birinin, Avusturya öğrenci vizesi başvuru formunun sağ üst köşesinde yer alan ilgili bölüme yapıştırılması gerekmektedir.
 • Araç ile ilişkili belgeler: Özel araç ile seyahat edecek Avusturya öğrenci vizesi başvuru sahiplerinin; araca ait ruhsat fotokopisi, uluslararası sürücü belgesi ve yol güzergâhının detaylı beyanı gibi belgeleri vize başvuru işlemleri için sunulması gerekmektedir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Avusturya öğrenci vizesi başvuru sahibi adına planlanan Avusturya seyahati için alınmış olan tren, uçak ya da otobüs bileti gibi ulaşım rezervasyonları ile ilişkili gidiş ve dönüş tarihlerini içeren belgelerin vize başvurusu için sunulması gerekmektedir. Avusturya öğrenci vizesi başvuru dosyası içerisinde sunulan dönüş biletinin, eğitim süresinin bitiminden en geç 10 gün sonrası için alınmış olması gerekmektedir.
 • Konaklama ile ilişkili belgeler: Avusturya öğrenci vizesi başvuru sahibinin ülkede kalmayı planladığı tüm süre için geçerli olan; öğrenci yurdu veya OEAD onayı, kira kontratı, tapu fotokopisi, otel rezervasyonları ile ilişkili belgeler ya da akrabasının veya bir arkadaşının yanında kalacak kişiler için yanında kalınacak kişi tarafından yazılmış bir dilekçe, kişinin pasaport fotokopisi, kira kontratı ya da tapu fotokopisi ve ikamet sureti gibi konaklama belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat ve kaza sigortası poliçesi: Avusturya öğrenci vizesine başvuruda bulunan öğrenci için düzenlenmiş, tüm Schengen bölgesi üyesi ülkelerde geçerliliği bulunan, en az 30.000 Euro teminatlı ve Avusturya seyahati sırasında gerçekleşebilecek çeşitli sağlık sorunları nedeniyle doğabilecek masrafları karşılayacak nitelikte bir seyahat ve kaza sigortası poliçesinin vize başvuru işlemleri için sunulması gerekliliği bulunmaktadır.
 • Öğrenci belgesi: Avusturya öğrenci vizesine başvuruda bulunan öğrencinin e-devlet sisteminde yer alan kullanıcı hesabı üzerinden alınabilecek olan öğrenci belgesi, QR kodlu bir biçimde oluşturulmalı ve vize başvuru dosyası içinde ibraz edilmelidir.
 • Üniversite kabul mektubu: Avusturya öğrenci vizesine başvuruda bulunan öğrencinin Avusturya'da eğitim göreceği üniversiteden almış olduğu kabul mektubunun vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Öğrenci katkı payı ödeme dekontu: Vize başvurusunda bulunan öğrencinin Avusturya’da göreceği eğitim için katkı payı ödemelerini yapmış olduğunu gösteren banka dekont belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Geçmiş üniversite eğitim durumuna dair belgeler: Avusturya öğrenci vizesine başvuruda bulunan öğrencinin daha önceden almış olduğu bir üniversite eğitimi olduğu durumda, bu eğitime dair belgelerin başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: Avusturya’ya öğrenci olarak seyahat edecek kişinin ülkede eğitim göreceği süre boyunca masraflarının nasıl karşılanacağını gösteren; son 3 aya ait banka hesap dökümü ya da banka hesap cüzdanı gibi belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Askerlik durum belgesi: Avusturya’ya öğrenci olarak seyahat etmek isteyen erkek başvuru sahiplerinin e-devlet sisteminde yer alan kullanıcı hesapları üzerinden alınabilecek olan askerlik durum belgesinin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekmektedir.

Avusturya Öğrenci Vizesi için Kabul Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Avusturya öğrenci vizesi için kabul mektubu, Avusturya'da eğitim alınacak kurum tarafından gönderilmiş olmalı ve vize başvuru sahibi öğrenci adına yazılmış olmalıdır. Avusturya öğrenci vizesi için kabul mektubu içerisinde; öğrencinin kişisel bilgileri, kabul edilen eğitim programının adı, programın başlangıç ve bitiş tarihleri gibi bilgilerin yer alması gerekmektedir. Avusturya öğrenci vizesi için kabul mektubu, imzalı ve mühürlü olarak diğer gerekli belgeler ile birlikte vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.

Avusturya'da Eğitim için Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Avusturya’da eğitim için sağlık sigortası poliçesinin; en az 30.000 Euro teminatlı, tüm Schengen bölgesine üye ülkelerde geçerli ve Avusturya seyahati sırasında gerçekleşebilecek her türlü sağlık temelli sorunun masraflarını karşılayacak nitelikte yapılmış olması gerekliliği bulunmaktadır.

Avusturya Öğrenci Vizesi Banka Teminatı Nasıl Olmalıdır?

Avusturya öğrenci vizesi banka teminatı, öğrencinin Avusturya’da kalmayı planladığı süre boyunca doğacak ulaşım, yemek ya da konaklama gibi çeşitli masraflar için yeterli olacak düzeyde; 24 yaşın altındaki öğrenciler için aylık en az 515,30 Euro ve 24 yaşın üzerindeki öğrenciler için ise aylık en az 933,06 Euro tutarında olmalıdır.

Öğrenciler için Avusturya Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Öğrenciler için Avusturya vizesi başvuru ücreti; 25 yaşın altındaki öğrenciler için ücretsiz ve 25 yaşın üzerindeki öğrenciler için ise 150 Euro olarak belirlenmiştir. Öğrenciler için Avusturya vizesi başvuru ücretinin ödeme işlemleri, başvuru işlemlerinin yapıldığı sırada nakit olarak ve yalnızca Euro cinsinden olarak kabul edilmektedir.

Avusturya öğrenci vizesi başvuru ücretinin ödeme işlemleri için kredi kartı ile ödeme yöntemi kabul edilmemekte ya da Euro dışındaki bir para birimi ile ödeme alınmamaktadır.

2022 yılı için Avusturya öğrenci vizesi başvuru işlemlerinin; tüm vize harcı, seyahat sigortası, gerekli yeminli tercüme, noter tasdiki ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere tüm masrafları ortalama 265 Euro tutmaktadır.

Avusturya Öğrenci Vize Başvurusu Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Avusturya öğrenci vize başvurusu takip işlemi; yetkili aracı kurumun online takip sistemi üzerinden vize randevusu sırasında başvuru sahibine verilen referans numarası ve başvuru sahibinin soyisim bilgileri ile yapılabilmektedir.

Akredite acenteler aracılığıyla başvurulan Avusturya öğrenci vizelerinin takibi işlemi danışmanlık hizmeti kapsamında yer almaktadır.

VFS Global Avusturya vize takip ekranı için örnek bir görsel aşağıda verilmektedir.

Avusturya Öğrenci Vize Başvurusu Takip İşlemi Nasıl Yapılır?
Avusturya Öğrenci Vize Başvurusu Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Vizem.net danışmanlığı ile başvurulan Avusturya öğrenci vize başvuruları hem online hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile takip edilmektedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Avusturya Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya öğrenci vizesi genellikle 2 ila 4 hafta içerisinde çıkmaktadır. Avusturya öğrenci vizesi çıkma süresi; ilgili dış temsilcilikte oluşabilecek yoğunluk durumu, vize başvurusunun değerlendirme sürecinde başvuru sahbiinden ek belge talebi olması ya da değerlendirme sürecinin Avusturya ya da Türkiye Cumhuriyeti için resmi tatil olan bir güne denk gelmesi gibi nedenlere bağlı olarak uzayabilmektedir.

Avusturya Öğrenci Vizesi Red Nedenleri Nelerdir?

Avusturya öğrenci vizesi ret nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya öğrenci vizesi başvuru dosyası içerisinde eksik, hatalı ya da geçersiz evrak sunulmuş olması
 • Avusturya öğrenci vizesi başvuru sahibinin talep edilen düzeyde finansal duruma sahip olmaması
 • Avusturya öğrenci vizesi başvuru sahibinin talep edilen biçimde seyahat sağlık sigortası ibraz etmemiş olması
 • Avusturya öğrenci vizesi başvuru sahibinin sabıka kaydının temiz olmaması

Avusturya öğrenci vizesi başvuruları, Avusturya vize reddi sebepleri içerisinden herhangi birinden ötürü ret yanıtı alabilmektedir.

Avusturya Öğrenci Vizesi Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Avusturya öğrenci vizesi reddine, vize ret kararını takip eden 4 hafta içinde itiraz dilekçesi yazılarak kararın tekrardan değerlendirilmesi talep edilebilmektedir. Avusturya öğrenci vizesi reddedilen kişilerin yazabileceği itiraz dilekçesi içerisinde; vize başvuru sahibi öğrenciye ait kişisel bilgiler, başvurunun yapılmış olduğu tarih, vize başvurusunun reddedilme nedenine dair detaylar ve vizenin reddedilmesine itiraz edilme nedeni gibi bilgilere yer verilmesi gerekmektedir.

Avusturya öğrenci vizesi reddine itiraz dilekçesi yazılırken gerekli olan tüm bilgilere yer verilmesine ve dilekçenin ibraz edilmeden önce imzalanmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Avusturya öğrenci vizesi reddine itiraz dilekçesinin ilgili kurumlara ibraz edilmesinin ardından ikinci kararın çıkış süresi 12 aya kadar sürebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya'da eğitim alacak kişiler tarafından merkezimize en sık sorulan sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Öğrenci Vizesi ile Avusturya'da Çalışılabilir Mi?

Öğrenci vizesi ile Avusturya’da çalışılabilmektedir.

Öğrenci vizesi ile Avusturya’da çalışmak isteyen kişilerin, hamiline çalışma hakkı da sunan özel ulusal vize türüne başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Sahip olduğu vize türü kapsamında Avusturya öğrenci çalışma izni bulunmayan öğrencilerin Avusturya’da çalışma hakları yoktur.

Kişiye çalışma hakkı sunan D tipi vize türüne sahip olan öğrencilerin, eğitimleri sırasında haftalık 10 ile 20 saat arasında çalışma hakları bulunmaktadır. Avusturya’da eğitim alırken çalışmak isteyen öğrencilerin işverenleri tarafından kişi için çalışma izni başvurusu yapılması gerekmektedir.

Avusturya'da Çalışan Öğrenciler Ne Kadar Kazanır?

Avusturya’da çalışan öğrencilerin kazandığı miktar, çalıştıkları işe bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Avusturya’da çalışan öğrencilerin çalıştıkları işler içerisinde en popüler seçeneklerden biri olan cumartesi işleri aylık 300 Euro ile 400 Euro arasında gelir getirirken part time işler aylık 800 Euro ile 1000 Euro arasında gelir getirmektedir.

Mezuniyet Sonrasında Avusturya'da Çalışılabilir Mi?

Mezuniyet sonrasında Avusturya’da çalışılabilmektedir. Avusturya’da eğitim aldıkları kurumdan mezun olan kişiler, oturma izinlerinin geçerlilik süresinin hala devam etmesi durumunda ülkede çalışma hakkına sahiptir.

Avusturya'da Öğrencilerin Aylık Yaşam Masrafları Ne Kadardır?

Avusturya’da öğrencilerin aylık yaşam masrafları Avusturya'da okuyan yabancı öğrencilerin yapacağı konaklama, yeme, içme, faturalar ve kişisel harcamalar hesaba katıldığında aylık ortalama 1.000 Euro tutmaktadır.

Avusturya’da eğitim gören öğrencilerin Avusturya’da yaşam masrafları, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha düşüktür.

Öğrenciler için En Uygun Avusturya Şehirleri Hangileridir?

Öğrenciler için en uygun Avusturya şehirleri, aylık ortalama yaşam masrafları göz önünde bulundurularak Graz ve Leoben’dir. Avusturya’nın başkenti Viyana’da aylık ortalama yaşam masrafı 1.719 Dolar iken; Graz’da bu tutar 1.391 Dolar ve Leoben’de bu tutar 1.357 dolardır.

Avusturya'da Dil Eğitimi İmkanları Nasıldır?

Avusturya’da dil eğitimi imkanları oldukça geniştir.

Avusturya’da Almanca ve İngilizce dilleri için birçok dil okulu bulunmaktadır. Avusturya’da en çok tercih edilen dil okulları Viyana şehrinde yer almaktadır ve bu okullar arasında Actilingua ve Cultura Vien okulları öne çıkmaktadır. Avusturya’da yabancı dil eğitimi almak isteyen kişilerin, gerekli belgeleri hazırlayarak Avusturya dil okulu vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Avusturya'da Üniversite Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

Avusturya’da üniversite eğitiminin avantajları aşağıda listelenmektedir.

 • Avusturya’da yaşam masrafları öğrenciler için oldukça uygundur.
 • Avusturya’da yer alan çeşitli üniversiteler yüksek düzeyde kaliteli bir eğitim imkanı sunmaktadır.
 • Avusturya’da eğitim gören öğrencilerin, eğitimleri sırasında çalışma şansları bulunmaktadır.
 • Avusturya’da yer alan üniversiteler Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından tanınmaktadır.
 • Avusturya, yaşam standartları yüksek bir ülke olma özelliği taşımaktadır.

Gerekli şartları sağlayan ve Avusturya’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin Avusturya öğrenci vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Avusturya Öğrenci Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Evet, Avusturya öğrenci vizesi Schengen özellikli bir vize türüdür.

Avusturya Öğrenci Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Avusturya öğrenci vizesi ile 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile diğer Schengen ülkelerine gidilebilmektedir. Avusturya öğrenci vizesi ile gidilebilecek diğer Schengen ülkeleri; Almanya, İsviçre, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İzlanda, Norveç, Lihtenştayn ve Yunanistan’dır.

Avusturya öğrenci vizesi ile ayrıca Bulgaristan, Hırvatisan ve Romanya’ya da giriş yapılabilir.

Avusturya'da Üniversite Okumak İçin Oturum İzni Gerekli Midir?

Avusturya’da üniversite okumak için, eğitimin 6 aydan uzun süreceği durumlarda oturum izni gerekmektedir. Avusturya'ya uzun süreli öğrenci vizesi ile seyahat eden öğrencilerin, vize geçerlilik süresi dahilinde Avusturya öğrenci oturum izni alma hakları bulunmaktadır.

Avusturya'da üniversite okuyacak öğrencilerin, Avusturya'ya gittikten sonra yaşanılan bölge için yetkili olan yabancılar ofisine müracaat ederek Avusturya oturum izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Paylaş: