Avusturya Öğrenci Vizesi

Avusturya Öğrenci Vizesi Almadan Önce Bilinmesi Gereken Hususlar

Avusturya öğrenci vizesi, Avusturya’da bulunan bir eğitim kurumundan kabul almış olan yabancı ülke vatandaşı öğrencilerin başvuruda bulunabileceği D tipi (uzun süreli) bir vize türüdür. Öğrenci vizesi alan kişilere, Avusturya’da ortaöğretim, lisans, yüksek lisans, doktora, dil eğitimi ve mesleki eğitim gibi programlara katılım hakkı tanınmaktadır.

Öğrenci vizesi, Avusturya üniversiteleri tarafından sunulan ve dünyaca kabul gören eğitim programlarına katılmak isteyen ve ardından Avusturya’da çalışmaya devam etmek isteyen yabancı ülke vatandaşları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Avusturya eğitim vizeleri danışmanlık hattı: 0850 241 1868

Avusturya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya öğrenci vizesi almak için öncelikle Avusturya'da faaliyet gösteren bir eğitim kurumuna başvurmuş ve kurum tarafından kabul edilmiş olmanız gerekmektedir. Kabul mektubunuzu aldıktan sonra Türkiye’den Avusturya öğrenci vize başvurusu için aracı kurumdan vize randevusu almalısınız.

Avusturya'daki eğitim kurumundan gelen kabul mektubu ve diğer vize evrakları ile birlikte vize randevu tarihinde belirlenmiş olan vize başvuru merkezine müracaat eden kişilerin; evrakların teslimi, biyometri işlemleri ve vize ücretinin ödenmesi gibi işlemleri yapmaları ile vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Avusturya Öğrenci Vizesi Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Avusturya öğrenci vizesi için başvuru işlemlerinizi, Avusturya'ya gitmeyi planladığınız tarihin en az 4 hafta öncesinden tamamlamanız gerekir.

Avusturya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Avusturya öğrenci vizesi için beyan etmeniz gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Güncel pasaport ve varsa geçmiş pasaport/ vize fotokopileri
 • Avusturya öğrenci vizesi başvuru formu
 • İki adet güncel biyometrik fotoğraf
 • QR kodlu öğrenci belgesi
 • Eğitim kabul mektubu
 • Eğitim ücreti ödeme dekontu
 • Eğitim durumuna dair belgeler
 • Finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler
 • Ulaşım rezervasyonları
 • Konaklama imkanına dair kanıt belgeleri
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Askerlik durum belgesi

Avusturya Eğitim Kabul Mektubu

Avusturya öğrenci vizesi için kabul mektubu, Avusturya'da eğitim alınacak kurum tarafından gönderilmiş olmalı ve vize başvuru sahibi öğrenci adına yazılmış olmalıdır. Kabul mektubu içeriğinde; öğrencinin kişisel bilgileri, kabul edilen eğitim programının adı, programın başlangıç ve bitiş tarihleri gibi bilgilerin yer alması gerekmektedir.

Avusturya Başkonsolosluğu evrak gereklilikleri doğrultusunda hazırlanmış eğitim kabul mektubu orijinali diğer gerekli belgeler ile birlikte vize başvuru dosyasında ibraz edilmelidir.

Avusturya Öğrenci Sağlık Sigortası

Avusturya’da eğitim için sağlık sigortası poliçesinin; en az 30.000 euro teminatlı, tüm Schengen bölgesine üye ülkelerde geçerli ve Avusturya seyahati sırasında gerçekleşebilecek her türlü sağlık temelli sorunun masraflarını karşılayacak şekilde yapılmış gerekmektedir.

Avusturya Öğrenci Vizesi İçin Banka Teminatı

Avusturya öğrenci vizesi banka teminatının, öğrencinin Avusturya’da kalmayı planladığı süre boyunca doğacak ulaşım, yemek ya da konaklama gibi çeşitli masraflar için yeterli düzeyde olması beklenir.

2023 yılı itibariyle 24 yaşın altındaki öğrencilerin aylık 515,30 euro, 24 yaş ve üzerindeki öğrencilerin aylık 933,06 euro tutarını Avusturya vizesi için banka hesabı kanıtı olarak sunmaları gerekir.

Avusturya Öğrenci Vizesi Başvuru Ücreti

Öğrenciler için Avusturya vizesi başvuru ücreti; 25 yaşın altındaki öğrenciler için ücretsiz ve 25 yaşın üzerindeki öğrenciler için 150 euro olarak belirlenmiştir. Öğrenciler için Avusturya vizesi başvuru ücretinin ödeme işlemleri, başvuru işlemlerinin yapıldığı sırada nakit olarak ve yalnızca euro cinsinden olarak kabul edilmektedir.

2023 yılı için Avusturya öğrenci vizesi başvuru işlemlerinin; vize harcı, seyahat sigortası, gerekli yeminli tercüme, noter tasdiki ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere tüm masrafları ortalama 265 euro tutmaktadır.

Avusturya Eğitim Vizesi İçin Başvuru Sonuçlanma Süresi

Avusturya öğrenci vizesi genellikle 2 ila 4 hafta içerisinde çıkmaktadır. Avusturya öğrenci vizesi çıkma süresi; ilgili dış temsilcilikte oluşabilecek yoğunluk durumu, vize başvurusunun değerlendirme sürecinde başvuru sahbiinden ek belge talebi olması ya da değerlendirme sürecinin Avusturya ya da Türkiye Cumhuriyeti için resmi tatil olan bir güne denk gelmesi gibi nedenlere bağlı olarak uzayabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya'da eğitim alacak kişiler tarafından merkezimize en sık sorulan sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Avusturya Öğrenci Vizesi Başvurum Hangi Nedenlerle Reddedilebilir?

Avusturya öğrenci vizesi başvurularının reddedilmesine neden olan başlıca 3 durum aşağıda sıralanmıştır.

 • Eğitim süresinin sonunda Avusturya’da kalacağınızdan şüphe duyulması
 • Talep edilen düzeyde finansal kaynağa sahip olmamanız
 • Başvuru dosyası içerisinde eksik, hatalı ya da geçersiz evrak sunmanız

Avusturya öğrenci vizesi reddi almanız halinde, vize ret kararını takip eden 4 hafta içinde itiraz dilekçesi yazarak kararın tekrardan değerlendirilmesini talep edebilirsiniz. Avusturya vize reddine itiraz dilekçesinin ibrazından itibaren yeni kararın çıkış süresi 12 aya kadar sürebilmektedir.

Öğrenci Vizesi ile Avusturya'da Çalışabilir Miyim?

Evet, uzun süreli öğrenci vizesi ile Avusturya’da çalışma hakkınız bulunmaktadır. Avusturya öğrenci çalışma izni ile eğitim süresince haftalık 10 ile 20 saat arasında çalışmak mümkündür.

Avusturya’da eğitim alırken çalışmak isteyen öğrencilerin işverenleri tarafından öğrenci adına Avusturya çalışma izni başvurusu yapılması gerekir.

Avusturya'da Üniversite Okumak İçin Oturum İzni Almalı Mıyım?

Avusturya’da üniversite okumak için, eğitimin 6 aydan uzun süreceği durumlarda oturum izni almanız gerekir. Avusturya'ya uzun süreli öğrenci vizesi ile seyahat eden öğrencilerin, vize geçerlilik süresi dahilinde Avusturya öğrenci oturum izni alma hakları bulunmaktadır.

Avusturya'da üniversite okuyacak öğrencilerin, Avusturya'ya gittikten sonra yaşanılan bölge için yetkili olan yabancılar ofisine müracaat ederek Avusturya oturum izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Avusturya'da Mezun Olduktan Sonra Çalışabilir Miyim?

Evet, Avusturya’daki bir eğitim kurumundan mezun olduktan sonra Avusturya’da çalışmanız mümkündür. Bunun için sahip olduğunuz oturma izni süresinin devam etmesi gerekmektedir.

Avusturya’da Eğitim Almak İçin Alınabilecek Vize Türleri Nelerdir?

Avusturya Cumhuriyeti’nde eğitim almak amacıyla başvurulabilecek vize türleri aşağıda listelenmiştir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: