Avusturya Aile Ziyareti Vizesi

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Başvuru ve Takip İşlemleri

Avusturya aile ziyareti vizesi, Avusturya’da yaşayan bir aile bireyini, arkadaşını ya da akrabasını ziyaret etmek isteyen kişilerin başvuruda bulunabileceği ve kişiye Avusturya’ya 180 gün içerisinde en fazla 90 gün süre ile seyahat etmek imkanı veren C tipi (kısa süreli) bir vize türüdür.

Avusturya aile ziyareti vizesi aynı zamanda arkadaş ve akraba ziyareti vizesi olarak da bilinmektedir. Avusturya aile ziyareti vizesi başvuruları, seyahat edilecek esas ülkenin Avusturya olduğu durumlarda yapılıdır. Avusturya aile ziyareti vizesi, hamiline diğer Schengen üyesi ülkelere serbest giriş hakkı tanımaktadır ancak ülkelere giriş işlemlerinde son karar sınır kontrolü tarafından verilmektedir.

Vizem.net, Avusturya aile ziyareti vizesi başvuru işlemleri için gerekli vize evraklarının hazırlanmasından vize başvuru takibi işlemlerine kadar tüm başvuru sürecini kapsayan bir danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru bilgi için: 0850 241 1868

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya aile ziyareti vizesi; Avusturya’ya aile bireylerini, akrabalarını ya da arkadaşlarını ziyaret etmek amacıyla gitmek isteyen başvuru sahipleri tarafından vize için gerekli evrakların hazırlanmasının ardından yetkili aracı kurumdan randevu alınması yolu ile alınabilmektedir.

Aracı kurumun başvuru merkezinde yapılan randevu sırasında; gerekli evrakların teslimi, biyometri işlemleri ve vize ücretinin ödenmesi aşamalarından sonra Avusturya aile ziyareti vizesi başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Avusturya aile ziyareti vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Avusturya aile ziyareti vizesi başvuru sahibine ait, son 10 yıl içerisinde alınmış, vize damgasının uygulanabilmesi için art arda en az 2 adet boş sayfası bulunan ve planlanan Avusturya seyahatinin ardından en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan bir pasaportun vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir. Başvuru sahibinin güncel pasaportunun, varsa eski pasaportlarının ve daha önceden alınmış olan vize fotokopilerinin Avusturya vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Avusturya ziyaret vizesi başvuru formu: Avusturya aile ziyareti vizesi başvuru formu, vizeye başvuruda bulunan kişi tarafından büyük harfler kullanılarak elle ya da bilgisayar ile, gerekli tüm bilgileri eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurulduktan sonra ıslak imzalı olarak vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır. Avusturya aile ziyareti vizesi başvuru formu, başvuru işlemlerinin yapıldığı vize merkezlerinden ya da aracı kurumun resmi internet sitesi üzerinden temin edilebilmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Avusturya vizesi başvuru sahibine ait biyometrik standartlara uygun, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluğa sahip, rötuşsuz, kişinin yüzünün net bir biçimde göründüğü ve renkli 2 adet biyometrik fotoğraf vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir. Biyometrik fotoğraflardan birinin Avusturya aile ziyareti vizesi başvuru formunun sağ üst köşesine yapıştırılması gerekir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi: Avusturya aile ziyareti vizesine akraba ziyaretinde bulunmak amacıyla başvuruda bulunan kişilerin, e-devlet sisteminde yer alan kullanıcı hesapları üzerinden alınabilecek olan tam vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesini başvuru dosyası içerisinde ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Avusturya aile ziyareti vizesi başvuru sahibi adına planlanan Avusturya seyahati için alınmış olan uçak, tren ya da otobüs bileti gibi ulaşım rezervasyonu ile ilişkili belgelerin, gidiş ve dönüş tarihi bilgilerini içerir biçimde vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Araç ile ilişkili belgeler: Vize başvuru sahibinin Avusturya’ya özel araç ile seyahat edeceği durumlarda; ruhsat fotokopisi, uluslararası sürüş belgesi ve yol güzergâhının detaylı beyanı belgelerinin vize başvurusu için ibraz edilmesi gerekir.
 • Konaklama rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Avusturya aile ziyareti vizesi başvuru sahibinin yapılması planlanan Avusturya seyahati boyunca kaldığı yerlere dair bilgileri içeren otel rezervasyonu gibi belgelerin başvuru işlemleri için sunulması gerekir. Vize başvuru sahibinin Avusturya’da ziyaret edeceği kişinin evinde kalınması planlanan durumlarda; davet eden kişi tarafından yazılmış davet yazısı, davet eden kişinin pasaport fotokopisi, kira kontratı ve ikamet sureti belgelerinin başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Seyahat ve kaza sigortası: Avusturya aile ziyareti vizesi başvuru sahibi için düzenlenmiş olan, en az 30.000 Euro teminatlı, tüm Schengen bölgesine üye olan ülkelerde ve yapılacak Avusturya seyahatinin öngörülen tüm süresi boyunca geçerli ve acil tedavi, hastaneye yatma durumu, vefat etme durumu ya da sağlık temelli sorunlardan ötürü kişinin ülkesine iade edilmesi gibi durumları kapsayıcı nitelikte bir seyahat ve kaza sigortası poliçesinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekliliği bulunmaktadır.
 • Finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: Avusturya aile ziyareti vizesi başvuru sahibinin planlanan Avusturya seyahatinin ulaşım, konaklama ve yemek gibi çeşitli masraflarını karşılamaya yetecek düzeyde maddi durumu bulunduğunu gösterir nitelikte; ıslak imza ve banka imza sirküleri ile birlikte son 3 aya ait banka hesap dökümü ya da banka hesap cüzdanı gibi belgelerin vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir. Vize başvuru sahibinin finansal yeterlilik durumu belgeleri sunamayacağı durumlarda, Avusturya'dan elektronik taahhüt beyanı (EVE) belgesinin gönderilmesi ve bu belgenin başvuru için sunulması gerekmektedir.

Avusturya aile ziyareti vizesi için talep edilen evraklar, vize başvuru sahibinin yaşına ve mesleki durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Avusturya aile ziyareti vizesi başvuru dosyası içerisinde sunulan yabancı dilde olan tüm evrakların, Almanca ya da İngilizce dillerinden birine tercümesi yaptırılmalı ve belgeler tercüme edilmiş hallerinde ibraz edilmelidir.

Avusturya Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Avusturya arkadaş ziyareti vizesi başvuru formu, vizeye başvuruda bulunan kişi tarafından büyük harfler kullanılarak elle ya da bilgisayar ile doldurulmalıdır. Avusturya arkadaş ziyareti vizesi başvuru formu içerisinde verilen tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru olmasına ve formun imzalı bir biçimde başvuru dosyasına eklenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Avusturya arkadaş ziyareti vizesi başvuru formunun sağ üst kısmına, başvuru sahibine ait 1 adet biyometrik fotoğraf yapıştırılmalıdır.

Avusturya arkadaş ziyareti vizesi başvuru formu içerisinde talep edilen; başvuru sahibine ait kişisel bilgiler, ikametgah bilgileri, mesleki durum bilgileri, medeni durum bilgileri, pasaport bilgileri, başvuruda bulunulan vize türü ile ilişkili bilgiler, kişinin aile bireylerine dair bilgiler, yapılması planlanan Avusturya seyahatinin amacı, Avusturya seyahatinin öngörülen tarihleri, Avusturya seyahat planı, başvuru sahibinin finansal yeterlilik durumu ile ilişkili bilgiler, Avusturya seyahati için alınmış ulaşım ve konaklama rezervasyonlarına dair bilgiler ve varsa başvuru sahibinin Avusturya seyahati için sponsor olacak kişiye dair bilgilerin eksiksiz bir biçimde doldurulması gerekmektedir.

Avusturya arkadaş ziyareti vizesi başvuru formu için örnek bir görsel aşağıda verilmiştir.

Avusturya Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Avusturya Arkadaş Ziyareti Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Avusturya Ziyaret Vizesi için Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Avusturya ziyaret vizesi için tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, vize başvurusunda bulunan kişinin e-devlet sisteminde yer alan kullanıcı hesabı üzerinden alınabilmektedir.

Avusturya ziyaret vizesi başvurusu için tam vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi oluşturma ekranına ait örnek bir görsel aşağıda verilmektedir.

Avusturya Ziyaret Vizesi için Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?
Avusturya Ziyaret Vizesi için Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Avusturya Akraba Ziyareti Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Avusturya akraba ziyareti vizesi için davet mektubu, Avusturya’ya bir akrabası, aile bireyi ya da arkadaşı tarafından davet edilen kişilerin başvuru işlemleri için davet eden kişi tarafından ilgili Avusturya dış temsilciliğe hitaben yazılmalıdır. Avusturya akraba ziyareti vizesi için davet mektubu içerisinde, başvuru sahibi ile kendisini davet eden kişinin ilişkisinin niteliğinin açıklanması gerekmektedir. Avusturya akraba ziyareti vizesi için davet mektubu, İngilizce ya da Almanca dillerinden birinde yazılmış ya da bu dillerden birine tercüme edilmiş olarak kabul edilmektedir.

Avusturya akraba ziyareti vizesi için davet mektubu içerisinde, başvuru sahibinin Avusturya seyahati süresince kendisini davet eden kişi ile konaklayacağı bilgisine ve kişinin vize süresinin bitiminin ardından ülkede kalmaya devam etmeyeceğine dair bilgilere yer verilmesi gerekmektedir. Avusturya akraba ziyareti vizesi için davet mektubunun resmi bir dil kullanılarak yazılmasına ve içerisinde verilen tüm bilgilerin destekleyici diğer belgelerde yer alan bilgiler ile uyumlu ve doğru olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Avusturya akraba ziyareti vizesi için davet mektubu, Avusturya davetiye vizesi için gerekli olan diğer belgeler ile birlikte vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.

Aile Ziyareti Vizesi için Avusturya Seyahat Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Aile ziyareti vizesi için Avusturya seyahat sigortası, vizeye başvuruda bulunan kişi adına oluşturulmuş ve gerekli olan tüm kriterleri sağlamalıdır. Aile ziyareti vizesi için Avusturya seyahat sigortası poliçesinin, planlanan Avusturya seyahatinin öngörülen tüm tarihlerini kapsayıcı nitelikte düzenlenmiş olması şartı bulunmaktadır.

Avusturya seyahat sigortası poliçesinin, en az 30.000 Euro teminatlı olması ve tüm Schengen ülkeleri tarafından kabul ediliyor olması gerekmektedir.

Başvuru sahibi adına düzenlenmiş Avusturya vize başvurusu için seyahat sigortası poliçesinin seyahat sırasında gerçekleşebilecek; tüm olası sağlık sorunları, acil tedavi, hastaneye yatış, vefat etme durumu ya da kişinin tıbbi nedenlerden ötürü ülkesine iade edilmesi gerekliliği gibi durumların tüm masraflarını kapsayıcı nitelikte düzenlenmiş olması gerekmektedir.

Avusturya Aile Ziyareti için Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Avusturya aile ziyareti için vize başvurusu, vize başvuru sahibi tarafından şahsen ya da akredite acenteler üzerinden Avusturya vize başvuruları için yetkilendirilen aracı kurumun vize başvuru merkezine yapılmaktadır.

VFS Global Avusturya aile ziyareti vizesi başvuru sahiplerinin, vize başvuru işlemlerine başlamadan önce gerekli evrakları eksiksiz bir biçimde hazırlamış olmaları gerekmektedir.

Avusturya Arkadaş Ziyareti Vizesine Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Avusturya arkadaş ziyareti vizesine, planlanan seyahat tarihinin en az 4 hafta öncesinden başvuruda bulunulması gerekmektedir. Avusturya arkadaş ziyareti vizesi başvuru işlemlerinin, planlanan seyahat başlangıcından en erken 6 ay önce ve en geç 15 gün önce yapılması mümkündür.

Avusturya Aile Ziyareti Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Avusturya aile ziyareti vize randevusu, tüm Avusturya vize işlemleri için yetkili olan aracı kurumun resmi internet sitesi üzerinden vize başvuru sahibi için kullanıcı hesabı oluşturularak alınabilmektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak başvurulan Avusturya vizesi için randevu alma işlemleri, başvuru sahipleri adına uzman danışmanlar tarafından yapılabilmektedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Avusturya Ziyaret Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Avusturya ziyaret vizesi harç ücreti; 12 yaş ve üzerindeki başvuru sahipleri için 80 Euro olarak belirlenmiştir. Avusturya ziyaret vizesi ücreti 6 ile 12 yaş arasında çocuk başvuru sahipleri için 40 Euro iken 6 yaşından küçük çocuklar için ise ücretsizdir.

Avusturya ziyaret vizesi ücretinin ödeme işlemleri, başvuru işlemlerinin yapıldığı sırada nakit olarak ve yalnızca Euro cinsinden yapılabilmektedir. Euro dışındaki para birimleri ve kredi kartı ile ödeme yöntemi kabul edilmemektedir.

2022 yılı için Avusturya ziyaret vizesi başvuru işlemleri içerisinde; tüm vize harcı, seyahat sigortası, ulaşım rezervasyonları, danışmanlık ücreti ve gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme hizmeti dahil ortalama 195 Euro tutmaktadır.

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya aile ziyareti vizesi genellikle ortalama 15 gün içerisinde çıkmaktadır. Avusturya aile ziyareti vizelerinin çıkış süresi; ilgili dış temsilcilikte olabilecek yoğunluk durumu, vize başvurusunun değerlendirme sürecinin Avusturya ya da Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günlerine denk gelmesi ya da ilgili kurumlardan ek belge talebi olması gibi nedenlere bağlı olarak ortalama süreden daha uzun olabilmektedir.

Avusturya Ziyaret Vizesi Başvurusu için Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Avusturya ziyaret vizesi başvurusu için takip işlemi, Avusturya vize başvuruları için yetkili olan aracı kurumun online takip sistemi üzerinden başvuru sahibine vize randevusunda verilen referans numarası ve soyisim bilgileri ile ya da akredite acentelerin vize takip hizmetleri ile yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan Avusturya aile ziyareti vizesi başvurularında takip ve sorgulama işlemi, hem 5 aşamalı SMS servisi ile hem de online olarak yapılmaktadır.

Aracı kurum VFS Global’in Avusturya vize takip işlemleri ekranına ait örnek bir görsel aşağıda verilmektedir.

Avusturya Ziyaret Vizesi Başvurusu için Takip İşlemi Nasıl Yapılır?
Avusturya Ziyaret Vizesi Başvurusu için Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Avusturya Arkadaş Ziyareti Vizesi Red Nedenleri Nelerdir?

Avusturya arkadaş ziyareti vizesi ret nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya arkadaş ziyareti vizesi başvuru sahibinin çeşitli suçlara ait sabıka kaydı bulunması
 • Avusturya arkadaş ziyareti vizesi başvuru dosyası içerisinde eksik, hatalı ya da hasarlı belge ibraz edilmiş olması
 • Yapılması planlanan Avusturya seyahatinin amacının vize başvurusu sırasında yanlış belirtilmiş olması
 • Başvuru dosyası içerisinde ibraz edilen pasaportun gerekli kriterlere uygun olmaması
 • Vize başvurusu için ibraz edilmesi gereken, ulaşım ve konaklama rezervasyon belgeleri gibi seyahat planı belgelerinin eksik ibraz edilmiş olması
 • Avusturya vize başvurusu için sunulmuş olan niyet mektubunun talep edilen kriterlere uygun olmaması
 • Başvuru sahibinin, yapılması planlanan Avusturya seyahati için yeterli finansal duruma sahip olmaması
 • Sunulan doğum belgesi ya da evlilik belgesinin geçersiz olması
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesinin gerekli kriterlere uygun olmaması
 • Yapılması planlanan Avusturya seyahati süresince başvuru sahibinin konaklama bilgilerinin ibraz edilmemiş olması
 • Geçmiş bir dönemde vize ihlalinde bulunmuş olması

Avusturya Aile Ziyareti Vize Reddine İtiraz Edilebilir Mi?

Avusturya aile ziyareti vize reddine itiraz edilebilmektedir. Avusturya aile ziyareti vize reddine itiraz etmek isteyen kişilerin, ret kararının verilmesini takip eden 7 gün içerisinde bir itiraz dilekçesi yazarak bu dilekçeyi ilgili kurumlara iletmeleri gerekmektedir.

Avusturya aile ziyareti vize reddine itiraz için ibraz edilecek dilekçenin Almanca dilinde yazılması gerekliliği bulunmaktadır. Gerekli süre içerisinde vize reddine itiraz işlemlerini yapmamış kişilerin vize başvuruları otomatik olarak reddedilmiş olarak kabul edilmektedir.

Avusturya Ziyaret Vizesi Reddi Alanlara Vize Ücreti İade Edilir Mi?

Avusturya ziyaret vizesi reddi alanlara vize ücreti iade edilmemektedir.

Avusturya ziyaret vizesi başvuru işlemleri için ödenmesi gereken Avusturya vize ücreti, başvuruların değerlendirme sırasında oluşan masrafların karşılanması için talep edilmektedir ve bu nedenle başvuruların reddedilmesi durumunda ücret iadesi uygulaması yapılmamaktadır.

Paylaş: