Avusturya Aile Ziyareti Vizesi

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Süreci 2023

Avusturya ziyaret vizesi, Avusturya Cumhuriyeti’nde ikamet eden bir aile bireyini, arkadaşını ya da akrabasını ziyaret etmek isteyen, vizeye tabi ülke vatandaşlarının alması gereken kısa süreli (C tipi) bir vize türüdür.

Aile ve arkadaş ziyaret vizesi ile Avusturya’da 180 gün içerisinde en fazla 90 gün süre için bulunma ve diğer Schengen üyesi ülkelere serbest giriş haklarına sahip olursunuz. Ziyaret amaçlı Avusturya vizesi almak için seyahat planınızda en uzun süre kalacağınız veya ilk giriş yapacağınız Schengen ülkesinin Avusturya olması gerekmektedir.

Avusturya Ziyaret Vizesi Nereden Alınır?

Avusturya aile ve arkadaş ziyareti için vize başvurusu, Türkiye’de Avusturya vize başvuruları için yetkilendirilen VFS Global merkezlerine yapılmaktadır.

VFS Global, sadece vize başvurularını toplamak ve dış temsilciliğe iletmekle yetkili aracı kurumdur. Vize başvurunuzu değerlendiren ve karara bağlayan makam ise Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’dur.

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Süreci

Avusturya aile ziyareti vizesi başvurusu için öncelikle Schengen vizesi başvuru formunu doldurmalı ve gerekli vize evraklarını hazırlamalısınız. Başvuru dosyanızı eksiksik olarak hazırladıktan sonra aracı kurum başvuru merkezinden vize randevusu almanız gerekir. Randevu tarihinde ilgili vize merkezine şahsen giderek evrak teslimi, vize ücreti ödeme ve biyometri işlemlerini tamamlamalısınız.

Avusturya Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Avusturya ziyaret vizesi için gerekli evraklar, başvuru sahibinin yaşına ve çalışma durumuna göre değişmektedir. Avusturya ziyaret vizesi için hazırlamanız gereken standart başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

  • Son 10 yılda alınmış pasaport
  • Schengen vize başvuru formu
  • Güncel biyometrik fotoğraf
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Avusturya vize davet mektubu
  • Ulaşım rezervasyonu
  • Schengen seyahat sağlık sigortası
  • Finansal duruma ilişkin belgeler
  • Çalışma durumuna ilişkin belgeler

Ziyaret vizesi başvuruları kişiselleştirilmiş evrak listesini, Avusturya vize belgeleri sayfasından vize türü ve çalışma durumunuzu seçerek inceleyebilirsiniz.

Avusturya Vize Davetiyesi

Avusturya ziyaret vizesi için davet mektubu; başvuru sahibini davet eden aile, akraba veya arkadaş tarafından Almanca veya İngilizce dilinde yazılmalıdır. Vize davetiyesinde yer alması gereken bilgiler genel anlamda davet eden kişinin kişisel ve adres bilgileri, başvuru sahibi ile aralarındaki ilişki, başvuru sahibinin seyahat masraflarını karşılayacaksa finansal durumuna ilişkin bilgileri içermelidir.

Davet eden kişinin başvuru sahibinin seyahat masraflarını karşılaması durumunda, uygun formatta hazırlanmış Avusturya vize davet mektubu yanında, Avusturya elektronik taahhütname beyanı çıkartması da gerekmektedir.

Avusturya Vizesi İçin Nüfus Kayıt Örneği

Avusturya ziyaret vizesi için tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, vize başvurusunda bulunan kişinin e-devlet sisteminde yer alan kullanıcı hesabı üzerinden alınabilmektedir.

E-devlet üzerinden tam vukuatlı nüfus kayıt örneği oluşturma ekranı aşağıdaki gibidir.

Avusturya Vizesi İçin Nüfus Kayıt Örneği
Avusturya Vizesi İçin Nüfus Kayıt Örneği

Sık Sorulan Sorular

Avusturya ziyaret vizesi hakkında Vizem.net danışmanlarına sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Avusturya Ziyaret Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

2023 yılı için Avusturya ziyaret vizesi başvuru ücreti; tüm vize harcı, seyahat sigortası, ulaşım rezervasyonları, danışmanlık ücreti ve gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme hizmeti dahil ortalama 160-175 euro arasında tutmaktadır.

Avusturya Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya aile ziyareti vizesi için başvuru İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu’na gönderildikten sonra 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak başkonsolosluğun yoğunluğu, ek evrak talebi ve resmi tatil günleri gibi durumlara göre vize sonuçlanma süresi değişebilmektedir.

2023 yılında dış temsilciliklerde yaşanan yoğunluk göz önüne alındığında, ziyaret amaçlı Avusturya vizesi almak için seyahat tarihinden en az 1 ay önce başvuru işlemlerine başlamanızı önermekteyiz.

Ziyaret Vizesi Alırsam Avusturya’da Kaç Ay Kalabilirim?

Avusturya ziyaret vizesinin ne kadar süreliğine verileceği Başkonsolosluğun kararına bağlı olmakla beraber, 6 ay içinde en fazla 3 aylığına Avusturya'da kalma hakkınız bulunur.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: