Avusturya Oturum İzni

Avusturya Oturma İzni Şartları ve Başvuru İşlemleri

Avusturya oturma izni, Avusturya vatandaşı olmayan kişilerin Avusturya’da yaşamalarına izin vermektedir. Avusturya’da 3 aydan fazla kalmak isteyen Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Topluluğu ülkeleri dışındaki yabancı ülke vatandaşlarının, geçici veya kalıcı olabilen, Avusturya yerleşme izni sağlayan oturma iznini alması gerekmektedir.

Avusturya oturma izni şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Yeterli geçim kaynağı: Başvuru sahibinin Avusturya’daki makamlara sosyal yardım için başvurmadan geçim masraflarını karşılayabilecek sabit ve düzenli bir gelire sahip olması gerekmektedir. Kişinin bekar olması halinde Avusturya’da kalacağı her ay için düzenli ve sabit olarak en az 1.030,49 euro, evli olması halinde en az 1.625,71 Euro ve her çocuk için ayrıca en az 159 euroya sahip olabileceğini resmi kaynaklar ile kanıtlayabilmesi gerekmektedir.
 • Yeterli konaklama imkanları: Başvuru sahibinin Avusturya standartlarına göre aile büyüklüğü için yeterli olduğu düşünülen bir konaklama yeri için tapu veya kira sözleşmesinin olması gerekmektedir.
 • Sağlık sigortası: Başvuru sahibinin Avusturya’da geçerli bir sağlık sigortasına sahip olması gerekmektedir.

Türkiye'den yapılacak Avusturya oturum izni başvurularında, başvuru sürecinin titizlikle yürütülmesi için akredite acente Vizem.net'ten danışmanlık hizmeti alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Avusturya Oturum İzni Türleri Nelerdir?

Avusturya oturum izni türleri, geçici ve kalıcı olarak ikiye ayrılmaktadır.

Avusturya Geçici Oturma İzni Türleri Nelerdir?

Avusturya geçici oturma izni türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Çalışma amaçlı oturma izni
 • Kurum içi transfer amaçlı oturum izni
 • Eğitim amaçlı oturma izni
 • Aile birleşimi amaçlı oturma izni
 • Araştırma amaçlı oturum izni
 • Sosyal hizmet amaçlı oturum izni
 • Serbest meslek amaçlı oturum izni
 • Gönüllülük amaçlı oturum izni

Çalışma Amaçlı Avusturya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Çalışma amaçlı Avusturya oturma izni, Avusturya vatandaşı olmayan kişilerin Avusturya’da iş teklifi alması halinde geçici veya kalıcı olarak alınabilmektedir.

Çalışma amaçlı Avusturya oturma iznine başvuru yapmak isteyen kişiler, Avusturya’da iş bulmaları halinde özel durumlarına göre; oturma izni ve çalışma izninin birlikte yer aldığı iki yıla kadar Avusturya’da çalışmaya izin verilen kırmızı-beyaz-kırmızı kart, farklı işverenlerle çalışma hakkının yer aldığı ve genel anlamda kırmızı-beyaz-kırmızı kart ile benzer özellikler taşıyan kırmızı-beyaz-kırmızı+ kart veya Avusturya’da bir lisans programını tamamlayan vasıflı kişilere verilen AB mavi kart alabilmektedir.

Çalışanlar için Avusturya'da Sınırlı Kalma İzni Nedir?

Çalışanlar için Avusturya’da sınırlı kalma izni; çalışanların iş rotasyonu durumu olduğunda, Avusturya’da sınırlı bir süre boyunca görev yapmak için çalışanın başka bir ülke tarafından Avusturya’ya gönderilme durumu olduğunda, kar amacı gütmeyen organizasyonlarda çalışan kişilerin Avusturya’da kalmalarını gerektiren durumlar oluştuğunda ve gazeteci, medya çalışanı, Avusturya’da düzenlenen bir etkinlikte davetli konuşmacı, dini lider gibi kişiler için özel durumlarda verilmektedir.

Çalışanlar için Avusturya’da sınırlı kalma izni genellikle 12 ay geçerli olmakla birlikte özel durumlar dışında uzatılabilmektedir. Avusturya oturma ve çalışma izni olan kişilerin sınırlı kalma iznine başvurmaları gerekmemektedir.

Eğitim Amaçlı Avusturya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Eğitim amaçlı Avusturya oturma iznini, Avusturya vatandaşı olmayan yabancı öğrencilerin Avusturya’da 3 aydan uzun sürecek olan eğitimleri için almaları gerekmektedir.

Avusturya öğrenci oturum izni almak isteyen kişilerin, Türkiye’de bulunan Avusturya Başkonsolosluğuna veya Avusturya Büyükelçiliğine şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir.

Aile Birleşimi Amaçlı Avusturya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Aile birleşimi amaçlı Avusturya oturma iznine, Avusturya vatandaşı olmayan kişiler tarafından Avusturya’da yaşayan bir aile bireyi ile birlikte Avusturya’da yaşamak için başvurulmaktadır.

Aile birleşimi amaçlı Avusturya oturma izni almak için Türkiye’de bulunan Avusturya Başkonsolosluğuna veya Avusturya Büyükelçiliğine şahsen başvurulmalıdır.

Avusturya Konsolosluğu Oturma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya Konsolosluğu oturma izni başvurusunun kişilerin ikamet adreslerine bağlı olarak yetki alanında bulundukları İstanbul Avusturya Başkonsolosluğuna veya Ankara Avusturya Büyükelçiliğine yapılması gerekmektedir.

İstanbul, Bursa, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Balıkesir, Çanakkale, Sakarya, Bilecik, Bolu, Zonguldak illeri İstanbul Avusturya Başkonsolosluğunun yetki alanında bulunmakta iken belirtilen illerin dışındaki iller Ankara Avusturya Büyükelçiliğinin yetki alanındadır.

Avusturya oturma iznine başvurmak isteyen bireylerin Avusturya Büyükelçiliği merkezi randevu sistemi üzerinden online olarak uygun oturum izni kategorisini seçtikten sonra randevu alması gerekmektedir. Merkezi randevu sistemi üzerinden alınan randevu gün ve saatinde gerekli olan evraklar ile şahsen Ankara Avusturya Büyükelçiliği veya İstanbul Avusturya Başkonsolosluğuna gidilmelidir.

Konsolosluk randevu alma ekran görseli aşağıda verilmiştir.

Avusturya Konsolosluğu Oturma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?
Avusturya Konsolosluğu Oturma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya Oturum İzni için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Avusturya oturum izni için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: 10 yıl içerisinde alınmış olan, en az 1 yıl daha geçerliliği bulunan pasaport beyan edilmelidir.
 • Avusturya oturma izni başvuru formu: Başvuru formu Büyükelçilik resmi sitesinden çıktısı alınıp büyük harflerle eksiksiz ve doğru yanıtlar verilerek şahsen doldurulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 3,5 cm genişliğinde ve 4,5 cm uzunluğunda 6 aydan daha önce çekilmemiş olan, arka planı açık renkte ve yüz hatlarının belirgin bir şekilde göründüğü 1 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Formül A uluslararası doğum belgesi: Doğum belgesinin, doğumun gerçekleştiği ülkeden başka bir ülkeye verilmesi durumunda doğum ile ilgili bilgilerin uluslararası geçerliliğini gösteren Formül A uluslararası doğum belgesi Almanca diline tercüme edilerek beyan edilmelidir.
 • Adli sicil kaydı: Kişinin geçmişteki sicilinin yer aldığı adli sicil kaydı e-devlet üzerinden QR barkod içerecek şekilde oluşturulmalı ve beyan edilmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Yaralanma, kaza, ölüm gibi durumlarda ülkeye geri dönüşün sağlanabilmesi için tüm Schengen bölgesini kapsayan en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Dil yeterlilik belgesi: Başvuru yapan kişinin, Almanca yeterliliğini en az A1 derecesinde olduğunu geçerli bir sertifika ile kanıtlaması gerekmektedir.
 • İkametgah belgesi: E-devlet üzerinden ikametgah belgesi alınmalı ve beyan edilmelidir.
 • Pasaport fotokopisi: Geçerliliği olan pasaportun kimlik bilgilerinin olduğu sayfası ile işlenmiş tüm sayfalarının fotokopileri beyan edilmelidir.

Avusturya oturma izni gerekli belgeler; başvurulan oturma izni türüne, başvuru sahibinin yaşına ve mesleki durumuna bağlı olarak değişebilmektedir.

Avusturya Oturum İzni Başvuru Ücretleri Ne Kadardır?

Avusturya oturum izni başvuru ücreti 120 eurodur ve bu ücrete ek olarak biyometrik veri kaydı için 20 Euro ödenmektedir. 0-6 yaş arasındaki çocuklardan başvuru ücreti olarak 75 Euro alınmaktadır.

Avusturya oturum izni başvuru ücreti yalnızca Euro cinsinden nakit olarak ödenmektedir; başka para birimi veya kredi kartı ile ödeme geçerli değildir.

Avusturya Oturma İzni Kaç Günde Çıkar?

Avusturya oturma izni işlemleri ortalama 3 ila 6 ay arasında sonuçlanmaktadır.

Avusturya oturma izni başvurusunun değerlendirme süreci; resmi tatiller, dış temsilcilikte yaşanan yoğunluk gibi sebeplerle uzayabilmekte veya daha kısa sürebilmektedir.

Avusturya Oturma İzni Kartı Ne Zaman Alınır?

Avusturya oturma izni kartı Avusturya’da bulunan yetkili makamlardan alınabilmektedir.

Avusturya oturma izni başvurusu kabul edilen kişilerin; başvurunun onaylandığı tarihten sonraki 3 ay içinde D tipi vize olan Avusturya onaylanmış vize alarak Avusturya’ya gitmeleri gerekmektedir.

Avusturya oturum izni kartı örneği aşağıda gösterilmiştir.

Avusturya Oturma İzni Kartı Ne Zaman Alınır?
Avusturya Oturma İzni Kartı Ne Zaman Alınır?

A

Avusturya Kalıcı Oturum İzni Nedir?

Avusturya kalıcı oturum izni, Avusturya’da oturum izni ile 5 yıl süre ile ikamet eden kişilerin, belirli şartları sağlamaları ve Entegrasyon Sözleşmesi’nin 2. modülünü tamamlamaları ile başvurulabilen bir oturum izni türüdür.

Avrupa Ekonomik Topluluğu veya İsviçre vatandaşı olmayan üçüncü ülke vatandaşları 6 aydan daha uzun süre Avusturya’da kalmayı planladıklarında oturma izni almak zorundadır. 6 aydan daha kısa süre Avusturya’da kalmayı planlayan üçüncü ülke vatandaşlarının oturma izni yerine vize almaları gerekmektedir. Avusturya geçici oturum izni ile 5 yılı dolduran kişiler, şartları sağlamaları halinde, kalıcı oturum iznine başvurma hakkına sahip olmaktadır.

Avusturya Kalıcı Oturma İzni Şartları Nelerdir?

Avusturya kalıcı oturma izni şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya’da geçici oturma izni ile en az 5 yıl ikamet edilmesi gerekmektedir.
 • Bağımsız yollarla Avusturya’da elde edilen iş sayesinde kalıcı oturma izni başvurusu yapmak isteyen kişinin finansal olarak yeterli kaynağa sahip olması gerekmektedir.
 • Yaptırılmış olan Avusturya sağlık sigortasının 5 yıl boyunca kesintisiz devam etmiş olması gerekmektedir.
 • 5 yıl boyunca düzenli ve yeterli konaklamanın sağlanmış olması ve konaklama yerinin hükümete kaydettirilmiş olması gerekmektedir.
 • Kişinin Avusturya sınırları içerisinde daha önce güvenlik veya kamu düzeni için herhangi bir tehdit oluşturmamış olması gerekmektedir.
 • B2 veya daha yüksek bir seviyede Almanca dil yeterliliğinin kanıtlanması gerekmektedir.

Avusturya Kalıcı Oturum İzni Nasıl Alınır?

Avusturya kalıcı oturum izni almak için Avusturya’nın herhangi bir şehrinde bulunan eyalet hükümet yetkilisine pasaport, Formül A uluslararası doğum belgesi, kira sözleşmesi gibi konaklama bilgisini kanıtlayacak belgeler, iş sözleşmesi gibi gerekli olan diğer belgeler ile birlikte şahsen başvuru yapılmalıdır.

Avusturya kalıcı oturum izni başvurusu tercüme ve tasdik masrafları hariç 210 Euro olarak belirlenmiştir, ücret nakit olarak veya kredi kartı ile ödenebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya oturma izni konusunda merkezimize en sık sorulan sorular yanıtları ile birlikte aşağıda verilmiştir.

Avusturya'da Ev Alarak Oturum İzni Alınabilir Mi?

Avusturya’da ev alarak oturum izni alınamamaktadır.

Avusturya vatandaşı olmayan bireyler Avusturya oturum izni aldıktan sonra Avusturya’da herhangi bir gayrimenkulü, ticari amaç bulunmaksızın, kendi gayrimenkulü olması şartıyla satın alabilmektedir.

İltica Yolu ile Avusturya'dan Oturma İzni Alınabilir Mi?

İltica yolu ile Avusturya’dan oturma izni alınabilmektedir. Avusturya’ya mülteci olarak gelen kişiler üç yıl geçerli olmak üzere oturma izni almaktadır.

Mültecinin anavatanındaki savaş, olağanüstü hal gibi durumların değişmemesi halinde verilen 3 yıllık oturma izni Avusturya iltica yasaları gereği kalıcı oturma iznine dönüştürülebilmektedir.

Oturma İzni ile Avusturya'ya Yerleşmenin Avantajları Nelerdir?

Oturma izni ile Avusturya’ya yerleşmenin avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya’da bir iş sahibi olma özgürlüğü
 • Avrupa’da hareket özgürlüğü
 • Aile üyelerini Avusturya’ya getirebilme hakkı
 • Ücretsiz eğitim seçeneklerinden faydalanma hakkı
 • Sosyal güvenlik ve sağlık sigortasından faydalanma imkanı

Avusturya’da yaşamak ve çalışmak isteyen kişilerin Avusturya’da ailesi ile birlikte yaşayıp çalışabilmelerini sağlayan oturma izni ile Avusturya’ya yerleşmek birçok açıdan avantajlıdır.

Avusturya Oturum İzni ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Avusturya oturum izni ile Schengen bölgesindeki tüm ülkelere veya Avrupa Ekonomik Topluluğu içindeki tüm ülkelere hiçbir kısıtlama olmaksızın gidilebilmektedir.

Avusturya'da Oturma İzni Yenilenebilir Mi?

Avusturya’da oturma izni, geçerlilik süresi dolmadan üç ay önce ikamet edilen Avusturya şehrindeki yetkili makama yenileme başvurusu yapılması halinde yenilenebilmektedir.

Avusturya Kalıcı Oturma İzni İptal Edilebilir Mi?

Avusturya kalıcı oturma izni, çok yaygın olmasa da iptal edilebilmektedir.

12 aydan uzun bir süre boyunca Avrupa Birliği’nin dışında kalmak, 6 yıl Avusturya’da yaşamamak, kamu güvenliği için risk oluşturmak gibi sebeplerle kalıcı oturma izni iptal edilebilmektedir.

Avusturya Kalıcı Oturum İzni İle Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Avusturya kalıcı oturum izni ile vatandaşlık alınabilmektedir.

Avusturya’da 5 yıl süreli olan oturma izni ile yaşayan kişilerin 5 yıl daha Avusturya’da yaşamaları ile toplamda en az 10 yıl Avusturya’da yasal ve sürekli ikamet etme şartı başta olmak üzere, aranan gerekli şartları karşılaması ile vatandaşlık başvurusu yapabilmeleri mümkündür.

Avusturya vatandaşlığının alınabilmesi için kişilerin ne Avusturya’da ne de yurt dışında ceza davasının bulunmaması, adli sicil kaydının temiz olması, Avusturya Cumhuriyeti'ne karşı olumlu tutuma sahip olması, kamu düzeni ve güvenliği için herhangi bir tehlike bulunmadığının garantisinin verilmesi, Almanca dil yeterliliğini kanıtlaması, Avusturya tarihi hakkında temel bilgilere sahip olması gibi şartların Avusturya vatandaşlık başvurusu için karşılanması gerekmektedir.

Paylaş: