Avusturya İş Vizesi

Avusturya İş (Ticari) Vizesi Başvuru Süreci

Avusturya’ya iş seyahati, toplantı, iş görüşmesi, kongre veya fuara katılım gibi sebeplerle seyahat edecekseniz, C tipi vize kapsamında verilen Avusturya iş vizesi almanız gerekmektedir. Avusturya iş vizesi, ticari vize ve business vize olarak da bilinmektedir.

Yeşil (hususi), gri (hizmet) ve siyah (diplomatik) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 günden kısa süreli iş seyahatleri için Avusturya vizesinden muaf tutulmaktadır. Ancak bordo (umuma mahsus) pasaport sahibiyseniz, Avusturya iş seyahatiniz için vize almanız gerekir.

Avusturya Ticari Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Avusturya ticari vize başvuruları, Avusturya Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilen aracı kurum VFS Global'in vize merkezlerine yapılmaktadır.

Yaşadığınız il merkezinden bağımsız olarak, Türkiye’de 9 ilde hizmet veren Avusturya vize başvuru merkezleri üzerinden işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Son 5 yıl içinde Schengen vizesi almışsanız, Avusturya ticari vize evraklarınızı Vizem.net'in İstanbul ofisine göndermeniz halinde, vize başvuru merkezine gitmenize gerek kalmadan işlemleriniz danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Avusturya ticari vize bilgi hattı: 0850 241 1868

Avusturya İş Vizesi Başvuru Adımları

Avusturya iş vizesi başvurusu için aşağıda sıralanan başvuru adımlarını takip edebilirsiniz.

  1. Avusturya'da faaliyet gösteren bir kurumdan davet mektubu alın.
  2. Avusturya ticari vize başvuru formu doldurun.
  3. Vize için gerekli evrakları hazırlayın.
  4. VFS Global vize başvuru merkezinden randevu alın.
  5. Randevuda hazırladığınız evrakları vize başvuru merkezine teslim edin.
  6. Başvuru merkezinde biyometri işlemlerini tamamlayın ve ücret ödemesini yapın.

Avusturya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Avusturya ticari vize başvurunuz için standart evraklara ek olarak aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekmektedir.

  • Çalışma belgesi
  • Ticari vize davetiyesi
  • Finansal taahhütname
  • Katılım belgesi (fuar veya konferans için)

Ticari vize başvurularında sunulması gereken açıklamalı evrak listesine Avusturya vize başvuru belgeleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

Çalışma Belgesi

Avusturya iş vizesi için çalışma belgesinin, çalışılan kurumun resmi antetli kağıdına Almanca veya İngilizce dillerinden biri ile yazılması gerekmektedir.

Çalışma belgesi içeriğinde; işverenin açık adresi, sabit hatlı telefon numarası, çalışanın göreve başlama tarihi, şirket içerisindeki pozisyonu, izinli olduğu gün sayısı ve imzalayan yetkilinin adı, soyadı ve görevi yer almalıdır.

Ticari Vize Davet Mektubu

Avusturya ticari vize davet mektubu, ziyaretinizin amacı, süresi ve yapılacak aktiviteler gibi detayları içermesi gereken bir vize evrakıdır.

Vize başvuru sahibini Avusturya’da davet eden kurum tarafından hazırlanan Avusturya vize davetiyesi, dış temsilciliğin öngördüğü kriterlere uygun şekilde yazılmalıdır.

Finansal Taahhütname

İş seyahati için Avusturya’dan taahhütname, başvuru sahibinin yapacağı seyahat boyunca yeterli veya doğrulanabilir mali kaynaklara sahip olmaması durumunda alınmaktadır.

Avusturya merkezli kurum, davet ettiği kişinin kalış süresi boyunca yaşanabilecek tüm olağan dışı ek masrafları ödemeyi kabul etmesi halinde; polis merkezi üzerinden EVE veya Avusturya İçişleri Bakanlığı üzerinden GVE belgeleri ile taahhüt beyanında bulunabilmektedir.

Avusturya İş Vizesi Başvuru Ücretleri

Avusturya iş vizesi başvuru ücreti 80 eurodur. Ödeme, randevu esnasında aracı kurum kasalarına, euro cinsinden ve nakit olarak yapılabilmektedir.

2024 yılı için tüm vize harcı, seyahat sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonları ile danışmanlık ücreti dahil Avusturya ticari vize masrafları 230 ila 250 euro arasında ücretlendirilir.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya iş vizesi ile ilgili merkezimize en sık sorulan sorular cevapları ile birlikte aşağıda verilmiştir.

Avusturya Ticari Vize Sonucum Kaç Günde Çıkar?

Avusturya ticari vize sonucu ortalama 15 günde çıkmaktadır. Vize başvurusunun değerlendirme süreci; resmi tatil, konsoloslukta oluşabilecek yoğunluklar ve tarafınızdan ek belge talep edilmesi gibi durumlarda uzayabilmektedir.

Acil Avusturya Ticari Vize Başvurusu Yapabilir Miyim?

Evet, Avusturya’daki kurumdan adınıza düzenlenmiş GVE veya EVE davetiyesi bulunması halinde randevu almadan ticari vize başvurusu yapabilirsiniz. Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’na randevusuz ticari vize başvuruları çarşamba günleri saat 09:00-11:00 arasında yapılabilmektedir.

Avusturya İş Vizemin Süresini Uzatabilir Miyim?

Avusturya iş vizesi, geçerli bir gerekçe olmadığı takdirde genelde uzatılamamaktadır; ancak bazı istisnai durumlarda gerekçenin kanıtlanması ile vize süresini uzatmanız mümkündür. Avusturya iş vizesi ancak kişinin Avusturya’da 90 günden fazla kalmasını gerektirecek beklenmedik veya kişisel durumlarda uzatılabilmektedir.

Avusturya iş vizesi uzatma talebinde bulunmanın yanı sıra zorunlu durumlar dışında 90 günden fazla Avusturya’da kalmak istenmesi halinde, 6 ay veya özel durumlarda 1 yıla kadar uzayabilen konaklama izni veren D tipi ulusal vize başvurusu yapılmalıdır.

İş Vizesi İle Avusturya'da Çalışabilir Miyim?

Hayır, ticari vize ile Avusturya’da çalışma hakkınız bulunmamaktadır. Avusturya ticari vize türü 6 ay içerisinde en fazla 90 günlük iş amaçlı geçici seyahatler için verilmektedir.

Avusturya’da kazanç getiren herhangi bir işe girmek ve çalışmak, Avusturya çalışma izni olmaması halinde mümkün değildir.

Ticari Vize İle Avusturya'da İş Arayabilir Miyim?

Hayır, ticari vize ile Avusturya’da iş aramanıza izin verilmemektedir. Ancak belirli şartları sağlamanız halinde Avusturya iş arama vizesi uygulamasından yararlanabilirsiniz.

Avusturya; Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Topluluğu ülkeleri dışındaki yabancı ülke vatandaşlarına, belli kriterlerin sağlanması halinde 6 ay boyunca Avusturya’da iş arama imkanı veren Avusturya iş arama vizesi vermektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: