Avusturya İş Vizesi

2022'de Avusturya İş Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya iş vizesi; iş seyahati, iş toplantısı, iş görüşmesi, kongre veya fuara katılım gibi sebeplerle Avusturya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin başvuru yapması gereken vize türüdür. Avuturya iş vizesi ticari vize olarak da bilinmektedir.

Yeşil (hususi), gri (hizmet), siyah (diplomatik) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 günden az sürecek olan iş seyahatleri için Avusturya iş vizesinden muaf tutulmaktadır; ancak bordo (umuma mahsus) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avusturya’ya yapacakları iş seyahatlerinde altı aylık süre içinde en fazla 90 gün kalmak şartı ile Avusturya iş vizesi almaları gerekmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den Avusturya iş vizesi başvurusunda bulunan iş insanlarına vize evraklarının hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar tüm süreç için danışmanlık hizmeti sunan akredite danışmanlık şirketidir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Avusturya Ticari Vize Hangi Durumlarda Alınır?

Avusturya ticari vize; Avusturya’da gerçekleşecek olan ve 90 günden az sürecek iş toplantısı, iş görüşmesi, konferans, kongre veya fuar gibi etkinliklere katılımlar için alınmalıdır.

Avusturya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avusturya ticari vize için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: 10 yıldan daha önce alınmamış olan, planlanan seyahatin bitiminden sonra en az 3 ay daha geçerliliği olması gereken ve en az iki sayfası boş olan bir pasaport gerekmektedir.
 • Avusturya ticari vize başvuru formu: Başvuruyu yapan kişi tarafından tükenmez kalem ile büyük harflerle el yazısıyla veya daktilo ile eksiksiz ve doğru bir şekilde şahsen doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 • Fotoğraf: Yakın tarihte çekilmiş, arka planı açık renkli olan, yüz hatlarının net olarak görüldüğü 3,5 cm genişliğinde ve 4,5 cm uzunluğunda 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Ulaşım belgeleri: Özel araç ile gelinmesi halinde araç kayıt belgesi, uluslararası geçerliliği olan sürücü belgesinin kopyası ve net güzergah bilgisi; uçak, tren veya otobüs ile gelinmesi halinde aracın gidiş ve dönüş tarihlerini içeren rezervasyon bilgisi beyan edilmelidir.
 • Konaklama belgeleri: Airbnb gibi kısa süreli ev kiralama sitelerinden özel ev kiralanması durumunda site tarafından oluşturulan konaklama tarihlerini içeren rezervasyon bilgisi, otelde kalınması durumunda otel tarafından oluşturulan konaklama tarihlerinin yer aldığı rezervasyon bilgisi beyan edilmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Kaza, yaralanma, ölüm gibi acil tıbbi müdahale gerektiren durumlarda ülkeye dönüşün sağlanabilmesi için seyahat süresinin tamamını ve tüm Schengen ülkelerini kapsayan minimum 30.000 Euro teminata sahip seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Finansal belgeler: Kişinin son 3 aya ait banka işlemlerini gösteren banka hesap dökümü veya Avusturya ticari vize başvurusu sahibi adına düzenlenmiş olan seyahat çeklerinin aslı ve fotokopisi beyan edilmelidir.
 • Davet mektubu: Seyahat amacı, seyahat tarihleri, ülkeye yapılacak giriş sayısı, başvuru sahibinin adı, doğum tarihi, pasaport numarası bilgileri bulunan davet mektubu Avusturya’daki şirket veya kurumun adı ve varsa davetinin olduğuna dair imzası ile birlikte beyan edilmelidir.
 • Giriş bileti veya katılım belgesi: Ticaret fuarına, kongreye, iş görüşmesine ait giriş bileti veya başvuru sahibinin katılımını kanıtlayacak belgeler beyan edilmelidir.
 • Askerlik belgesi: Askerliğin yapıldığını gösteren belge beyan edilmelidir.
 • Vize ücreti: Avusturya vize harcı ödenmeli ve harcın ödendiğine dair dekont beyan edilmelidir.
 • Taahhütname: GVE ve EVE davetiyesinin bulunmaması halinde başvuru yapan kişinin seyahati boyunca oluşacak masraflarının işveren tarafından karşılanacağına dair taahhütün ve konaklama bilgilerinin yer aldığı taahhütname beyan edilmelidir.
 • Çalışanlar için gerekli olan evraklar: Şirket iletişim bilgilerii, çalışanın işe başladığı tarih, izinli olduğu gün sayısı, şirket içindeki pozisyonu gibi bilgilerin Almanca veya İngilizce dillerinden biri ile antetli kağıda yazılmış olduğu ve işveren tarafından imzalanmış çalışma belgesi; başvuru yapan kişinin çalıştığı süre boyunca bütün vergi ve kesintilerin yer aldığı maaşlarını gösteren maaş bordrosu; başvuru yapan kişiye ait Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan sigorta ve prim bilgilerinin yer aldığı SGK hizmet dökümü; kişinin çalıştığı iş yerinin hangi alanda hizmet verdiğini gösteren faaliyet belgesi; kişinin çalıştığı şirketin yapısı, yönetim kurulu kararları, isim değişiklikleri gibi bilgilerin yer aldığı ticaret sicil gazetesi; kişinin kazançlarına karşılık gelen vergi miktarlarını gösteren vergi levhası ve kişiye ait çalıştığı kurumun resmi belgelerinde yer alan imza örneklerinin bulunduğu imza sirküsü beyan edilmelidir.
 • Şirket sahipleri için gerekli olan evraklar: Kişinin sahip olduğu şirketin hangi alanda hizmet verdiğini gösteren faaliyet belgesi; kişinin sahip olduğu şirketin yapısı, yönetim kurulu kararları, isim değişiklikleri gibi bilgilerin yer aldığı ticaret sicil gazetesi; kişinin ve şirketin kazançlarına karşılık gelen vergi miktarlarını gösteren vergi levhası ve şirketin resmi belgelerinde yer alan şirket sahibinin imza örneklerinin bulunduğu imza sirküsü beyan edilmelidir.

Avusturya İş Vizesi İçin Çalışma Belgesi Nasıl Olmalıdır?

Avusturya iş vizesi için çalışma belgesinin, çalışılan kurumun resmi antetli kağıdına Almanca veya İngilizce dillerinden biri ile yazılması gerekmektedir.

Avusturya iş vizesi için gerekli olan çalışma belgesinin içeriğinde; işverenin açık adresi, sabit hatlı telefon numarası, çalışanın göreve başlama tarihi, şirket içerisindeki pozisyonu, izinli olduğu gün sayısı ve imzalayan yetkilinin adı, soyadı, görevi yer almalıdır.

Avusturya Ticari Vize İçin Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Avusturya ticari vize için davet mektubu; Almanca veya İngilizce dillerinden biri ile Konsolosluğa hitaben yazılmalıdır.

Davet mektubunda başvuru sahibinin adı, doğum tarihi, pasaport numarası, seyahat amacı, seyahat tarihleri, ülkeye yapılacak giriş sayısı, Avusturya’da bulunan şirket veya kurum tarafından davetin gerçekleştiğine dair açıklama ve Avusturya’da bulunan şirket yetkilisinin imzası yer almalıdır.

İş Seyahati İçin Avusturya'dan Taahhütname Nasıl Alınır?

İş seyahati için Avusturya’dan taahhütname, başvuru sahibinin yapacağı seyahat boyunca yeterli veya doğrulanabilir mali kaynaklara sahip olmaması durumunda alınmaktadır.

Avusturya merkezli firma veya kurum, davet ettiği kişinin kalış süresi boyunca yaşanabilecek tüm olağan dışı ek masrafları ödemeyi kabul etmesi halinde elektronik taahhüt beyanında bulunabildiği EVE veya Avusturya merkezli kurumun Avusturya İçişleri Bakanlığına başvurması gerektiği GVE belgeleri ile taahhüt beyanında bulunabilmektedir.

Avusturya İş Vizesi Nereden Alınır?

Avusturya iş vizes ikamet iline görei yetkili aracı kurumun vize başvuru merkezi ve akredite acenteler üzerinden alınabilmektedir.

Avusturya iş vizesi başvurularının değerlendirilme ve onaylanma sürecinde yetkili tek makam Avusturya dış temsilciliğidir.

Avusturya iş vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin son 5 yıl içinde almış oldukları bir Schengen vizesi bulunuyor ise vize evraklarını Vizem.net'in İstanbul ofisine göndermeleri durumunda, vize başvuru merkezine gitmelerine gerek kalmadan vize başvuruları danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Avusturya Schengen bilgi hattı: 0850 241 1868

Avusturya Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya ticari vize başvurusu için gerekli olan tüm evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalı, evraklar hazırlandıktan sonra yetkili aracı kurumdan vize başvuru randevusu alınmalıdır. Vize başvurusu için randevu alınan aracı kuruma randevu zamanında gidilmesive evrakların teslimi, biyometri işlemleri, vize ücretinin ödenmesi işlemlerinin yapılması ile birlikte Avusturya ticari vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Avusturya İş Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Avusturya iş vizesi ücreti 80 eurodur. Ödeme, başvuru esnasında yalnızca Euro cinsinden ve nakit olarak yapılabilmektedir.

2022 yılı için tüm vize harcı, seyahat sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonları, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil Avusturya vizesi masrafları ortalama 185 Euro tutmaktadır.

Avusturya Ticari Vize Sonucu Ne Kadar Sürede Çıkar?

Avusturya ticari vize sonucu ortalama 15 günde çıkmaktadır.

Avusturya ticari vize başvurusunun değerlendirme süreci; resmi tatil, konsoloslukta oluşabilecek yoğunluk, ek belge talebi gibi durumlarda uzayabilmektedir.

Avusturya İş Vizesi İçin Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Avusturya iş vizesi için takip ve sorgulama işlemi; yetkili aracı kurum olan VFS Global'in resmi internet sitesinde bulunan online takip sistemi üzerinden vize randevusu esnasında verilen referans numarası ve başvuru sahibinin soyismi ile veya akredite acentelerin vize takip hizmetleri ile yapılabilmektedir.

VFS Global Avusturya vize takip ekranı aşağıda gösterilmiştir.

Avusturya İş Vizesi İçin Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
Avusturya İş Vizesi İçin Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Vizem.net danışmanlığında Avusturya vize başvuru takip işlemi, hem 5 aşamalı SMS servisi ile hem de online olarak yapılmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya iş vizesi ile ilgili merkezimize en sık sorulan sorular cevapları ile birlikte aşağıda verilmiştir.

İş Vizesi İle Avusturya'da Ne Kadar Kalınabilir?

İş vizesi ile Avusturya’da altı aylık süre içerisinde tüm Schengen bölgesinde geçerli olmak üzere toplam 90 gün kalınabilmektedir.

Avusturya İş Vizesi Uzatılabilir Mi?

Avusturya iş vizesi, çok iyi bir gerekçe olmadığı takdirde genelde uzatılamamaktadır; ancak bazı istisnai durumlarda gerekçenin kanıtlanması ile uzatılabilmektedir.

Avusturya iş vizesi; doğal afet, pandemi, savaş gibi mücbir sebeplerle kişinin ülkesine geri dönememesi, çeşitli nedenlerle ülkede insani yardımda bulunulması, vize geçerlilik tarihinden daha sonra ülkeye giriş yapılması halinde kaçırılan günlerin vize geçerlilik tarihine eklenmesi talebi gibi kişinin Avusturya’da 90 günden fazla durmasını gerektirecek beklenmedik veya kişisel durumlarda uzatılabilmektedir.

Avusturya iş vizesi uzatma talebinde bulunmanın yanı sıra zorunlu durumlar dışında 90 günden fazla Avusturya’da kalmak istenmesi halinde, 6 ay veya özel durumlarda 1 yıla kadar uzayabilen konaklama izni veren D tipi ulusal vize başvurusu yapılmalıdır.

Avusturya Ticari Vize İle Avusturya'da İş Aranabilir Mi?

Hayır, Avusturya ticari vize ile Avusturya’da iş aranamamaktadır.

Avusturya; Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Topluluğu ülkeleri dışındaki yabancı ülke vatandaşlarından Avusturya’da iş bulmak isteyen kişilere, belli kriterleri sağlaması halinde 6 ay boyunca Avusturya’da iş arayabilecekleri Avusturya iş arama vizesi vermektedir.

Ticari Vize İle Avusturya'da Çalışılabilir Mi?

Hayır, ticari vize ile Avusturya’da çalışılamamaktadır.

Avusturya ticari vize türü 6 ay içerisinde en fazla 90 günlük iş amaçlı seyahatler için verilmektedir. Avusturya’da herhangi bir işe girmek ve çalışmak, Avusturya çalışma izni olmaması halinde mümkün değildirr.

Turist Olarak Avusturya'da Ticari İş Yapılabilir Mi?

Turist olarak Avusturya’da ticari iş yapılamamaktadır.

Schengen vizeleri farklı amaçlarla alınabilmesine rağmen tek tiptir. Schengen vizesine sahip olan bireyler Schengen bölgesindeki herhangi bir ülkede iş veya turistik amaçlı kalabilmektedir ancak bu süre boyunca ticari iş yapmak için Avusturya turist vizesi yeterli değildir.

Avusturya Ticaret Ateşeliği Nerededir?

Avusturya Ticaret Ateşeliğinin adresi Gottfried Kellergasse, 2/12, 1030, Wien’dir; telefon numarası (43-1) 713 13 58 ve (43-1) 712 43 82, fax numarası (43-1) 712 43 82 75 ve e-posta adresi ise viyana@ekonomi.gov.tr’dir.

Paylaş: