Bulgaristan'a Gitmek için Ne Gereklidir?

2024'te Türkiye'den Bulgaristan'a Gitmek için Ne Gereklidir?

Bulgaristan, Avrupa Birliği ve Schengen bölgesine üye olan ve Balkanlar’da yer alan bir ülkedir. Bulgaristan’ın batısında Sırbistan ve Makedonya, doğusunda Karadeniz, kuzeyinde Romanya, güneyinde Yunanistan ve güneydoğusunda Türkiye yer almaktadır.

Bulgaristan’ın en çok ziyaretçi aldığı ikinci ülke Türkiye’dir. Bulgaristan Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün verilerine göre, Türkiye’den Bulgaristan’a seyahat eden kişi sayısı; 2015 ve 2019 yılları arasında yılda ortalama 1.430.210 kişi, 2020 yılında ise toplam 1.039.721 kişi olarak kaydedilmiştir.

Avrupa’nın en büyük 16. ülkesi olan Bulgaristan, Türkiye’ye karayolu ile 1.159 kilometre uzaklıktadır. İstanbul ve Sofya arası; arabayla ortalama 6 saat, uçakla ise 1 saat 15 dakika sürmektedir. Türkiye’den Bulgaristan’a kara yolu ulaşımı ile Kapıkule Sınır Kapısı veya Hamzabeyli Sınır Kapısı üzerinden seyahat etmek mümkündür.

Bulgaristan’a Gitmek için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan’a gitmek için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Geçerli bir pasaport
  • Seyahat tarihleri arasında geçerli bir schengen vizesi
  • Bulgaristan seyahat sağlık sigortası
  • Yurtdışı çıkış pulu
  • Şahsi araçla seyahat edecekler için yeşil kart sigortası

Pasaport

Bulgaristan’a seyahat etmek için sunulacak pasaport; seyahat süresinin tamamında geçerli olmalı, en az 2 adet boş sayfa içermeli ve son 10 yıl içerisinde alınmış olmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, pasaport türü fark etmeksizin, pasaportu olmadan ülkeden çıkış yapması mümkün değildir.

Tarihi Geçmiş Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu ile Bulgaristan’a Gidilebilir Mi?

Tarihi geçmiş Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile Bulgaristan’a gitmek, ancak başvuru sahibinin ikinci bir geçerli pasaportu olduğu durumda ve bu pasaport türü, Bulgaristan için vizeden muaf ise mümkündür. Türkiye’den Bulgaristan’a ikinci bir pasaport ile giriş yapılması durumunda çıkış damgası, kişinin Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna vurulur ve Bulgaristan’a giriş ikinci pasaport ile yapılabilmektedir.

Vize

Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen kişilerin sahip oldukları pasaport türüne bağlı olarak vize muafiyeti söz konusu olmaktadır. Umuma mahsus (bordo) pasaport hamillerinin, tüm Bulgaristan seyahatlerinde vize alması gerekmektedir. Diplomatik (siyah) pasaport, hususi (yeşil) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahibi kişiler, belirli süre koşulları ile Bulgaristan seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadır.

Bulgaristan’a Vizesiz Gidilir Mi?

Bulgaristan için vize muafiyeti bulunan pasaport türleri; hususi, diplomatik ve hizmet pasaportlarıdır. Hususi (yeşil) pasaport ile Bulgaristan’a 180 gün içerisinde 90 gün için seyahat edecek kişiler ile diplomatik (siyah) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu ile seyahat edecek kişiler ise 30 günlük seyahatler için vizeden muaftır.

Schengen Vizesi ile Bulgaristan’a Gidilir Mi?

Schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapılabilmektedir. Bulgaristan 31 Mart 2024 tarihi itibariyle schengen bölge birliğine katılmıştır.

Romanya Vizesi ile Bulgaristan’a Gidilebilir Mi?

Romanya Schengen vizesi, hamiline Bulgaristan’a gidebilme hakkı sunmaktadır.

Araba ile Sırbistan’a Giderken Bulgaristan Vizesi Gerekli Mi?

Evet, araba ile Sırbistan’a seyahat eden kişilerin, Bulgaristan’dan geçmek üzere vize almaları gerekmektedir.

Bulgaristan Seyahat Sağlık Sigortası

Bulgaristan vizesi için sunulacak seyahat sağlık sigortası; tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalı, en az 30.000 Euro teminat tutarı bulunmalı ve acil tedavi, hastaneye yatış, çeşitli acil sağlık sorunları ya da vefat halinde ülkeye dönüş gibi durumları kapsayıcı nitelikte olmalıdır. Vize işlemlerinde ibraz edilecek sağlık sigortası poliçesi, Bulgaristan seyahat süresinin tamamını kapsayacak şekilde düzenlenmelidir. Bulgaristan vizesi başvuru dosyasında, seyahat sigortası sunulmadığı durumlarda vize başvurusu reddedilmektedir.

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan vize başvurularında, Bulgaristan seyahat sağlık sigortası işlemleri en uygun fiyatlarla yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Yurtdışı Çıkış Pulu

Yurtdışı çıkış pulu, yurtdışına seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, ülkeden çıkış yapmadan önce pasaportlarına bastırmaları gereken bir puldur. Yurtdışı çıkış pulunun, ulaşım aracı fark etmeksizin, Türkiye sınırlarından çıkılacak her durumda alınması gerekmektedir.

2024 yılı itibariyle, yurtdışı çıkış pulu ücreti 150 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Yurtdışı çıkış pulu, havalimanlarında bulunan yurtdışı çıkış harç pulu makinelerinden ya da vergi dairelerinden alınabilmektedir.

Yeşil Kart Sigortası

Yeşil kart sigortası, yeşil kart sistemine üye ülkelerde uluslararası seyahat yapılacak araçlara yaptırılması gereken bir çeşit trafik sigortasıdır. Türkiye’den Bulgaristan’a şahsi araçları ile seyahat edecek kişilerin, yeşil kart sigortası yaptırmaları gerekmektedir.

Seyahat edilecek aracın Taşıt Ruhsatı ve geçerli Türk Trafik Sigortası fotokopilerinin ibraz edilmesi ile yeşil sigorta Bulgaristan için yapılabilmektedir. isteyen vize başvuru sahipleri, başvurusunda bulunmalıdır.

Vizem.net danışmanlığı ile Türkiye’den Bulgaristan’a arabayla gitmek isteyen kişiler için en uygun fiyata yurt dışı sigortacılık işlemleri yapılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: