Danimarka'da Yaşam

Danimarka'da Yaşam Şartları ve Masrafları

Danimarka; yüksek yaşam standardı, sakin doğal ortamları, aktif şehir hayatı ve iş-yaşam dengesi ile tanınmaktadır. Danimarka yaşam masrafları açısından pahalı bir ülke olmakla birlikte yaşam standardı açısından dünyanın önde gelen ülkeleri arasındadır.

Danimarka’da eğitim ücreti olmaması öğrenciler için bir avantaj olsa da aylık harcamaların dikkatli bir şekilde bütçelenmesi gerekmektedir. Danimarka’da yaşayan bir öğrencinin aylık genel masrafları yaklaşık 750-900 eurodur.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yaşam masrafları ayrık ortalama 1200 euroya kadar çıkabilmektedir. Danimarka’da yaşayan dört kişilik bir ailenin tahmini aylık gideri kira olmadan 3.876 dolardır. Danimarka’da yaşam maliyeti ortalama olarak ABD’den %22,11 oranında daha yüksektir.

Vizem.net Danimarka’da yaşamak üzere Türkiye’den Danimarka D tipi vize başvurusu yapacak kişiler için danışmanlık ve takip hizmeti veren akredite kuruluştur.

Danimarka D tipi vize başvurusu için: 0850 241 1868

Danimarka’da Hangi Dil Konuşulur?

Danimarka Krallığı’nın tek resmi dili Dancadır. Danimarka nüfusunun %98’inden fazlası Danca konuşmaktadır. Diğer azınlık diller Faroece, Almanca ve Grönlandcadır. Almanca, Almanya sınırındaki Nord-Schleswig bölgesinde nüfusun yaklaşık %0,4’ü tarafından konuşulmaktadır. Grönlandca kullanan nüfus ise Danimarka nüfusunun %0,1’ini oluşturmaktadır. Ayrıca Danimarkalıların %86’sı ikinci dil olarak İngilizce konuşmaktadır.

Danimarka Hayat Şartları Bakımından Nasıl Bir Ülkedir?

Danimarka, İnsani Gelişmişlik Endeksi’nde tüm dünya ülkeleri arasında 11. sıradadır. Danimarka yaşam kalitesi yüksek bir ülkedir. Danimarka’daki tüm vatandaşlar eşit ve ücretsiz sağlık hizmetinden yararlanabilmektedir. Danimarka’da sağlık hizmetleri temel ve koruyucu bakım, uzman bakımı, hastane bakımı, akıl sağlığı bakımı, uzun süreli bakım ve çocuk diş hizmetlerini içermektedir. Danimarka’da işsizlik oranı 2021 yılında %4,2’ye düşmüştür. Danimarka’da iş bulmak yabancılar için zorlu bir süreçtir. Danimarkalıların çoğunun İngilizceye hakim olması iş arayan yabancıların iyi İngilizce konuşmasını ve Danca öğrenmelerini gerektirmektedir.

Danimarka’da İş ve Çalışma İmkanları Nasıldır?

Danimarka’da işsizlik oranı 2021 yılında %4,2’ye düşmüştür.

Danimarka’da en çok tercih edilen meslekler aşağıda listelenmiştir.

 • Makine mühendisliği
 • Röntgen uzmanlığı
 • Bilgi teknolojileri danışmanlığı
 • İlköğretim ve ortaöğretim öğretmenliği
 • Psikologluk

Danimarka iş ilanları internet üzerinden ulaşılabilmektedir. LinkedIn Danimarkalı işverenlerin sıklıkla kullandığı web sitelerden biridir.

Danimarka’da Yaşam Masrafları Nasıldır?

Danimarka’da yaşam masrafları ortalama olarak Türkiye’den %170.64 daha yüksektir. Danimarka’da ortalama aylık yaşam masrafları bir kişi için kira hariç 7.410 DKK, 4 kişilik bir ile için 26.540 DKK’dir.

Danimarka’da Market ve Gıda Fiyatları Nasıldır?

Danimarka’da market ve gıda fiyatları 2021 yılı verilerine göre aşağıda listelenmiştir.

 • Süt (1 litre), 1.27 euro
 • Ekmek (500 g), 2.54 euro
 • Pirinç (1 kg), 1.94 euro
 • Yumurta (12), 3,43 euro
 • Yerli peynir (1 kg), 10.56 euro
 • Tavuk (1 kg), 8.40 euro
 • Biftek (1 kg), 12.79 euro
 • Elma (1 kg) 2.58 euro
 • Muz (1 kg), 2.50 euro
 • Portakal (1 kg), 2.64 euro
 • Domates (1 kg), 3.38 euro
 • Patates (1 kg), 1.68 euro
 • Soğan (1 kg), 1.40 euro
 • Su (1.5 litre), 1.24 euro
 • Şarap (1 şişe), 8.07 euro
 • Yerli Bira (0.5 litre), 1.60 euro
 • İthal Bira (0.33 litre), 2.11 euro

Danimarka’da 4 kişilik bir ailenin tahmini aylık masrafı 33,732 DKK’dir. Tek kişi için tahmini aylık masraf 18,054 DKK’dir. Danimarka, Batı Avrupa ülkelerinin %78’inden, tüm dünya ülkelerinin %86’sından daha pahalı bir ülkedir.

Danimarka’da Konaklama Fiyatları Nasıldır?

Danimarka’da konaklama fiyatları aşağıda listelenmiştir.

 • 1 yatak odalı kiralık daire (şehir merkezi), 909.06 Euro (aylık)
 • 1 yatak odalı kiralık daire (şehir merkezi dışında), 651.01 Euro (aylık)
 • 3 yatak odalı kiralık daire (şehir merkezi), 1.615 Euro (aylık)
 • 3 yatak odalı kiralık daire (şehir merkezi dışında), 1.226 Euro (aylık)
 • Satılık daire (şehir merkezi), 5.026 Euro (metrekare başına)
 • Satılık daire (şehir merkezi dışında), 3.523 Euro (metrekare başına)

Danimarka evleri fiyatları çoğunlukla konumuna göre değişiklik göstermektedir. Kopenhag’ın popüler ve küçük bir şehir olması konaklama fırsatlarının az ve pahalı olmasına sebep olmaktadır.

Danimarka’da Giyim Masrafları Nasıldır?

Danimarka giyim masrafları hakkında örnek fiyat listesi aşağıda verilmiştir.

 • Kot pantolon, 95.50 euro
 • Zincir mağazadan elbise, 39.89 euro
 • Nike spor ayakkabı, 96.64 euro
 • Deri erkek ayakkabı, 137.57 euro

Danimarka’da Hayat Pahalı Mıdır?

Danimarka’da hayat Avrupa standartları ile karşılaştırıldığında pahalıdır. Özellikle hizmet sektörü ve yakıt Danimarka’da pahalıdır. Danimarka’nın başkenti Kopenhag, 2020 Mercer Hayat Pahalılığı Listesi’nde 25. sıraya yerleşerek dünyanın en pahalı şehirleri arasına girmiştir. Ancak Danimarka’da verilen maaşlar Danimarka’da yaşanan yüksek kalite yaşamın giderlerini karşılayabilecek güçtedir.

Danimarka Mimarisi ve Şehir Yapısı Nasıldır?

Danimarka mimarisi insana odaklanması ile bilinir. Danimarka çağdaş mimarisi, doğal ışık, sürdürülebilir enerji sistemleri ve binayı çalışan veya yaşamak için kullanan insanlar için rahat bir ortama dönüştürmeye öncelik verir. Danimarka mimarisinin insani yönüyle yakından ilişkili olan Danimarkalı mimar ve şehir plancısı Jan Gehl ve teorileri dünya çapında sürdürülebilir kentsel çevrelerin gelişimi üzerinde önemli bir rol oynamıştır. Gehl’in bu yaklaşımı Sidney, New York, Londra ve Mexico City gibi şehirlere ilham vermiştir. Bir diğer önemli Danimarkalı mimar Avustralya’daki Sidney Opera Binası’nı tasarlayan Jørn Oberg Utzon’dur. Dikkate değer diğer eserleri arasında Kopenhag yakınlarındaki Bagsværd Kilisesi ve Kuveyt’teki Ulusal Meclis Binası vardır.

Danimarka mimarisi 1990’lar boyunca dönemin uluslararası alanda baskın akımı neo-modernizme yönelmiştir ve 21. yüzyılın başında hala Danimarka mimarisi üzerinde güçlü bir etkisi bulunmaktadır. Ayrıca sürdürülebilirlik, Danimarka mimarisinin her alanında giderek önemini arttıran bir faktördür.

Danimarka’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler Nedir?

Danimarka’da görülmesi gereken tarihi yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Frederiksborg Kalesi
 • Viking Gemi Müzesi
 • Kronborg Yuvası
 • Amelienborg Yuvası
 • Jelling
 • Aalborghus Kalesi
 • Assistens Kirkegard

Danimarka’daki bu önemli tarihi mekanlar eski hükümdarların portrelerini, önemli sanat eserlerini ve zengin mimariyi içinde barındırmaktadır. Danimarka tarihi ile yakından ilgilenen herkes günümüzde müze olarak ziyaretçilere hizmet veren bu tarihi mekanları ziyaret edebilmektedir.

Danimarka’da Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Danimarka’da ulaşım tren, otobüs ya da feribot ile sağlanabilmektedir. Danimarka’nın başkenti Kopenhag, dünyanın en verimli metro ulaşım sistemlerinden birine sahiptir ve 7/24 hizmet vermektedir. Danimarka’da toplu taşımayı kullanmak için tek kullanımlık bilet ücreti 24 DKK, 24 saatlik bilet ücreti 65 DKK, 24-72 saatlik bilet ücreti 75 DKK, Kopenhag kart ücreti 389-889 DKK’dir.

Danimarka’da Şehirlerarası Ulaşım Nasıldır?

Danimarka’da şehirlerarası ulaşım ve yerel şehirlerarası otobüs ağı, çoğu Jutland’daki şehirler olmak üzere yaklaşık 50 şehri birbirine bağlamaktadır. Danimarka’daki en popüler şehirlerarası otobüs seferi kuşkusuz Aarhus ve Kopenhag’ı birbirine bağlayan hattır. Danimarka’da şehirlerarası ulaşım için toplu taşımada kullanılan kartlar kullanılabilmektedir.

Danimarka’da Trafik Var mıdır?

Danimarka’da, özellikle başkent Kopenhag’da trafik yoğunluğu fazladır. Artan nüfusla birlikte Kopenhag trafik sıkışıklığı ve hava kirliliği sorunlarıyla boğuşmaktadır. H.C. Andersens Bulvarı’nda ve merkezi Indre By semtinden geçen ve ana kara Kopenhag’ı Amager adasına bağlayan yolda özellikle sabah 09.00 ve akşam 16.00 saatlerinde trafik sıkışıktır.

Trafik sıkışıklığından kaçınmak ve çevreye verilen zararı önlemek amacıyla bisiklet kullanımı Danimarka’da oldukça yaygındır. Danimarka araba fiyatları satın alma, kiralama, kayıt vergisi bakımından pahalıdır ancak daha küçük ve çevre dostu bir araç ya da bisiklet kullanımı Danimarka’da ulaşım için yeterli olabilmektedir.

Danimarka’da Araba Kullanmak için Ne Gerekir?

Danimarka’da araba kullanmak için bir AB veya AEA ülkesi vatandaşının sürücü belgesini bir Danimarka ehliyetine dönüştürmesi gerekmemektedir. AB üye devletinde ya da AEA ülkesinde verilen geçerli sürücü belgesine uygun olarak izin verilen aynı türdeki araçlar Danimarka’da yasal olarak kullanılabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti bir AB veya AEA ülkesi olmadığından dolayı Türkiye Cumhuriyeti ehliyetine sahip vatandaşların Danimarka ehliyeti alması gerekmektedir. Danimarka sürücü ehliyeti başvurusu için Danimarka’da ikametgah adresinin olması zorunludur. Danimarka Yerel Yönetimleri web sitesinden gerekli formlar doldurulup ikamet edilen belediyeye teslim edilerek ehliyet başvurusu yapılabilmektedir.

Danimarka’da Eğitim Nasıldır?

Danimarka eğitim sistemi, tüm gençlerin kendilerini Danimarka bilgi toplumunda aktif rol almaya ve gelişmesine katkıda bulunmaya hak kazanacak bilgi ve yeterlilikler edinmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Eğitim herkese açıktır ve genellikle ücretsizdir. Resmi olarak tanınan kaynaklardan derlenen Dünya Bankası kalkınma göstergeleri koleksiyonuna göre, Danimarka’da eğitime yapılan toplam devlet harcaması, 2017’de %7,8 olarak rapor edilmiştir.

Danimarka üniversiteleri arasında en bilineni olan Kopenhag Üniversitesi 2021 QS Dünya Üniversite Sıralaması’nda 76. sıradadır. Aynı sıralamada 147. sırada Aarhus Üniversitesi, 103. sırada ise Danimarka Teknik Üniversitesi bulunmaktadır.

Danimarka’da Ekonomi Nasıldır?

Danimarka gayri safi yurt içi hasılası 2020 yılında %2,80 oranında artmıştır. Danimarka’da kişi başına düşen milli gelir 2020 Dünya Bankası verilerine göre 63.880 $’dır. Danimarka’nın 2020 yılı ihracat geliri 107 milyar $, ithalat değeri ise 96 milyar $’dır. Danimarka’da ihracat önceki yıla göre %2,51, ithalat %0,43 oranında düşüş göstermiştir.

Danimarka ekonomisi 2021 dünya sıralamasına göre 211 ülke arasında 39. sıradadır. Avrupa ülkeleri arasında ise 16. sırada yer almaktadır.

Danimarka Vergi Oranları Ne Kadardır?

Danimarka vergi oranları aşağıda listelenmiştir.

 • Devlet gelirleri:
  • Alt dilim: %12.11
  • Üst dilim: %15.00
 • Yerel vergiler:
  • Belediye vergisi (ortalama): %24.971
  • İşgücü piyasası vergisi: %8.00
 • Veraset vergisi:
  • 0-56,500 DKK arası gelir: %27.00
  • +56,500 DKK gelir: %42.00

Danimarka İklim Özellikleri Nasıldır?

Danimarka, serin yazlar ve ılıman kışlar ile karakterize edilen ılıman iklime sahiptir. Danimarka’da en soğuk ay olan şubat’ta ortalama sıcaklık 0 °C, en sıcak ay olan temmuz ayında ise ortalama sıcaklık yaklaşık 16 °C’dir.

Danimarka’da kış ve ilkbaharda nispeten hafif, yaz sonundan sonbahara kadar fazla olmak üzere yıl boyunca yağmur yağmaktadır. Danimarka bitki örtüsü içerisinde yaklaşık onda biri olmak üzere iğne yapraklı, ladin ve köknar ormanları bulunmaktadır.

Danimarka Coğrafyası Nasıldır?

Danimarka, Kuzey Avrupa’da bulunan bir İskandinav ülkesidir. Jutland Yarımadası’ndan ve Baltık Denizi’ndeki Danimarka Takımadaları olarak adlandırılan birkaç adadan oluşmaktadır. Danimarka’nın en uzun nehri 156 kilometre uzunluğu ile Gudenå Nehri’dir. Danimarka’nın en yüksek dağı ise Skanderborg bölgesinde bulunan 170 metre yüksekliğindeki Møllehøj Dağı’dır.

Danimarka 43,094 kilometrekarelik bir alana sahiptir ve 56°00′N 10°00′E koordinatlarında bulunmaktadır. Danimarka coğrafi konumu Danimarka’nın Baltık ve Kuzey denizlerini birbirine bağlayan Danimarka boğazları üzerinde tam kontrol sağlamasına imkan vermektedir.

Danimarka Toplum Yapısı Nasıldır?

Danimarka’nın 5.840.045’i aşan nüfusunun %86’sı Danimarka kökenlidir. Danimarka nüfusunun kalan %14’ü göçmenler ve yabancı kökenli vatandaşlardır. 817.438’den fazla vatandaş Türkiye, Polonya, Almanya, Irak, Romanya, Suriye, Somali, İran, Afganistan ve Yugoslavya kökenlidir. Danimarka’da ortalama yaş ortalaması 42.2, erkeklerde 41.2, kadınlarda 43.2’dir. 2021 yılı verilerine göre Danimarka’da kadın nüfusu 2.91 milyon, erkek nüfusu 2.94 milyon olarak kaydedilmiştir.

Danimarkalılar iyi eğitimli ve açık fikirli insanlar olarak bilinmektedirler. Danimarka’daki eğitim oranı kadın ve erkeklerde %99 ile dünyadaki en yüksek yüzdelerden biridir. Ayrıca eşitlik, Danimarka kültürü için büyük öneme sahiptir. İnsanların büyük çoğunluğu orta sınıfa mensuptur ve yoksulların yüzdesi düşüktür. Herkesin eşit fırsatlara sahip olması fikri eğitim ve sağlık sistemine de yansımıştır.

Danimarka’da Gece Hayatı Nasıldır?

Danimarka’da gece hayatının en hareketli olduğu yer başkent Kopenhag’dır. Kopenhag’da gece hayatı çeşitlidir. Bar, kafe, gece kulübü, disko ve daha fazlası Kopenhag’da 24 saat hizmet vermektedir.

Danimarka’da eğlence kültürü her yaş için yapılabilecek çok sayıda etkinlik barındırmaktadır. Özellikle Kopenhag, bir başkentten beklenebilecek tüm gece hayatı, kültür ve eğlence seçeneklerine, ayrıca canlı caz müzik sahnesine sahiptir.

Kopenhag’daki En Ünlü Gece Kulüpleri Hangileridir?

Kopenhag’daki en ünlü gece kulüpleri listelenmiştir.

 • Chateau Motel
 • Culture Box
 • Bremen Theatre
 • Sigurdsgade
 • HIVE
 • Jolene Bar
 • Bakken Kbh
 • Zefside
 • Cosy Bar
 • The Jane

Danimarka başkenti Kopenhag dünyada kişi başına düşen en fazla restoran ve bar sayısına sahiptir. Gece kulüpleri ve barlar sabah 5 ya da 6’ya kadar, bazıları daha uzun süre hizmet vermektedir.

Danimarka’nın Eşcinsellere Yaklaşımı Nasıldır?

Danimarka Krallığı dünyadaki en kapsamlı LGBT haklarını tanımaktadır. Danimarka’da aynı cinsiyetten ilişki 1933’te yasallaştırılmıştır. Danimarka, 1989’da eşcinsel birlikteliklere yasal tanınma hakkı sağlayan ilk devlet olmuştur. Ayrıca 1996’da cinsel yönelim temelinde ayrımcılık yasaklanmıştır. 15 Haziran 2012 tarihinde ise Danimarka’da eşcinsel evliliği yasası yürürlüğe girmiştir.

Danimarka’da Kürtaj Yasağı Var Mıdır?

Danimarka’da kürtaj 1 Ekim 1973’te tamamen yasallaştırılmıştır. Danimarka yasalarına göre hamilelik on ikinci haftayı geçmediyse 18 yaşından büyükler kendi rızası ile, reşit olmayanlar özel durumlar dışında veli onayı ile kürtaj yapılabilmektedir. Kadının hayatının ve sağlığının tehlikede olması durumunda on iki hafta sonrasında da kürtaja izin verilmektedir.

Danimarka Sperm Bankası Var Mıdır?

Danimarka’da dünya çapında 80’den fazla ülkeye sperm numuneleri ihraç eden dünyanın en büyük sperm bankalarından biri bulunmaktadır. Danimarka’da European Sperm Bank, Cryos International ve SellmerDiers Sperm Bank olmak üzere üç adet sperm bankası vardır. Bağışın Danimarka’da gerçekleşmesi durumunda, Danimarka yönetmelikleri çift donör IVF’yi yasakladığından dolayı anne adayının yumurtalıkları kullanılmak zorundadır. Sperm donörü olmak için bağışçı 18 ile 45 yaş arasında olmalıdır. Bağışçılar anonim ya da açık bir şekilde sperm bağışı yapabilmektedir.

Danimarka’da Irkçılık Var Mıdır?

Danimarka Pew Araştırma Merkezi tarafından, Batı Avrupa’daki en ırkçı üçüncü ülke olarak sıralanmıştır. Danimarka’da siyahlara, Yahudilere, Müslümanlara, Romanlara, eşcinsellere karşı ayrımcılık bulunduğu belirtilmiştir. Ayrıca 2014’te yabancı kökenli evlat edinenlerin sıklıkla ırkçı istismara uğradığı bildirilmiştir.

Danimarka İnanç Yapısı Nasıldır?

Danimarka Anayasası’nda belirtildiği gibi Danimarka’nın resmi dini Lutheryan Hristiyanlıktır. Danimarka nüfusunun %85’i Lutheryan, %3’ü Katolik ve yaklaşık %5’i Müslümandır.

Danimarka dini kilisesinin yüksek üyelik rakamlarına rağmen nüfusun yalnızca %3’ü düzenli olarak ayinlere katılmaktadır ve Danimarkalıların %19’u dini hayatlarının önemli bir parçası olarak görmektedir.

Danimarka Politik Anlayışı Nasıldır?

Danimarka Krallığı’nda Folketing’in 179 üyesinin seçilmesi için genel seçimler 5 Haziran 2019’da gerçekleşmiştir. Seçim sonucunda Sosyal Demokratların lideri Mette Frederiksen’i başbakan adayı olarak destekleyen partilerden oluşan kırmızı blok galip gelmiştir. Kırmızı blok partileri 179 sandalyenin 93’ünü kazanarak mecliste çoğunluk sağlamıştır. “Kırmızı blok” olarak adlandırılan partilerin kazanmasıyla Danimarka’da on yıllardır ilk kez sol partiler parlamento seçimlerini kazanmıştır. Sol partilerin göçmen politikaları, iklim değişikliği ve refah devleti konusundaki çözüm önerileri sol partilerin seçimi kazanmasına katkı sağlayan faktörlerdendir.

Danimarka’da Suç Oranları Nasıldır?

Danimarka’da rapor edilen suç oranı 2019 yılında 100.000 kişi başına 10.265 suç, 2020 yılında ise 9.116 suç olmuştur. Hırsızlık, vandalizm gibi mülkiyet suçları, 2020’de bildirilen tüm suç vakalarının yaklaşık 278 binini oluşturarak Danimarka’da en çok rapor edilen suçu oluşturmuştur. Bununla birlikte, bu özel suç türüyle ilgili suç duyuruları son on yılda önemli ölçüde azalırken hem şiddet hem de cinsel suçlara yönelik raporlar artış göstermiştir.

Danimarka suç oranları diğer dünya ülkeleri ile karşılaştırıldığında en düşük yüzdelerden birine sahiptir. Dünya suç oranları sıralamasında Danimarka 117. sıradadır.

Danimarka’nın Nesi Meşhurdur?

Danimarka’nın meşhur olduğu alanlar aşağıda listelenmiştir.

 • Danimarka tasarımı ve mimarisi
 • Danimarka kraliyeti
 • Yerel mutfak
 • Yeşil enerji ve alternatif yaşam tarzları
 • Vikingler
 • Tanınmış masallar
 • Futbol ve bira

Danimarka’ya Yerleşmek için Nedenler Nelerdir?

Danimarka’ya yerleşmek için nedenler aşağıda listelenmiştir.

 • Güçlü ekonomi
 • İş imkanları
 • Yüksek maaşlar
 • Sağlık sistemi
 • Ücretsiz sağlık ve eğitim hizmetleri
 • Toplu taşıma
 • Eşitlik
 • Yüksek yaşam standartları

Danimarka, CEOWORLD dergisi tarafından hem iş hem de yaşam için dünyanın yaşanabilecek en iyi ülkesi seçilmiştir. Danimarka’ya yerleşmek sağlık hizmetleri, temiz çevre, uygun fiyatlı konut ve yaşam maliyetleri ve diğer birçok sebep göz önüne alındığında oldukça avantajlıdır. Danimarka’da Türk sayısı oldukça fazladır. Danimarka’da Türk olmak, Danimarka’ya yerleşmek için gerekli oturma izni ve vize alındıktan sonra gerçekleştirilebilmektedir.

Danimarka’daki Türk Dernekleri Hangileridir?

Danimarka’daki Türk dernekleri aşağıda listelenmiştir.

 • Türk Kültür Derneği
 • Türk Yüksek Okulu Derneği
 • Kafkas Kültür Derneği
 • Hedehusene Türk Kültür Derneği
 • Frederica Türk Kültür Derneği
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: