fransa göçmenlik kaydı nedir nasıl yapılır

Fransa Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa göçmenlik başvurusu, başvuru yapacak olan kişiye 1 sene boyunca Fransa’da uzun süreli yerleşim, Fransa’da üniversite eğitimi alma, herhangi bir sektörde işçi olarak çalışabilme veya Fransa’ya yerleşip ticari faaliyetlerde bulunabilme (şirket kurma, yatırım yapma vs.) gibi haklar veren uzun süreli (D tipi) vize başvurusu türüdür.

Fransa göçmenlik başvurusu için gerekçeler aşağıda verilmiştir.

 • Fransa göçmenlik başvurusunu yapacak olan kişinin, Fransa’da yasal olarak ikamet etmekte olan veya Fransa oturum izni belgesine sahip olan biri ile evlenmesi veya evli durumda olması
 • Fransa göçmenlik başvurusunu yapacak kişinin, Fransa’da 1.dereceden akrabalarının bulunması ve “aile birleşimi maksadıyla ”Fransa’ya yerleşmek istemesi
 • Fransa göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişinin üniversite eğitimi almak maksadıyla Fransa’da uzun süreli bulunma durumu
 • Fransa göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişinin bir iş insanı olması ve Fransa’ya iş kurma amacıyla veya herhangi bir sektörde yatırımcı olma pozisyonu ile gelmek istemesi
 • Fransa göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişinin Fransa’ya yüksek lisans, doktora ya da staj amaçlı gelmek istemesi
 • Fransa göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişinin, vatandaşı olduğu ülkede üst düzey bürokrat, diplomat veya temsilci olması
 • Fransa göçmenlik başvurusu yapacak olan kişinin, Fransa’da 3 aydan daha uzun süreli bir dil eğitimi almak istemesi
 • Fransa göçmenlik başvurusu yapacak olan kişinin uluslararası bir medya şirketinde çalışması veya Fransa menşeili bir medya şirketinde çalışması ve sahip olduğu iş gereği ile Fransa’da uzun süreli yaşama durumunda bulunması
 • Fransa göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişinin, Fransa’da sivil toplum kuruluşlarında (STK) aktif bir rolü bulunması
 • Fransa göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişinin bir yükseköğretim görevlisi olması ve Fransa sınırları içerisinde mesleğini devam ettirmek istemesi

Fransa Göçmenlik Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fransa göçmenlik başvurusu için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport: Fransa’ya göç etmek isteyen kişinin sahip olduğu pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması, yapılan Fransa göçmenlik başvurusu tarihinden itibaren 1 yıl geçerli olması, pasaportun içerisinde en az 2 sayfanın boş olması gerekmektedir.( Pasaporttaki vizeli ve mühürlü tüm sayfaların fotokopisinin, Fransa göçmenlik başvurusu dosyasının içinde bulunması gerekmektedir.)
 • Biyometrik fotoğraf: Fransa göçmenlik başvurusu yapacak olan kişinin, yüz ifadesi net, 35 mm genişlik 45 mm yükseklikte, arka fonu beyaz, biyometrik ölçülere uygun çekilmiş ve son güncel halini yansıtan 2 adet fotoğrafının, Fransa göçmenlik başvurusu dosyasında bulunması gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisi: Fransa göçmenlik başvurusu yapan kişinin, Nüfus Müdürlüğü tarafından resmi onaylı, şahsi kimlik bilgilerini kapsayan kimlik kartının ön ve arka olmak üzere her iki yüzünün fotokopisini, Fransa göçmenlik başvuru dosyasında bulundurması gerekmektedir.
 • Fransa göçmenlik başvurusu yapılma nedenini açıkça ortaya koyan belgeler
 • Pasaport fotokopisi: Pasaporttaki vizeli ve mühürlü tüm sayfaların fotokopisinin, Fransa göçmenlik başvurusu dosyasının içinde bulunması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Fransa göçmenlik başvurusu yapan kişinin, Fransa`da bulunacağı süre boyunca, alınabilecek herhangi bir sağlık hizmetini karşılaması gereken seyahat sağlık sigortası yapıldığına dair belgeyi Fransa göçmenlik başvuru dosyasında bulundurması gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortasının karşılama imkanına sahip olduğu en düşük miktar 30.000 € olmalıdır.
 • Finansal yeterliliği kanıtlayan belgeler: Fransa göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişinin, sahip olduğu her türlü gayrimenkul kaynağı, elde edilen pasif gelirler (kira gelirleri, yatırım, vs.) ve ek hesap dökümlerinin imzalı veya kaşeli bir biçimde Fransa göçmenlik başvuru dosyasının içerisinde resmi belge şeklinde bulundurulması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Fransa göçmenlik başvurusu yapan kişinin kendi ülkesinde suça karışmadığını gösteren sabıka kaydı belgesi
 • Fransa göçmenlik başvuru formu: Fransa Konsolosluğu tarafından hazırlanmış resmi bir belge olan Fransa göçmenlik başvuru formu, eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurularak Fransa göçmenlik başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Nüfus Kayıt Örneği: Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği, Fransa göçmenlik başvurusunda bulunan kişinin nüfus bilgilerini ve nüfus kaydı ile ilgili tüm olayları eksiksiz bir şekilde içermelidir.

Fransa Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa göçmenlik başvurusu aşağıdaki adımlar takip edilerek yapılmaktadır.

 1. Fransa göçmenlik başvurusu yapacak olan kişinin Fransa`da göçmen olarak bulunma isteğinin sebebini açıkça gösteren belgenin hazırlanıp Fransa göçmenlik başvurusu belgeleri arasına dahil etmesi gerekmektedir.
 2. Fransa göçmenlik başvurusu yapacak olan kişinin Fransa`da bulunacağı süre boyunca konaklama ihtiyacının karşılanması için otel, pansiyon ve benzeri kurumlardan rezervasyon yaptırması gerekmektedir. Fransa göçmenlik başvurusu yapacak olan kişi Fransa’da bir aile üyesine ait mülkte kalacaksa bu durumun ayrıyeten belirtilmesi gerekmektedir.
 3. Fransa göçmenlik başvurusu yapacak olan kişinin Fransa uzun süreli (D tipi) vize başvurusu için Fransa Cumhuriyeti makamları tarafından gerekli gördüğü evrakları derlemesi gerekmektedir.
 4. Fransa göçmenlik başvurusu için France-Visas resmi sitesi üzerinden profil oluşturulur ve uygun Fransa D tipi vize seçilir,
 5. Fransa göçmenlik başvurusu için seçilen Fransa D tipi vize türünün uygun belgeleri France-Visas resmi sitesi üzerinden alınır,
 6. Fransa göçmenlik başvurusu için aracı kurumlar veya Fransa Büyükelçiliği’nden randevu alınır,
 7. Randevu gününde Fransa göçmenlik başvurusu için biyometri bilgileri ve teslim edilmesi gereken evraklar ilgililere verilir.

Fransa göçmenlik başvurusu süreci, başvuru amacına göre ilerleyen başlıklarda detaylandırılacaktır.

Fransa Göçmenlik Başvuru Programları Nelerdir?

Fransa Cumhuriyeti’nde yürürlükte olan Fransa göçmenlik başvuru programları ve türleri aşağıda verilmiştir.

 • Fransa çalışma göçmenlik programı
 • Fransa ticari göçmenlik programı
 • Fransa aile birleşimi göçmenlik programı
 • Fransa öğrenci göçmenlik programı
 • Fransa diplomatik ve bürokratik göçmenlik programı
 • Fransa iltica göçmenlik programı

Öğrenci Olarak Fransa Göçmenlik Başvurusu Nedir?

Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu, eğitim hayatını (lise üniversite, yüksek lisans, doktora vb.) Fransa’da sürdürmek isteyen kişilerin ve Fransa`da dil kursuna katılmak isteyen kişilerin başvurduğu bir Fransa göçmenlik başvuru programıdır.

Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusunda bulunabilmek için D tipi Fransa öğrenci vizesine başvuru yapılmalıdır. D tipi Fransa öğrenci vizesi, hamillerine 1 sene boyunca Fransa`da eğitim görme hakkı tanımaktadır ve geçerlilik süresi uzatılabilmektedir.

Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusunda bulunacak kişinin, Fransa`da 3 aydan fazla sürecek bir eğitim programına katılacağını ibraz etmesi zorunludur.

Öğrenci Olarak Fransa Göçmenlik Başvurusu Yapmak için Hangi Evraklar Gereklidir?

Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu yapmak için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu yapacak olan kişinin sahip olduğu pasaportunun son 10 yıl içerisinde alınmış olması, yapılan öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu tarihinden itibaren en az 15 ay geçerli olması, pasaportun içerisinde en az 2 sayfanın boş olması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu yapacak olan kişinin, yüz ifadesi net, 35 mm genişlik 45 mm yükseklikte, arka fonu beyaz, biyometrik ölçülere uygun çekilmiş 2 adet fotoğrafının, öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu dosyasında bulunması gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisi: Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu yapacak olan kişinin, Nüfus Müdürlüğü tarafından resmi onaylı, şahsi kimlik bilgilerini kapsayan kimlik kartının her iki yüzünün fotokopisini, öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu dosyasında bulundurması gerekmektedir.
 • Geçmiş dönem vize fotokopileri: Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu yapacak olan kişinin, daha öncesinde alınmış vizesi var ise birer adet fotokopilerini öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu dosyasında bulundurması gerekmektedir.
 • Kabul, davet mektubu: Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvuru yapacak olan kişinin, Fransa’da başvuru yapılan ve onay alınan okuldan edinilen davet mektubunu öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu dosyasında bulundurması gerekmektedir.
 • Eğitim geçmişini gösteren belgeler: Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvuru yapacak olan kişinin, mezun olunan son okuldan mezun olunduğunu gösteren resmi onaylı bir belgeyi ya da hala mezun olunmamışsa başvuruda bulunan kişinin öğrenciliğini sürdüğünü gösteren belgeyi Fransa uzun süreli öğrenci başvuru dosyasında bulundurması gerekmektedir.
 • Muvafakatname: Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvuru yapacak olan kişi; 18 yaşını doldurmamış ise başvuruda bulunan kişinin ailesi tarafından noterden alınmış onaylı muvafakatnamenin, başvuru dosyasında bulundurması gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik belgeleri: Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu yapacak olan kişinin, Fransa’da eğitim süresi boyunca mali olarak kendini nasıl idame edeceğini beyan eden belgenin başvuru dosyasında bulundurması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu yapacak olan kişinin, minimum 30,000 Euro teminatlı sağlık sigortasını yaptırdığına dair resmi belgeyi başvuru dosyasında bulundurması gerekmektedir.

Öğrenci Olarak Fransa Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusunda bulunacak kişinin, Fransa’da “aktif olarak faaliyet göstermekte olan” bir eğitim kurumundan kabul alması veya herhangi bir Fransız eğitim kurumuna kayıt yaptırmış olması gerekmektedir. Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusunda bulunacak kişi, Fransa sınırları içerisinde 90 günden fazla kalmaya imkan tanıyan Fransa uzun süreli öğrenci vizesine (D tipi) başvurması gerekmektedir.

Çalışmak için Fransa Göçmenlik Başvurusu Nedir?

Çalışmak için Fransa göçmenlik başvurusu yapacak olan kişi Fransa`da çalışan olarak bulunabilmek için uzun süreli Fransa çalışma vizesine sahip olmalıdır. Fransa çalışma vizesi, hamiline Fransa sınırları içerisinde 1 sene ikamet edebilme ve çalışabilme hakkı vermektedir.

Fransa’da kalınan süre boyunca Fransa çalışma vizesi süresi Fransa’daki idari makamlara yapılacak olan başvurular ile uzatılabilmektedir.

Çalışmak için Fransa göçmenlik başvurusu yaparken gerekli olan ek evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Çalışmak için Fransa göçmenlik başvurusunda bulunacak kişinin, Fransa’daki firmadan işvereni tarafından elde ettiği iş iznini, (15187 * 02 Cerfa doldurulmuş formu) doğrudan OFII tarafından Fransa Konsolosluğuna göndermesi gerekmektedir.

Çalışmak için Fransa göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişinin Fransa sınırları içerisinde çalışabilmesi için Fransa`ya ulaştığı zaman ek olarak Fransa çalışma izni ve Fransa oturum izni başvurusu yapması gerekmektedir.

Fransa çalışma izni başvuruları Fransa Çalışma Bakanlığı Göç ve Entegrasyon Dairesine yapılır ve Fransa Çalışma Bakanlığı Göç ve Entegrasyon Dairesi tarafından değerlendirilmeye alınmaktadır.

İş Aramak için Fransa Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa’da göçmenlik yasasına göre iş aramak için Fransa göçmenlik başvurusu, yapılamamaktadır. Fransa`da çalışan bir göçmen olarak bulunabilmek için bir iş teklifine sahip olunması gereklidir.

Aile, Eş ya da Ortak Olarak Fransa Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile, eş ya da ortak olarak Fransa göçmenlik başvurusu, Fransa sınırları içerisinde yasal olarak ikamet etmekte olan Fransa vatandaşı bir aile üyesine ya da eşe sahip olması veya Fransa’da faaliyet gösteren iş ortağına sahip olması durumlarında başvurulabilecek Fransa göçmenlik başvurusu türüdür.

Aile, eş birleşimi Fransa göçmenlik başvurusunda bulunmak için uzun süreli D tipi Fransa aile birleşim vizesine başvuru yapılmalıdır.

Aile, eş veya iş ortağı birleşimi programı kapsamında yapılan Fransa göçmenlik başvurularında, birleşim gerçekleştirilecek kişilerin gerekli şartları sağladığının kanıtlanması zorunlu tutulmaktadır.

Fransa Göçmenlik Kayıt Ücreti Ne Kadar?

Fransa’da göçmen olarak bulunmak için kişinin Fransa uzun süreli (D tipi) Fransa vizesine başvuru yapması gerekmektedir. Fransa uzun süreli (D tipi) vizesinin süresinin bitiminde veya bitimine 90 gün süre kalmasından itibaren Fransa göçmenlik başvurusu yapılabilmektedir. Fransa göçmenlik başvurusunun, Fransa’da bulunan Fransa Göçmenlik Ofisine yapılması gerekmektedir.

Fransa uzun süreli (D tipi) vizesi ücreti 80 €’dur. Fransa göçmenlik başvurusu yaptırıldığında veya yenilendiğinde, göçmen kişiye bir kayıt sertifikası verilmektedir. Fransa göçmenlik kayıt ücreti, ilk defa Fransa göçmenlik kaydı yaptırılıcaksa 60 €`dur.

Fransa Göçmenlik Kayıt Ücreti Nasıl Ödenir?

Fransa göçmenlik kayıt ücreti, Fransa Göçmenlik ofislerine nakit olarak ve sadece Euro cinsinden ödenmektedir.

Fransa Göçmenlik Kayıt Ücreti Muafiyeti Nedir?

Fransa göçmenlik kayıt ücreti muafiyeti, Fransa göç yasası gereğince belirli koşulları sağlaması halinde Fransa göçmenlik kayıt ücreti ödemesini yapmasına gerek olmayan durumları ifade etmektedir.

Fransa göçmenlik kayıt ücretinden muaf olunacak durum veya vasıflar aşağıda verilmiştir.

 • Fransa göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişi, eğitim-öğretim amacı ile Fransa’ya seyahat eden ilkokul, lise, üniversite veya yüksek lisans öğrencisi ise veya bu öğrencilere eşlik eden bir öğretmen ise Fransa göçmenlik başvurusu kayıt ücretinden muaf tutulmaktadır.
 • Fransa göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişi, bilimsel araştırma amacı ile Fransa’ya seyahat eden bir araştırmacı bilim insanı ise Fransa göçmenlik başvurusu kayıt ücretinden muaf tutulmaktadır.
 • Kar amacı gütmeyen organizasyonlar tarafından düzenlenen seminer ve konferanslara ya da sportif, kültürel ve eğitim amaçlı faaliyetlere katılan 25 yaş altı kar amaçsız organizasyon temsilcileri, Fransa göçmenlik başvurusu kayıt ücretinden muaf tutulmaktadır.

Fransa’ya Göç Ettikten Sonra Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Fransa vatandaşlığına geçecek olan kişinin Fransa’ya göç ettikten sonra en az 5 sene aralıksız (zorunlu haller hariç) ikamet etmesi öncelikli şarttır.

Fransa’ya göç edildikten sonra Fransa vatandaşlığının alınabilmesi için gerekli olan koşullar aşağıdaki kısımda maddeler halinde açıklanmaktadır.

 • Evlilik yolu ile Fransa vatandaşlığına geçecek olan kişinin sağlaması gereken koşullar:
  • Resmi bir evliliğe sahip olması gerekmektedir.
  • Evli olduğu şahsın Fransız vatandaşlığı statüsünün devam etmesi gerekmektedir.
  • Yeterli derecede Fransızca bildiğini ispat etmesi gerekmektedir.
  • Evli olduğu süre boyunca Fransa’dan uzun süreli ayrılmamış olması gerekmektedir.
  • Sahip olduğu evliliğinin formalite icabı olmadığını kanıtlayan unsurları Fransa vatandaşlık başvuru dosyasında bulundurması gerekmektedir.
  • Fransız vatandaşı eşi ile Fransa vatandaşlığına geçmeden önce Fransa dışında evlendiyse, evlilik belgelerinin Fransız Nüfus Müdürlüğünde kayıt altına alınması gerekmektedir.
 • Evlilik yolu ile Fransa vatandaşlık başvurusu dışında sağlanması gereken diğer şartlar aşağıda maddeler halinde açıklanmaktadır.
  • Fransa vatandaşlığı başvurusunda bulunacak olan kişinin ebeveynlerinden en az biri Fransa vatandaşı ise,
  • Fransa vatandaşlığı için başvuruda bulunacak olan kişi, resmi dili Fransızca olan bir ülkede yaşayarak 5 yıl Fransızca eğitim veren bir okuldan mezun olmuş ise,
  • Fransa vatandaşlığı için başvuruda bulunacak olan kişi, Fransa ordusunda özel bir görevde bulunan bir yabancı ise,
  • Fransa vatandaşlığı için başvuruda bulunacak olan kişinin 5 yıl süreli oturum izni varsa ve sabıka sicili temiz ise gerekli olan evraklar ile Fransa’da ikamet ettiği yerdeki valiliğe veya valiliğin yetkilendirdiği kurumlara vatandaşlık başvurusunda bulunabilmektedir.

Fransa vatandaşlık başvurusu yapacak kişinin, Fransa vatandaşlık başvurusu için gerekli olan evrakları toparlayıp yetkili kurum olan Fransa Göçmenlik Departmanı’na başvuruda bulunması gerekmektedir.

Paylaş: