fransa göçmenlik kaydı nedir nasıl yapılır

Fransa Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa eğitim, çalışma ya da aile birleşimi gibi amaçlarla Fransa’ya uzun süreli yerleşmek isteyen kişilerin göçmenlik başvurularını kabul etmektedir. Fransa göçmenlik başvurusu, başvuru yapacak olan kişiye 90 günden uzun bir süre boyunca Fransa’da uzun süreli yerleşim hakkı vermektedir. Göçmenler; Fransa’da üniversite ya da başka bir eğitim kurumunda öğrenci olma, herhangi bir sektörde işçi olarak çalışabilme veya Fransa’ya yerleşip şirket kurarak ya da yatırım yaparak ticari faaliyetlerde bulunma gibi haklara sahip olmaktadırlar.

Fransa'ya Nasıl Göç Edilir?

Fransa göçmenlik başvurusu için gerekçeler aşağıda verilmiştir.

 • Fransa’da yasal olarak ikamet etmekte olan veya Fransa oturum izni belgesine sahip olan biri ile evli olmak
 • Fransa’da ikamet eden aile üyesine sahip olmak ve aile birleşimi maksadıyla Fransa’ya yerleşmek
 • Fransa’da üniversite ya da başka bir eğitim kurumunda kabul alarak öğrenci vizesi ile Fransa’ya yerleşmek
 • Fransa’ya iş kurma amacıyla veya herhangi bir sektörde yatırımcı olma pozisyonu ile gitmek
 • Fransa’ya yüksek lisans, doktora ya da staj amaçlı gitmek
 • Fransa’ya üst düzey bürokrat, diplomat veya temsilci olarak gitmek
 • Fransa’da 3 aydan daha uzun süreli bir dil eğitimi almak için kayıt yaptırılması ve bu kapsamda öğrenci vizesi ile Fransa’ya gitmek
 • Uluslararası bir medya şirketinde veya Fransa menşeili bir medya şirketinde çalışmak ve sahip olunan iş gereği ile Fransa’ya yerleşmek
 • Fransa’da sivil toplum kuruluşlarında (STK) aktif bir role sahip olmak ve gönüllü olarak Fransa’ya gitmek
 • Araştırma görevlisi olmak ve mesleğini icra etmek için Fransa’ya yerleşmek

Fransa Göçmenlik Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fransa göçmenlik başvurusu için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport: Fransa’ya göç etmek isteyen kişinin sahip olduğu pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması, yapılan Fransa göçmenlik başvurusu tarihinden itibaren 1 yıl geçerli olması, pasaportun içerisinde en az 2 sayfanın boş olması gerekmektedir.( Pasaporttaki vizeli ve mühürlü tüm sayfaların fotokopisinin, Fransa göçmenlik başvurusu dosyasının içinde bulunması gerekmektedir.)
 • Biyometrik fotoğraf: Fransa göçmenlik başvurusu yapacak olan kişinin, yüz ifadesi net, 35 mm genişlik 45 mm yükseklikte, arka fonu beyaz, biyometrik ölçülere uygun çekilmiş ve son güncel halini yansıtan 2 adet fotoğrafının, Fransa göçmenlik başvurusu dosyasında bulunması gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisi: Fransa göçmenlik başvurusu yapan kişinin, Nüfus Müdürlüğü tarafından resmi onaylı, şahsi kimlik bilgilerini kapsayan kimlik kartının ön ve arka olmak üzere her iki yüzünün fotokopisini, Fransa göçmenlik başvuru dosyasında bulundurması gerekmektedir.
 • Pasaport fotokopisi: Pasaporttaki vizeli ve mühürlü tüm sayfaların fotokopisinin, Fransa göçmenlik başvurusu dosyasının içinde bulunması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Fransa göçmenlik başvurusu yapan kişinin, Fransa`da bulunacağı süre boyunca, alınabilecek herhangi bir sağlık hizmetini karşılaması gereken seyahat sağlık sigortası yapıldığına dair belgeyi Fransa göçmenlik başvuru dosyasında bulundurması gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortasının karşılama imkanına sahip olduğu en düşük miktar 30.000 € olmalıdır.
 • Finansal yeterliliği kanıtlayan belgeler: Fransa göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişinin, sahip olduğu her türlü gayrimenkul kaynağı, elde edilen pasif gelirler (kira gelirleri, yatırım, vs.) ve ek hesap dökümlerinin imzalı veya kaşeli bir biçimde Fransa göçmenlik başvuru dosyasının içerisinde resmi belge şeklinde bulundurulması gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Fransa göçmenlik başvurusu yapan kişinin kendi ülkesinde suça karışmadığını gösteren sabıka kaydı belgesi
 • Fransa göçmenlik başvuru formu: Fransa Konsolosluğu tarafından hazırlanmış resmi bir belge olan Fransa göçmenlik başvuru formu, eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurularak Fransa göçmenlik başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Nüfus Kayıt Örneği: Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği, Fransa göçmenlik başvurusunda bulunan kişinin nüfus bilgilerini ve nüfus kaydı ile ilgili tüm olayları eksiksiz bir şekilde içermelidir.

Fransa Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa göçmenlik başvurusu aşağıdaki adımlar takip edilerek yapılmaktadır.

 • Fransa göçmenlik başvurusu yapacak olan kişinin Fransa uzun süreli (D tipi) vize başvurusu için Fransa Cumhuriyeti makamları tarafından gerekli gördüğü evrakları derlemesi gerekmektedir. Fransa'da göçmen olarak bulunma isteğinin sebebini açıkça gösteren belgenin ve Fransa`da bulunacağı süre boyunca konaklama ihtiyacının karşılanması için otel, pansiyon ve benzeri kurumlardan rezervasyon yaptırdığına dair ya da Fransa’da bir aile üyesine ait mülkte kalacaksa bu durumu belirten belgelerin başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Fransa göçmenlik başvurusu için France-Visas resmi sitesi üzerinden profil oluşturulmalı ve başvuru formu doldurulmalıdır. Başvuru formunu doldurmak için France-Visas sayfasındaki yönlendirmeler takip edilerek uygun vize türü seçilmelidir.
 • Gerekli belgeler ve başvuru formu hazır olduktan sonra Türkiye’den yapılacak Fransa göçmenlik başvuruları için VFS Global üzerinden randevu alınmalıdır.
 • Randevu gününde biyometri bilgileri verilmeli, gerekli evraklar teslim edilmeli ve başvuru ücreti ödenmelidir.
 • Randevudan sonra Fransa göçmenlik vize başvurusu tamamlanmış olup değerlendirme süreci başlamaktadır.

Fransa göçmenlik başvurusu süreci, başvuru amacına göre ilerleyen başlıklarda detaylı bilgi verilecektir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa Göçmenlik Başvuru Programları Nelerdir?

Fransa Cumhuriyeti’nde yürürlükte olan Fransa göçmenlik başvuru programları ve türleri aşağıda verilmiştir.

 • Fransa çalışma göçmenlik programı
 • Fransa ticari göçmenlik programı
 • Fransa aile birleşimi göçmenlik programı
 • Fransa öğrenci göçmenlik programı
 • Fransa diplomatik ve bürokratik göçmenlik programı
 • Fransa iltica göçmenlik programı

Öğrenci Olarak Fransa Göçmenlik Başvurusu Nedir?

Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu, eğitim hayatını Fransa’da sürdürmek isteyen kişilerin ya da Fransa'da bir dil kursuna katılmak isteyen kişilerin başvurduğu göçmenlik programıdır.

Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusunda bulunabilmek için D tipi Fransa öğrenci vizesine başvuru yapılmalıdır. D tipi Fransa öğrenci vizesi, hamillerine 1 ya da en fazla 4 sene boyunca Fransa`da eğitim görme hakkı tanımaktadır. Fransa öğrenci vizesi için tanınan 4 yıllık geçerlilik süresi belli şartlara bağlı olarak uzatılabilmektedir. Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusunda bulunacak kişinin, Fransa'da 6 aydan fazla sürecek bir eğitim programına katılacağını ibraz etmesi zorunludur.

Öğrenci Olarak Fransa Göçmenlik Başvurusu Yapmak için Hangi Evraklar Gereklidir?

Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu yapmak için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu yapacak olan kişinin sahip olduğu pasaportunun son 10 yıl içerisinde alınmış olması, yapılan öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu tarihinden itibaren en az 15 ay geçerli olması, pasaportun içerisinde en az 2 sayfanın boş olması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu yapacak olan kişinin, yüz ifadesi net, 35 mm genişlik 45 mm yükseklikte, arka fonu beyaz, biometrik ölçülere uygun çekilmiş 2 adet fotoğrafının, öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu dosyasında bulunması gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisi: Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu yapacak olan kişinin, Nüfus Müdürlüğü tarafından resmi onaylı, şahsi kimlik bilgilerini kapsayan kimlik kartının her iki yüzünün fotokopisini, öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu dosyasında bulundurması gerekmektedir.
 • Geçmiş dönem vize fotokopileri: Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu yapacak olan kişinin, daha öncesinde alınmış vizesi var ise birer adet fotokopilerini öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu dosyasında bulundurması gerekmektedir.
 • Kabul mektubu: Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvuru yapacak olan kişinin, Fransa’da başvuru yapılan ve onay alınan okuldan edinilen davet mektubunu öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu dosyasında bulundurması gerekmektedir.
 • Eğitim geçmişini gösteren belgeler: Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvuru yapacak olan kişinin, mezun olunan son okuldan mezun olunduğunu gösteren resmi onaylı bir belgeyi ya da hala mezun olunmamışsa başvuruda bulunan kişinin öğrenciliğini sürdüğünü gösteren belgeyi Fransa uzun süreli öğrenci başvuru dosyasında bulundurması gerekmektedir.
 • Muvafakatname: Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvuru yapacak olan kişi; 18 yaşını doldurmamış ise başvuruda bulunan kişinin ailesi tarafından noterden alınmış onaylı muvafakatnamenin, başvuru dosyasında bulundurması gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik belgeleri: Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusu yapacak olan kişinin, Fransa’da eğitim süresi boyunca mali olarak kendini nasıl idame edeceğini beyan eden belgenin başvuru dosyasında bulundurması gerekmektedir.

Öğrenci Olarak Fransa Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusunda bulunacak kişinin, Fransa’da aktif olarak faaliyet göstermekte olan bir eğitim kurumundan kabul alması veya herhangi bir Fransız eğitim kurumuna kayıt yaptırmış olması gerekmektedir. Öğrenci olarak Fransa göçmenlik başvurusunda bulunacak kişi, Fransa sınırları içerisinde 90 günden fazla kalmaya imkan tanıyan Fransa uzun süreli öğrenci vizesine (D tipi) başvurması gerekmektedir.

Çalışmak için Fransa Göçmenlik Başvurusu Nedir?

Çalışmak için Fransa göçmenlik başvurusu yapacak olan kişi Fransa’da çalışan olarak bulunabilmek için uzun süreli Fransa çalışma vizesine sahip olmalıdır. Fransa çalışma vizesi, hamiline Fransa sınırları içerisinde 90 günden uzun bir süre boyunca ikamet ve çalışma hakkı vermektedir. Fransa'da kalınan süre boyunca Fransa çalışma vizesi süresi Fransa'daki idari makamlara yapılacak olan başvurular ile uzatılabilmektedir.

Çalışmak için Fransa göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişinin belirli iş ve faaliyetlerde çalışacak olması durumunda Fransa sınırları içerisinde çalışabilmesi için Fransa’da iş teklifi aldığı işvereninin kendisi adına çalışma izni başvurusu yapması gerekmektedir. Çalışma izni tüm çalışma vizesi türleri için zorunlu olmamak ile birlikte çalışma izni alması zorunlu olan kişiler ilgili izni almadan çalışma vizesine başvuramaz ve Fransa’da çalışamaz.

Fransa çalışma vizesi ile Fransa’ya giriş yapıldıktan sonra yapılması gereken bazı işlemler vardır. Fransa çalışma vizesi için çalışma izni alması gerekmeyen yani vizesi VLS-TS özellikli olan kişiler Fransa’ya giriş yaptıktan sonra 3 ay içerisinde VLS-TS vizelerini kayıt ettirmelidir. VLS-TS özellikli olmayan Fransa çalışma vizesi ile Fransa’ya giriş yapan kişilerin ise Fransa'da oturma ve çalışma izni başvurusu yapması gerekmektedir.

İş Aramak için Fransa Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa’da göçmenlik yasasına göre iş aramak için Fransa göçmenlik başvurusu sadece belli şartlara bağlı olarak yapılabilmektedir. Fransa’ya iş aramak için gitmek isteyen kişilerin göçmenlik başvurularının kabul edilebilmesi için son 4 yılda Fransa’da master ya da daha üst seviyedeki bir eğitim programında mezun olmuş olmaları gerekmektedir.

Fransa’da eğitim almamış olan kişilerin iş arama amacıyla Fransa’ya göç etmeleri yasal olarak mümkün değildir. Fransa’da çalışan bir göçmen olarak bulunabilmek için bir iş teklifine sahip olunması gerekmektedir.

Aile Birleşimi Vizesi İle Fransa Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile birleşimi vizesi ile Fransa göçmenlik başvurusu yapabilmek için başvuru sahibinin Fransa sınırları içerisinde yasal olarak ikamet etmekte ya da Fransa vatandaşı olan bir aile üyesine ya da eşe sahip olması gerekmektedir. Aile birleşimi yoluyla Fransa göçmenlik başvurusunda bulunmak için uzun süreli D tipi Fransa aile birleşim vizesine başvuru yapılmalıdır.

Aile, eş veya iş ortağı birleşimi programı kapsamında yapılan Fransa göçmenlik başvurularında, birleşim gerçekleştirilecek kişilerin gerekli şartları sağladığının kanıtlanması zorunlu tutulmaktadır.

Fransa Göçmenlik Ücreti Ne Kadar?

Fransa’ya göç etmek için alınması gereken D tipi vize başvuru ücreti 2022 yılı itibari ile 99 EUR ve oturum kartı ücreti ise 225 EUR olarak belirlenmiştir.

Fransa’ya yerleşmek isteyen kişilerin D tipi vize almaları ve D tipi vize ile Fransa’ya giriş yaptıktan sonra vizeleri VLS-TS özellikli ise kayıt yaptırmaları; VLS-TS özellikli değil ise belli bir ücret ödeyerek oturum izni almaları gerekmektedir. Fransa oturma izni başvuru ücreti 2022 yılı için 225 EUR olarak belirlenmiştir.

Fransa Göçmenlik Ücreti Nasıl Ödenir?

Fransa D tipi vize ücreti yetkili vize başvuru merkezine EUR cinsinde ve nakit olarak ödenmeli; Fransa İçişleri Bakanlığı internet sitesinden online olarak yapılmakta olan Fransa oturma izni başvurusu ücreti ise online olarak kredi ya da banka kartı ile ödenmelidir.

Fransa Göçmenlik Kayıt Ücreti Muafiyeti Nedir?

Fransa göçmenlik kayıt ücreti muafiyeti, Fransa göç yasası gereğince belirli koşulları sağlaması halinde Fransa göçmenlik kayıt ücreti ödemesini yapmasına gerek olmayan durumları ifade etmektedir.

Fransa göçmenlik kayıt ücretinden muaf olunacak durum veya vasıflar aşağıda verilmiştir.

 • Fransa göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişi, eğitim-öğretim amacı ile Fransa’ya seyahat eden ilkokul, lise, üniversite veya yüksek lisans öğrencisi ise veya bu öğrencilere eşlik eden bir öğretmen ise Fransa göçmenlik başvurusu kayıt ücretinden muaf tutulmaktadır.
 • Fransa göçmenlik başvurusunda bulunacak olan kişi, bilimsel araştırma amacı ile Fransa’ya seyahat eden bir araştırmacı bilim insanı ise Fransa göçmenlik başvurusu kayıt ücretinden muaf tutulmaktadır.
 • Kar amacı gütmeyen organizasyonlar tarafından düzenlenen seminer ve konferanslara ya da sportif, kültürel ve eğitim amaçlı faaliyetlere katılan 25 yaş altı kar amaçsız organizasyon temsilcileri, Fransa göçmenlik başvurusu kayıt ücretinden muaf tutulmaktadır.

Fransa'ya Göç Ettikten Sonra Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Fransa’ya göç eden kişilerin Fransa vatandaşlığına başvurabilmesi için bir takım şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Göçmenler için Fransa başvuru şartları; 18 yaşından büyük olmak, geçerli bir oturum izni ile en az 5 yıldır Fransa’da ikamet ediyor olmak, Fransızca dil yeterliliğine sahip olmak, Fransız kültürüne uyum sağlamak ve temiz adli sicil kaydına sahip olmak olarak sıralanmaktadır. Başvuru sahibinin kişisel durumuna göre başvuru şartlarında farklılıkların olması mümkündür.

Gerekli şartları sağlayan kişilerin, Fransa vatandaşlık başvurusu için gerekli olan evrakları hazırlayarak yetkili kurum olan Fransa Göçmenlik Departmanı’na müracaat etmesi gerekmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: