fransa d tipi vize

Fransa D Tipi Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

D tipi vize, hamiline geçerli olduğu ülkede 90 günden uzun bir süre ile bulunma hakkı veren vize türlüdür. D tipi vizeler aynı zamanda uzun süreli vize ve ulusal vize olarak da bilinir.

Vizem.net Fransa D tipi uzun süreli vize başvurularında gerekli evrakların hazırlanmasından pasaport iadesine dek tüm süreç için başvuru sahiplerine takip ve danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa D Tipi Vize Türleri Nelerdir?

Fransa D tipi vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Fransa çalışma vizesi
 • Fransa aile birleşimi vizesi
 • Fransa öğrenci vizesi
 • Fransa staj vizesi
 • Fransa au pair vizesi

Fransa D tipi uzun süreli vize türleri hamiline 4 aydan 1 yıla kadar bir süre ile Fransa’da bulunma hakkı verir. Kişilerin Fransa’ya seyahat etme amaçlarına bağlı olarak uygun D tipi vize türüne başvuruda bulunmaları gerekir.

Kimlerin D Tipi Fransa Vizesi Alması Gerekmez?

Avrupa Birliği üye ülkeleri, Avrupa Ekonomik Alanı üye ülkeleri ile İsviçre, Andorra, Monako, San Marino ve Vatikan ülkeleri vatandaşlarının, seyahatleri 90 günden uzun sürecek olsa da Fransa vizesi almalarına gerek yoktur.

Fransa Uzun Süreli Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Fransa uzun süreli vize başvurusu, Türkiye Cumhuriyeti’nden yapılan Fransa vizesi başvuruları için yetkili aracı kurumun VFS Global olması nedeniyle VFS Global'e yapılır.

Fransa D Tipi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa D tipi vize başvurusu için kişilerin öncelikle gerekli vize başvuru evraklarını eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekir. Uzun süreli Fransa vizesi başvuru evraklarını hazırlayan kişlierin https://france-visas.gouv.fr adresi üzerinden online başvuru formunu doldurmaları gerekir.

Online Fransa uzun süreli vize başvuru formunu dolduran kişiler aracı kurum VFS Global üzerinden vize randevusu almalıdır. Fransa vize başvurusu için randevu tarihinde ilgili vize merkezine müracaat eden başvuru sahiplerinin; gerekli evrakların teslimi, biyometri bilgilerinin alınması ve vize harcının ödenmesi gibi işlemleri tamamlamaları ile vize başvuru süreci sonlanır ve vize başvurusu değerlendirmeye alınır.

Başvuru sonuçlanıp pasaport vize aracı kuruma iade edildiğinde başvuru sahibi SMS ile bilgilendirilir; değerlendirme sürecinde ise vize takip işlemi VFS Global üzerinden referans numarasının girilmesiyle veya

France-Visas websitesi üzerinden yapılabilir. Pasaport, başvuru sahibi tarafından vize başvuru merkezinden geri alınır.

Fransa D Tipi Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Fransa D tipi vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Vize başvuru sahibine ait, son 10 sene içerisinde alınımış, planlanan Fransa seyahatinin bitme tarihinin ardından en az 3 ay daha geçerlilik süresi olan ve vizenin uygulanması için en az 2 adet boş sayfası olan bir pasaportun sunulması gerekir. Fransa D tipi vize başvuru dosyası içerisinde sunulan pasaport ile birlikte bu pasaporttaki vizelerin ve giriş ile çıkış damgaların yer aldığı tüm sayfaların fotokopilerinin de ibraz edilmesi gerekir.
 • Fransa D tipi vize başvuru formu: Vize başvuru sahibi tarafından https://france-visas.gouv.fr adresinden online olarak doldurulması gereken vize başvuru formu, eksiksiz bir biçimde doldurulduktan sonra çıktısı alınarak diğer evraklar ile birlikte ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Vize başvuru sahibinin son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çektirdiği, 35 ile 40 mm arası genişliğe sahip, kişinin yüzünün net bir biçimde göründüğü, rötuşu bulunmayan ve herhangi bir hasarı bulunmayan biyometrik fotoğrafın sunulması gerekir.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Vize başvuru sahibinin yapmayı planladığı Fransa seyahatinin yemek, konaklama ve ulaşım gibi çeşitli masraflarını karşılamaya yetecek düzeyde maddi birikimi olduğunu gösterir nitelikte; banka hesap dökümü ya da maaş bordroları gibi evrakların sunulması gerekir.
 • Konaklamaya dair kanıt: Fransa uzun süreli vize başvuru sahibinin söz konusu Fransa seyahati süresince konaklayacağı yerlere dair bilgileri içeren otel rezervasyonu ya da kira sözleşmesi gibi belgelerin ibraz edilmesi gerekir.
 • Vize harcı makbuzu: Fransa D tipi vize başvuru işlemlerinin tamamlanması için ödenmesi gereken vize harcının ödendiğini gösteren makbuzun sunulması gerekir.

Fransa D tipi (uzun süreli) vize başvuru işlemleri için gerekli olan vize evrakları başvuru sahibinin seyahat amacına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Fransa’da çalışma, eğitim, aile birleşimi gibi amaçlarla yapılan D tipi vize başvurularında standart evrakların yanı sıra ek belgeler talep edilmektedir.

Fransa Uzun Süreli Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Fransa uzun süreli vize başvuru formu, https://france-visas.gouv.fr adresinden online olarak doldurulur. Fransa uzun dönem vize başvuru formu doldurma işlemleri için ilgili sistem üzerinde kullanıcı hesabı olan kişilerin bu hesaba giriş yapması, kullanıcı hesabı bulunmayan kişilerin ise kullanıcı hesabı oluşturması gerekir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak yapılan uzun süreli Fransa vizesi başvurularında, Fransa vize formu başvuru sahibi adına uzman danışmanlar tarafından doldurulmaktadır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Fransa D Tipi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Fransa D tipi vize randevusu, Fransa’ya yapılacak olan vize başvuruları için yetkili aracı kurum VFS Global üzerinden alınır. Fransa uzun süreli vize başvurusu için randevu almak isteyen kişilerin öncelikle VFS Global’in resmi internet sitesi üzerinden kullanıcı girişi yapmaları gerekir.

VFS Global’in web sitesine giriş yapan kişilerin; randevu yeri, randevu tarihi ve başvuruda bulunulacak vize türü gibi bilgileri girmeleri ile vize randevusu alma işlemleri tamamlanır.

D Tipi Fransa Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

D tipi Fransa vizesi ücreti 99 euro olarak belirlenmiştir. D tipi uzun süreli Fransa vizesi türlerinden biri olan öğrenci vizesinin başvuru ücreti 50 euro olarak uygulanır.

Uzun süreli Fransa vizesi başvuru harcı; vize randevusu sırasında nakit olarak, euro cinsinden ve tam bir biçimde ödenmelidir. Fransa vizesi başvuru harcı döviz kuru dalgalanmalarından etkilenebilmekte ve bu nedenle ücretlerde değişiklikler olabilmektedir.

Kimler Fransa D Tipi Vize Ücretinden Muaftır?

Fransa D tipi vize ücretinden muaf olan kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Fransız vatandaşlarının eşleri
 • Fransa dışında bir Avrupa ülkesi ya da İsviçre vatandaşı bir kişinin Avrupalı olmayan aile bireyleri
 • Mevsimlik işçiler
 • Aile birleşimi yapan Türk, Sırp veya Karadağlı maaşlı işçiler ve aile bireyleri
 • Fransızca öğretmenleri
 • Yabancı dil asistanı ya da okuyucuları
 • Bazı çalışma ve tatil vizesi hamilleri
 • Diplomatik pasaport ya da hizmet pasaportu hamilleri
 • Fransız hükümeti, yabancı bir hükümet ya da yabancı bir vakfa bağlı akademisyenler
 • Fransa merkezli bir hükümetler arası kuruluşun davetlileri
 • Ücretsiz tıbbi tedavi hakkı olan gaziler

Fransa Uzun Süreli Vize Kaç Günde Çıkar?

Fransa uzun süreli vize türleri, 15 gün ile 60 gün içerisinde çıkar.

D Tipi Fransa Vizesi Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

D tipi Fransa vizesi takip ve sorgulama işlemi, aracı kurum VFS Global’in internet sitesi üzerinden yapılır. Uzun süreli Fransa vize başvurusunun durumunu sorgulamak isteyen kişilerin, VFS Global’in internet sitesinde yer alan vize takip portalına vize randevusunda kişiye verilen makbuzda yer alan referans numarası ve soyadı bilgisi ile giriş yapmaları gerekir.

Akredite acente Vizem.net tarafından sunulan danışmanlık hizmeti alınarak yapılan Fransa vize başvurularında Fransa vize takip ve sorgulama işlemleri, Vizem.net üzerinden çevrimiçi olarak veya 09:00 ile 18:30 saatleri arası telefon ile aranarak ya da 5 aşamalı SMS bilgilendirme sisteminden yararlanılarak yapılabilir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa'ya Uzun Süreli Vize Ne Kadar Süreyle Verilir?

Fransa’ya uzun süreli vize genellikle 3 ay süre ile verilir. Fransa D tipi vizelerin süresi 1 yılı geçmemektedir.

Fransa D Tipi Vize Başvurusu Reddine İtiraz Edilebilir Mi?

Evet, Fransa D tipi vize başvurusu reddine itiraz edilebilir. Uzun süreli Fransa vize başvurusu reddedilen kişilerin; vize başvurusunu değerlendiren konsolosluğa ya da CRRV'ye itiraz etme hakları bulunmaktadır.

D tipi Fransa vizesi reddine itiraz etmek isteyen kişilerin, ilgili kuruma hitaben itiraz dilekçesi yazarak kuruma müracaat etmeleri gerekir. Fransa D tipi vize reddine itiraz işlemleri, ret kararını takiben 2 ay içerisinde yapılmalıdır.

Fransa D Tipi Vize Hamiline Hangi Hakları Sağlar?

Fransa D tipi vize hamiline; geçerli olduğu süre boyunca Schengen vizesinin sağladığı tüm hakları sağlar. Uzun süreli Fransa vizesi hamillerinin 180 günlük bir dönem içerisinde 90 günü aşmamak koşulu ile Fransa’nın dışında diğer Schengen bölgesi ülkelerine serbestçe giriş ve çıkış yapma hakları bulunmaktadır.

Fransa D Tipi Vize Çalışma İzni Verir Mi?

Evet, Fransa D tipi vize çalışma izni verir.

Uzun süreli D tipi Fransa vizesi oturma ve çalışma izni ile aynı işlevi görmektedir. Fransa uzun süreli vize hamillerinin Fransa çalışma izni başvurusunda bulunmadan ülkede çalışma hakları vardır.

D Tipi Vize İle Fransa'ya Gidildikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

D tipi vize ile Fransa’ya gidildikten sonra kişinin ülkede yasal olarak kaldığını gösterecek kimi işlemlerin yapılması gerekir. Uzun süreli Fransa vizesi ile Fransa’ya giriş yapan kişilerin, ülkeye giriş tarihinin ardından 3 ay içerisinde oturum izinlerini onaylatmaları gerekir.

Fransa D tipi vize hamillerinin Fransa oturum izni adresi üzerinden gerekli işlemleri tamamlamaları gerekir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: