Fransa Dil Okulu Vizesi

Fransa Dil Okulu Vizesi Başvuru Süreci 2023

Fransa, birçok iyi kalitede eğitim veren dil okuluna ev sahipliği yapan bir ülke olma özelliği taşımaktadır. Fransızcanın yanında İngilizce ve Almanca dillerine yönelik çok sayıda dil okulu bulunan Fransa’da eğitim almak, birçok yabancı öğrencinin ilgisini çekmektedir. Fransa, ilgi çekici kültürü ve Avrupa’nın merkezinde konumlanması gibi nedenlere bağlı olarak dil eğitimi için sıkça tercih edilen bir ülkedir.

Fransa dil okulu vizesi, yabancı dil eğitimi almak amacıyla Fransa'ya seyahat etmek isteyen kişilere verilen bir vize türüdür. Fransa dil okulu vizesi; eğitim alınacak programın süresine bağlı olarak kısa süreli (C tipi) ya da uzun süreli (D tipi) olarak alınabilir. Dil eğitimi için Fransa vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle Fransa’da faaliyet gösteren bir dil okulundan kabul almış olmaları gerekir.

Türkiye'den Fransa'ya yapılan vize başvurularında en yüksek onay oranına sahip akredite kuruluş Vizem.net, Fransa'daki bir eğitim kurumundan kabul mektubu almış kişiler için danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa Dil Kursu Vizesi Türleri Nelerdir?

Fransa dil kursu vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kısa süreli Fransa dil okulu vizesi: Vize başvuru sahibinin Fransa’da katılmak istediği dil kursunun 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak bir eğitim programı olduğu durumlarda, kişilerin kısa süreli (C tipi, Schengen) Fransa vizesi türlerinden biri olan kısa süreli Fransa dil okulu vizesine başvuruda bulunmaları gerekir.
 • Uzun süreli Fransa dil okulu vizesi: Başvuru sahibinin Fransa’da katılmak istediği dil kursunun 90 günden uzun süreli bir eğitim programına sahip olduğu durumlarda kişilerin uzun süreli (D tipi) Fransa vizesi türlerinden biri olan uzun süreli Fransa dil okulu vizesine başvuruda bulunmaları gerekir. Fransa’da alınacak olan dil eğitiminin 6 aya kadar süreceği durumlarda geçici uzun süreli öğrenci vizesi (visa de long séjour temporaire pour etudes) ve eğitimin 6 aydan uzun süreceği durumlarda oturum izni sağlayan VLT-TS özellikli uzun süreli oturma vizesi (visa de long séjour etudes) başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Kimlerin Fransa Dil Okulu Vizesi Alması Gerekir?

Fransa dil okulu vizesini Fransa’da dil eğitimi almak isteyen ancak İsviçre, Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi ülkelerin vatandaşı olmayan kişilerin alması gerekir.

Dil okulu vizesi ile Fransa’da dil eğitimi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, sahip oldukları pasaport türüne ve söz konusu Fransa seyahatinin süresine bağlı olarak vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, seyahat süresinden bağımsız olarak Fransa dil okulu vizesine başvuruda bulunmaları gerekir.

Diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve hususi (yeşil) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak bir süre ile Fransa’da kalış gerektiren dil eğitim programları için Fransa dil okulu vizesinden muaf tutulmaktadır.

Fransa Dil Kursu Vizesi Şartları Nelerdir?

Fransa dil kursu vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaporta sahip olmak
 • 18 yaşın üzerinde olmak
 • Fransa’da eğitim görülecek programın belirlenmiş olması
 • Fransa’da faaliyet gösteren bir dil kursundan kabul almış olmak
 • Planlanan seyahat süresince ve seyahat bitiminde Fransa'yı terk etmek için yeterli maddi düzeyde birikim veya kaynağa sahip olmak
 • Vize başvuru sahibinin Fransa dil kursu vizesinin bitiminden sonra Fransa’da kalmayacağına ve kendi ülkesine geri döneceğine dair inandırıcı kanıtlar ibraz etmiş olması

Yukarıda listelenmiş olan Fransa dil kursu vizesi şartlarının yanında başvuru sahipleri tarafından; temiz bir sicil kaydına sahip olunması, geçmişte vize ihlalinde bulunulmamış olması ve biyometri kaydı verilmiş olması gibi standart Fransa vize şartları da eksiksiz bir biçimde karşılanmalıdır.

Dil Okulu için Fransa Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dil okulu için Fransa vize başvurusu, hem uzun süreli hem de kısa süreli dil okulu vizeleri için aynı süreç izlenerek yapılır. Fransa dil okulu vizesi başvuru işlemleri için öncelikle başvuru sahiplerinin france-visas.gouv.fr adresi üzerinden online başvuru formunu doldurmaları gerekir. Online sistem üzerinden gerekli vize başvuru işlemlerini eksiksiz bir biçimde tamamlayan başvuru sahiplerinin Fransa dil okulu vizesi için gerekli evrakları hazırlamaları gerekir.

Gerekli vize evraklarının hazırlanmasının ardından başvuru sahiplerinin, Fransa vize başvuru işlemleri için ilgili dış temsilcilikler tarafından yetkilendirilmiş aracı kurum olan VFS Global üzerinden vize randevu tarihi belirlemeleri gerekir.

VFS Global’in vize merkezlerinden başvuru sahibinin ikamet adresine uygun olan şubesinde gerçekleşecek olan vize randevusunda; biyometri bilgilerinin toplanması, vize ücretinin ve VFS Global'e vize servis ücretinin ödenmesi ve gerekli evrakların yetkililere teslimi gibi işlemlerin tamamlanmasının ardından vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır. Başvuru işlemleri tamamlanan kişilerin Fransa dil okulu vizesi başvuruları değerlendirme sürecine alınmaktadır.

Fransa Dil Kursu Vizesi için Başvuru Ne Zaman Yapılmalıdır?

Fransa dil kursu vizesi için başvuru; Fransa'ya giriş yapılmak istenen tarihten en geç 15 ile 20 gün önce yapılmalıdır. Dil kursu Fransa vizesi için başvuru işlemleri, planlanan seyahat tarihinden en erken 6 ay önce yapılabilir.

Fransa Dil Okulu Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fransa dil okulu vizesi için gerekli evrakları; kısa süreli (C tipi) ve uzun süreli (D tipi) dil okulu vizeleri için farklılık göstermektedir. Uzun süreli ve kısa süreli Fransa dil okulu vizeleri için gerekli evraklar aşağıda yer alan başlıklarda detaylı bir biçimde açıklanacaktır.

C Tipi Fransa Dil Kursu Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

C tipi Fransa dil kursu vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Vize başvuru sahibine ait, son 10 sene içerisinde alınmış ve planlanan Fransa seyahatinin ardından en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan bir pasaportun vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir. Varsa vize başvuru sahibine ait eski pasaportların da diğer gerekli vize başvuru evrakları ile birlikte ibraz edilmesi gerekir.
 • C tipi Fransa dil kursu vizesi başvuru formu: Vize başvuru sahibi tarafından ilgili online sistem üzerinden eksiksiz bir biçimde ve doğru bilgiler kullanılarak doldurulan C tipi Fransa dil kursu vizesi başvuru formu, çıktısı alındıktan sonra imzalanmış bir biçimde vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluk boyutlarına sahip, hasarsız, rötuşsuz, açık renkli arka fona sahip ve kişinin yüzünün net olarak seçildiği 2 adet biyometrik fotoğrafın vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.
 • Fransa seyahat sağlık sigortası: Vize başvuru sahibi adına düzenlenmiş, tüm Schengen bölgesinde geçerli, en az 30.000 euro teminatlı ve kişinin yapacağı Fransa seyahatinin tümü boyunca geçerlilik süresi bulunan bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • Vize talep dilekçesi: Vize başvuru sahibi tarafından ilgili Fransa dış temsilciliğine hitaben yazılmış ve kişinin Fransa’ya seyahat amacı, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı ve kişinin ülkesine geri dönme niyeti gibi bilgilerin yer aldığı vize talep dilekçesinin başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • Seyahat rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Vize başvuru sahibi adına söz konusu Fransa seyahati için alınmış uçak bileti gibi belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Konaklama rezervasyonları: Fransa dil okulu vizesi başvuru sahibinin söz konusu seyahat süresince nerede konaklayacağına dair bilgileri içeren otel rezervasyonu ya da kira sözleşmesi gibi belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Finansal yeterlilik durumu ile ilişkili belgeler: Fransa dil okulu vizesi başvuru sahibinin yapmayı planladığı Fransa seyahatinin yemek, konaklama ve ulaşım gibi masraflarını karşılamaya yetecek düzeyde finansal durumu olduğunu gösterecek nitelikte; son 3 aya ait banka hesap dökümü ya da burs belgesi gibi evrakların vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Davet mektubu: Vize başvuru sahibinin Fransa’da dil eğitimi almayı planladığı eğitim kurumu tarafından düzenlenmiş ve kişiyi Fransa’ya davet eden bir davet mektubunun vize başvuru dosyası içinde diğer gerekli belgeler ile birlikte sunulması gerekmektedir.
 • Kabul mektubu: Vize başvuru sahibinin Fransa’da faaliyet gösteren bir dil okulundan kabul almış olduğunu gösteren; güncel, resmi ve imzalı bir kabul mektubunun eğitim programına dair bilgileri içerecek biçimde yazılmış olarak vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Eğitim geçmişi belgeleri: Eğitim durumuna dair bilgileri içeren; diploma ya da eğitim sertifikası gibi belgelerin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.

D Tipi Fransa Dil Kursu Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

D tipi Fransa dil kursu vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 sene içerisinde alınmış, söz konusu Fransa seyahatinin ardından en az 3 ay daha geçerli olan bir pasaportun vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir. Vize başvurusu için ibraz edilen pasaport ile birlikte bu pasaporttaki vizelerin ve giriş çıkış damgalarının yer aldığı tüm sayfaların fotokopilerinin de ibraz edilmesi gerekir.
 • D tipi Fransa dil kursu vizesi başvuru formu: Vize başvuru sahibi tarafından france-visas.gouv.fr adresi üzerinden online olarak doldurulması gereken D tipi Fransa dil kursu vizesi başvuru formu, doğru bilgiler kullanılarak eksiksiz bir şekilde doldurulmasının ardından çıktısı alınıp imzalanarak vize başvuru işlemleri için ibraz edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, açık renkli arka fonlu, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluk ölçülerinde, kişinin direkt olarak kameraya baktığı, hasarsız ve rötuşu bulunmayan 2 adet biyometrik fotoğrafın vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • EEF sertifikası: Vize başvuru sahibi için EEF-Pastel uygulaması tarafından düzenlenmiş ve EEF kimlik numarasını belirten ön kayıt sertifikası belgesinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Maddi yeterlilik durumunu gösteren belgeler: Vize başvuru sahibinin Fransa dil okulu vizesi ile Fransa’da kalınacak süre boyunca geçimini sağlamak için yeterli düzeyde maddi birikimi olduğunu gösteren; burs belgesi ya da sponsor belgesi gibi evrakların vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.
 • Konaklama kanıtı: Vize başvuru sahibinin Fransa dil okulu vizesi ile Fransa’da eğitim aldığı süre boyunca kalmayı planladığı yerlere dair bilgileri içeren otel rezervasyonu ya da kira sözleşmesi gibi belgelerin vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.
 • Vize harcı dekontu: Fransa dil kursu vizesi başvuru harcının ödendiğini gösteren dekont belgesi, gerekli olan diğer evraklar ile birlikte vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.

Fransa Dil Kursu Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Fransa dil kursu vizesi için randevu, aracı kurum VFS Global’in internet sitesi üzerinden online olarak alınır. Aracı kurum VFS Global’in web sitesi üzerinden randevu alma işlemleri için öncelikle başvuru sahiplerinin site üzerinden kullanıcı hesabı oluşturmaları gerekir. VFS Global’in internet sitesi üzerinden giriş yapan kişilerin; ilgili bölüm üzerinden vize başvuru merkezi ve randevu saati gibi bilgileri tercih etmeleri ile birlikte Fransa vize randevusu alınabilir.

Fransa Dil Okulu Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Fransa dil okulu vizesi başvuru ücreti; uzun süreli (D tipi) vize türleri için 50 euro; kısa süreli (C tipi) vize türlerinde 12 yaşından büyük başvuru sahipleri için 80 euro ve 6 ile 12 yaş arası başvuru sahipleri için 40 euro olarak belirlenmiştir.

Dil okulu Fransa vizesi başvurularında vize ücreti haricinde yetkili vize başvuru merkezi VFS Global'e başvuru başına 40 euro servis ücreti ödenmesi gerekmektedir.

Fransa Dil Kursu Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Fransa dil kursu vizesi, ortalama 15 gün ile 60 gün arasında çıkar.

Fransa dış temsilciliklerde olabilecek yoğunluk durumu, vize evraklarının hatalı ya da eksik ibraz edilmiş olması, değerlendirme süresinin resmi tatil günlerine denk gelmesi veya vize başvuru sahibinden ek belge talep edilmesi gibi nedenler Fransa eğitim vizesi başvurularının ortalama süreden daha uzun bir sürede sonuçlanmasına neden olabilmektedir.

Fransa Dil Okulu Vizesi Hamiline Çalışma İzni Verir Mi?

Fransa dil okulu vizesi, kısa süreli (C tipi) olarak alındığı durumlarda hamiline çalışma hakkı vermez ancak uzun süreli (D tipi) dil okulu vizeleri hamiline toplamda 964 saatlik bir Fransa dil okulu çalışma izni hakkı tanımaktadır. Fransa’da eğitim gören yabancı ülke vatandaşı öğrenciler, öğrenci kartları geçerli olduğu süre boyunca ülkede çalışma hakkına sahiptir.

En Popüler Fransa Dil Okulları Hangileridir?

En popüler Fransa dil okulları aşağıda listelenmiştir.

 • Berlitz
 • Sorbonne University
 • University of Nantes
 • École Normale Supérieure de Lyon
 • University of Lille
 • Lyon Bleu International
 • France Langue
 • Accord Ecole de Langue
 • Eurocentres
 • Alpadia

Fransa dil okulu fiyatları, okulların sunduğu eğitim programının niteliği ve okulların bulunduğu şehre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak Fransa dil okulları fiyatları; 4 haftalık eğitim programları için 1000 euro, 12 haftalık eğitim programları için 3000 euro ve 48 haftalık eğitim programları için 8000 euro olmaktadır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: