Fransa İş Kurma Vizesi

Fransa İş Kurma Vizesi Başvuru Süreci 2023

Fransa iş kurma vizesi, Fransa’da şirket kurmak ya da girişim faaliyetleri sürdürmek isteyen kişilere verilen uzun süreli bir vize türüdür. Fransa, iş kurmak için yabancı ülke vatandaşları tarafından sıklıkla tercih edilen bir ülkedir. Fransa’nın dünyanın en büyük yedinci ve Avrupa'nın en büyük üçüncü ekonomisine sahip olması, ticari faaliyetler gerçekleştirmek için kişilerin Fransa’ya seyahat etmek istemesine neden olmaktadır.

Turizm, eczacılık ve üretim sektörleri oldukça gelişmiş olan Fransa’da iş imkanlarının geniş olduğu söylenebilir. Fransa'da iş kurmak isteyen yabancı ülke vatandaşları için, kişinin ve kurulacak işin niteliklerine göre farklı vize türleri verilebilmektedir.

Vizem.net, Fransa'da bir okulda master ya da üstü bir seviyedeki eğitim programından mezun olan ve iş kurmak için Fransa'ya gitmek isteyen kişiler için vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa Şirket Kurma Vizesi Türleri Nelerdir?

Fransa şirket kurma vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

  • Mezunlar için Fransa iş kurma vizesi
  • Girişimciler için Fransa iş kurma vizesi
  • İş kurma amaçlı Fransa yetenek vizesi

Fransa'da Mezun Olanlar için İş Kurma Vizesi Şartları Nelerdir?

Fransa’da mezun olanlar için iş kurma vizesi şartları arasında; vize başvuru sahibinin Fransa’da yüksek öğretim düzeyinde eğitim almış ve mezuniyet tarihinden sonraki 4 sene içerisinde iş arama ya da iş kurmak için Fransa’ya seyahat etmek istemesi şartı yer almaktadır.

Fransa Girişimci Vizesi Şartları Nelerdir?

Fransa girişimci vizesi şartları arasında; başvuru sahiplerinin Fransa’da sürdürmek istediği girişimcilik projesinin ekonomik olarak karşılanabildiğini kanıtlar ile gösterebilir olması şartı bulunmaktadır. Fransa girişimci vizesi başvurularında hem başvuru sahibine ile ilişkili belgelerin hem de kişinin girişimcilik projesi ile ilişkili tüm belgelerin eksiksiz bir biçimde ibraz edilmesi gerekir.

Şirket Kurma Amaçlı Fransa Yetenek Vizesi Şartları Nelerdir?

Şirket kurma amaçlı Fransa yetenek vizesi şartları arasında; girişimcilik projesi için en az 30.000 euro tutarında yatırım yapılmış olması, başvuru sahibinin söz konusu iş alanı ile ilişkili eğitim almış olması ya da ilgili alanda en az 5 yıllık profesyonel çalışma tecrübesine sahip olması, Fransa’da kurulacak şirketin ticari, zanaatkar veya endüstriyel olması ve Fransa’da kurulacak şirket için iş planının kanıtlarla ibraz edilmiş olması gibi şartlar yer almaktadır.

İş Kurmak için Fransa Vizesi Nereden Alınır?

İş kurmak için Fransa vizesi, Türkiye Cumhuriyeti’nden yapılacak olan başvurular için akredite vize acenteleri üzerinden ya da aracı kurum VFS Global’in başvuru merkezi aracılığıyla alınır.

Fransa İş Kurma Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fransa iş kurma vizesi başvurusu için öncelikle başvuru yapılacak vize türüne göre Fransa'daki ilgili makamdan iş planının onaylatılması gerekir. İş planı onaylanan kişiler için Fransa vize başvurusu iki aşamalı olarak gerçekleştirilir.

Fransa iş kurma vizesi başvurusunun ilk aşaması için başvuru sahiplerinin https://france-visas.gouv.fr adresi üzerinden online olarak vize başvuru formunu doldurmaları gerekir. Fransa iş kurma vizesi başvurusunun ikinci aşaması için başvuru sahipleri, Fransa vize başvuruları için resmi olarak yetkilendirilmiş aracı kurum olan VFS Global üzerinden vize randevusu almalıdır.

VFS Global’in vize merkezindeki vize randevusunda; biyometri bilgilerinin toplanması, vize ücreti ve VFS Global'e vize servis ücretinin ödenmesi ve gerekli evrakların ilgili memurlara teslim edilmesi gibi gerekli işlemlerin yapılması gerekir. Vize randevusunda gerekli işlemler tamamlayan kişilerin Fransa iş kurma vizesi başvuru evrakları değerlendirme sürecine alınmaktadır.

Fransa İş Kurma Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Fransa iş kurma vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Vize başvuru sahibine ait, son 10 yıl içerisinde alınmış, Fransa iş kurma vizesinin uygulanabilmesi için en az 2 adet boş sayfası bulunan ve söz konusu Fransa seyahatinin bitiş tarihinin ardından en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan bir pasaportun bulunması gerekir. Fransa iş kurma vizesi başvuru dosyası içerisinde, kişinin pasaportunda geçmiş tarihli vizelerin ve giriş ile çıkış damgalarının olduğu bütün sayfalarının fotokopilerinin de sunulması gerekir.
  • Fransa iş kurma vizesi başvuru formu: https://france-visas.gouv.fradresi üzerinden online olarak, doğru bilgiler kullanılarak vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir biçimde doldurulduktan sonra çıktısı alınarak ve imzalanarak vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
  • Biyometrik fotoğraf: Vize başvuru sahibinin son 6 ay içerisinde çektirmiş olduğu, biyometrik standartlara vve istenen boyutlara uygun, rötuşu bulunmayan, kişinin yüzünün açık bir biçimde görünür olduğu ve açık renkli arka fona sahip fotoğrafın sunulması gerekir.
  • Eğitim belgeleri: Fransa iş kurma vizesi başvuru sahibinin iş kurmak istediği alanda yetkin olduğunu gösteren diploma gibi eğitim belgelerinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
  • Adli sicil kaydı: Vize başvuru sahibinin e-devlet sisteminde yer alan kullanıcı hesabı üzerinden alınabilecek olan adli sicil kaydı belgesinin sunulması gerekir.
  • Finansal yeterlilik kanıtı: Kişinin yapmak istediği Fransa seyahatinin çeşitli tüm masrafları için yeterli düzeyde finansal durumu olduğunu gösterecek nitelikte; banka hesap dökümü gibi belgelerin sunulması gerekir.
  • İş planı: Kişinin Fransa’da sürdürmek istediği işe dair; proje sunumu ve tahmini sermaye tutarı gibi bilgileri içeren iş planının vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.

Fransa vizesi başvurularında; başvuruda bulunulacak vize türüne, vize başvuru sahibinin özel durumuna ve ibraz edilen iş planına bağlı olarak yukarıda listelenmiş olan standart evraklara ek olarak farklı belgeler de talep edilebilir.

Fransa Girişimci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Fransa girişimci vizesi başvuru formu https://france-visas.gouv.fr adresi üzerinden online olarak doldurulur. Fransa iş kurma vizesi doldurma işlemleri için ilgili internet sitesi üzerinden ana sayfada yer alan "Do you need a visa?" başlığına tıklanarak "Visa Wizard" sayfasından başvuru sahibinin kişisel bir takım bilgilerinin girilmesi ve "Visa type" seçeneğinde uzun süreli vize türünün seçilmesi gerekir.

Başvuruda bulunulacak olan vize türünün seçilmesinin ardından sayfanın altında "Search" butonuna tıklanarak devam edilmesi ve ikinci sayfada en alttaki iki kutucuktan ilkinde "Business" ve daha sonra ikincisinde "Job search / business creation" seçeneğinin seçilmesi gerekir. Gerekli adımlar takip edilip ilgili seçenekler işaretledikten sonra tekrar "Search" butonuna tıklanması gerekir ve ardından açılan sayfada "Submit online application" butonuna tıklanarak online vize başvuru formu doldurma işlemleri yapılabilir.

Fransa Şirket Kurma Vizesi için İş Planı Nasıl Hazırlanmalıdır?

Fransa şirket kurma vizesi için iş planı, Fransa’da kurulacak olan şirketin başvuru sahibine en azından asgari ücrete eşdeğer tutarda kaynaklar sağlama potansiyeli olduğunu kanıtlayacak biçimde hazırlanmalıdır.

Fransa iş planı yazısı için başvuru sahiplerinden talep edilen belirli bir dil testi olmamasının yanında söz konusu şirketin Fransız pazarında faaliyet göstereceği durumlarda yetkililer başvuru sahibinin dil becerisini göz önünde bulundurmak için dil yeterlilik durumu bilgisi talep edebilir.

Fransa şirket kurma vizesi için iş planının, iş stratejisi de dahil olmak üzere proje hakkında spesifik ve ayrıntılı bilgileri içerecek biçimde ve gerekli şartlara uygun bir biçimde hazırlanarak DREETS kurumuna ibraz edilmesi gerekir.

Fransa iş kurma vizesi için ibraz edilen iş vizesinin onaylanması halinde kişiye bu durumu betimleyen bir sertifika iletilmektedir. Başvuru sahibinin ibraz etmiş olduğu iş planının onaylanmış olması, vize başvuru sürecinin hızlanmasına yönelik bir etki yaratmamaktadır.

Fransa İş Kurma İzni Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Fransa iş kurma izni başvurusu için randevu, yetkilendirilmiş aracı kurum VFS Global üzerinden alınır. Aracı kurum VFS Global üzerinden vize randevusu alma işlemleri kurumun resmi internet sitesi üzerinden yapılabilir.

Vize randevusu alma işlemleri için başvuru sahiplerinin VFS Global’in internet sitesi üzerinden kullanıcı girişi yapmaları gerekir. VFS Global’in web sitesinde kullanıcı girişi yapan kişilerin ilgili alan üzerinden vize başvuru merkezi ve randevu tarihi belirleyerek vize randevusu olmaları mümkün olmaktadır.

Vizem.net danışmanlık hizemti alınarak yapılan vize başvuruları için en yakın randevu tarihi uzman danışmanlar tarafından alınır ve ardından SMS ile başvuru sahibine bilgilendirme yapılır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Fransa İş Kurma Vizesi Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Fransa iş kurma vizesi başvuruları ortalama 15 gün ile 60 gün içerisinde sonuçlanır. Fransa vizesi başvurularının sonuçlanma süresi; vize başvurusunda eksik ya da hatalı belge ibraz edilmesi, ilgili dış temsilciliklerde yoğunluk olması, vize başvurusu değerlendirme sürecinin resmi tatil günlerine denk gelmesi ya da başvuru sahibinin vize mülakatına çağrılması gibi nedenlere bağlı olarak ortalama süreden daha uzun sürebilir.

İş Kurma Amaçlı Fransa Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

İş kurma amaçlı Fransa vizesi türlerinin verilme süresi aşağıda yer alan tabloda verilmiştir.

Fransa iş kurma vizesi türüVizenin veriliş süresi
Mezunlar için Fransa iş kurma vizesi1 yıl
Girişimciler için Fransa iş kurma vizesi1 yıl
İş kurma amaçlı Fransa yetenek vizesi1 yıl

Fransa İş Kurma Vizesi VLS-TS Özellikli Midir?

Evet, Fransa iş kurma vizesi VLS-TS özelliklidir. VLS-TS, oturma iznine eşdeğer bir uzun süreli kalış vizesidir. VLS-TS hamilleri, Fransa’da ikamet ettikleri ilk yıl için oturma iznine başvurma zorunluluğundan muaf tutulur.

VLS-TS özellikli vizeler, 1 yıla kadar geçerli olmakta ve sahibinin oturma izni için ilgili valiliklere başvurmasına gerek kalmadan Fransa'ya giriş yapmasına ve vizenin geçerlilik süresi boyunca Fransa'da ikamet etmesine izin verir. Fransa VLS-TS vizesi hamilinin pasaportuna bir çıkartma olarak uygulanır. VLS-TS özellikli bir vize ile Fransa’da 1 yıl süre ile kalmış olan ve kalış süresini uzatmak isteyen kişilerin, özel durumlarına uygun bir Fransa oturma izni türüne başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

İş Kurma Vizesi İle Fransa'ya Gittikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

İş kurma vizesi ile Fransa’ya gittikten sonra kişilerin, VLS-TS özellikli vizelerini ilgili kurum üzerinden onaylatmaları gerekir. VLS-TS onaylatma işlemleri online olarak yapılabilmektedir. Fransa iş kurma vizesi sahiplerinin adresi üzerinden ilgili bölümde; vize bilgileri, Fransa’ya giriş tarihi, Fransa’da ikamet edilen adres ve işlem harcının ödenmesi için kredi kartı bilgileri gibi bilgilerin girilmesi ile vize onaylatma işlemleri tamamlanmaktadır.

Fransa'da Nasıl Şirket Kurulur?

Fransa’da şirket kurmak isteyen kişilerin öncelikle Fransa’da yürütmek istedikleri iş faaliyetini betimleyen bir iş planı oluşturmaları gerekir. Fransa’da kurulacak şirket için iş planının kuran kişilerin, Fransa’da uygulanan şirket yapılarından kendi iş faaliyetleri için uygun olanı belirlemeleri gerekir.

Fransa’da iş kurmak isteyen kişilerin Fransa bankaları üzerinden bir şirket hesabı açmaları gerekmektedir. Fransa bankaları üzerinden açılan banka hesabına söz konusu şirket için mevduat sermayesinin yatırılması gerekir. Fransız bankaları üzerinden gerekli işlemleri yapan kişilerin kurulan yeni şirketin yasal tanıtımını yapmaları gerekir. Fransa’da şirket kurmak isteyen kişilerin şirket tanıtım işlemlerini tamamlamaları ile işletmeleri kurulmaktadır. Fransa’da işletmelerinin kuruluş işlemlerini tamamlayan kişilerin ilgili kurumlar üzerinden işletmelerinin kaydını yaptırmaları gerekir. Vergi ödemeleri gibi işlemler için bir muhasebecinin işe alınması ile Fransa’da kurulan şirket faaliyet göstermeye hazır hale gelmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: