Hindistan Ev Fiyatları

2023'te Hindistan Ev Fiyatları: Satılık ve Kiralık Evler

2022’de Hindistan ev fiyatları, evlerin satılık ve kiralık olmasına göre değişmektedir. Hindistan’da ev kiraları, evlerin şehir merkezine yakınlığına, oda sayısına ve evin özelliklerine göre değişmektedir. Hindistan’da ev fiyatları, Mumbai, Kolkata, Chennai ve Hyderabad gibi şehirlerde yüksektir. Hindistan’da ev fiyatlarının en uygun olduğu semtler Hyderabad, Navi Mumbai, Bengaluru, Ghaziabad, Pune, Indore, Jaipur ve Kochi’dir.

Hindistan'da Ev Kiraları Ne Kadardır?

Hindistan’da ev kiraları, evlerin konumuna ve metrekaresine göre değişmektedir. Hindistan’daki kiralık ev fiyatları, metrekaresi yüksek veya oda sayısı çok olan evlerde yüksektir. Hindistan’da merkezde bulunan evlerin fiyatları yüksekken şehre uzak yerlerde ev kiraları daha düşüktür.

Hindistan’da kiralık ev fiyatları kiralanacak semtin şehir merkezine yakın olup olmamasına göre değişmektedir. Hindistan’da ev kiraları en düşük şehirler, Delhi ve Bengaluru’dur. Hindistan’da ev kiraları en yüksek şehirler, Mumbai, Kolkata ve Chennai’dir.

Hindistan’da ev kiralarını gösteren tablo aşağıda verilmiştir.

Hindistan Ev KiralarıAylık Kira
Şehir merkezinde daire (1 yatak odalı)20.000 rupi
Şehir merkezine uzak daire (1 yatak odalı)8.000 rupi
Şehir merkezinde daire (3 yatak odalı)80.000 rupi
Şehir merkezine uzak daire (3 yatak odalı)40.000 rupi

Hindistan Mumbai’de Kiralık Ev Fiyatları Nasıldır?

Hindistan Mumbai kiralık ev fiyatları semtlere göre değişmektedir. Mumbai’de bir dairenin kira fiyatları ortalama 5.000 Hindistan rupisidir. Mumbai’de ev kiraların artmasında etkili olan faktörler, Mumbai’de yaşam maliyetinin yüksek olması ve inşaat malzemeleri fiyatlarındaki artıştır.

Mumbai’de kiraların yüksek olduğu semtler, Juhu, Kolkata ve Chennai, Cuffe Parade, Bandra ve Worli’dir. Mumbai’de kiraların düşük olduğu semtler, Parel/Lower Parel, Navi Mumbai, Thane, Chembur ve Powai’dir.

Ev Kiralarının En Ucuz Olduğu Hindistan Şehirleri Hangileridir?

Ev kiralarının en ucuz olduğu Hindistan şehirleri aşağıda listelenmiştir.

  • Hyderabad
  • Navi Mumbai
  • Ghaziabad
  • Kolkata
  • Pune
  • Indore
  • Jaipur
  • Kochi

Hindistan’da Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Hindistan’da satılık ev fiyatları, satın alınacak evin hangi şehirde olduğuna, şehir merkezine uzaklığına ve oda sayısına göre değişmektedir.

Hindistan’da satılık ev fiyatlarının en yüksek olduğu yerler New Delhi, Mumbai, Gurgaon, Bangalore, Pune ve Chennai’dir. Hindistan’da satılık ev fiyatlarının en düşük olduğu yerler Jaipur, Noida, Lucknow, Indore ve Ahmedabad’dir.

Hindistan satılık ev fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Hindistan’da satılık evlerHindistan satılık ev fiyatları
Şehir merkezinde daire (1 yatak odalı)51.380 rupi
Şehir merkezine uzak daire (1 yatak odalı)18.000 rupi
Şehir merkezinde daire (3 yatak odalı)81.270 rupi
Şehir merkezine uzak daire (3 yatak odalı)53.000 rupi

Delhi Ev Fiyatları Nasıldır?

Delhi’de satılık ev fiyatları ortalama 15.631 Hindistan rupisidir. Delhi’de 2 odalı evler 330.000 rupi ve 4 odalı evler 10.000.000 rupidir.

Emlak sektöründe Hindistan Delhi evleri fiyatlarının artmasına etkili olan faktörler, talep sayısındaki artış ve inşaat malzemelerinin fiyatlarındaki yükseliştir. Hindistan’ın başkenti New Delhi şehrinde ev fiyatları Kolkata, Mumbai ve Noida şehirlerine göre uygundur. New Delhi’de satılık ev fiyatları ortalama 15.631 iken Kolkata’da 42.740 rupi ve Mumbai’de 35.000 rupidir.

Mumbai Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Mumbai satılık ev fiyatları bölgelere göre değişmektedir. Mumbai’de satılık ev fiyatları diğer Hindistan şehirlerine göre yüksektir.

Hindistan Mumbai ev fiyatları talep fazlalığından ve inşaat ürünlerinin yüksek maliyetinden dolayı artmıştır. Hindistan’ın diğer şehirlerinden Goa’da satılık ev fiyatı 13.600 rupi iken Jaipur’da 65.000 rupidir.

Hindistan Evleri Nasıldır?

Hindistan Evleri Nasıldır?
Hindistan Evleri Nasıldır?

Hindistan evleri duvarları yerel kil kullanılarak inşa edilmiştir. Hindistan evlerinin özellikleri arasında Kerala mimarisinde kullanılan lateritten yapılmış duvarlar yer almaktadır. Hindistan’daki evlerin çatıları eğimlidir ve kırmızı kiremitlerle döşenmiştir. Genelde tek katlı evlerin olduğu Hindistan’da kurak ve dağlık alanlarda çok katlı binalar vardır.

Hindistan’da Villa Fiyatları Ne Kadardır?

Hindistan’da villa fiyatları ortalama 8.000 rupidir. Hindistan villa fiyatları, oda sayısına ve villanın metrekaresine göre hesaplanmaktadır. Hindistan’da 3-4 odalı bir villa için satılık villa fiyatı ortalama 21.500.000 rupi olmaktadır. Kiralık villa fiyatlarının aylık ortalaması 12.000 Hindistan rupisidir. Hindistan’ın lüks evleri Yeni Delhi, Mumbai, Jaipur ve Bangalore’da bulunmaktadır. Hindistan’da uygun fiyatlı villalar Goa, Maharashtra ve Karnataka’da yer almaktadır.

Hindistan'da Ev Satın Alma Süreci Nasıldır?

Hindistan’da ev satın alma süreci 8 adımdan oluşmaktadır. Hindistan’da ev satın alma süreci ilk adımı satın alınacak evin ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek masrafları hesaplamak iken 2. adımı evin konumunun belirlemektir. Hindistan’da evin konumunu belirledikten sonra bölgedeki kiralama oranlarını incelemek, evin yeniden satış değerini saptamak, kredi uygunluğuna bakmak, damga vergisi ve kayıt ücretini hesaplamak, adım ek maliyetleri değerlendirmek gerekmektedir. Hindistan’da ev almanın son adım mülk sigortası yaptırmaktır.

Yabancı Ülke Vatandaşları Hindistan'dan Ev Alabilir Mi?

Yabancı ülke vatandaşları belli şartlar altında Hindistan’dan ev alabilir. Hindistan Dışişleri Bakanlığı’na göre yabancılar direkt olarak Hindistan’dan ev alıp satamazlar. Miras kalması durumunda Hindistan Rezerv Bankası’nın onayı ile ev satın alabilirler.

Hindistan’da 183 gün kaldıktan sonra oturma iznine başvurmak mümkündür. Oturma izni ikamet yerine yakın göçmenlik bürosundan alınmaktadır. Oturma izni aldıktan sonra mülk satışı için Hindistan Merkez Bankası’ndan izin talep edilmesi gerekmektedir.

Yabancı ülke vatandaşları Hindistan’da ikamet izni aldıktan sonra yerel bir Hindistan vatandaşının sahip olduğu tüm haklara sahip olacaktır. Pakistan, Bangladeş, Sri Lanka, Afganistan, Çin, İran, Nepal ve Butan vatandaşları yerel bir Hintlinin sahip olduğu haklardan yararlanamamaktadır.

Hindistan'dan Ev Alarak Oturma İzni Alınabilir Mi?

Hindistan’dan ev alarak oturma izni alınabilmektedir. Hindistan’dan ev almak isteyen kişilerin öncelikle oturma izni alması gerekmektedir.

Hindistan’da ev satın almanın ilk koşulu, Hindistan’da 183 gün kalarak oturma iznine sahip olmaktır. Hindistan’da satın alınacak evin semtine yakın göçmenlik bürosundan Hindistan oturma izni talep edilmesi gerekmektedir.

Ev Satın Alarak Hindistan'dan Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Ev satın alarak Hindistan’dan vatandaşlık almak mümkün değildir. Hindistan’dan alınacak oturum izni ile vatandaşlık elde edilmektedir.

Hindistan’da 12 yıl boyunca ikamet eden ve yasadışı göçmen olmayan kişiler Hindistan vatandaşlığı başvurusunda bulunma hakkına sahiptir. Vatandaşlık başvurunun yapıldığı tarihten önceki 12 ay boyunca Hindistan’da ikamet etmek gerekmektedir. Hindistan vatandaşlık başvurusunda bulunacak kişilerin Hindistan oturum izni başvuru tarihinden 12 ay önceki 14 yıl içinde 11 yıl süreyle Hindistan’da ikamet etmeleri gerekmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: