Karadağ Dil Okulları

Karadağ'da Dil Okulu Fiyatları ve İngilizce Karadağca Dil Kursları

Adriyatik Denizi’nin kıyısında bulunan Karadağ, Balkan ülkelerinden biridir. Karadağ, dil eğitimi almak isteyen insanlar için birçok seçeneğe sahiptir. Dil eğitiminin önemli olduğu Avrupa ülkelerine benzer şekilde Karadağ, sunduğu çeşitli dil okullarıyla İngilizce, Almanca, Rusça, İtalyanca ve diğer birçok dilde isteyenlere eğitim sağlamaktadır.

Karadağ dil okulu fiyatları birçok Avrupa şehrine göre uygun kalmaktadır, bu yüzden birçok insan Karadağ’ın çeşitli şehirlerinde dil eğitimi almayı tercih etmektedir. Karadağ’daki dil kursu ve eğitiminden yararlanmak isteyen kişilerin bazı prosedürleri tamamlaması gerekmektedir.

Makalenin devamında, Karadağ’da dil okulu fiyatları ve kursları hakkında bilinmesi gerekenler anlatılacaktır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Karadağ Hangi Dili Konuşuyor?

Karadağ’da halkın resmi dili Karadağca’dır. Resmi dilin yanı sıra Sırpça, Hırvatça, Arnavutça ve Boşnakça gibi bazı Balkan dilleri konuşulmaktadır. Karadağca, Sırpçaya oldukça benzeyen bir dildir. 2011 yılındaki verilere göre Karadağ halkının %42’si Sırpçayı, %37’si ise Karadağ dilini ana dili olarak konuşmaktadır.

Nikšić, Pljevlja, Žabljak ve Berane gibi kalabalık Karadağ şehirlerinde Sırpça, Karadağ’ın başkenti olan Podgoritsa dahil olmak üzere Çetine (Cetinje) ve Bar bölgelerinde Karadağca konuşulmaktadır. Ülgün (Ulcinj) yaygın olarak Arnavutça konuşulan Karadağ şehirlerinden biridir.

2008 yılında Karadağ’da resmi eğitim dili Karadağca olarak belirlenmiştir. Karadağ eğitim kurumlarında okul kitapları, sözlükler ve benzeri eğitim araçlarında Karadağca kullanılmaktadır. Karadağ’ın resmi eğitim dili Karadağca olsa da Sırpça eğitim dilinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Karadağ’ın bazı bölgelerinde ilk ve ortaokul seviyelerinde eğitim Arnavutça olabilmektedir. 2000 yılındaki verilere göre Karadağ’da ilkokul öğrencilerinin %95.8’ine Sırpça, %4.2’sine Arnavutça eğitim verilmektedir.

Karadağ’da Halkın İngilizce Bilme Oranı Nedir?

Karadağ toplumu yaygın olarak İngilizce konuşan bir toplum değildir. Karadağ halkının yalnızca %26’sı İngilizce konuşmaktadır. En çok İngilizce konuşulan Karadağ şehirleri Kotor ve Podgoritsa’dır.

Turist yoğunluğunun fazla olmadığı Karadağ şehirlerinde İngilizce çok az konuşulmaktadır. Karadağ nüfusu İngilizce bilme oranı yüksek olmasa da halk sevecen yapısı sebebiyle turistlere anlayışlı yaklaşmaktadır. Karadağ resmi dili Karadağca’dır ve insanlar genellikle turistlerle bu dil aracılığıyla iletişime geçmektedir.

Karadağca Alfabe Nasıldır?

Karadağ alfabesine Abeceda (Азбука) denmektedir. Karadağca dilinde hem Kiril harfleri hem de Latin harfleri kullanılmaktadır. Karadağ harfleri Latin ve Kiril alfabesine göre değişiklik göstermektedir. Karadağ’da devlet ile ilişkili yerler genellikle Latin alfabesini kullanmayı tercih etmektedirler. Karadağ alfabesi harflerini Latin harfleri ile kullanma düşüncesi I. Dünya Savaşı yıllarına kadar dayanmaktadır. Günümüzde özellikle medyada, eğitimde ve benzer alanlarda Karadağca alfabesi olarak Latin harfleri kullanılmaktadır.

Karadağca Öğrenmek Zor Mudur?

Karadağca yaygın olarak bilinen dillere kıyasla oldukça zor bir dildir. Karadağ alfabesinin dilbilgisi kuralları, İngilizce, Almanca, İspanyolca ve Fransızca gibi popüler diller ile karşılaştırıldığında çok daha karmaşık bir yapıdadır. Karadağ alfabesinin büyük bir kısmı aynı şekilde telaffuz edildiği için kafa karışıklığına sebep olabilmektedir. Farklı alfabe yapısı sebebiyle Karadağ dilini öğrenmek ilk aşamada zor olabilmektedir ancak birçok Balkan diline benzerliği sebebiyle diğer Balkan dillerin öğrenilmesini kolaylaştırmaktadır. Karadağca öğrenilirken karşılaşılan en büyük zorluklardan biri kaynak eksikliğidir.

Karadağca ve Türkçe arasında kelime anlamları ve kullanımları açısından bazı benzerlikler bulunmaktadır. Karadağca, Türkçe pek çok kelime barındıran bir dildir. Osmanlı döneminde Karadağ’da yaşayan birçok Türk bulunduğu için iki dil arasında bazı kelime geçişleri olmuştur.

Karadağ Dil Okulları için Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

Karadağ’da bir dil okuluna kayıt olmak isteyen kişi öncelikle okulunu seçmelidir. Karadağ dil okulları için kayıt işlemleri yapılırken kişi yazılı bölümden oluşan kısa bir sınava ve konuşma sınavına tabi tutulur. Karadağ’daki dil okullarının seviye belirleme sınavlarına giren kişiler kendi seviyelerine uygun sınıflara atanırlar ve müsait oldukları zaman ve saate göre programlarını oluştururlar.

Karadağ dil okulları içerisinde sınav yapmayan kurumlarda kişi, kendi dil seviyesini belirterek kendine uygun programı seçer. Karadağ dil okullarında seçilen zaman ve ders miktarına göre ücret belirlenir ve kursa başlama tarihi verilir.

Karadağ’da Hangi Şehirlerde Dil Eğitimi Alınabilir?

Karadağ’da dil okulları ve dil eğitimi birçok şehirde alınabilir. Birçok ülke gibi Karadağ da en kalabalık ve popüler şehirlerinde daha fazla eğitim olanağı ve etkinliği sunmaktadır. Başkent Podgoritsa dahil olmak üzere Karadağ’ın kalabalık şehirlerinde dil okulları bulunmaktadır.

Aşağıda Karadağ’da dil eğitimi alınabilecek şehirler ve okullar listelenmiştir.

 • Bar: Oxford Centar
 • Akova (Bijelo Polje): Oxford Centar
 • Budva: Oxford Centar, Škola stranih jezika WAVES, Waves
 • Niksiç (Nikšić): Oxford Centar
 • Podgoritsa (Podgorica): Helen Doron Montenegro, IH Podgorica, InterLingua
 • Porto Montenegro: Knightsbridge Schools International Montenegro

Karadağ’da Hangi Diller için Eğitim Alınabilir?

Karadağ’da eğitimi alınabilecek diller aşağıda listelenmiştir.

 • İngilizce
 • Karadağca
 • Rusça
 • Almanca
 • Türkçe
 • Sırpça
 • Hırvatça
 • Boşnakça
 • Fransızca
 • İspanyolca
 • İtalyanca

Karadağ’da Dil Okulu Fiyatları Ne Kadardır?

Karadağ dil okullarının 2021 yılı ortalama aylık fiyatı yetişkinler için 320 Euro’dur. Karadağ’da dil okulları aylık olarak ya da kur olarak dil kursları sağlamaktadır ve kişilerin seviyesine göre belirlenen dil kurslarının aylık fiyatı 50 Euro ile 350 Euro arasında değişmektedir. Karadağ’da dil kurslarının birçoğu kurs sonunda sertifika sağlamaktadır.

Karadağ’da dil okulları genellikle haftada bir ya da iki ders olmak üzere eğitim vermektedir ve dilden dile kurs yapıları değişiklik göstermektedir. Karadağ dil kurslarında kurlar genellikle dört ay sürmektedir ve dokuz kurdan oluşan dil eğitimleri verilmektedir. Karadağ’da dil kurslarının ücretlerine konaklama, yeme, içme gibi ihtiyaç dahilinde masraflar dahil değildir.

Karadağ İngilizce Dil Okulu Fiyatları Ne Kadardır?

Karadağ’da İngilizce dil kurslarının 2021 yılı ortalama aylık fiyatı 480 Euro’dur. Karadağ’da İngilizce eğitimi veren dil okullarının eğitim süresi genellikle kurlara göre değişmekle birlikte ortalama bir ay ile dört ay arasında sürmektedir ve 50 Euro ile 500 Euro aralığında bir ücret talep edilmektedir. Karadağ’ın merkezi olan Podgoritsa’daki dil okulları şehrin merkez olmasından kaynaklı 300 Euro’ya kadar ücret talep edebilmektedir. İngilizce kursları, özellikle Podgoritsa’da çok yaygındır. Karadağ’da İngilizce dil okulu fiyatlarına yeme, içme ve kalma masrafları dahil değildir.

Karadağ’da Dil Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Karadağ’da dil eğitim süresi, kişilerin dili ne ölçüde öğrenmek istediklerine göre değişkenlik göstermektedir. Dili A1 seviyesinden C1- C2 seviyesine kadar öğrenmek isteyen kişiler Karadağ’da dil eğitiminin her kurunu ortalama 4 ay görmektedir.

Karadağ’ın Bar, Akova (Bijelo Polje), Budva ve Niksiç şehirlerinde yer alan Oxford Centar’da bir kurun eğitim süresi yaklaşık olarak dört aydır ve kurslar dokuz seviyeden oluşmaktadır. Bir dilin tamamen öğrenilmesi Karadağ Oxford Centar’da yaklaşık 3 yıl sürmektedir.

Podgoritsa’da bulunan InterLingua dil okulunda dersler yaklaşık 4 ay sürmektedir. InterLingua, İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca dillerinde yetişkinler için olan eğitim programlarının her bir kurunu 4 ay, 8-15 yaş arasındaki çocuklar için olan eğitim programlarını 8 ay sürdürmektedir. InterLingua dil okulunda kurlar tamamlandığında öğrencilere sertifika verilmektedir.

Karadağ’daki En İyi İngilizce Dil Okulları Hangileridir?

Karadağ’daki en iyi İngilizce dil okulları aşağıda listelenmiştir.

 • Knightsbride Schools Intenational Montenegro (Porto Montenegro)
 • Oxford Centar (Podgoritsa)
 • Helen Doron Montenegro (Podgoritsa)

Karadağ’da İngilizce Kursuna Gitmek için Şartlar Nelerdir?

Karadağ ve Türkiye arasında Vize Muafiyeti Anlaşması bulunduğu için Türk vatandaşları Karadağ’da vizeleri bulunmadan 90 gün kalabilirler. Eğitim amaçlı Karadağ’ı ziyaret edecek kişiler Öğrenci Vizesi alarak kaldıkları süreyi eğitim süreleri boyunca uzatabilirler. Karadağ’da 90 günü aşacak İngilizce dil kursları için kişinin eğitim kuruluşundan kabul mektubu alması ve Karadağ öğrenci vizesine sahip olması gerekir.

İngilizce, dünyada en çok konuşulan dil olmasından kaynaklı Karadağ’da çok fazla tercih edilen bir dildir. Karadağ’daki dil kursları çocuklara küçük yaşta İngilizce eğitimi sağlayarak dilin erken yaşta öğrenilmesini teşvik eder. Türkiye’ye benzer şekilde Karadağ’da İngilizce dilinin çok tercih edilmesinin nedeni bu dilin yarattığı imkanlardır.

Karadağ ve Türkiye arasında bulunan anlaşma sebebiyle 90 günü aşmayacak ziyaretlerde vizeye ihtiyaç olmasa da Karadağ, Avrupa’nın uyguladığı kurallara benzer şekilde bazen ülkeye girişlerde sorun yaşanabilir. Karadağ’ı dil eğitimi için ziyaret sürecinde belgelerin tam olduğundan emin olunması ve yetkililere ülkeyi ziyaret amacının net ve düzgün bir şekilde açıklanması gerekebilir.

Karadağ’da Dil Kursu Vizesi Nasıl Alınır?

Karadağ’da dil kursuna gitmek isteyen kişilerin kurs süresine göre bazı işlemler yapması gerekmektedir. Karadağ, Türkiye ile arasında bulunan Vize Muafiyeti Anlaşması sebebiyle 90 gün boyunca vizesiz ziyaretlere izin vermektedir. Karadağ’da 90 günden uzun süreli eğitim programları için vize alınması gerekmektedir ve bunun için konsolosluk üzerinden başvuru yapılmalıdır.

Karadağ’da İngilizce dil okulu vizesi almak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda listelenmiştir.

 • Karadağ’daki eğitim kurumlarından birinden kabul mektubu alınmalıdır.
 • Dil kursunun/ eğitim kurumunun ücretleri ve harcı ödenmelidir.
 • Karadağ dil okulu/ eğitimi vizesi için gerekli evraklar hazırlanmalıdır.
 • Vize için başvurulan merkeze gerekli ücret yatırılmalıdır.
 • Randevu tarihinde hazırlanan Karadağ dil okulu gerekli belgeleri ile birlikte vize başvuru merkezine gidilmeli ve gerekli evraklar sunulmalıdır.

Karadağ’da Dil Okulu’na Giderken Çalışmak Mümkün Müdür?

Karadağ’da dil okuluna giderken çalışmak mümkündür.

Karadağ’da 90 günden uzun eğitim programlarına katılacak kişiler için haftada 20 saate kadar yasal çalışma hakkı bulunmaktadır. Karadağ’da dil okuluna giderken 20 saatten uzun süreli çalışmak isteyen kişilerin Karadağ oturma ve çalışma izni başvurusunda bulunması gerekmektedir. Karadağ’da hem dil okulunda eğitim alıp hem de çalışmak isteyen kişilerin oldukça yoğun bir süreçte olacağı düşünülmelidir.

Karadağ Dil Okullarının Avantajları Nedir?

Karadağ’daki dil okulları sağladığı iyi eğitim ve fırsatlar bulunmaktadır. Karadağ’ın başkenti olan Podgoritsa’da dil eğitimi alacak kişiler için dil eğitimi çok daha avantajlı olmaktadır. Karadağ’da Karadağca dışında Sırpça, Hırvatça ve Arnavutça gibi birçok dil konuşulmaktadır ve dil eğitimi alan kişiler için başka dilleri öğrenme fırsatı da oluşmaktadır.

Karadağ insanlarının sempatik oluşu ve Karadağ’ın birçok Balkan ülkesine göre daha uygun bir ülke olması burada dil okuluna gidilmesini cazip kılmaktadır. Montenegro oturma ve çalışma izni ile birlikte ülkede dil okuluna gidecek kişiler hem okuyup hem para kazanabilmektedir.

Karadağ’da Dil Eğitimi Alırken Konaklama Seçenekleri Nedir?

Karadağ’da dil eğitimi alırken konaklama seçenekleri aşağıda verilmiştir.

 • Oteller ve pansiyonlar: Tek kişi için gecelik konaklama ücretleri 20 Euro ile 50 Euro arasında değişmektedir.
 • Konukevleri: Ücretleri 15 Euro ile 30 Euro arasında değişen konukevleri otel ve pansiyonlara göre daha uygun olmaktadır.
 • Daire kiralama: Karadağ’da daire kiralama için ortalama aylık fiyat 300 Euro ile 600 Euro arasındadır. Fiyatlar daireden daireye değişkenlik göstermektedir.

Karadağ’da kira ve otel fiyatları Avrupa’ya göre oldukça uygundur. Karadağ’da gayrimenkul almak ülkenin finansal durumu da göz önüne alındığında konaklayan kişi için uygun bir seçenek olacaktır.

Karadağ’da Dil Eğitimi Alırken Yaşam Koşulları Nasıldır?

Karadağ’da dil eğitimi öğrencisi için yaşam koşulları birçok ülkeye göre oldukça ucuzdur. Karadağ’a dil eğitimi almak için giden bir öğrenci günde 3- 4 saatini dil eğitimine ayırmaktadır. Dil eğitimi alan bir öğrenci Karadağ’da haftalık 20 saate kadar çalışabilmektedir. Karadağ asgari ücreti 2021 yılı verilerine göre aylık 680 Euro’dur. Karadağ’da eğitim için bulunan kişinin konaklama için 300 Euro ile 600 Euro arasında bir harcama yapması gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Karadağ’da günlük gıda, ulaşım, konaklama ve diğer hizmetlerin İngiltere, Kanada ve ABD ile kıyaslaması aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Ürün / HizmetKaradağİngiltereKanadaABD
1 öğün yemek9 Euro14 Euro13 Euro14 Euro
Toplu taşıma ücreti (aylık)23 Euro90 Euro67 Euro66 Euro
Fast food menüsü5.62 Euro5.77 Euro8 Euro7 Euro
Ekmek0.51 Euro1.13 Euro1.42 Euro2.06 Euro
Aylık Kira (45 m²)293 Euro937 Euro836 Euro1.118 Euro
Aylık Kira (85 m²)435 Euro1.474 Euro1.167 Euro1.558 Euro
İnternet (aylık)21 Euro32 Euro38 Euro48 Euro
Aylık ev faturaları (elektrik, ısınma, doğalgaz vb.)55 Euro114 Euro83 Euro110 Euro
Standart bir pantolon46 Euro77 Euro50 Euro42 Euro
Şampuan3.76 Euro4.23 Euro3.65 Euro4.52 Euro
Sinema bileti (2 kişilik)8 Euro22 Euro20 Euro23 Euro

Karadağ’da kişinin aylık masrafı şehirden şehire farklılık gösterse de genel anlamda aynı aralıkta fiyatlandırmalar bulunmaktadır. Podgoritsa, Bar, Herceg Novi gibi nüfusu yüksek şehirlerde günlük masraflar biraz daha yüksektir. Karadağ’da yaşam birçok ülkeye göre daha az masraflı olan günlük harcamalar sebebiyle daha uygun olmaktadır.

Karadağ Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Ücreti Ne Kadardır?

Karadağ’da yurtdışı eğitim danışmanlığı ücretleri alınacak hizmete göre değişmektedir. Karadağ yurtdışı eğitim danışmanlığı ücreti 40 Euro ile 395 Euro arasında değişmektedir. Karadağ birçok alanda olduğu gibi eğitim danışmanlığı ücreti olarak da Avrupa ülkelerine göre uygun bir ücretlendirme sunmaktadır.

Karadağ’da dil eğitimi almak isteyen kişiler yurtdışı eğitim danışmanlarından yardım alabilirler. Karadağ danışmanlık almak için uygun fırsatlar sunmaktadır.

Vizem.net dil okulu kayıt işlemlerinden başlayarak tüm vize işlemlerini takip eden Türkiye’deki tek akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: