Karadağ Çalışma Vizesi

2023 Yılında Karadağ Çalışma Vizesi Başvuru Süreci 2023

Karadağ çalışma vizesi; Karadağ’da 90 günden uzun bir süreyle, sözleşmeli bir işte çalışmak, ticari faaliyette bulunmak veya staj yapmak için alınması gereken uzun süreli (D tipi) bir vize türüdür. Karadağ’da kurulan bir firmada çalışmak veya yeni bir şirket kurmadan, yurt dışında var olan şirketini büyütmek isteyen yabancı ülke vatandaşlarının Karadağ çalışma vizesine sahip olması gerekmektedir.

Karadağ çalışma vizesi almak için, başvuru sahipleri tarafından; 1 yıl süre için verilen Karadağ şahsi çalışma izni, işveren başvurusu üzerine verilen Karadağ görevlendirme izni veya kısa dönemli işler için verilen Karadağ çalışma izni türlerinden birine başvuru yapılması gerekmektedir.

Karadağ Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Karadağ çalışma vizesi başvuru işlemleri başlatılmadan önce, Karadağ’da oturum iznine sahip olmak gerekmektedir. Oturum izni için başvuru yapacak kişiler tarafından Karadağ Konsolosluğu’na veya Büyükelçiliği’ne danışılması ve gerekli başvuru sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Karadağ Dışişleri Bakanlığı çalışma vizesine yönelik bir oturum izninin verilmesini uygun görmektedir ve çalışma izni ancak oturum izni alındıktan sonra geçerli olabilmektedir.

Karadağ oturum iznini almış olan başvuru sahipleri tarafından çalışma izni başvurusunun yapılması gerekmektedir. Karadağ’a giriş için vizeye ihtiyaç duyan vatandaşların çalışma izni başvuruları kendileri tarafından yapılmaktadır. Karadağ çalışma vizesi için gerekli başvuru evraklarının eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir.

Karadağ çalışma vizesi için gerekli belgelerin hazırlanmasından sonra, Karadağ Büyükelçiliği’nden randevu alınarak, randevu tarihinde ilgili vize departmanına evrak tesliminin yapılması gerekmektedir. Karadağ çalışma vizesi başvuru süreci tamamlandıktan sonra, vizesini alabilen başvuru sahiplerinin Karadağ’da çalışma hakkı bulunmaktadır.

Karadağ Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Karadağ çalışma vizesi başvuruları için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli pasaport: 10 yıldan eski olmayan, seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan ve içerisinde en az 2 adet boş vize sayfası bulunan bir pasaporta ihtiyaç duyulmaktadır. Başvuru sahibinin, varsa eski pasaportu ve pasaporttaki işlenmiş sayfaların fotokopileri çekilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: 6 aydan eski olmayan, arka fonu beyaz ve 3,5 cm x 4,5 cm ölçülerinde 2 adet fotoğraf çalışma vizesi gerekli evraklar arasına eklenmelidir. Karadağ çalışma vizesi başvuru formu: Eksiksiz ve doğru olarak doldurulup imzalanmış 1 adet Karadağ çalışma vizesi başvuru formunun teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Karadağ’dan alınmış çalışma izni belgesi: Karadağ’da faaliyet gösteren bir işyeri tarafından, başvuru sahibi adına düzenlenmiş çalışma izninin alındığını gösteren bir belge gerekmektedir.
 • İşveren işe alma niyet mektubu: Karadağ’da bulunan işyeri tarafından hazırlanan ve çalışma vizesi başvuru sahibini işe alma niyetini beyan eden mektup, Karadağ’a çalışmaya veya staja gidenler için teslim edilmesi zorunlu olan evraklar arasındadır. İmzalı ve kaşeli olarak teslim edilmesi gereken işyeri niyet mektubunun üzerinde işverenin adı, soyadı ve ünvanı bulunmalıdır.
 • Meslek ve eğitim belgeleri: Başvuru sahibine ait diploma, eğitim sertifikaları ve mesleki deneyim belgelerinin Karadağ çalışma vizesi başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Maddi olanakların ispatı: Çalışma vizesine başvuru yapan kişilerin, Karadağ’da kaldığı süre boyunca ve ülkesine dönüş için kullanabileceği yeterli mali kaynağın bulunduğuna dair kanıt sunulması gerekmektedir. Banka hesap dökümü, barkodlu SGK hizmet dökümü veya işverenden alınan gelir miktarını gösteren belge başvuru esnasında teslim edilmelidir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Karadağ’da oturma ve çalışma süresi boyunca geçerli olan bir seyahat sağlık sigortasının, vize başvurusu için teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Islak imzalı, aile üyelerinin hepsini gösteren, Nüfus Müdürlüğü tarafından damgalanmış bir adet tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Başvuru sahibine ait Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı fotokopisinin beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Çalışma vizesi için başvuruda bulunan kişiye ait adli sicil kaydının hem Türkiye’den hem de Karadağ’dan alınıp başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

Karadağ Çalışma İzni Alınca Çalışma Vizesi Verilir Mi?

Karadağ çalışma izni alınınca Karadağ çalışma vizesi verilmemektedir. Karadağ İstihdam Bürosu tarafından düzenlenen çalışma izni, Karadağ çalışma vizesi için gerekli belgelerden birisidir ve Karadağ’daki işveren tarafından kendisine çalışma izni ulaştırılmayan kişiler, çalışma vizesi başvurusu yapamamaktadır.

Karadağ’da Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Karadağ çalışma vizesi hizmet ve ücret bilgileri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Karadağ çalışma vizesi harcı100 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma60 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti80 EUR
Toplam280 EUR

Karadağ Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Karadağ çalışma vizesi, işlemlerde herhangi bir gecikme yaşanmaması durumunda, ortalama 1 ay içerisinde çıkmaktadır.

Karadağ İşçi Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Karadağ işçi vizesi başvuruları Karadağ Konsoloslukları ve Büyükelçiliklerine şahsen yapılmakta olup, vize başvuru merkezi üzerinden yapılamamaktadır.

Vizem.net, Karadağ işçi vizesine başvuru yapacak kişiler için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Karadağ’da İşçi Alımı Şartları Nelerdir?

Karadağ’da işçi alımı şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Karadağ’da faaliyet gösteren bir işverenden yazılı teklif almış olmak
 • Karadağ’daki iş pozisyonunun gerektirdiği mesleki yeterliliğe ve tecrübeye sahip olmak
 • Karadağ çalışma iznine başvurulduğuna dair belge sunmak
 • Hem Karadağ’da hem de kendi vatanında yüz kızartıcı herhangi bir sabıka kaydına sahip olmamak ve 6 aydan fazla hapis yatmamış olmak
 • Karadağ’da konaklayacak yere sahip olmak
 • Karadağ’a giriş veya Karadağ’da oturma yasağı almamış olmak
 • Ulusal güvenliği, kamu sağlığını ve kamu düzenini tehdit eden bir durumda bulunmuyor olmak
 • Sağlık durumunun yerinde olduğunu kanıtlayan bir sağlık raporu sunmak

Karadağ Türk İşçi Alımı Yapan Türk Firmalar Hangileridir?

Karadağ Türk işçi alımı, Karadağ’da bulunan bir şirketin, Türk çalışanların tecrübe ve yeteneklerine göre bir iş teklifinde bulunması ile gerçekleşmektedir. Karadağ’daki Türk şirketleri genelde Türk işçi alımı yapmayı tercih etmektedir. Karadağ’da Türk işçi alımı yapan bazı Türk firmaları; Remax Riviera Montenegro, Bien, Home in Montenegro, Monte Mine ve Karmas Lojistik’tir.

Karadağ’a Vizesiz Gidip Çalışmak Mümkün Müdür?

Karadağ’a vizesiz gidip çalışmak mümkün değildir. Çalışma vizesine veya iznine sahip olmayan yabancı uyruklu kişilerin, Karadağ’da yasal olarak çalışma hakkı bulunmamaktadır.

Karadağ’da Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Karadağ’da çalışma izni olmadan çalışan yabancı uyruklu işçilerin tespit edilmesi sonucunda sınır dışı edilme gibi cezalar uygulanabilmektedir. Karadağ’da kaçak işçi çalıştırmanın cezası, Yabancılar Kanunu’nu ihlal eden işverenlere kesilmekte olup, 500 ila 10.000 Euro arasında değişmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: