Karadağ Göçmen Kartı

Karadağ Göçmen Kartı Nedir, Nasıl Alınır?

Karadağ göçmen kartı, Karadağ’da bulunan ve Karadağ vatandaşı olmayan kişilere verilen ve sahibine; Karadağ’da uzun süreli ikamet, Karadağ içerisinde kimlik kartı olarak kullanma, Karadağ’da ticari faaliyette bulunma ve yurtdışı çıkış vergisi muafiyeti gibi haklar tanıyan ve 20 yıl geçerlilik süresi bulunan resmi bir belgedir.

Karadağ göçmen kartı; eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmuş Karadağ göçmen kimliği başvuru formu, başvuru sahibinin vatandaşlık belgesi ve başvuru ücreti makbuzu ile Diaspora İdaresi’ne başvuru yapılarak alınmaktadır. Karadağ göçmenlik kartı başvurusunda bulunan vatandaşların, Karadağ kökenli olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir.

Vizem.net, Karadağ’da göçmenlik statüsüne hak kazanmış kişilerin, göçmen kartı başvurularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Karadağ Göçmen Kimlik Kartı Kimlere Verilir?

Karadağ göçmen kimlik kartı, Karadağ vatandaşı olmayan ve diaspora üyesi olan kişilerin talepleri üzerine verilmektedir.

Karadağ Göçmen Kartı Başvuru Şartları Nelerdir?

Karadağ göçmen kartı başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

  • Karadağ göçmen kartı başvurusu için, geçerli bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
  • Karadağ göçmen kartı başvurusunda bulunacak kişilerin; annesi, babası veya onlardan birinin ebeveyninin Karadağ sınırları içerisinde doğmuş olması gerekmektedir.
  • Karadağ göçmen kartı başvurusu için temiz bir adli sicil kaydına sahip olunması gerekmektedir.
  • Karadağ’da geçinmek ve ikamet etmek için, yeterli kaynak ve olanaklara sahip olmak gerekmektedir.

Karadağ Göçmen Kartı Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Karadağ göçmen kartı başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Karadağ göçmen kartı başvuru formu: Formdaki bilgiler, başvuru sahibinin ibraz ettiği belgelerdeki verilere uygun olarak doldurulmalıdır.
  • Pasaport: Başvuru sahibine ait, geçerli bir pasaport veya kimlik belgesinin bulunması gerekmektedir.
  • Vatandaşlık belgesi: Vatandaşı olunan ülkenin yetkili makamı tarafından verilen vatandaşlık belgesi veya kimlik belgesi gerekmektedir.
  • Fotoğraf: Başvuru sahibine ait, 3 cm x 4 cm boyutlarında fotoğrafın, başvuruda teslim edilmesi gerekmektedir.
  • Karadağ kökenli olunduğunu kanıtlayan belge: Başvuru sahibinin veya atalarından birinin; Karadağ kökenli olduğunu kanıtlayan, doğum belgesi veya vatandaşlık belgesinin sunulması gerekmektedir.
  • Başvuru ücreti makbuzu: Başvuru ücreti olan 5.00 Euro’nun ödendiğine dair makbuzun beyan edilmesi gerekmektedir.

Karadağ Göçmen Kimliği ile Hangi Ülkelere Giriş Yapılabilir?

Karadağ göçmen kimliği sahipleri için, Karadağ’a giriş yapma hakkı bulunmaktadır ve Karadağ göçmen kartı, yabancı ülkeler arasında seyahat hakkı sağlamamaktadır.

Karadağ Göçmenlik Kartının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Karadağ göçmenlik kartının sağladığı avantajlar arasında; Karadağ içerisinde uzun süreli ikamet hakkı, Karadağ’da ticaret ve yatırım faaliyetlerinde bulunma, Karadağ sınırları içerisinde kimlik kartı olarak kullanım ve Karadağ’da 2 sene ikamet edilmesinin ardından vatandaşlık alma hakkı bulunmaktadır.

Karadağ Göçmenlik Kartı Ne Kadar Sürede Çıkar?

Karadağ göçmenlik kartı başvuruları, ortalama 3 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Karadağ göçmenlik kartı sahipleri Karadağ’a yerleşmek, Karadağ’da çalışmak ve okumak haklarından faydalanabilmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: