Karadağ Yatırım Fırsatları

Karadağ Yatırım Fırsatları ve Sağladığı Avantajlar

Karadağ, yatırım alanları ve yatırım yapmak isteyen kişilere sağlanan avantajlar nedeniyle yabancı yatırımcılar tarafından ilgi gören bir ülke haline gelmiştir. Karadağ’da başlıca yatırım türleri turizm, madencilik, endüstri ve denizcilik sektörlerine yapılmaktadır.

Karadağ’da yatırım yapmanın avantajlı yanları arasında; birkaç gün içinde tamamlanabilen işletme kayıt süreci, yabancı ve yerli yatırımcıların aynı koşullara tabi tutulması, düşük kurumlar vergisi oranları, genç ve dinamik iş gücünün bulunduğu çalışma ortamı, istikrarlı ekonomiden kaynaklanan güvenli iş ortamı ve Karadağ’ı önemli Avrupa ülkelerine bağlayan altyapısı yer almaktadır.

Son 5 yılda, Vizem.net danışmanlığında Karadağ yatırımlarını gerçekleştiren 60’tan fazla bireysel yatırımcı ve 15’ten fazla tüzel kişilik bulunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Montenegro’da Yatırım Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Karadağ’da yatırım yapmanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Kısa sürede tamamlanan işletme kayıt süreci
 • Karadağ düşük vergi oranları
 • Karadağ’da şirket kurmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarına, Karadağ vatandaşları ile aynı hakların tanınması
 • Karadağ ve Türkiye arasındaki serbest ticaret anlaşması sayesinde, belirli ürünlerin ithalat ve ihracatında vergi muafiyeti bulunması
 • Avrupa ülkeleri ile ticaret yapabilme fırsatı

Karadağ’da En Çok Yatırım Yapılan Sektörler Nelerdir?

Karadağ’da en çok yatırım yapılan sektörler aşağıda listelenmiştir.

 • Turizm sektörü
 • Denizcilik sektörü
 • Endüstri sektörü
 • Madencilik sektörü

Karadağ Yatırım Bankaları Hangileridir?

Karadağ yatırım bankaları aşağıda listelenmiştir.

 • Hipotekarna banka AD Podgorica
 • Prva banka Crne Gore AD Podgorica
 • Universal Capital Bank AD Podgorica

Karadağ’da Banka Hesabı Açmak için Gerekenler Nelerdir?

Karadağ’da banka hesabı açmak için gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Karadağ’da banka hesabı açmak isteyen kişinin pasaport veya kimlik gibi geçerli bir belge sunması gerekmektedir.
 • Karadağ’daki istihdam kanıtını veya Karadağ’daki herhangi bir ticari faaliyet kanıtını gösteren iş sözleşmesi ibraz edilmelidir.
 • Karadağ’da banka hesabı açtıracak kişiye ait kira sözleşmesi veya mülk sahibi ise Nepokretnosti listesi gibi evrakların sunulması gerekmektedir.
 • Çoğu Karadağ bankasında hesap açma işleminin ücretsiz olmasına karşın, bazı bankalarda 5 Euro tutarında talep edilebilen ücretin ödenmesi gerekmektedir.
 • Karadağ banka hesabı açıldıktan sonra, bir banka kartı veya kredi kartı sipariş etmek, günlük para çekme limitini ve kartın çevrimiçi kullanım özelliğini açmak gibi talimatların verilmesi gerekmektedir.

Karadağ’da Yatırım Yapmak için Hangi Vize Gereklidir?

Karadağ’da yatırım yapmak isteyen yabancı ülke vatandaşları, aynı zamanda ülkede ikamet etmeyi planlıyor ise, Karadağ çalışma vizesine sahip olunması gerekmektedir. Karadağ çalışma vizesi bulunan yatırım sahipleri, öncelikle 1 yıl süreyle geçerli olan Karadağ geçici oturum izni alabilmekte, sonrasında ise vizenin süresi uzatılabilmektedir.

Yabancı ülke vatandaşlarına yatırım yolu ile Karadağ vatandaşlığı alabilme hakkı tanıyan Montenegro golden visa programı 2019 yılında başlatılmıştır. Karadağ vatandaşlığına başvuran yatırım sahiplerinin, hükümet tarafından onaylanmış gayrimenkul geliştirme projelerinden birine yatırım yapması gerekmektedir.

Karadağ’da Yatırım Teşvikleri Nelerdir?

Karadağ devleti tarafından sunulan yatırım teşvikleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yeni kurulan şirketler için Karadağ devleti tarafından 5 yıla kadar vergi muafiyeti sağlanmaktadır.
 • Karadağ devleti, inovasyon faaliyetlerinde istihdam için katkı paylarında %50’ye varan oranlarda indirim sağlamaktadır.
 • Karadağ’a yapılan yenilikçi proje yatırımları için %100 gelir vergisi muafiyeti sağlanmaktadır.

Karadağ’da vergi, bütçe ve birçok konu ile ilgili 40’ın üzerinde yatırım teşviki bulunmakta olup yatırımcılar için pek çok avantaj bulunmaktadır.

Karadağ’da Yabancılar için Yatırım İmkanları Nelerdir?

Karadağ’da yabancılar için yatırım imkanları aşağıda listelenmiştir.

 • Karadağ turizm sektörü; Karadağ’ın coğrafi konumu, doğal potansiyeli ve Avrupa ülkelerine olan yakınlığı nedeniyle Karadağ’a yapılacak yabancı yatırımlar için avantaj sağlamaktadır.
 • Karadağ madencilik sektörü, büyük sermayeli iş insanları için Karadağ’da iyi yatırım fırsatları sunmaktadır.
 • Karadağ denizcilik sektörü, yabancı yatırımcılar için Avrupa’nın en avantajlı sektörlerinden biri durumundadır.

Yatırım Yolu ile Karadağ Oturum İzni Alınabilir Mi?

Yabancı yatırımcılar, yatırım yolu ile Karadağ’da oturum izni alabilmektedir. Yabancı yatırımcıların Karadağ oturum izni alabilmeleri için yerine getirmeleri gereken şartlar arasında; hükümetin bağış fonuna en az 100.000 Euro bağışta bulunmak, az gelişmiş olarak kabul edilen Karadağ’ın kuzey kesimindeki gayrimenkul projelerine en az 250.000 Euro yatırım yapmak ve gelişmiş bir bölge olarak kabul edilen Karadağ’ın güney kesiminde en az 450.000 Euro gayrimenkul yatırımı yapmak bulunmaktadır.

Yatırım yolu ile Karadağ oturum izni alabilmek için yabancı yatırımcıların, hükümet fonuna en az 100.000 Euro tutarında bağış şartı zorunlu iken, gayrimenkul yatırımı şartlarından sadece birini karşılamaları yeterli olmaktadır.

Yatırım Yolu Karadağ Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

Yatırım yolu ile Karadağ vatandaşlığı, Özel Yatırım Programı veya Ekonomik Vatandaşlık Programı kapsamında alınabilmektedir. Karadağ vatandaşlığına başvuracak yabancı yatırımcıların; yürütecekleri ekonomik faaliyetler ile Karadağ’ın ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmaları, bir gayrimenkul yatırımı yapmaları veya devlet tarafından açılan özel banka hesabına ekonomik kalkınma projeleri için bağışta bulunmaları beklenmektedir.

Yatırım yoluyla Karadağ vatandaşlığı almak isteyen başvuru sahiplerinin arabuluculuk ajanslarına başvuru yapmaları gerekmektedir ve başvurular uluslararası uygunluk değerlendirme ajansları tarafından değerlendirilip takip edilmektedir. Vatandaşlık başvurusu uygun görülen adaylar, Karadağ Başbakanı’na sunulmakta ve başvuru onaylandığı takdirde İçişleri Bakanlığı tarafından başvuru sahibine bilgi verilmektedir.

Karadağ Vatandaşı Olmak için Minimum Yatırım Bedeli Nedir?

Karadağ vatandaşı olmak için istenen minimum yatırım bedeli; Karadağ’ın gelişmemiş olarak kabul edilen kuzey bölgelerindeki hükümet onaylı yatırım projeleri için 250.000 Euro; Karadağ’ın gelişmiş olarak kabul edilen güney bölgelerindeki yatırım projeleri için ise 450.000 Euro’dur.

Karadağ’da Mülk Edinme Şartları Nedir?

Karadağ’da mülk edinme şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Karadağ’da yabancı ülke vatandaşlarının ev alma şartları Karadağ vatandaşları için geçerli olan şartlarla aynıdır.
 • Karadağ’daki yabancılar ev sahibi olmak için bir kimlik belgesi ibraz ederek gayrimenkul satın alabilmektedir.
 • Karadağ’daki yabancı ülke vatandaşlarının, ülke sınırları içerisinde bir arazi satın alması için Karadağ’da bir şirket kaydettirmeleri gerekmektedir.

Karadağ altın vize programı kapsamında, yabancı ülke vatandaşları Karadağ’da ev alarak vatandaşlık alabilmektedir.

Karadağ Yatırım Danışmanlığı Veren Firmalar Nelerdir?

Karadağ’da yatırım için danışmanlık hizmeti veren şirketler aşağıda listelenmiştir.

 • Kasaroğlu Uluslararası Danışmanlık Hizmetleri
 • Mgt Montenegro Danışmanlık
 • Red Feniks Danışmanlık
 • Castle Troya Danışmanlık
 • Monte Expert Danışmanlık

Vizem.net, verdiği Karadağ danışmanlık hizmeti ile Türkiye’de son 5 yıldır en fazla yatırım yolu ile vatandaşlık onayı alan akredite acentedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: