Montenegro Vize İşlemleri

Montenegro Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Montenegro, Karadağ ülkesinin diğer adıdır. Montenegro vize başvuruları Karadağ vize başvurusu şeklinde yapılmaktadır. Montenegro vize işlemleri aracı vize başvuru merkezleri veya Montenegro dış temsilcilikleri üzerinden yapılabilmektedir.

Montenegro Vize İstiyor Mu?

Montenegro, Karadağ ülkesinin ingilizce adıdır. Montenegro’ya seyahat edecek Türk vatandaşları, tüm pasaport türleri için 90 gün süreyle Montenegro vizesinden muaftır. Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların Montenegro’ya seyahat etmek için Montenegro vizesi alması gerekmektedir.

Vizem.net, Türkiye’de yaşayan yabancı ülke vatandaşları için Montenegro vize başvurularında danışmalık hizmeti vermektedir.

Kotor Vize İstiyor Mu?

Kotor, Montenegro’da bulunana bir sahil kasabasıdır. Kotor’a gitmek için Montenegro vizesi alınması gerekmektedir. Montenegro’ya yapılacak seyahatlerde Montenegro için geçerli olan tüm koşullar Kotor için de geçerlidir. Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar Kotor Montenegro vize işlemleri için Montenegro dış temsilciliklerine başvurmalıdır.

Montenegro Pasaport İstiyor Mu?

Evet, Montenegro’ya yapılacak seyahatlerde süresinin bitiminden en az 6 ay öncesine kadar geçerli olan T.C pasaportu beyan edilmelidir.

Montenegro E-visa Uygulaması Bulunuyor Mu?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Montenegro visa online uygulaması bulunmamaktadır.

Montenegro Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Montenegro vizesi Schengen özellikli bir vize değildir. Montenegro vizesi ile farklı bir Avrupa ülkesine seyahat yapılamamaktadır.

Montenegro Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşların Montenegro vize başvurusu için Montenegro dış temsilciliklerine müracaat etmesi gerekmektedir. Montenegro vizesine başvurmak için Karadağ İstanbul Konsolosluğu ya da Karadağ Ankara Büyükelçiliği’nden randevu alınmalı ve randevu gününde ve saatinde randevu alınan dış temsilcilikte hazır bulunulmalıdır.

Montenegro vize başvurusu için dış temsilciliklerden talep edilen evraklar eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanarak yetkili kişiye sunulmalıdır. Gerekli evraklar teslim edildikten sonra talep edilen vize harcı ödenmelidir. Vize harcı ödendikten sonra vizenin sonuçlanması beklenmektedir.

Hangi Ülke Vatandaşları Türkiye’den Montenegro Vize Başvurusunda Bulunabilir?

Türkiye’den Montenegro vizesine başvuruda bulunabilecek yabancı ülke vatandaşları aşağıda listelenmiştir.

 • İran
 • Irak
 • Azerbaycan
 • Pakistan

Montenegro Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Montenegro vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Montenegro vize başvuru formu: Montenegro vizesi başvuru formunun tamamı güncel ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır.
 • Geçerli seyahat belgesi: Seyahat belgesinin son geçerlilik tarihi Montenegro vizesinin bitiş tarihinden en az 3 ay sonra olmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Tek renkli ve 35x45 mm boyutlarında olmalıdır.
 • Karadağ’da kalma amacının kanıtı: Karadağ’da ikamet eden bir kişi, kurum ya da Karadağ Devleti tarafından verilen davet mektubu sunulmalıdır.
 • Otel rezervasyonu: Otel ya da konaklama yapılacak yere ait rezervasyon bilgilerini içeren belge sunulmalıdır.
 • Banka hesap döküm belgesi: Karadağ’da kaldığı süre boyunca geçimini sağlayabileceğini kanıtlayan banka hesap döküm belgesi sunulmalıdır.
 • Otobüs/ uçak bileti ya da sürücü belgesi: Montenegro vize hamilinin ülkeden çıkış yapacağını kanıtlayan belge sunulmalıdır.
 • Sağlık sigortası: Seyahat süresi boyunca geçerli olan sağlık sigortası belgesi sunulmalıdır.
 • Konsolosluk harcının tahsil edildiğine dair belge: Konsolosluk harcının yatırıldığını kanıtlayan belge sunulmalıdır.

Montenegro vize evrakları başvuru sahibi tarafından bizzat doldurularak başvuruda bulunulan kuruma eksiksiz teslim edilmelidir.

Montenegro Kapıda Vize Uygulaması Bulunuyor Mu?

Hayır, Montenegro için kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır.

Montenegro Vizesi Almak Zor Mudur?

Montenegro vizesi almak için gerekli evraklar tamamiyle ve doğru bir şekilde hazırlanıp başvurulduğu takdirde zor değildir.

Montenegro Vize Ücreti Ne Kadardır?

Montenegro vize fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Montenegro vize harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma50 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR
Toplam210 EUR

Montenegro Vize İşlemleri için Covid-19 Önlemleri Nelerdir?

14.11.2021 tarihinde güncellenen Covid- 19 tedbirleri kapsamında Montenegro’ya seyahat etmek için aşağıdaki belgeler sunulmalıdır.

 • Zorunlu olarak son 72 saatte alınmış negatif PCR testi sonucu
 • Son 48 saatte alınmış hızlı antijen testi sonucu
 • Son 30 gün içinde alınmış pozitif antikor testi sonucu
 • Montenegro’ya seyahatten en az 14 gün en fazla 180 gün önce verilmiş pozitif antijen sonucu ya da Montenegro’ya seyahatten en az 14 gün en fazla 180 gün önce verilmiş PCR test sonucu ve iyileşme sertifikası
 • Montenegro’ya varıştan en az 14 gün önce tüm Covid- 19 aşılarının tamamlanmış olduğunu gösteren belge

Güncel Montenegro Covid- 19 tedbirleri için Vizem.net vize başvuru merkezi ile iletişime geçilmelidir.

Karadağ (Montenegro) Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkıyor?

Karadağ vizesi 7- 14 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Vize sonuçlanma süresi Karadağ Konsolosluğu’nun çalışma yoğunluğuna bağlı olarak uzayabilmektedir.

Montenegro Vize İşlemleri için Yetkili Kuruluşlar Hangileridir?

Montenegro vizesi için akredite acente hizmeti veren vize başvuru merkezleri aracılığı ile başvuruda bulunulabilmektedir. Aracı vize başvuru merkezinin bulunmadığı vize başvurularında Montenegro dış temsilciliklerinden randevu alınarak bizzat vize başvurusunda bulunulmalıdır.

Montenegro’nun Türkiye’de iki farklı şehirde dış temsilciliği bulunmaktadır. Montenegro vize başvuruları için Karadağ Konsolosluğu İstanbul şehrinde Karadağ Büyükelçiliği Ankara şehrinde hizmet vermektedir.

Montenegro Vizesi İlle Gidilebilecek Şehirler Hangileridir?

Montenegro vizesi ile gidilebilecek şehirler aşağıda listelenmiştir.

 • Kotor
 • Budva
 • Bar
 • Çetine
 • Herceg Novi
 • Niksic
 • Ülgün
 • Podgorica

Karadağ’da bir sahil şehri olan Budva, Karadağ’ın turizm merkezlerinden biridir. Adriyatik denizinin kıyısında yer alan Budva şehri 2500 yıllık tarihi ile Karadağ’ın en eski yerleşim yerleri arasında yer almaktadır. Turistik ziyaretler için Karadağ Budva vize başvuruları aracı vize başvuru merkezleri ya da Montenegro dış temsilciliklerinden yapılabilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: