Karadağ Turistik Vizesi

Karadağ Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Karadağ turist vizesi, hamiline Karadağ topraklarına giriş ve 6 aylık süre içerisinde 90 güne kadar kalma hakkı sağlayan kısa süreli vizedir. Kısa süreli ya da C tipi vize kategorisinde bulunan Karadağ turist vizesinin geçerlilik süresi bir yıldır. İstisnai olarak bir yıldan uzun geçerlilik süresine sahip olan Karadağ turist vizesinin geçerlilik süresi 5 yıldan fazla olmamaktadır. Karadağ turist vizesi, hamiline Karadağ’ı turizm amaçlı ziyaret etme hakkı vermekle birlikte Karadağ’da çalışma izni vermemektedir.

Elektronik vize ya da e-vize olarak bilinen vize başvuru sistemi, yabancı bir ülkeye seyahat edecek kişilerin vize başvurularını internet üzerinden gerçekleştirerek çok kısa sürede vize almalarını sağlayan sistemdir. Karadağ, seyahat edecek yabancılara e-vize vermemektedir. Montenegro e-visa uygulaması olmadığından vize başvurusunda bulunması gereken yabancıların vize başvurularını şahsen Karadağ dış temsilciliklerine yapmaları gerekmektedir.

Karadağ Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

Karadağ’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları diplomatik, hususi, hizmet ya da umuma mahsus pasaport hamili olmaları fark etmeksizin her altı ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren 90 günü aşmayan bir süre için veya transit geçişlerinde vizeden muaf tutulmaktadırlar.

Karadağ Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişilerin nasıl Karadağ turist vizesi alabileceği aşağıda açıklanmıştır.

 1. Karadağ turist vizesi için gerekli evraklar hazırlanır: Karadağ turist vizesine başvurabilmek için; pasaport, fotoğraf, seyahat rezervasyon belgeleri, seyahat amacını kanıtlar belgeler, seyahat sağlık sigortası poliçesi ve banka hesap özeti gibi başvuru sahibinin maddi durumunu gösterir belgelerin hazırlanması gerekmektedir.
 2. Karadağ turist vizesi başvuru formu doldurulur: Karadağ vize başvurularında, başvuru formunun kurallara uygun olarak doğru bilgilerle eksiksiz olarak tükenmez kalem ile doldurulması ve şahsen imzalanması gerekmektedir.
 3. Karadağ dış temsilciliğinden başvuru yapılır: Karadağ’a seyahat edeceklerin vize başvurularını Ankara’da bulunan Karadağ Büyükelçiliği ya da İstanbul’da bulunan Karadağ Başkonsolosluğuna yapmaları gerekmektedir.
 4. Karadağ turist vizesi başvuru harcı ödenir: Karadağ vize harcı ödemesinin yapılması ve ödemelere ilişkin makbuzun başvuru evrakları ile birlikte sunulması gerekmektedir.

Karadağ’a seyahat edecek Türk vatandaşları vizeden muaf tutulmak ile birlikte Türkiye’de ikamet eden yabancılar vize muafiyetine dahil edilmemiştir.

Vizem.net Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişilere Karadağ vize danışmanlığı vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Karadağ Turistik Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Karadağ turist vizesi başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Karadağ Turist Vizesi Başvuru Formu: Kurallara uygun olarak doğru bilgilerle eksiksiz olarak tükenmez kalem ile doldurulmalı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Seyahat Belgesi: Sunulan pasaport ya da seyahat belgesinin geçerlilik süresi, vize geçerlilik süresinden en az üç ay fazla olmalıdır.
 • Biyometrik Fotoğraf: ​Son 6 ay içerisinde çekilmiş ve 35 mm genişliğe 45 mm uzunluğunda olmalıdır.
 • Konaklama Belgeleri: Başvuru sahibinin Karadağ seyahatinde kalacağı otel veya diğer konaklama rezervasyonlarına ilişkin belge ve makbuzlar sunulmalıdır. Tur ile Karadağ’a seyahat eden kişilerin tur organizasyonuna ilişkin makbuz sunmalıdır.
 • Karadağ Seyahat Amacına İlişkin Belgeler: Başvuru sahibinin Karadağ’da kalma amacını kanıtlar belge sunması gerekmektedir. Karadağ’a seyahat amacına ilişkin belgenin gerçek bir kişi tarafından verilen teminat mektubu veya bir tüzel kişilik tarafından davet mektubu ya da Karadağ’daki devlet otoritesi veya uluslararası bir konferans veya etkinliğin organizatörü tarafından düzenlenen davetiye olması mümkündür.
 • Maddi Kaynak Kanıtı: Başvuru sahibinin Karadağ’da kaldığı süre boyunca ve geldiği ülkeye geri dönmek ya da üçüncü bir ülkeye seyahat etmek için yeterli maddi kaynağa sahip olduğunu kanıtlar belgeler sunulmalıdır.
 • Karadağ Seyahat Sağlık Sigortası: Belirlenen kriterlere uygun seyahat sağlık sigortası poliçesi sunulmalıdır.
 • Vize Harcı Makbuzu: Konsolosluk harcının tahsil edildiğine dair makbuz sunulmalıdır.
 • Dönüşü Kanıtlar Belgeler: Karadağ’a seyahat eden yabancının ziyaret süresinden sonra Karadağ’da kalmayacağını ve geldiği ülkeye veya üçüncü bir ülkeye geri dönme niyetinin olduğunu kanıtlar uçak veya başka bir ulaşım bileti gibi belgeler göstermesi gerekmektedir.

Karadağ Turist Vizesi Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Karadağ turist vizesi talep dilekçesi, başvuru sahibi tarafından vize başvurusunun yapılacağı Karadağ Ankara Büyükelçiliği ya da Karadağ İstanbul Başkonsolosluğuna hitaben yazdığı mektuptur. Karadağ turist vizesi talep dilekçesinde, Karadağ’a gerçekleştirilecek seyahatin planını ve amacı net ve açık bir şekilde anlatılmalı ve bulunması durumunda beyanları destekleyici belgeler ek olarak sunulmalıdır.

Karadağ turist vizesi talep dilekçesinde, başvuru sahibinin seyahat sonrasında Karadağ’da kalma niyetinin olmadığını ve geldiği ülkeye veya üçüncü bir ülkeye geri döneceğini beyan etmesi tavsiye edilmektedir. Karadağ Ankara Büyükelçiliği ya da Karadağ İstanbul Başkonsolosluğuna hitaben yazılacak talep dilekçesinin başvuru sahibinin Karadağ’a yapacağı seyahatin amacına uygun olarak yazılmasına özen gösterilmelidir.

Karadağ Turistik Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Karadağ turistik vize başvuru formu doğru bilgilerle eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Karadağ turistik vize başvuru formunun başvuru sahibi tarafından şahsen doldurularak imzalanması gerekmektedir. Reşit olmayan kişilerin Karadağ turistik vize başvuru formu ebeveyni veya yasal temsilcisi tarafından doldurulmalıdır.

Karadağ turistik vize başvuru formuna başvuru sahibinin kişisel bilgilerinin yanı sıra Karadağ’a gerçekleştireceği seyahatine ilişkin detaylı bilgiler talep edilmektedir. Başvuru sahiplerinin Karadağ turistik vize başvuru formunu doğru bilgilerle eksiksiz olarak doldurma vize başvurularının onaylanma ihtimalini arttırmaktadır.

Karadağ Turistik Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Karadağ’a seyahat edecek Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişilerin menşe ülkelerinin Karadağ’ın vizeden muaf tuttuğu ülkelerden olmaması durumunda Karadağ turistik vize başvurularını Ankara’da bulunan Karadağ Büyükelçiliği ya da İstanbul’da bulunan Karadağ Başkonsolosluğuna yapmaları gerekmektedir.

2016-2020 yılları arasında %98.2 ile Schengen turist vize başvurularında en yüksek onay oranına sahip akredite acente olan vizem.net alanında uzman kadrosu ile Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişilere Karadağ vize başvurularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Karadağ Turistik Vizesi Almak Zor Mu?

Karadağ turistik vize başvurusunun belirlenen usullere uygun olarak yapılması ve gerekli evrakların kurallara uygun olarak eksiksiz sunulması durumunda Karadağ turist vizesi almak zor değildir. Karadağ turistik vize başvuruları; başvuru sahibine vize verilmesine genel bir yasal engelin olması durumunda ya da başvuru sahibinin Karadağ’ın diplomatik veya konsolosluk misyonunun talebi üzerine gerektiği şekilde şahsen gelmemesi, vize verilmesinin amaç ve şartlarını kanıtlayan gerekli belgeleri ibraz etmemesi, sağlık ve seyahat sigortası kanıtı sunmaması durumlarında reddedilmekte ve vizesinin verilmeme nedeni başvuru sahibine sözlü olarak bildirilmektedir

Karadağ Turist Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Karadağ turist vizesi başvuru ve hizmet ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetÜcret
Karadağ Turist Vizesi Harcı80 EUR
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma50 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti40 EUR
Toplam210 EUR

Karadağ Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Karadağ turist vizesi başvurudan itibaren ortalama 15 gün içerisinde değerlendirilmektedir.

Karadağ Turist Vizesi ile Gidilebilecek Karadağ Turistik Yerleri Nerelerdir?

Karadağ’da gezilebilecek turistik yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Aziz Tryphon Katedrali
 • Kayaların Leydisi
 • Eski Kotor
 • Ostrog Manastırı
 • Millennium Köprüsü
 • Crno Gölü
 • Eski Budva
 • Karadağ Denizcilik Müzesi
 • Podgoritsa Saat Kulesi
 • Storica Cattaro
 • Lovcen Ulusal Parkı
 • Kampana Kulesi
 • San Giovanni
 • Prevlaka Adası
 • Kotor Kedi Müzesi

Yukarıda da sayıldığı gibi Karadağ gezilecek yerler bakımından oldukça zengin seçenekler sunan bir ülkedir. Bu özellikleri nedeni ile son yıllarda oldukça fazla turist çekmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: