Karadağ Şehirleri

Karadağ Şehirleri, Özellikleri ve Turistik Yerleri

Karadağ, Avrupa’nın güneydoğusunda, Balkanların Adriyatik kıyısında bir ülkedir. Karadağ’ın doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan ve Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik denizi yer almaktadır.

Karadağ’ın başkenti ve en büyük şehri olan Podgorica ülke topraklarının %10,4’ünü ve toplam nüfusun %29,9’unu kapsamaktadır.

Karadağ’ın Podgorica, Budva, Kotor, Ulcinj, Tivat, Bar ve Herceg Novi şehirleri Adriyatik Denizi’ne olan güzel kıyıları ile ülkenin en çok turist alan şehirleridir.

Karadağ’da Kaç Tane Şehir Vardır?

Karadağ’da 13 tane şehir vardır.

Karadağ Şehirleri Hangileridir?

Karadağ şehirleri; Podgorica, Herceg Novi, Pljevlja, Nikšić, Bar, Bijele Polje, Cetinje, Budva, Kotor, Berane, Tivat, Ulcinj ve Rožaje’dir.

Podgorica Nerededir?

Podgorica, Karadağ’ın başkenti ve en büyük şehridir.

Podgorica, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin (SFRY) bir parçası olan Karadağ Sosyalist Cumhuriyeti’ni kurduğu dönemde Mareşal Josip Broz Tito’nun onuruna Titograd olarak bilinmektedir.

Podgorica’nın, Ribnica ve Morača nehirlerinin birleştiği noktada ve verimli Zeta Ovası ile Bjelopavlići Vadisi’nin buluşma noktasında elverişli konumu yerleşimi teşvik etmiştir.

Karadağ başkenti olan Podgorica, kuzeyde kış kayak merkezlerine ve Adriyatik Denizi’ndeki sahil beldelerine yakındır. Podgorica, ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 30’una ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Podgorica, Karadağ’ın idari merkezi ve ekonomik, kültürel ve eğitimsel odak noktasıdır.

Podgorica - Karadağ
Podgorica - Karadağ

Podgorica’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Podgorica’da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Stara Varos (Eski Türk şehri): 15. yüzyılda yapılmış Doganjska ve 18. yüzyılda yapılmış Osmanagic isimli iki cami, meydandaki Saat Kulesi ve Osmanlı’dan kalan Ribnica Kalesi yıkıntılarıdır. Hala klasik bir Osmanlı çarşısı görünümüne sahiptir.
 • Milenyum Köprüsü: Moraca Nehri üzerinde yer alan ve eski şehir ile yeni şehir bölgesini birbirine bağlayan Milenyum Köprüsü, nispeten yeni olmasına rağmen Podgorica’nın önemli simgelerinden bir tanesi haline gelmiştir.
 • Ribnica Köprüsü: Ribnica Nehri’nin üzerinde bulunan ve şehrin nostaljik yanını yansıtan bu kemerli köprü, Romalılar tarafından yaptırılmış ve Osmanlı zamanında da yenilenmiştir. Bu nedenle adı Adzi Paşa Köprüsü olarak da anılmaktadır.
 • Hercegovacka Caddesi: Podgorica’da alışveriş yapılabilecek, araçlara kapalı olan ve sadece yayaların gezebildiği bir caddedir.
 • Petrovic Sarayı: Tarihi 19. yüzyıla dayanan Petrovic Sarayı, Petrovica Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır. Günümüzde, Çağdaş Sanat Merkezi olarak kullanılan ve turist ziyaretine açık olan Saray’ın etrafında ilginç heykeller ve küçük bir kilise bulunmaktadır.
 • Aziz George Kilisesi: Gorica Tepesi’nin yamacında yer almaktadır. Aziz George Kilisesi 10. yüzyılda yapılan Podgorica’daki en eski Ortodoks kilisesi olma özelliğine sahiptir.
 • İsa’nın Dirilişi Katedrali: Podgorica’nın Yeni Şehir bölgesinde, Moraca Nehri’nin batısında yer alan İsa’nın Dirilişi Katedrali, alışılmışın biraz dışına çıkan ihtişamlı bir Ortodoks Katedrali’dir. 1993 yılında yapımına başlanılan ve ancak 20 yılın sonunda tamamlanabilen bu dini yapı, görkemli mimarisinden dolayı birçok eleştiriye de maruz kalmıştır. Normalde daha sade yapılar olan Ortodoks dini yapılarının aksine oldukça dikkat çekici olan bu Katedral, Romanesk, İtalyan ve Bizans tarzları bir arada kullanılarak tasarlanmıştır.
 • Niagara Şelalesi: Yapay bir şelale olan Niagara, kaynağını Cijevna Nehri’nden almaktadır.
 • Kral Parkı: Kral Parkı’nı önemli kılan şey üç binden fazla bitki türüne ev sahipliği yapmasıdır. Ayrıca park içerisinde pek çok önemli ismin heykelleriyle de karşılaşmak mümkündür.

Nikšić Nerededir?

Nikšić Karadağ’ın batısında, Trebjesa Tepesi’nin eteğindeki geniş Nikšić sahasının merkezinde, toplam 56.970 nüfusu ile Karadağ’ın ikinci büyük şehridir. 2011 nüfus sayımına göre 72.443 nüfuslu Nikšić Belediyesi’nin merkezidir ve bölgeye göre en büyük belediyedir Nikšić, Podgorica’dan sonra en fazla yerleşim yeri olan ikinci belediyedir. Aynı zamanda eski Yugoslavya’daki bölgelere göre en büyük belediyedir. Nikšić, önemli bir sanayi, kültür ve eğitim merkezidir.

Nikšić - Karadağ
Nikšić - Karadağ

Nikšić’de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Nikšić’de gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Ostrog Manastırı: 17. yüzyıl zamanında Osmanlı’ya karşı sığınma yeri olarak inşa edilmiştir. İki ana bölümden oluşan bu mimari yapıya, zorlu bir tırmanışın ardından ulaşılabilmektedir.
 • St. Basil Ortodoks Kilisesi: Sırp ve Bizans mimarisi ile Rus bir mimar tarafından, Trebjesa tepesinin batısındaki Peter tepesine çam ağaçları arasına inşa edilmiştir.
 • İmparator Köprüsü: 269 metre uzunluğundaki köprü Zeta Nehri üzerinde, Danilovgrad’dan Niksic’e giden yolda yer almaktadır. Josip Slade tarafından projelendirilmiş ve 1894 yılında inşa edilmiştir. Adını Rus İmparator III. Alexander’dan almaktadır.
 • Crvena Stijena Arkeoloji Alanı: Niksic’e 30 km uzaklıkta Petrovici kasabasındadır. Crvena Stijena Arkeoloji Alanı 31 katman ile Avrupa’nın en derin arkeolojik alanlarından biridir. Crvena Stijena’da insanların 100.000 yıl öncesinde yaşamış oldukları tahmin edilmektedir.
 • Bedem Kalesi: Eski Roma kalesi kalıntılarının üzerine Osmanlılar tarafından inşa edilmiştir.
 • Mostanica Köprüsü: 3. yüzyılda inşa edilmiştir.
 • Niksic Mirasları Müzesi: 1951 yılında kurulmuştur.

Herceg Novi Nerededir?

Herceg Novi, Karadağ’da Kotor Körfezi’nin girişinde ve Orjen Dağı’nın eteklerinde yer alan bir sahil kasabasıdır. Yaklaşık 33.000 nüfuslu Herceg Novi Belediyesi’nin idari merkezidir.

Herceg Novi, Osmanlı İmparatorluğu’nun ve Venedik Cumhuriyeti’nin Arnavutluk Veneta’sının bir parçası olduğu 1482-1797 yılları arasında, Castelnuovo olarak bilinmektedir.

Herceg Novi, Adriyatik’teki en genç yerleşim yerlerinden biridir.

Herceg Novi - Karadağ
Herceg Novi - Karadağ

Herceg Novi’de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Herceg Novi’de gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Kanlı Kula
 • Eski Şehir
 • Saat Kulesi
 • Başmelek Aziz Mikail Kilisesi

Herceg novi satılık ev konumları ise Eski Şehir bölgesinde pek bulunmamaktadır.

İgalo Herceg Novi Nasıldır?

İgalo Herceg Novi, Herceg Novi’ye bitişiktir, idari olarak bölünmüştür ve kasabalar arasında net bir ayrım yoktur.

İgalo Herceg Novi - Karadağ
İgalo Herceg Novi - Karadağ

Pljevlja Nerededir?

Pljevlja, Karadağ’ın kuzeyinde yer alan Pljevlja Belediyesi’nin bir kasabası ve merkezidir. Pljevlja, 770 m yükseklikte yer almaktadır.

Orta Çağ’da Pljevlja, önemli ticari yolların ve kültürel akışların bir kavşak noktası olmuştur ve kıyıları Balkan içlerine bağlayan önemli yolları vardır.

2011 yılında, Pljevlja Belediyesi 30.786 nüfusa sahip olup Karadağ’ın üçüncü büyük kentsel yerleşimidir. Pljevlja Belediyesi, Karadağ’daki Žabljak, Bijelo Polje ve Mojkovac’ın yanı sıra sırasıyla doğu ve batıda Sırbistan ve Bosna-Hersek ile komşudur.

Pljevlja - Karadağ
Pljevlja - Karadağ

Pljevlja’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Pljevlja’da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Hüseyin Pahas Cami
 • Kutsal Üçlü Manastırı

Kosanica Pljevlja Nasıldır?

Kosanica Pljevlja, Karadağ’ın Pljevlja Belediyesi’nde bir köydür. 2011 nüfus sayımına göre, Kosanica Pljevlja nüfusu 182’dir.

Kosanica Pljevlja - Karadağ
Kosanica Pljevlja - Karadağ

Karadağ Bar Şehri Nerededir?

Bar, Karadağ’da Adriyatik Denizi kıyısında yer alan turistik ve tarihî kasabadır. Bar aynı zamanda Karadağ’ın ana limanıdır. Karadağ Bar şehri, kuzeydeki komşu ülke Sırbistan’ın denizle bağlantısının sağlanması noktasında çok önemlidir. Karadağ’ın güney bölgesinde yer alan Bar, küçük ama oldukça önemli bir ticaret kasabadır. Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya yaklaşık 1 saatlik uzaklıkta olan Bar, yeni ve eski olmak üzere iki bölüme ayrılmaktadır.

Bar Belediyesi’nin toplam nüfusu 2011 sayımlarına göre 42.068’dir.

Bar - Karadağ
Bar - Karadağ

Bar’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Bar’da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Stari Bar: Bar şehrinin en eski yerleşim bölgesidir. Rumija Dağı’nın eteğindeki bir yerleşim yeridir. Müslüman nüfusun yoğunlukta olduğu Karadağ şehirlerinden birisidir. Stari Kalesi de bu bölgede görülmelidir.
 • Skadar Gölü: Bir kısmı Podgorica’da bir kısmı da Bar şehrinde bulunan Skadar Gölü, Karadağ’ın en çok turist çeken, Balkanların en büyük gölüdür. Skadar Milli Park olarak da bilinen bu doğa mucizesi bölgeyi önemli kılan nedenlerden bir diğeri de yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapmasıdır.

Bijelo Polje Karadağ’da Nerededir?

Bijelo Polje, Karadağ’ın kuzeydoğusunda Lim Nehri üzerinde yer alan bir kasabadır. 2011 nüfus sayımına göre Bijelo Polje 15.400 nüfusa sahiptir. Kuzey Karadağ’ın idari, ekonomik, kültürel ve eğitim merkezidir.

Bijelo Polje - Karadağ
Bijelo Polje - Karadağ

Bijelo Polje’de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Bijelo Polje’de gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Biogradska Gora: UNESCO Dünya Biyosfer Rezervleri Ağı’ndan biri olan Biogradska Gora, Avrupa’daki son üç büyük bakir yağmur ormanından biridir.
 • Djalovica Pecina: İlk olarak 1987 yılında Belgrad Dağcılık Derneği’nin Speleolojik Bölümü tarafından araştırılmış bir mağaradır. Bijelo Polje’den düzenlenen mağara yürüyüş turlarında mağara ziyaret edilebilmektedir.

Cetinje Nerededir?

Cetinje, Karadağ tarihçiliğinin efsanevi dağı olan Lovćen Dağı da dahil olmak üzere kireç taşı dağlarıyla çevrili küçük bir karstik ovada yer almaktadır.

Cetinje, Karadağ’ın eski kraliyet başkentidir ve Karadağ cumhurbaşkanının resmi konutu da dahil olmak üzere birçok ulusal kurumun yeridir.

2011 nüfus sayımına göre Cetinje Belediyesi 16.657 nüfusa sahiptir.

Cetinje, geçmişte uzun süre boyunca Karadağ’ın başkenti olduğu için; bıraktığı miras sebebiyle Karadağ’ın fahri başkenti olarak anılmaktadır.

Cetinje - Karadağ
Cetinje - Karadağ

Cetinje’de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Cetinje’de gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Cetinje Manastırı: Cetinje Manastırı, Sırp Ortodoks Kilisesine aittir. 1701 yılında Prens Danilo tarafından yaptırılmıştır. Aziz John’nun sağ eli Cetinje Manastırı’nda bulunmakta fakat sergilenmemektedir.
 • Biljarda Müzesi: 1838 yılında yapılan Biljarda Müzesi prens-piskopos ve şair II. Petar Petrovic Njegos’a aittir.
 • Lipa Mağarası: Dobrka’da, Cetinje’den 5.5 km, Budva’dan 33 km uzaklıkta yer almaktadır. Lipa Mağarası’nın içi 10 derece civarındadır.
 • Karadağ Sanat Müzesi: Aynı zamanda Miodrag Dado Djuric Galerisi olarak da bilinmektedir.
 • Ulica Njegoseva: Cetinje’deki ana caddenin adıdır. Trafiğe kapalı sağlı sollu tarihi binaların çevrelediği bir caddedir.
 • Tarih Müzesi: Eski hükümet binası olan müze Milli Müzeye bağlı 5 müzeden birisidir.
 • Kral Nikola Müzesi: Kral Nikola Müzesi’nin kırmızı binası eskiden Kral Nikola tarafından kullanılmıştır. Bina 1863 ve 1867 yılları arasında yapılmıştır. 1926 yılında müze olarak kullanılmaya başlanan bina 50 yıldan fazla Karadağ Hanedanlığı’na ev sahipliği yapmıştır.
 • Vlach Kilisesi: 15. yüzyılda yapılmış olan Vlach Kilisesi Cetinje’deki en eski dini yapılardan biridir. Vlach Kilisesi’nin önemli bir özelliği de avlusunu çevreleyen demir parmaklıkların 1858 ve 1878 yılları arasında Karadağ ve Osmanlılar arasında yapılan savaşta toplanan mermilerden yapılmış olmasıdır.
 • Lovcen Milli Parkı: Cetinje ve Lovcen Milli Parkı arası 19 km’dir. Park 6.22 hektarlık bir alan kaplamaktadır. Lovcen Milli Parkı içerisinde yer alan Njegusi köyü Petrovic Hanedanlığı’nın doğduğu yerdir.
 • Njegos Anıt Mezarı: Lovcen Milli Parkı’nda, Lovcen Dağı’nın tepesinde bulunan anıt mezara 461 basamaklı bir yoldan ulaşılmaktadır. Anıt mezar II. Petar Petrovic Njegos adına yapılmış ve 1974 yılında ziyarete açılmıştır.
 • Milli Müze: Cetinje Milli Müzesi toplam 5 adet müzeden oluşmaktadır. Kral Nikola Müzesi, Sanat Müzesi, Biljarda Müzesi ve Cipur Kilisesi Milli Müzeye bağlı diğer müzelerdir.

Cetinje Manastırı Nasıldır?

Cetinje Manastırı, Karadağ’daki Sırp Ortodoks Kilisesi’nin bir manastırıdır.

1692’de Morean Savaşı sırasında harap olmuştur ve 1701-1704 yılları arasında Danilo Petrović-Njegoš tarafından Ivan Crnojević’in eski mahkemesinin yerine yeniden inşa edilmiştir.

Cetinje Manastırı’nda; Cetinje Aziz Petrus’un kalıntıları, Vaftizci Yahya’nın sağ eli, Gerçek Haç’ın parçacıkları, Philermos Tanrı’nın annesinin simgesi, Petar II Petrović-Njegoš’un kalıntıları, Sırp kralı Stephen Uroš III Dečanski’nin kraliyet tacı gibi kalıntılar bulunmaktadır.

Cetinje Manastırı - Karadağ
Cetinje Manastırı - Karadağ

Budva Nerededir?

Budva, Adriyatik Denizi’ndeki en eski yerleşim yerlerinden biridir ve 19.218 nüfusu vardır.

Budva; çevresindeki Budva Rivierası olarak adlandırılan kıyı bölgesi, iyi korunmuş orta çağdan kalma surlarla çevrili şehri, kumlu plajları ve çeşitli gece hayatıyla tanınan Karadağ turizminin merkezidir.

Budva - Karadağ
Budva - Karadağ

Montenegro Budva’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Montenegro Budva’da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Stari Grad: Diğer adıyla Old Town, UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.
 • Citadel: Citadel Budva’nın en yüksek bölgesidir. Citadel konumu itibariyle Budva’nın stratejik bölgelerinden biridir. Şehri denizden gelen tehlikelere karşı korumakla görevlendirilmiş bir yerdir.
 • Dans Eden Kız Heykeli: Budva’nın simgelerinden biri ve Old Town sınırlarında bulunmaktadır. Kayalıklar üzerinde bulunan Dans Eden Kız Heykeli, arkasında Stari Grad surlarını ve Adriyatik’i saklamaktadır.
 • Sveti Stefan Adası: Karadağ’ın ve Budva’nın en meşhur yerlerinden biri olan Sveti Stefan Adası, bir yolla ana karaya bağlanan küçük bir yarımadadır. Sveti Stefan Adası eski zamanlarda bir silah deposu olarak kullanılmıştır. Sonraki zamanlarda ise birçok değişime uğrayarak günümüzdeki görünüme sahip olmuştur.
 • Sveti Nikola Adası: Merkeze yalnızca 1 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Özellikle yaz aylarında tatilcilerin uğrak yeri olan ada aynı zamanda Budva’nın meşhur plajlarından bir tanesine de ev sahipliği yapmaktadır.
 • Petrovac: Hem tarihi açıdan doyurucu hem de eğlenceli aktivitelerin yapıldığı bir konumdur.
 • Santa Maria in Punta: Karadağ’daki en eski kiliselerden biri Azize Maria Kilisesi’dir. Aynı zamanda manastır olan kilisenin içerisinde pek çok mezar bulunmaktadır. Stari Grad’ın kuzeyinde yer alan kilise, şimdilerde klasik müzik konserlerine ve ünlü sergilere ev sahipliği yapmaktadır.
 • Aziz Sava Kilisesi: Tarihi 14. yüzyıla uzanan Aziz Sava Kilisesi, Citadel’in hemen batısında yer almaktadır. Bölgede yaşanan eski depremler ve savaşlar nedeniyle oldukça darbe almıştır.
 • Aziz John Kilisesi: Bir Katolik kilisesi olan Aziz John Kilisesi, 13. yüzyıldan kalma bir Orta Çağ mimarisine sahiptir. Daha sonradan kiliseye ek olarak bir saat kulesi eklenmiştır.
 • Praskavica Manastırı: Tarihi 11. yüzyıla dayanan Manastır, Sveti Stefan’a doğru giderken sol tarafta bulunmaktadır.
 • Budva Şehir Müzesi: Roma, Yunan ve Bizans döneminden kalan binlerce tarihi parçaya ev sahipliği yapmaktadır. Geleneksel kıyafetlerden silahlara, mobilyalardan günlük kullanılan eşyalara kadar her şey müzede görülebilmektedir.

Budva’da Gece Hayatı Nasıldır?

Budva gece hayatı ile ünlüdür ve hem genç hem de yaşlıların iyi vakit geçirmesi için pek çok seçenek bulunmaktadır. Budva Rivierası’nda yaz aylarında, bölgenin hemen hemen tüm pop müzik yıldızlarını ağırlayan hoş bir atmosfer, müzik, modern ortam, güler yüzlü personel ile Budva Sparta gibi birçok ünlü kulüp ve disko bulunmaktadır.

Budva’dan Ne Alınır?

Budva’dan alınabilecekler aşağıda listelenmiştir.

 • Njeguški pršut
 • Rakija
 • Kapa
 • Brojanica
 • Yugo-nostalgia
 • Vranac wine

Kotor Nerededir?

Kotor, Karadağ’da bir sahil kasabasıdır. Kotor Körfezi’nin tenha bir bölümünde yer almaktadır. 13.510 nüfuslu şehir, Kotor Belediyesi’nin idari merkezidir.

Eski Akdeniz limanı Kotor, Venedik döneminde inşa edilmiş surlarla çevrilidir. Adriyatik Denizi’nin en girintili çıkıntılı kısımlarından biri olan Kotor Körfezi’nde bulunmaktadır.

Kotor şehri, 15. ve 17. yüzyıllar arasında Venedik Savunma İşleri’nin bir parçası olarak UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

Kotor - Karadağ
Kotor - Karadağ

Kotor’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Kotor’da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Stari Grad: Burası tarihi yapıların yer aldığı, dar sokakların, taş kaldırımların ve binaların olduğu eski şehir bölgesidir.
 • Kotor Saat Kulesi: 17. yüzyılda yapılan Kotor Saat Kulesi’nin altında utanç anıtı yer almaktadır. Rivayete göre suç işleyen insanlar burada cezalandırılırmıştır.
 • Aziz Tryphon Katedrali: 19. yüzyılda yapılmış tarihi yapısıyla görülmesi gereken yerlerden birisidir.
 • Aziz Nicola Kilisesi: 1900’lü yıllarda yapılan kilise, en görkemli yapılar arasındadır.
 • Aziz Luka Kilisesi: 17. yüzyılda Katolik bir okul olarak kullanılan Aziz Luke Kilisesi, Roma ve Bizans mimarisinin görülebileceği bir kilisedir.
 • Kayaların Leydisi: Kotor Körfezi’nde yer alan iki adacıktan yapay olanıdır. Efsaneye göre bu yapay adanın oluşumu denizcilerin attığı taşlar sayesinde olmuştur. Adanın üzerinde Katolik Meryem Ana Kilisesi yer almaktadır.
 • Kotor Denizcilik Müzesi: Old Town sınırları içinde bulunan Kotor Denizcilik Müzesi’nde pek çok antik denizcilik aletleri ve antik tablolar bulunmaktadır.
 • Pima Sarayı: Antik dönemin izlerinin en net görülebileceği yapılardan bir tanesidir.
 • San Giovanni: Aziz John San Giovanni Kalesi’nden, Kotor kuş bakışı görülebilmektedir. San Giovanni Kalesi’ne ulaşmanın bedeli ise 1300’ün üzerinde basamak çıkmaktır.

Kotor’daki En Güzel Plajlar Hangileridir?

Kotor’daki en güzel plajlar aşağıda listelenmiştir.

 • Morinj Plajı: 1 km uzunluğunda ve 15 metre genişliğinde kumlu-çakıllı bir plajdır. Kotor’a 23 km uzaklıktadır.
 • Risan Plajı: 1 km uzunluğunda 10 metre genişliğinde çakıllı bir plajdır. Kotor’a 18 km uzaklıktadır.
 • Bajova Kula Plajı: 60 metre uzunluğunda çakıllı bir plajdır. Kotor’a 11 km uzaklıktadır. Piknik yapmak için ideal bir plajdır.
 • Orahovac Plajı: 1 km uzunluğunda çakıllı bir plajdır. Kotor’a 9 km uzaklıktadır.
 • Marko’s Cape Beach: Medikal turizm için oteli olan 1 km uzunluğunda çakıllı bir plajdır. Kotor’a 7 km uzaklıktadır.
 • Bigova Plajı: Eskiden balıkçı limanı olan bu plajda şimdi ise yerleşim vardır. Kotor’a 14 km uzaklıkta kayalık bir plajdır.

Berane Nerededir?

Berane, Kuzeydoğu Karadağ’ın en büyük şehirlerinden birisidir ve Ivangrad bölgesinin eski bir idari merkezidir. Karadağ’daki birçok çok etnik gruptan oluşan ve çok dinli belediyelerden biridir. Berane, Lim Nehri üzerinde yer almaktadır.

Berane kasabası, 11 binin üzerinde bir nüfusa sahipken, belediye alanı yaklaşık 30 bin kişiye ulaşmaktadır ve onu Polimlje bölgesinin en büyük merkezlerinden biri yapmaktadır.

Berane - Karadağ
Berane - Karadağ

Berane’de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Berane’de gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Jasikovac Parkı
 • Sudikova Manastırı
 • Kaludra Manastırı
 • Djurdjevi Stupovi Manastırı

Ulcinj Nerededir?

Ulcinj, Karadağ’ın güney kıyısında bir kasabadır ve Ulcinj Belediyesi’nin başkentidir. 2011 nüfus sayımlarına göre 10.707 kentsel nüfusa sahiptir ve çoğunluğu Arnavutlardır.

Ulcinj, Adriyatik kıyısındaki en eski yerleşim yerlerinden biri olarak M.Ö. 5. yüzyılda kurulmuştur. M.Ö. 163’te Romalılar tarafından İliryalılardan alınmıştırdır. Roma İmparatorluğu’nun bölünmesiyle birlikte Bizans İmparatorluğu’nun bir parçası olmuştur. Tarihte korsanlığın üssü olarak bilinmektedir

Ulcinj - Karadağ
Ulcinj - Karadağ

Ulcinj’de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Ulcinj’de gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Ada Bojana Nudisticka Plaza: Bojana Adası’ndaki çıplaklar kampıdır. Bu plaj 13 km’lik Long Beach’in 3 km’lik bir bölümünde yer almaktadır.
 • Long Beach (Velika Plajı): 13 km’lik uzun bir kumsaldır. Bölümlere ayrılmış farklı plajlar içermektedir.
 • Eski Şehir: Ulcinj eski şehri 1979 depreminde çok hasar almıştır.
 • Valdanos Plajı: Koy binlerce zeytin ağacı ile çevrilmiş taşlık bir plajdan oluşmaktadır.
 • Ulcinj Arkeoloji Etnoloji ve Yerel Tarih Müzesi: Ulcinj eski şehrin içinde yer almaktadır. Roma ve Osmanlı dönemine ait eserler sergilenmektedir.
 • Bojana Nehri: Hem Karadağ hem Arnavutluk’ta bulunan 41 km uzunluğunda bir nehirdir ve iki ülke arasında 24 km’lik bir sınır oluşturmaktadır.
 • St. Nicholas’ Kilisesi: 1890 yılında yapılmış bir Ortodoks kilisesidir. Kilisenin yapıldığı yerde daha önce 15. yüzyıldan kalma bir manastır bulunmuştur. Daha sonra cami olarak kullanılan bina, Karadağlılar tarafından yıkılıp St. Nicholas Kilisesi inşa edilmiştir.
 • Denizciler Cami: Moorlar tarafından 14. yüzyılda ticaret yaptıkları tüccarların ibadet edebilmesi için yaptırılmıştır.
 • Kadınlar Denizi (Zenska Plaza): Mala Plajı’nın doğusunda kayalık bir plajdır. Sülfür su kaynaklarının kadınların doğurganlığını artırdığına inanılmaktadır. Sadece kadınlara özel, erkeklerin giremediği bir plajdır.
 • Özgürlük Anıtı: 1985 yılında, İkinci Dünya Savaşı’nda ölen askerler ve siviller anısında yaptırılmıştır.

Tivat Nerededir?

Tivat; Karadağ’ın güneybatısında, Kotor Körfezi’nde bulunan bir sahil kasabasıdır. Tivat’ın 2011 yılı itibariyle nüfusu 9.367’dir. Tivat, Karadağ’ın yüzölçümüne göre en küçük belediyesi olan Tivat Belediyesi’nin merkezidir.

Tivat - Karadağ
Tivat - Karadağ

Tivat’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Tivat’da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Porto Montenegro: Kanadalı Milyarder Peter Munk tarafından finanse edilen Porto Montenegro, 500’ün üzerinde yata ev sahipliği yapan bir mega-yat marinasıdır. Eski bir Yugoslav deniz tesisinin üzerine inşa edilen marina çevresinde; lüks oteller, elit restoranlar, su sporları ve birçok dinlenme tesisi bulunmaktadır.
 • Donja Lastva: Burası, Tivat’ın güzel bir sahil mahallesidir.
 • Çiçek Adası: Miholjska Prevlaka olarak da bilinen Çiçek Adası, çiçeklerle kaplı rengarenk bir adadır.
 • Aziz Sava Kilisesi: Taş bir yapıdır ve tarihi oldukça eskidir
 • Aziz Roko Kilisesi: Özellikle kulesiyle dikkat çeken Aziz Roko Kilisesi, manzara izlemek için çok popülerdir.
 • Plavi Horizonti Plajı: Yaz aylarında oldukça popüler olan plajların başında gelmektedir.
 • Kalardovo Plajı: Kalabalıktan uzak, sakin ve sessiz bir plajdır.
 • Granski Parkı: Şehrin en büyük parkı olan Granski, 1968 yılında bahçe tesisi olarak kurulmuş ve ardında da genişletilerek halka açılmıştır.

Rožaje Nerededir?

Rozaje, Karadağ’ın kuzeydoğusunda bir kasabadır. 2011 yılı itibarıyla şehrin nüfusu 9567’dir. Rozaje, batısında tepeler ve doğusunda dağlarla çevrilidir.

Rožaje - Karadağ
Rožaje - Karadağ

Rožaje’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Rozaje’de gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Rugova Dağları ve Kanyonu
 • White Drin Şelalesi
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: