Budva Vize İşlemleri

Karadağ Budva Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Budva, Karadağ’ın sahil kesiminde bulunan ve Worldmeter 2021 verilerine göre 18.000 kişilik nüfusa sahip olan bir şehirdir ve konumu dolayısıyla Karadağ turizm sektörü içerisinde önemli bir yere sahiptir.

Türkiye Cumhuriyeti ve Karadağ arasındaki vize muafiyeti anlaşması gereğince,umuma mahsus (bordo) pasaport, diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve hususi (yeşil) pasaporta sahip Türk vatandaşları, 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı ile Budva vize uygulamasından muaf tutulmaktadır.

Karadağ’da 90 günden daha uzun süre bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Karadağ vize başvurusu, gidiş amaçlarına uygun olan vize tipine göre, Karadağ Budva vize işlemleri için istenen belgelerin Karadağ Konsolosluğu’na ibraz edilmesi ile gerçekleştirilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları için Budva’ya Vize Var Mı?

Budva, Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan bir Karadağ şehridir. Pasaport türü fark etmeksizin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 90 günden fazla olmamak şartıyla, Budva’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadır.

Vizem.net, Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar için, Budva vizesi başvuru işlemlerinde danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Budva Pasaport İstiyor Mu?

Evet, Budva’ya seyahat edecek vatandaşların geçerli bir pasaporta sahip olması gerekmektedir. Türk vatandaşlarının, Karadağ’a girişlerde, geçerlilik süresi 6 aydan az olmayan Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarını beyan etmeleri gerekmektedir.

Karadağ Budva Online Vize Uygulaması Bulunuyor Mu?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Karadağ Budva online vize uygulaması bulunmamaktadır.

Budva Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Budva vizesi, Schengen vizesi özelliği taşımamaktadır ve Budva vizesi ile Karadağ dışındaki Avrupa ülkelerine gidilememektedir.

Budva Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Budva vize başvurusunun, Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar tarafından Karadağ Konsolosluğu’na bireysel başvuru şeklinde yapılması gerekmektedir. Reşit olmayan bir yabancı ülke vatandaşı için Budva vize başvurusu, başvuru sahibinin ebeveyni veya yasal temsilcisi tarafından, Karadağ Konsolosluğu’na yapılmaktadır.

Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşların, Budva vize başvurusu için istenen evrakları, kurallara uygun ve eksiksiz bir şekilde hazırlaması ve Karadağ Konsolosluğu’na beyan ederek, vize başvurusunu tamamlaması gerekmektedir.

Hangi Ülke Vatandaşları Türkiye’den Budva Vize Başvurusunda Bulunabilir?

Türkiye’den Budva vize başvurusu yapabilecek yabancı ülke vatandaşları aşağıda listelenmiştir.

 • İran
 • Irak
 • Azerbaycan
 • Pakistan

Budva Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Budva vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Başvuru sahibinin, en az 6 ay geçerliliği olan ve bir adet boş vize sayfası içeren bir pasaporta sahip olması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait, 35 mm ve 45 mm ölçülerinde ve son 6 ay içerisinde çekilmiş, 1 adet renkli fotoğrafın vize başvurusunda teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Budva vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından, dikkatli ve eksiksiz şekilde doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formunun, Budva vize evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Kalış amacına dair kanıt: Başvuru sahibinin, Budva’da kalış amacını gösteren kanıt niteliğinde bir belgeyi vize başvurusunda ibraz etmesi gerekmektedir.
 • Konaklamaya dair kanıt: Otel rezervasyonu gibi konaklama kanıtı niteliği taşıyan bir belgenin, vize başvurusunda beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Mali yeterliliğe dair kanıt: Başvuru sahibinin, Budva’da kalınan süre boyunca ve ayrıca gelinen ülkeye geri dönüş veya üçüncü bir ülkeye seyahat etmek için yeterli finansal kaynaklara sahip olduğunun kanıtı niteliğinde bir belgenin beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Ulaşım rezervasyonu: Başvuru sahibi adına düzenlenmiş, gidiş ve dönüş biletlerinin Budva vize başvurusunda ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Başvuru sahibi adına düzenlenmiş ve Budva seyahat süresinin tamamını kapsayan seyahat sağlık sigortası poliçesi orijinalinin, ıslak imzalı ve kaşeli şekilde teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Başvuru ücreti: Başvuru sahibinden, Karadağ Konsolosluğu tarafından talep edilen Budva vizesi başvuru ücretinin tahsil edildiğine dair vize harç makbuzunun sunulması gerekmektedir.

Budva Kapıda Vize Uygulaması Bulunuyor Mu?

Hayır, Budva için kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır.

Budva Vizesi Almak Zor Mudur?

Budva vizesi almak; pasaport, sağlık sigortası, ulaşım rezervasyonu ve mali yeterliliğe dair kanıt gibi gerekli evrakların, kurallara uygun bir şekilde hazırlanarak başvurulması halinde zor değildir.

Budva Vize Ücreti Ne Kadardır?

Budva vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Budva vize harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma50 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR
Toplam210 EUR

Budva vize fiyatları, Karadağ vize ücreti dikkate alınarak hesaplanabilmektedir.

Budva Vizesi ile Gidilebilecek Şehirler Hangileridir?

Budva vizesi ile gidilebilecek şehirler aşağıda listelenmiştir.

 • Podgorica
 • Kotor
 • Nikšić
 • Pljevlja

Budva vizesi ile gidilebilen şehirlere, Podgorica vize sahibi kişiler seyahat edilebilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: