Karadağ Üniversiteleri

Karadağ Üniversiteleri: Karadağ Üniversite Fiyatları

Karadağ üniversiteleri, eğitim için birçok olanak sunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerin Karadağ’da üniversite eğitimi alma imkanı bulunmaktadır. Karadağ üniversiteleri ve bu üniversitelerde alınabilecek eğitimler hakkında bilgi makale içerisinde verilecektir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Karadağ Üniversiteleri Dünya Sıralamasında Kaçıncıdır?

Karadağ’da bulunan üniversiteler içerisinde ilk yüzde ve ilk binde yer alan üniversite bulunmamaktadır. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında Karadağ Üniversitesi 1201. sırada yer almaktadır. Karadağ’ın başkenti Podgoritsa şehrinde bulunan Karadağ Üniversitesi, 29 Nisan 1974 tarihinde kurulmuştur.

Karadağ’da Kaç Tane Üniversite Vardır?

Karadağ’da bir tanesi devlet, iki tanesi özel olmak üzere üç üniversite bulunmaktadır. Karadağ Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Donja Gorica Üniversitesi, Karadağ’da bulunan üniversitelerdir.

Karadağ Üniversiteleri Fiyatları Ne Kadardır?

Karadağ’da üniversite eğitimi almak için ödenmesi gereken ücret 1.100 ile 2.500 Dolar arasında değişmektedir. Karadağ üniversitelerinde fiyatlar, öğrencinin Karadağ vatandaşı olup olmaması, hangi üniversitede okumak istediği ve okumak istediği bölüme göre değişmektedir.

Karadağ’daki Devlet Üniversitelerinin Ücretleri Ne Kadardır?

Karadağ’da devlet üniversitelerinin ücretleri, kurumdan kuruma değişmektedir. Karadağ’daki devlet üniversiteleri, Unipage tarafından yapılan araştırmaya göre Karadağ vatandaşları için yıllık 1100 dolardır. Karadağ’daki devlet üniversitelerinde okumak isteyen Karadağ vatandaşı olmayan kişilerin ise ödemesi gereken ücret yıllık 1000 dolardır.

Karadağ’daki devlet üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi almak isteyen Karadağ vatandaşlarının ödemesi gereken ücret yıllık 2820 Dolar iken, Karadağ vatandaşı olmayan kişilerin ödemesi gereken tutar yıllık 1000 dolardır.

Karadağ’daki Özel Üniversitelerin Fiyatları Ne Kadardır?

Karadağ’daki özel üniversitelerin fiyatları, yıllık 3-15 bin Dolar arasında değişmektedir.

Karadağ’daki özel üniversiteler olan Akdeniz Üniversitesi ve Donja Gorica üniversitesi yıllık fiyatları öğrencinin Karadağ vatandaşı olup olmamasına göre değişmektedir.

Karadağ’da Yüksek Lisans Ücretleri Ne Kadardır?

Karadağ’da yüksek lisans ücretleri, hangi üniversitede eğitim görmek istendiğine, okunmak istenen bölüme göre değişmektedir. Karadağ’da yüksek lisans fiyatları 1.000 Dolar ile 3.000 Dolar arasında değişmektedir.

Karadağ’da yüksek lisans ücretleri ile AB üyesi ülkelerin yüksek lisans ücretleri arasında fark bulunmaktadır. Karadağ’da yüksek lisans okumak için ödenmesi gereken ücret, AB ülkelerine kıyasla daha uygundur. Karadağ’da yüksek lisans için 1.000-3.000 Dolar arası bir ücret ödenmesi gerekirken, Finlandiya’da AB ülkelerinden olmayan öğrencilerin ödemesi gereken tutar 1.500 dolardır. Hollanda’da 8.000 ile 20.000 Dolar arasında değişen yüksek lisans ücreti, Fransa’da 3.700 dolardır. Karadağ’da öğrencilerin eğitim dışında konaklama, yemek, ulaşım gibi masrafları olmaktadır. Karadağ’da konaklama için ödenmesi gereken ortalama ücret, bir kişi için 360 dolardır. Bir kişinin Karadağ’dakİ yemek, ulaşım gibi masrafları aylık ortalama 510 dolardır.

Karadağ’daki Devlet Üniversiteleri Hangileridir?

Karadağ’daki devlet üniversitesi Karadağ Üniversitesi’dir (Montenegro Üniversitesi).

Montenegro Üniversitesi

Montenegro Üniversitesi, Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da bulunmaktadır. 1974 yılında kurulmuş olan Montenegro Üniversitesi, Karadağ’daki tek devlet üniversitesidir. Montenegro Üniversitesi’nde 18 bölüm bulunmaktadır. Montenegro Üniversitesi’nde 21.595 öğrenci eğitim görmektedir. Montenegro Üniversitesi’nde bir yıl boyunca eğitim almak için ödenmesi gereken ücret, 1.134 dolardır.

Karadağ’daki Özel Üniversiteler Hangileridir?

Karadağ’daki özel üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Donja Gorica Üniversitesi
 • Akdeniz Üniversitesi

Donja Gorica Üniversitesi Karadağ

Donja Gorica Üniversitesi, Karadağ’ın başkenti olan Podgoritsa şehrinde bulunmaktadır. Donja Gorica Üniversitesi, 2007 yılında kurulmuştur. Bünyesinde 13 fakülte bulunana Donja Gorica Üniversitesi’nde 3.200 kişi eğitim görmektedir.

Mediterranean Universitesi Karadağ

Mediterranean Üniversitesi, Karadağ’ın Podgoritsa şehrinde bulunmaktadır. 2006 yılında kurulmuş olan Mediterranean Üniversitesi, 2.200 öğrenciye eğitim vermektedir. Mediterranean Üniversitesi’nde 7 tane lisans, 6 tane de lisansüstü eğitim için fakülte bulunmaktadır. Mediterranean Üniversitesi’nde bir aylık eğitim ücreti 1.400 eurodur.

Karadağ’ın Ana Dili ve Karadağ Üniversite Eğitim Dili Nedir?

Karadağ’ın resmi dili, Karadağca veya diğer adıyla Karadağlıcadır. Karadağ’da üniversitelerinde Karadağcanın yanı sıra İngilizce eğitim almak da mümkündür.

Karadağ’da İngilizce Eğitim Veren Üniversiteler Hangileridir?

Karadağ’da bulunan Donja Gorica Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi, İngilizce eğitim veren üniversitelerdir.

Karadağ Üniversite Kabul Şartları Nelerdir?

Karadağ üniversite kabul şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Lise diploması
 • İngilizce yeterlilik sınavı
 • Not transkripti
 • Karadağ öğrenci vizesi
 • Geçerli bir pasaport
 • Eğitim geçmişi ile ilgili belgelerin noter onaylı tercümesi

Karadağ’da Burslu Üniversite Okumak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Karadağ’da burslu üniversite okumak için, yüksek not ortalamasına sahip olmak ve üniversitelerin burs vermek için aradığı şartları sağlamak gerekmektedir. Karadağ, dünyanın her yerinden gelen öğrencilere, gerekli şartları yerine getirdikleri sürece burs imkanı tanımaktadır.

Karadağ’da Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Karadağ’da üniversite başvurunun nasıl yapılacağı aşağıda listelenmiştir.

 1. Karadağ’da üniversite başvurusu için ilk adım, okumak istenilen üniversitenin başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaktır.
 2. Karadağ’da üniversite okumak için gerekli olan belgeler eksiksiz şekilde tamamlanmalıdır. Lise diploması, not transkripti, İngilizce yeterlilik sınavı sonucu gibi belgeler, Karadağ üniversiteleri tarafından istenilen belgelerdir.
 3. Karadağ’daki üniversite için doldurulan başvuru formu ve belgelerin, başvuru yapılan üniversitenin başvuruları kabul eden ofisine gönderilmesi gerekmektedir.

Karadağ’da Üniversite Öğrencilerinin Konaklama İmkanları Nelerdir?

Karadağ’da üniversite okuyan öğrencilerin konaklama imkanları aşağıda listelenmiştir.

 • Öğrenci yurdu
 • Apart
 • Apartman dairesi
 • Kiralık oda

Karadağ’da Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Karadağ’da şehir merkezlerindeki evlerin ortalama kirası, 360 dolardır. Şehir merkezinde kiralık bir evin minimum fiyatı 260 dolarken, maksimum fiyatı 670 dolardır.

Karadağ kiralık ev fiyatları, evin şehir merkezine olan uzaklığına ve oda sayısına bağlı olarak değişmektedir. Şehir merkezine yakın ve çok odalı evlerde kiralar daha yüksektir.

Karadağ’da Yurt Fiyatları Ne Kadardır?

Karadağ Üniversitesi, öğrencilere yurt imkanı sağlamaktadır.Karadağ’da yurtta kalmak için verilmesi gereken ortalama ücret, 300 dolardır. Karadağ’da yurtta kalmak için minimum ödenecek turar 170 Dolar iken, maksimum tutar 340 dolardır.

Karadağ’da okumak isteyen kişiler yurdun yanı sıra apartman dairelerini de kiralamaktadır. Karadağ’da konaklama fiyatları, yurtlarda ve apartmanlarda farklılık göstermektedir. Apartman daireleri, yurtlara göre daha fazla maliyetlidir.

Karadağ’da Yurtlar Karışık Mıdır?

Evet, Karadağ’da yurtlar karışıktır. Karadağ’daki yurtlar hem karışık hem de yalnızca kız ve erkek yurdu olarak hizmet vermektedir. Karadağ’da karışık veya ayrı yurtlarda kalma kararı öğrencinin tercihine bağlıdır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: