Karadağ Öğrenci Vizesi

2023'te Karadağ Öğrenci Vizesi Başvuru Süreci 2023

Karadağ öğrenci vizesi, 90 günden uzun sürecek eğitimler boyunca Karadağ’da kalınmasına hak sağlayan vize türüdür. Karadağ eğitim vizesi Karadağ’da eğitim almak isteyen öğrencilere eğitimleri süresince Karadağ’da ikamet hakkı sağlamaktadır.

Karadağ Uzun Dönem Öğrenci Vizesi Nedir?

Karadağ uzun dönem öğrenci vizesi erasmus, lisans, yüksek lisans ve doktora gibi 90 günden uzun sürecek eğitim programlarına katılan öğrenciler için alınması gereken bir vize türüdür. 90 günden kısa sürecek kurs gibi eğitim programları için Karadağ öğrenci vizesi alınmasına gerek yoktur.

Karadağ Öğrenci Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Karadağ öğrenci vizesi için gerekli evraklar ve belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • En az 6 ay geçerliliği bulunan pasaport
 • Karadağ’da bir eğitim kurumunda tam zamanlı eğitim alınacağını gösteren bir kabul mektubu
 • 1 adet renkli 35 mm x 45 mm fotoğraf
 • Konaklanacak yerin kesinleştirildiğine ve ücretinin ödendiğine dair bir belge
 • Karadağ’da kalınacak zaman içerisinde ve geri dönüş masraflarına yetecek maddi durumun olduğunu gösteren hesap dökümü
 • Sağlık sigortasının yapıldığını gösteren bir belge

Karadağ Öğrenci Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Karadağ öğrenci vizesi başvuru formu eğitim alınması için Karadağ’a gitmek istendiğini belirten bir formdur. Karadağ öğrenci vizesi başvuru formunda; kişisel bilgiler, medeni durum bilgileri, seyahat belgesine dair bilgiler yer almaktadır. Karadağ öğrenci vizesi başvuru formu doldurulurken eğitim alınacak kurumun eğitim bilgilerinin eksiksiz olarak doldurulmasına dikkat edilmesi gerekir.

Karadağ Öğrenci Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Karadağ öğrenci vizesi talep dilekçesi, başvurulacak Karadağ Büyükelçiliği’ne veya Karadağ Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. Karadağ öğrenci vizesi talep dilekçesinde alınacak eğitim ile ilgili detaylı bilgiye yer verilmelidir.

Karadağ Vizesi için Okuldan Mektup Nasıl Alınır?

Karadağ vizesi için eğitim alınacak kurumdan detaylı olarak eğitimin süresini, konaklama durumunu ve varsa burs şartlarını belirten bir kabul mektubu alınmalıdır. Kabul mektubu başvuru esnasında Karadağ Büyükelçiliği’ne ya da Karadağ Konsolosluğu’na sunulmaktadır.

Karadağ Öğrenci Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Karadağ vizesi için sağlık sigortas, Karadağ için sigorta yapan firmalar aracılığıyla yapılabilmektedir. Karadağ öğrenci vizesi için sağlık sigortası yapılması zorunludur.

Tek kişilik ziyaretçiler ya da grup gezilerine katılan turistler, iş dolayısıyla seyahat eden ziyaretçiler, geçici olarak Karadağ’da eğitim alacak kişiler ve vize gerekliliği olan ziyaretçilerin hepsi Karadağ sağlık sigortası yaptırmalıdır. Schengen için seyahat sağlık sigortası Karadağ Schengen ülkeleri arasında yer almadığı için Karadağ’da geçerli değildir.

Vize Ön Başvuru Formu

Karadağ Öğrenci Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Karadağ öğrenci vizesi randevusu Ankara’da bulunan Karadağ Büyükelçiliği’nden ya da İstanbul’da bulunan Karadağ Konsolosluğu’ndan mail yolu ile alınabilmektedir. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurular için randevu alımı danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Vize işlemleri için randevular Karadağ Büyükelçiliği ya da Karadağ Konsolosluğu vize departmanları tarafından gerçekleştirilmektedir.

Karadağ Öğrenci Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Karadağ öğrenci vizesi için önce okunmak istenen eğitim kurumunun ilgili programına başvuru yapılmalıdır. Eğitim kurumundan önce koşullu sonra koşulsuz kabul mektupları alındıktan sonra öğrenci vizesine başvurulabilmektedir.

Karadağ öğrenci vizesi başvurusunda bulunmak için, Ankara’da bulunan Karadağ Büyükelçiliği’nden ya da İstanbul’da bulunan Karadağ Konsolosluğu’ndan randevu alınması ve randevu gününde istenilen başvuru evraklarının bizzat sunulması gerekmektedir.

Karadağ Öğrenci Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Karadağ öğrenci vizesi başvuru ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerKısa süreli vizeUzun süreli vize
Karadağ öğrenci vize harcı80 EUR80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma60 EUR75 EUR
RandevuÜcretsizÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR40 EUR
Danışmanlık hizmeti70 EUR75 EUR
Toplam250 EUR270 EUR

Karadağ Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Karadağ öğrenci vizesi başvurusu 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. Başvuru sonuçları mail yolu ile başvuru sahiplerine bildirilmektedir.

Karadağ Öğrenci Vizesi Almak Zor Mudur?

Karadağ öğrenci vizesi almak, Karadağ’da geçim şartlarını sağlandığı, vize başvuru işlemlerinin bireysel olarak doğru bir şekilde gerçekleştirildiği ve ilgili eğitim kurumundan eğitim hakkını onaylayan bir belge alındığı takdirde zor değildir.

Karadağ Öğrenci Vizesi Başvurusunun Reddedilme Sebepleri Nelerdir?

Karadağ öğrenci vizesi başvurusunun reddedilme sebepleri aşağıda listelenmiştir.

 • Hukuki olarak vize almanın önünde bir engel olması
 • Kişinin vize başvurusunu bizzat yapmaması
 • Kişinin Karadağ’da kalış amacını ve şartlarını belirten belgeleri hukuki olarak sunamaması
 • Kişinin sağlık ve seyahat sigortasını yaptırdığına dair kanıtları sunamaması

Karadağ Öğrenci Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

Karadağ öğrenci vizesi sadece Karadağ sınırları içerisinde geçerlidir. Karadağ öğrenci vizesi ile başka bir ülkeye gidilememektedir.

Vize Ön Başvuru Formu

Karadağ’da Öğrenci Olmanın Avantajları Nelerdir?

Kaaradağ’da öğrenci olmanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Karadağ’da eğitim ve yaşam maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre ucuzdur.
 • Karadağ Bologna eğitim süreci kapsamındadır. Eğitimizin ilk iki yılı içerisinde aldığınız dersler diğer Bologna ülkelerinde de geçerlidir.
 • Eğer eğitim almak istediğiniz kurum yerel dilde eğitim veriyorsa Karadağ üniversitesi’nde yıl kaybetmeden dil kursu öğrencisi olabilirsiniz.
 • Karadağ yasalarına göre tüm ikincil eğitimler yabancı öğrenciler için ücretsizdir.

Demokratik olması ile tanınan Karadağ eğitim sistemi, Karadağ’da yasalarca belirlenmiş bütün haklardan her yabancı öğrenci faydalanmasına olanak sağlamaktadır.

Karadağ’da Öğrenci Giderleri Ne Kadardır?

Karadağ’da bir üniversite öğrencisinin aylık ortalama giderleri 650- 700 Euro civarındadır. Aylık giderden yaklaşık 150-200 Euro barınmaya, 150 Euro yemeğe, 50 Euro ulaşıma ve kalan kısmı da sosyal yaşama harcanmaktadır. Karadağ’da eğitim ücretleri ise lisans eğitimi her dönem için 750, lisansüstü eğitimi her dönem için 1000 Eurodur.

Çoğu Avrupa ülkesine göre Karadağ’da eğitim ucuzdur. Karadağ’da eğitim maliyetlerinin ucuz olması Karadağ’da yaşam maliyetlerinin uygun olması ile ilişkilidir.

Karadağ’da Üniversite Öğrencisi için Konaklama İmkanları ve Maliyeti Nasıldır?

Karadağ’da üniversite öğrencisi için farklı konaklama imkanları bulunmaktadır. Karadağ’da üniversite öğrencileri için yapılmış apartmanlar konaklama imkanlarından biridir. Öğrenci apartmanları çoğunlukla ortak mutfak ve banyo kullanımı sunmaktadır. Tek kişilik ya da iki kişilik oda seçenekleri mevcuttur. Öğrenci apartmanları oda fiyatları günlük olarak 10 Euro ile 40 Euro arasında değişmektedir.

Karadağ’da öğrenciler için üniversite yurdu bulunmaktadır. Karadağ Üniversitesi’ne bağlı öğrenci yurdu Podgorica şehrinde yer almaktadır. Tek kişilik ve çift kişilik oda seçenekleri olan yurdun aylık kirası 160 Euro ile 320 Euro arasında değişmektedir. Daha bağımsız yaşamak isteyen öğrenciler gidecekleri üniversite yakınlarında ev bulabilmektedir. En az 2 yıllık sözleşme yapılabilen Montenegro ev fiyatları aylık 600 Euro ile 2200 Euro civarındadır.

Karadağ Öğrenci Vizesi ile Çalışma İzni Alınabilir Mi?

Karadağ’da öğrenci vizesi ile çalışmak mümkündür. Karadağ’da öğrenci vizesi ile çalışabilmek için yasal bir saat sınırlaması bulunmamakla birlikte okul dışında kalan saatlerde sadece yarı zamanlı işler bulunabilmekte ve hafta sonları çalışılabilmektedir.

Karadağ öğrenci vizesi ile çalışma izni alabilmek kolaydır. Karadağ’da çalışma izni alabilmek için sadece Karadağ’da ikamet edildiğini gösteren kira sözleşmesi veya sahip olunan evin tapusu ve pasaport gerekmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: