Karadağ Çifte Vatandaşlık

2023'te Karadağ Çifte Vatandaşlık Fırsatı

Karadağ, ekonomi ve toplum açısından istikrarlı bir ülke olması ile çifte vatandaşlık için sıklıkla tercih edilen bir ülkedir. Karadağ Avrupa Birliği üyelik sürecindedir ve 2025 yılına kadar Avrupa Birliği’ne katılacağı düşünülmektedir. Karadağ’ın kişi başına düşen yüksek GSYİH’si ve Karadağ’ın Avrupa’daki en uygun vergi oranlarından biri olan %9-11’de sabitlenen vergi rejimi Karadağ çifte vatandaşlığı ekonomik koşullarda da avantajlı kılmaktadır. Karadağ ayrıca Birleşmiş Milletler, NATO ve Dünya Ticaret Örgütü üyesidir.

Karadağ çifte vatandaşlık için dil şartı yoktur. Montenegro vatandaşı olmak tek başına ve aile ile birlikte güvenli ve mutlu bir yaşam sunmaktadır. Ayrıca Montenegro vatandaşları Schengen bölgesi, Rusya, İsviçre ve Singapur’a vizesiz seyahat imkanına sahiptir.

Karadağ Çifte Vatandaşlık Hakkı Tanır Mı?

Karadağ çifte vatandaşlık hakkı tanınması sınırlı durumlarda mümkün olmaktadır. Karadağ’ın bağımsızlığını kazandığı 3 Haziran 2006 tarihinden sonra yalnızca Karadağ ile ikili anlaşma imzalamış ülke vatandaşlarına Karadağ çifte vatandaşlık hakkı tanınmaktadır. 3 Haziran 2006 tarihinden önce çifte vatandaşlık hakkı bulunan kişiler vatandaşlıklarını koruyabilmektedirler.

Karadağ T.C. Vatandaşlarına Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Evet, Karadağ T.C. vatandaşlarına çifte vatandaşlık vermektedir.

Montenegro Çifte Vatandaşlığı Ne Zaman Alınabilir?

Montenegro çifte vatandaşlığı için yatırım yoluyla vatandaşlık programı 2019’da açılmıştır ve 31 Aralık 2021 tarihine kadar devam etmektedir.

Montenegro Vatandaşlığı Aldıktan Sonra Türkiye’ye Dönülebilir Mi?

Evet, Montenegro vatandaşlığı aldıktan sonra Türkiye’ye dönülebilmektedir.

Karadağ Çifte Vatandaşlık Başvurusu Nereye Yapılır?

Karadağ çifte vatandaşlık başvurusu ile Karadağ İçişleri Bakanlığı ilgilenmektedir.

Montenegro Avrupa Birliği’ne Ne Zaman Girecek?

Montenegro Avrupa Birliği’ne katılım için 2006’da bağımsızlığını kazandıktan sonra 2011 yılında müzakerelere başlamıştır. Avrupa Komisyonu Karadağ’ı 2016 değerlendirmesinde yüksek hazırlık düzeyine sahip ülke olarak tanımlamıştır. Montenegro’nun Avrupa Birliği’ne katılımının 2025 yılına kadar mümkün olacağı tahmin edilmektedir.

Türk ve Karadağ Çifte Vatandaşları için Vergilendirme Nasıl Yapılır?

Türk ve Karadağ çifte vatandaşları için vergilendirme özel bir duruma tabi tutulmaktadır. Karadağ, Türkiye dahil 42 farklı ülke ile çifte vergilendirmeyi önleyen anlaşma imzalamıştır. Karadağ’da kurumlar vergisi oranı %9’dur. Karadağ’da standart KDV oranı %19, turizm ve bilgi teknolojisi ekipmanlarında %7, bazı temel ihtiyaç ürünlerinde %0’dır. Karadağ’da yeni kurulan şirketler için vergi teşvikleri bulunmaktadır. Karadağ’da üretimini ekonomik olarak az gelişmiş belediyeler üzerinden gerçekleştiren şirketler ilk üç yıl gelir vergisinden muaftır. Karadağ’ın gelir vergisi düzenlemesine göre gelirin kesintiler dışında 720 euroya kadar olması durumunda vergi kesintisi oranı %9, üstündeki tutar için ise %15 oranında vergilendirme yapılmaktadır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: