Karadağ Asgari Ücret ve Maaşlar

Karadağ Asgari Ücreti ve Montenegro'da Meslek Maaşlar

2021 yılı itibariyle Karadağ’da asgari ücret aylık 332 euro, saatlik ise 1.88 euro olarak ödenmektedir. Montenegro asgari ücret seviyesi açısından Avrupa Birliği ülkeleri arasında 19. sırada yer almaktadır.

Ortalama maaşların 400-600 euro arasında ödendiği Karadağ’da en fazla kazanan meslekler sağlık çalışanları ve bilişim sektörü çalışanlarıdır. Karadağ’da en düşük maaşı alan çalışanlar vasıfsız işçi kategorisine girmektedir.

Karadağ’da çalışma saatleri hafta için 08.00 ile 16.00 arasında yer almaktadır. Çalışma günleri ve saatleri sezonluk işlerde değişmektedir.

Karadağ’da iş bulmuş ve işverenle kontratı imzalanmış kişiler için Vizem.net danışmanlığında uzun süreli Karadağ vize başvurusu ve takip işlemleri yapılabilmektedir.

Karadağ’da Asgari Ücret 2021 Yılında Ne Kadardır?

Eurostat verilerine göre Karadağ’da asgari ücret 2021 yılında 332 Euro’dur. Karadağ asgari ücreti güncel kur ile birlikte 4871 TL ve 376 Dolara denk gelmektedir.

Karadağ’da Asgari Ücret 2020 Yılında Ne Kadardır?

Eurostat verilerine göre Karadağ asgari ücret 2020 yılında 331 Euro’dur. Karadağ’da 2019 yılındaki asgari ücret ise 288 Euro’dur.

Karadağ Asgari Ücreti Yıllara Göre Değişimi Nasıldır?

Karadağ’daki asgari ücretin yıllara göre değişimi aşağıda verilmiştir.

YılAsgari ücret
2021332 Euro
2020331 Euro
2019288 Euro
2018288 Euro

288 Euro olan Karadağ asgari ücreti 2019, yükselen fiyatlar nedeniyle 2020 yılında 331 Euro dolaylarına çekilmiştir.

Karadağ’da Saatlik Asgari Çalışma Ücreti Ne Kadardır?

Eurostat verilerine göre 2021 yılında saatlik asgari ücret 1.88 Euro’dur.

Karadağ’da Maaşlar Ne Kadardır?

Karadağ’da ortalama maaş 400- 600 Euro arasındadır. Karadağ ortalama maaş hafta sonu ve mesai saatleri dışında ya da sezonluk işlerde çalışmaya göre değişir. Karadağ’da en çok sağlık ve bilişim sektörleri kazandırırken an az vasıfsız işçi olarak çalışmak kazandırmaktadır.

Karadağ’da Doktor Maaşları Ne Kadar?

Paylab verilerine göre Karadağ’da ortalama doktor maaşları 700 Euro ile 2300 Euro arasında değişmektedir. Karadağ’da doktor maaşları uzmanlık alanlarına, deneyim yılına ve temel branşa göre farklılık göstermektedir.

Karadağ’da Hemşire Maaşları Ne Kadar?

Paylab verilerine göre Karadağ’da ortalama hemşire maaşları 320 Euro ile 783 Euro arasında değişmektedir. Karadağ’da hemşire maaşları deneyim yılına ve kıdemli olup olmamaya göre farklılık göstermektedir.

Karadağ’da İnşaat Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Paylab verilerine göre Karadağ’da ortalama inşaat mühendisi maaşları 472 Euro ile 1436 Euro arasında değişmektedir.Karadağ’da inşaat mühendisi maaşları özel veya kamu sektöründe çalışmaya göre farklılık göstermektedir.

Karadağ Yazılım Mühendisliği Maaşları Ne Kadardır?

Paylab verilerine göre Karadağ’da ortalama yazılım mühendisi maaşları 507 Euro ile 2238 Euro arasında değişmektedir. Karadağ’da yazılım mühendisi maaşları tecrübeye ve kullanılabilen yazılım programlarına göre farklılık göstermektedir.

Karadağ’da Mimar Maaşları Ne Kadar?

Paylab verilerine göre Karadağ’da ortalama mimar maaşları 401 Euro ile 1225 Euro arasında değişmektedir. Karadağ’da mimar maaşları özel veya kamu sektöründe çalışmaya göre farklılık göstermektedir.

Karadağ’da Bilgisayar Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Paylab verilerine göre Karadağ’da ortalama bilgisayar mühendisi maaşları 600 Euro ile 2000 Euro arasında değişmektedir. Karadağ’da bilgisayar mühendisi maaşları deneyime ve uzmanlaşılan alana göre farklılık göstermektedir.

Karadağ’da İşçi Maaşları Ne Kadar?

Paylab verilerine göre Karadağ’da ortalama işçi maaşları 304 Euro ile 609 Euro arasında değişmektedir. Karadağ’da ortalama işçi maaşları çalışılan sektöre ve çalışma saatlerine göre değişiklik göstermektedir.

Karadağ’da Aşçı Maaşları Ne Kadar?

Paylab verilerine göre Karadağ’da ortalama aşçı maaşları 359 Euro ile 740 Euro arasında değişmektedir. Karadağ’da aşçı maaşları turizm sezonunda veya dışında çalışmaya göre farklılık göstermektedir.

Karadağ’da Garson Maaşları Ne Kadar?

Paylab verilerine göre Karadağ’da ortalama garson maaşları 301 Euro ile 679 Euro arasında değişmektedir. Karadağ’da garson maaşları yetkili olup olmamaya göre farklılık göstermektedir.

Karadağ’da Emekli Maaşı Ne Kadar?

Karadağ’da 2021 yılı itibari ile emekli maaşları 293 Euro’dur. Karadağ’da doktorluktan emekli olanlar daha fazla emeklilik maaşı alabilmektedir.

Karadağ’da emekli olmak için emeklilik yaşını doldurmak veya sigorta primlerini ödemek gerekmektedir Karadağ’da emeklilik yaşı erkekler için 65, kadınlar için ise 60 yaştır

Karadağ’da İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Karadağ’da işsizlik maaşı yoktur.

Karadağ’da En İyi Kazandıran Meslekler Nelerdir?

Karadağ’da en iyi kazandıran meslekler arasında doktorluk, yazılım mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği sayılmaktadır.

Karadağ’da Gelir Vergisi Oranları Kaçtır?

Karadağ’da gelir vergisi oranları aşağıda listelenmiştir.

  • 720 Euro ve altı gelir için, %9
  • 720 Euro ve üstü gelir için, %11

Karadağ’a Turist Olarak Gidip Çalışmak Mümkün Müdür?

Karadağ’a turist olarak gidip çalışılamamaktadır. Karadağ’a turist vizesi ile gelip oturum ve çalışma izni almak mümkün değildir. Karadağ’da çalışma izni olmadan çalıştığı tespit edilen kişilere hapis ve sınır dışı cezası uygulanabilmektedir.

Karadağ Avrupa’da en kolay çalışma izni alınabilen ülkelerden biri olarak kabul edilmektedir. Karadağ çalışma izni alabilmek için küçük bir sermayeyle dahi bir şirket kurulması yeterli olmaktadır. Karadağ’a yurtdışından gelerek büyük çaplı bir yatırım yapmak için ise Karadağ çalışma vizesi gerekmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: