Karadağ Transit Vize

Karadağ Transit Vize Nedir, Nasıl Alınır?

Transit vize, seyahat eden kişilere, sadece ulaşım araçlarını değiştirmek üzere varış ülkesi haricinde başka bir ülkeye giriş izni veren bir vize türüdür. Transit vizenin amacı, seyahatin varış noktası olan ülkeye giderken, üçüncü bir ülkede aktarma yapabilmektir. Transit vize, aktarma vizesi olarak da adlandırılmaktadır ve varış noktası olarak seyahat ettiği ülkeye giriş yapacağını ispatlayan kişilere verilmektedir.

Karadağ transit vizesi, Karadağ üzerinden aktarma yaparak başka bir ülkeye gidecek olan kişilerin alması gereken bir vize türüdür. Karadağ aktarma vizesi seyahat eden kişilere, beş güne kadar Karadağ’da konaklama hakkı tanımaktadır.

Karadağ Transit Vize İstiyor Mu?

Karadağ’dan aktarmalı uçuşların kullanılmasında ve karayolu transit geçişlerinde, Türk vatandaşlarından vize istenmemektedir.

Türkiye’de ikamet eden ve Karadağ transit vizesi alması gereken yabancı ülke vatandaşları, Türkiye’de bulunan Karadağ dış temsilcilikleri üzerinden transit vize başvurusunda bulunabilmektedir.

Montenegro Karayolu Transit Vize Hangi Durumlarda Gereklidir?

Montenegro karayolu transit vizesi, son varış noktası olan bir ülkeye giderken, Karadağ sınırlarından geçecek veya Karadağ sınırlarında aktarma yapacak kişilerin alması gereken bir vize türüdür. Transit vize, sadece Karadağ ile arasında vize uygulaması bulunan ülkelerin vatandaşları için zorunlu tutulmaktadır.

Karadağ’ın vize uygulaması kapsamındaki ülke vatandaşlarının, arabayla Karadağ’a gitmek ve Karadağ’dan aktarma gerçekleştirerek başka bir ülkeye seyahat etmek istemeleri halinde, Montenegro vizesi almaları gerekmektedir.

Karadağ Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Karadağ transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Karadağ transit vize başvuru formu: Karadağ transit vize başvuru formu; basılı şekilde, eksiksiz olarak doldurulmalıdır ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır.
 • Pasaport: Son on yıl içerisinde alınmış, Karadağ’a planlanan ziyaretten sonra en az üç ay daha geçerliliği bulunan ve en az iki sayfası boş olan bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
 • Pasaport fotokopisi: Güncel pasaportun kullanılmış tüm sayfalarının fotokopisi ile varsa önceki pasaportların tüm dolu sayfaları ve önceden alınmış Schengen ülkeleri, Birleşik Krallık, İrlanda, Japonya, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada vizelerinin fotokopileri belgelere eklenmelidir.
 • Fotoğraf: 35 mm x 45 mm boyutlarında ve beyaz arka plana sahip, biyometrik fotoğraf standartlarını sağlayan bir adet fotoğraf gerekmektedir.
 • Kimlik kartı ve oturma izni örneği: Karadağ transit vizesi başvurusu yapan kişi; başvuru yapacağı ülkenin vatandaşı ise kimlik kartı, başvuru yapacağı ülkenin vatandaşı değilse, Karadağ’dan ayrılacağı günden itibaren en az üç ay daha geçerliliği olan oturma izni örneği, Karadağ transit vize için gerekli evraklar arasındadır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Karadağ’da bulunulacak sürenin tamamında geçerli olan, en az 30.000 Euro teminatlı bir seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Uçak biletleri veya ulaşım aracını ispatlar belge: Karadağ’dan ayrılışa ilişkin uçak bileti rezervasyonunun veya başka bir ulaşım aracı kullanılacak ise bu seyahati ispatlayan bir belgenin sunulması gerekmektedir.
 • Varış ülkesi için geçerli vize: Karadağ’dan transit vize ile geçilerek ulaşılacak olan ülkenin vizesi gerekmektedir. Varış yapılacak ülkenin vize istememesi halinde, seyahat amacını gösterir belge, davet mektubu, otel rezervasyonu, gayrimenkul belgeleri ve mali durumu gösterir evrakların sunulması gerekmektedir.

Karadağ Transit Vize için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

Karadağ transit vize başvurusu için, başvuruyu alan Karadağ dış temsilciliği tarafından, vize koşullarının sağlanıp sağlanmadığının tespit edilmesi için destekleyici belgeler sunulması beklenmektedir. Karadağ transit vize için destekleyici belgeler, vize başvuru sahibinin seyahat ettiği ülkeye geçişini ispatlamaya yardımcı olması amacıyla istenmektedir.

Karadağ transit vize için destekleyici belge örnekleri aşağıda sayılmıştır.

 • Mevcut pasaportun ve önceki tüm pasaportların fotokopisi
 • Varış noktası olan ülkeye ait vize, bilet örnekleri ve ilgili diğer belgeler
 • Varış noktası ülkeye, bir etkinlik için gidilmesi halinde, etkinliğin detaylarını içeren belge
 • Varış noktası ülkeye şahsi motorlu araç ile seyahat edilecek ise yeşil sigorta belgesi

Karadağ Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Karadağ transit vize başvurusu için, öncelikle Karadağ transit vize başvuru formunun, başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve hatasız olarak doldurulması ve imzalanması gerekmektedir. Başvuru formu, başvuru sahibi reşit değil ise velisi tarafından imzalanmalıdır. Karadağ transit vize başvurusu için istenen gerekli destekleyici belgelerin tamamının temin edilmesi gerekmektedir.

Karadağ transit vize başvurusunun, başvuru sahibinin ikamet ettiği yerde bulunan veya en yakın konumda yer alan büyükelçiliğe veya konsolosluğa, istenen başvuru evrakları ile yapılması gerekmektedir.

Yabancı Uyruklular için Karadağ Transit Geçiş Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Yabancı uyruklular için Karadağ transit geçiş vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcret
Karadağ transit vize harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma50 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR
Toplam210 EUR

Karadağ Transit Vize Kaç Günde Çıkar?

Karadağ transit vizesi için ortalama işlem süresi üç ile on gün sürmektedir ve Karadağ transit vizesine başvurulan ülkeye ve temsilciliğin yoğunluk durumuna göre, işlem süresi değişebilmektedir. Karadağ transit vize başvurusu işlem süresinin uzamaması için, vize başvuru formunun doğru ve dikkatli şekilde doldurulması ve gerekli evrakların eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir.

Karadağ Sınır Kapılarından Transit Vize Alınabilir Mi?

Karadağ’da yer alan sınır kapılarından, Karadağ transit vizesi alınamamaktadır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: