Karadağ'da Doğum Yapmak

Karadağ'da Doğum Yapmak ve Kazanılan Haklar

Karadağda’da doğum yapmak, Karadağ vatandaşlığı kazanmak için kabul gören 4 farklı yoldan birisidir.

Kişinin Karadağ kökenli olması, Karadağ hükümeti tarafından kabul edilmek ve belli uluslararası anlaşmalara göre kabul edilmek; Montenegro vatandaşı olmak için kabul gören diğer yollardır.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Karadağ’da Doğum Yapabilir Mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Karadağ’da doğum yapabilmektedir. Karadağ oturma izni olan vatandaşlar devlet hastanelerinde, Karadağ oturma izni olmayanlar ise özel kliniklerde ya da ücreti ödemek şartıyla devlet hastanelerinde doğum yapabilmektedir.

Karadağ’da Doğum ile Bebeğe Verilen Haklar Nelerdir?

Karadağ’da doğum ile bebeğin vatandaşlık hakkına sahip olması için doğum sırasında; ebeveynlerin her ikisinin de Karadağ vatandaşı olması, ebeveynlerin en az birisinin Karadağ vatandaşı olması ve bebeğin Karadağ sınırları içinde doğmuş olması, bebek başka bir ülkede doğmuş ise ebeveynlerin en az birisinin Karadağ vatandaşı olup diğer ebeveynin belirsiz vatandaşlığa sahip olması, ebeveynlerin en az birisinin Karadağ vatandaşı olup, bebeğin başka bir vatandaşlığa hakkı olmaması gerekmektedir.

Karadağ’da Doğum Yapanlara Çocuk Yardımı Yapılır Mı?

Karadağ’da doğum yapanlara çocuk yardımı yapılmamaktadır.

Karadağ’da Doğum ile Anneye Verilen Haklar Nelerdir?

Karadağ’da doğum ile anneye herhangi bir hak tanınmamaktadır.

Montenegro’da Doğum Yapmanın Maliyeti Nedir?

Montenegro’da doğum yapmanın maliyeti 2022 yılı için 5400 Euro ile 9000 Euro arasında değişmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: