Karadağ Erasmus Vizesi

Karadağ Erasmus İmkanları ve Karadağ Erasmus Vizesi

Erasmus Karadağ dünya çapında tüm öğrenciler için eşsiz deneyimler sunmaktadır. Karadağ bir dizi eğitim kuruluşuyla köklü ve kaliteli eğitim seçeneklerinden biridir. Erasmus ile staj yapmak isteyen kişiler erasmus staj vizesi almak zorundadır. Karadağ Erasmus imkanlarına 90 günden uzun süre erişmek isteyenlerin D tipi vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Montenegro Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Montenegro Erasmus vizesine başvurudan vizenin alımına kadar tüm süreç aşağıda verilmektedir.

 • Bilinen bir eğitim kurumu tarafından tam zamanlı eğitim kursu için davet içeriği taşıyan kabul mektubu sağlanmalıdır.
 • Montenegro’da kendilerini garantiye alacak yeterli fona sahip olduğuna dair kanıt gösterilmelidir.
 • Karadağ eğitim kurumuna ödenen miktara dair makbuz gösterilmelidir.
 • Montenegro özel sağlık sigortası yapılmalı ve belgelerle kanıtlanmalıdır.
 • Verilen süre sonunda Montenegro’dan dönmek, adayın asıl gayesi olmalıdır.
 • Başvuru olumlu sonuçlanırsa, Montenegro (Karadağ) vizesine başvurmak için Karadağ İstanbul Konsolosluğu ya da Karadağ Ankara Büyükelçiliğinden randevu alınmalı ve randevu gününde ve saatinde randevu alınan dış temsilcilikte hazır bulunulmalıdır.
 • Montenegro vize başvurusu için dış temsilciliklerden talep edilen evraklar eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanarak yetkili kişiye sunulmalıdır.
 • Gerekli evraklar teslim edildikten sonra talep edilen Montenegro Erasmus vize harcı ödenmelidir.
 • Montenegro Erasmus vizesi harcı ödendikten sonra vizenin sonuçlanması beklenmektedir.

Karadağ Erasmus Vize Belgeleri Nelerdir?

Karadağ Erasmus vize belgeleri aşağıda verilmiştir.

 • Karadağ Erasmus vize başvuru formu: Montenegro başvuru formu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulup teslim edilmelidir.
 • Geçerli seyahat belgesi: Seyahat belgesinin son geçerlilik tarihinin vize bitiş tarihinden en az 3 ay sonra olması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Tek renkli olup, 35 mm genişlik 45 mm yükseklik boyutlarında çektirilmelidir.
 • Karadağ’da kalma amacının kanıtı: Karadağ’da ikametini sürdüren kişi, kurum ya da Karadağ Devleti tarafından hazırlanan davet mektubu sunulmalıdır.
 • Otel rezervasyonu: Karadağ’da konaklama yapılacak yere ait rezervasyon bilgilerini barındıran belge sunulmalıdır.
 • Banka hesap döküm belgesi: Karadağ’da kaldığı süre boyunca ihtiyaçlarını giderebileceğini kanıtlayan banka hesap döküm belgesi sunulmalıdır.
 • Otobüs/ uçak bileti ya da sürücü belgesi: Karadağ Erasmus vizesi hamilinin ülkeden çıkış yapacağını kanıtlayan belge sunulmalıdır.
 • Karadağ sağlık sigortası: Karadağ’daki seyahat süresi boyunca geçerli olması gereken sağlık sigortası belgesi sunulmalıdır.
 • Konsolosluk harcının tahsil edildiğine dair belge: Konsolosluk harcının yatırıldığını ispatlamaya yönelik belge sunulmalıdır.

Karadağ Erasmus Vize Talep Dilekçesi Örneği Nedir?

Karadağ Erasmus vize talep dilekçesi başvuru işleminin bir parçasıdır. Karadağ erasmus vize talep dilekçesinde Karadağ’ı seyahat etme sebebi ve daha birçok bilgi sunulmaktadır. Karadağ Erasmus vize talep dilekçesi A4 kağıda yazılmalı, kağıt üzerinde herhangi bir yıpranma ya da kir bulunmamalıdır. Vize dilekçesi resmi bir dille yazılmalıdır, mutlaka ıslak imza atılmalıdır. Vize talep dilekçesinde belirtilecek seyahat tarihleri ile uçuş, konaklama ve seyahat sağlık sigortası tarihleri birbirini tutmalıdır. Geri dönmeyi gerektiren sebeplerle ilgili tüm ayrıntılardan bahsedilmelidir. Başvuru sahiplerinin aile, okul, iş gibi bağlayıcı sebepleri hakkında gerekli bilgileri vermelidir. Vize talep dilekçesinde verilecek tüm bilgiler, sunulacak evraklarla tutarlı olmalıdır. Karadağ Erasmus vize talep dilekçesinin ilk paragraflarında ikamet edilen yer ve kişinin hayatıyla ilgili önemli bilgilere yer verilmelidir. Vize dilekçesinde seyahat masraflarının nasıl ve kim tarafından karşılanacağı belirtilmelidir ve gelir kaynakları, birikimler, bankadaki para miktarı, varsa tapu ve kira sözleşmeleri detaylı açıklanmalıdır. Eğer banka hesabı hareketli değilse bunun sebepleri ile ilgili detaylı açıklama yapılmalıdır. Seyahat amacına dair ayrıntılar net bir şekilde ifade edilmelidir. Karadağ Erasmus vize talep dilekçesi hazırlandıktan sonra Karadağ dış temsilciliklerine gönderilmektedir.

Erasmus Karadağ Sağlık Sigortası Nedir?

Erasmus Karadağ seyahat sağlık sigortası, Karadağ’da acil sağlık durumlarında, acil tahliye, Erasmus iptali, yolculuk kesintisi, yurt dışı cenaze masrafları, kayıp, çalıntı veya zarar görmüş bagaj, gibi durumlarda maddi hasarın ödenmesini sağlamaktadır.

Karadağ bölgesi içerisinde acil sağlık durumlarında Karadağ seyahat sağlık sigortası, masrafların karşılanmasını sağlamaktadır.

Karadağ Erasmus Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Karadağ Erasmus vize başvurusu yapan kişi, 90 günden uzun sürecek eğitim programları için D tipi vize başvurusu yapmak zorundadır.Karadağ e-vize uygulaması bulunmadığından, kişinin şahsen Karadağ dış temsilciliklerine başvuru yapması gerekmektedir. Vizem.net Erasmus Karadağ başvuruları için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Karadağ Erasmus Vize Ücreti Ne Kadardır?

Karadağ Erasmus vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HİZMETLERÜCRETLER
Karadağ Erasmus Vize Harcı100 EUR
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma60 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti80 EUR
Toplam280 EUR

Karadağ Erasmus Staj Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Karadağ erasmus staj vizesi 7- 14 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Karadağ Erasmus staj vizesinin sonuçlanma süresi Karadağ Konsolosluğunun çalışma yoğunluğuna bağlı olarak uzayabilmektedir.

Karadağ Erasmus Vize Reddi İtirazı Nasıl Yapılır?

Karadağ Erasmus vizesi için yapılan başvurunun reddedilmesi durumunda ilk yapılması gereken, vize ret maddelerinin incelenmesidir. Bir önceki Karadağ vize başvurusunda bilmeden yapılan ve yanlış anlaşılmaya açık olan kısımların tespitinin yapılması, itiraz üzerinde yoğunlaşılacak konuların belirlenmesi açısından önemlidir. Sorun tespit edildikten sonra Karadağ vize reddi itiraz dilekçesi hazırlanmalıdır. Ek olarak evrak eklenmesi gerekip gerekmediğinin tespiti yapılır ve itirazı avantajlı duruma getirecek evraklar eklenir. En fazla 1 ay içerisinde Karadağ vize reddi itiraz dilekçesini hazırlamak ve ibraz etmek gerekmektedir. Karadağ Erasmus vize reddi itiraz dilekçesi Karadağ dış temsilciliğine teslim edilmektedir.

Erasmusla Karadağ’a Gitmenin Avantajları Nelerdir?

Erasmusla Karadağ’a gitmenin avantajları aşağıda verilmiştir.

 • Uygun fiyatlı konaklama: Karadağ’da konaklama ücretleri diğer AB ülkelerine oranla çok daha hesaplıdır.
 • Uygun fiyatlı okul ücretleri: Yılda 500 ila 1500 Euro arasında değişen bir maliyetle Karadağ erasmus yüksek lisans eğitimi ya da lisans eğitimi alınabilmektedir
 • Diploma denkliği: Karadağ’da alınan diplomalar bütün AB ülkelerinde geçerlidir.
 • Uygun yaşam maliyeti: Karadağ’da yaşam maliyeti ABD’ye göre %47 daha ucuzdur.

Karadağ’da Erasmus Aylık Giderleri Ne Kadardır?

Karadağ’da Erasmus aylık giderleri diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça azdır. Konaklama, ulaşım, eğitim ücretleri dahil toplamda 1800 ile 3500 Euro arasında değişmekte olup, ortalama masraflar 2500 Euro civarındadır.

Diğer Avrupa ülkelerine göre Karadağ’da yaşam maliyeti oldukça uygun olduğundan tercih edilebilecek ülkelerden biridir.

Karadağ’da Erasmus Eğitimi Almak Pahalı Mıdır?

Hayır, Karadağ’da Erasmus eğitimi almak diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha uygundur.

Karadağ’da Erasmus Öğrencileri için Yurt ve Kalacak Yer Seçenekleri Nelerdir?

Karadağ’da Erasmus öğrencileri için yurt ve kalacak yer seçenekleri aşağıda listelenmiştir.

 • Kiralık ev
 • Yurt
 • Otel
 • Ev arkadaşlığı
 • Apart
 • Motel
 • Oda kiralama

Karadağ’da Erasmus öğrencileri, Karadağ ev kiraları makul olduğu için genellikle ev kiralamayı tercih etmektedirler.

Karadağ’da Erasmus Stajı Nedir?

Karadağ Erasmus stajı ile Karadağ’da geçirilecek süre boyunca kariyer planlarını sağlamlaştıracak veya yeni bir rota çizmeyi sağlayacak iş deneyimleri edinilir. İş ortamında tanınacak kişiler ve kurumlar sayesinde bağlantılar genişletilebilir, dünyanın her yerinden bağlantılar edinilebilir. Karadağ’da Erasmus stajı boyunca edinilen kazanımlar, kişisel yatırım bağlamında değerlendirilmekte, kişisel gelişimi artırıcı tecrübeler olarak tanımlanmaktadır.

Erasmus Karadağ Hibe Miktarı Nedir?

Erasmus Karadağ hibe miktarı, öğrencilere seyahat öncesi ve Erasmus boyunca tanımlanmaktadır. Karadağ’daki öğrenciler kaldıkları yasal süre boyunca her ay 700 € bireysel destek ve gidiş-dönüş masrafları için toplam 275 € seyahat hibesi almaktadırlar.

Karadağ’da Oturma İzni Erasmus için Gerekli Midir?

Karadağ’da Oturma izni Erasmus için gerekmektedir. Uluslararası eğitim programlarına katılımın onayı ve kişinin ülkesine geri dönüş sağlayabilmesi için finansal yatırımcısı olması halinde geçici oturum izni verilmektedir. Karadağ oturma izni olmadan 180 gün içinde en fazla 90 gün kalınmasına izin verilmektedir. Karadağ’da belli bir süre kalacak kişilerin Karadağ Oturma izni alması gerekmektedir.

Karadağ’da Erasmus Eğitimi Alınabilecek Üniversiteler Hangileridir?

 • Donja Gorica Üniversitesi (Podgoritsa)
 • Akdeniz(Mediterranean) Üniversitesi (Podgoritsa)
 • Montenegro Üniversitesi (Podgoritsa)

Eğitim için birçok olanak sunan Karadağ üniversiteleri birçok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerin Karadağ’da üniversite eğitimi alma imkanı bulunmaktadır.

Erasmus Karadağ Ulusal Ajansı İletişim Bilgileri Nedir?

Erasmus Karadağ Ulusal Ajansı’nın adresi Jovana Tomaševića 15, 1. kat Podgoritsa, Karadağ şeklindedir. Erasmus Karadağ Ulusal Ajansının resmi maili ise erasmusplus@ac.me şeklindedir.

Erasmus Karadağ Telefon Hattı Nedir?

Erasmus Karadağ telefon hattı, +382 20 223 087’dir

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: