Karadağ'a Nasıl Gidilir

Karadağ'a Türkiye'den Nasıl Gidilir?

Karadağ, Avrupa’nın güneydoğusunda yer alan ve Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan bir Balkan ülkesidir ve Bosna-Hersek, Sırbistan, Arnavutluk, Hırvatistan ve Kosova ülkeleri ile sınır komşusudur.

Karadağ’ın başkenti olan Podgorica ve İstanbul arasındaki mesafe yaklaşık 1.100 kilometre, Ankara arasındaki mesafe ise yaklaşık 1.600 kilometredir. Karadağ ve Türkiye arasında; Yunanistan, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Kosova, Bulgaristan ve Sırbistan yer almaktadır.

Vizem.net Türkiye’den Karadağ’a özel aracıyla seyahat edecek kişiler için Karadağ yeşil sigorta işlemlerinde hizmet veren yetkili acentedir.

Güncel fiyat bilgisi için: 0850 241 1868

Karadağ’a Türkiye’den Hangi Ulaşım Araçları ile Gidilebilir?

Türkiye’den Karadağ’a gitmek için kullanılan ulaşım araçları aşağıda listelenmiştir.

 • Uçak
 • Şahsi araba
 • Tren
 • Otobüs
 • Tekne

Arabayla Karadağ’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den arabayla Karadağ’a gitmek için, Bulgaristan ve Sırbistan üzerinden yolculuk yapılmaktadır. Başlangıç noktası İstanbul olmak üzere, İstanbul ve Podgorica arasındaki uzaklık 1.127 km olarak ölçülmektedir ve arabayla Karadağ’a gitmek yaklaşık 15 saat sürmektedir. Avrupa Otoyolu (O-3) kullanılarak İstanbul il sınırından çıkıldıktan sonra, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne illeri geçilerek Kapıkule Sınır Kapısı ile Türkiye’den çıkılmaktadır ve Bulgaristan’a giriş yapılmaktadır.

Karadağ yolculuğu için, Bulgaristan’dan itibaren E- 80 numaralı karayolu takip edilmektedir ve Sofya şehrinden geçilerek, Katolina Sınır Kapısı’ndan Sırbistan’a giriş yapılmakta, Špiljani Sınır Kapısı ile Sırbistan’dan çıkılmakta ve Karadağ’a giriş yapılmaktadır.

Arabayla Karadağa Nasıl Gidilir?
Arabayla Karadağ'a Nasıl Gidilir?

Arabayla Karadağ’a Gitmek için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Arabayla Karadağ’a gitmek için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az 6 ay geçerlilik süresi olan bir pasaportun, seyahat süresince bulundurulması gerekmektedir.
 • Schengen vizesi: Karadağ’a kara yolu veya deniz yolu ile ulaşım sağlanacak olması durumunda, umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi kişiler için, Karadağ dışındaki ülkelerden geçmek üzere, Schengen vizesi alınması gerekmektedir.
 • Araç yurtdışı çıkış vekaletnamesi: Karadağ’a araçla yapılan seyahatlerde, araç sahibinin veya aracın üzerine kayıtlı olduğu kişinin seyahat sırasında araçta bulunmaması ve kullanılan aracın bir şirket arabası veya kiralık bir araç olması hallerinde, noter tasdikli araç yurt dışı çıkış vekaletnamesinin bulundurulması gerekmektedir.
 • Yeşil kart sigortası: Arabayla Karadağ’a giderken, uluslararası kurallara uygun olarak, araç için alınması gereken trafik sigortasıdır.
 • Karadağ seyahat sağlık sigortası: Arabayla Karadağ’a yapılacak seyahatler sırasında, sağlık sorunları ve beklenmedik durumlar için yaptırılması gereken sağlık sigortasıdır.
 • Yurt dışı çıkış harcı: Karadağ’a arabayla yapılan seyahatlerde, yurt dışı çıkış pulunun gümrükteki pasaport kontrolünden önce; vergi dairelerinden, gümrük saymanlıklarından, bankalardan veya internetten alınması gerekmektedir.

Karadağ’a Otobüsle Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Karadağ’a otobüsle direkt ve aktarmalı ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Türkiye’den Karadağ’a direkt otobüs seferleri, İstanbul ve Bar şehirleri arasında düzenlenmektedir ve yolculuk süresi ortalama 20 saattir. Karadağ’a otobüsle gitmek için; Bulgaristan’daki Sofya ve Plovdiv şehirlerinden, Sırbistan’daki Novi Pazar şehrinden veya Kuzey Makedonya’daki Skopje şehrinden aktarma seçenekleri bulunmaktadır.

Karadağ’a Tren ile Nasıl Gidilir?

Karadağ’a, Türkiye’den düzenlenen direkt tren seferi bulunmamaktadır. Karadağ’a tren ile gidebilmek için, İstanbul’dan Bulgaristan’ın Sofya şehrine, oradan Sırbistan’ın Belgrad şehrine ve son olarak Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya aktarma yapmak gerekmektedir. Türkiye’den Karadağ’a tren ile yolculuk yaklaşık 32 saat sürmektedir.

Karadağ’a Tekne ile Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Karadağ’a, özel veya kiralık tekneler ile, Ege Denizi kıyısından yola çıkıp, Yunanistan Yarımadası kıyıları etrafından dolaştıktan sonra, Adriyatik Denizi’ne geçilerek gidilebilmektedir.

Karadağ’da bulunan Kotor şehri, Akdeniz ve Adriyatik denizindeki gemi ve tekne turlarının uğrak noktasıdır. Karadağ sahilleri, deniz yoluyla yapılan dünya turları için uygun bir konumdadır ve tekne ile dünya turu vize işlemlerinin tamamlanması ile Karadağ sahillerine gidilebilmektedir.

Karadağ’a Uçakla Nasıl Gidilir?

Karadağ’a uçakla gitmek için, Türkiye’den direkt uçuşlar bulunmaktadır. Türk Hava Yolları tarafından düzenlenen, İstanbul ve Podgorica arası direkt uçuşlar yaklaşık 1 saat 45 dakika sürmektedir. Türkiye’den Podgorica şehrine; Sırbistan’ın Belgrad şehri üzerinden, Türk Hava Yolları, Air Serbia ve Pegasus Hava Yolları’nın düzenlediği aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır ve Karadağ’a aktarmalı uçuşların süresi ortalama 5 saat sürmektedir.

Karadağ’a Gitmek için Vize Gerekli Mi?

Karadağ, diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, 90 günden daha kısa süreli seyahatleri ve transit geçişleri için vize istememektedir. Türkiye’den Karadağ’a direkt uçuş ile gidecek vatandaşlar için vize gerekliliği bulunmamakta; karadan yapılacak şahsi araç, kiralık araç, otobüs, tren yolculukları ve denizden yapılacak yolculuklar için, farklı ülkelerden geçilmesi nedeniyle Schengen vizesi gerekliliği bulunmaktadır.

Karadağ’a Gitmek için Pasaport Gerekli Mi?

Karadağ’a seyahat edecek vatandaşların, geçerli bir umuma mahsus, hizmet, hususi veya diplomatik pasaporta sahip olması gerekmektedir.

Karadağ’a Gitmek için Seyahat Sağlık Sigortası Gerekli Mi?

Karadağ’a gitmek için, seyahat süresinin tamamını kapsayan bir seyahat sağlık sigortasının yaptırılması gerekmektedir.

Türkiye’de hizmet veren sigorta acenteleri aracılığı ile Karadağ için seyahat sağlık sigortası yaptırılabilmektedir.

Karadağ’a Gitmek için Yeşil Sigorta Gerekli Midir?

Karadağ’a gitmek için yeşil sigorta, sadece kara yolu ile yapılacak yolculuklar için gerekmektedir.

Karadağ’a şahsi veya kiralık araçlarla yapılan seyahatlerde Karadağ yeşil sigorta yaptırılması gerekmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: