Karadağ'da Arsa Fiyatları

Karadağ'da Arsa Fiyatları ve İnşaat Maliyetleri

Karadağ, gayrimenkul yatırımı ile oturum hakkı ve vatandaşlık verdiği için birçok Türkiye cumhuriyeti vatandaşı ve inşaat firmasının ilgisini çekmektedir. Türk inşaat firmaları da bu nedenle Karadağ’da inşaat yapımına başlamıştır. Karadağ’daki arsa fiyatları ve inşaat masrafları bu makalede incelenecektir.

Vizem.net Karadağ’da emlak ve arsa satın almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına danışmanlık hizmeti sağlayan Türkiye’deki tek akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Karadağ’da Arsa Fiyatları Ne Kadardır?

2021’in ilk yarısı için yapılan arsa fiyatları sıralamasında Karadağ, arsa fiyatlarının gelir düzeyine oranının %14.36 olmasıyla dünya endeksinde 36.sıradadır. Avrupa’da m² başına en pahalı fiyatlara sahip olan ülke Monako’dur.

Monstat’a (Statistical Office of Montenegro) göre Karadağ’da arsa fiyatlarının en yüksek olduğu şehirler Bar, Nikşiç, Podgorica ve Budva; arsa fiyatlarının en ucuz olduğu şehirler ise Zabljak, Taşlıca ve Kolaşin’dir. Arsa fiyatlarının en yüksek olduğu şehirlerde fiyatlar m² başına ortalama 1.194 Euro’dur.

Karadağ’ın kuzey bölgeleri, özellikle kış turizmi ve arsa satın alımı için dağlık bölgelerin tercih edilmesi bakımından ülkenin güney kesimine oranla daha pahalıdır. Karadağ’ın kıyı kesimlerinde bulunan şehirler ise turizm nedeniyle merkezde kalan şehirlere oranla daha pahalıdır.

Karadağ’daki ortalama ev fiyatları grafiği aşağıda verilmiştir.

Karadağ'da Ortalama Ev Fiyatları
Karadağ'da Ortalama Ev Fiyatları

Karadağ Podgorica’da Arsa Fiyatları Nasıldır?

Karadağ’ın başkenti Podgorica ülkenin güneyinde olmasına rağmen yüksek kiralara sahiptir. İş kurmak isteyen kişiler tarafından özellikle tercih edilmektedir. İdari makamların, farklı iş yerleri ve ofislerin bulunması nedeniyle Podgorica arsa fiyatları diğer güney şehirlerine göre daha yüksektir. 2021 yılının üçüncü çeyreğinde Podgorica’daki arsa fiyatları m² başına ortalama 1.182 Euro’dur.

Budva’da Satılık Arsa Fiyatları Nasıldır?

Karadağ’ın turistik yerleşim yerlerinden biri olan Budva’da arsa fiyatları m² başına ortalama 650 Euro’dur. Budva’nın Adriyatik Denizi’ne bakan kıyı kesimleri merkezden daha pahalıdır ancak küçük bir şehir olması nedeniyle denize kıyısı olan diğer şehirlerinden daha ucuzdur

Kotor’da Satılık Arsa Fiyatları Nasıldır?

Kotor’da kıyı kenarına kurulmuş bir şehirdir. Kıyıya yakın arsaların fiyatları merkezde bulunan evlerden daha yüksektir.Kotor’daki arsa fiyatları m² başına ortalama 1.385 Euro’dur.

Montenegro’da Satılık Arsalar Nerede Listelenir?

Montenegro’da satılık arsaların verildiği web siteler aşağıda listelenmiştir.

  • https://www.montenegroprospects.com
  • http://www.karadagdaemlak.com/en/montenegro-real-estate
  • https://luxestate-montenegro.com/tr
  • https://www.estateinmontenegro.com

Karadağ’da Arsa Almakla Karadağ Vatandağlığına Başvuru Yapılabilir Mi?

Karadağ’da arsa almakla Karadağ vatandaşlığına başvuru yapılamamaktadır.

Montenegro’da Yabancı Ülke Vatandaşları Arsa Alabilir Mi?

Evet, yabancı ülke vatandaşları gayrimenkul yatırımla veya miras yoluyla arsa alabilmektedir.

Montenegro’da İnşaat Şirketi Kurulabilir Mi?

Evet, Montenegro’da inşaat şirketi kurulabilir. 2018 verilerine göre inşaat maliyeti 669.000 Euro olarak ölçülmüştür.

Karadağ’da en fazla yatırım alan şehir başkent Podgorica’dır. Ukrayna, Slovenya ve İtalya gibi bazı Avrupa ülkeleri Montenegro’ya inşaat sektöründe yatırımlar yapmaktadır. Karadağ’da yatırım yapan Türk firmaları da vardır.

Karadağ’ın inşaat sektöründe yatırım hakkında bilgilendirmek amacıyla Montenegro’da danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

Karadağ’da İnşaat Yapmanın Maliyeti Nedir?

2018 verilerine göre Karadağ’da inşaat yapmanın maliyeti ortalama 669.000 Euro olarak ölçülmüştür. Karadağ’da inşaat yapmanın maliyetinin en düşük olduğu yıl 610.000 Euro ile 2016, inşaat maliyetinin en yüksek olduğu yıl 968.000 Euro ile 2011 olmuştur.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: