Karadağ'da Ev Alarak Vatandaşlık Almak

2023'te Karadağ'da Ev Alarak Vatandaşlık Hakkı Nasıl Alınır?

Güneydoğu Avrupa’da yer alan Karadağ’ın nüfusu 621.718’dir. Karadağ hem doğal güzellikleri ile hem de tarihi yerleri ile dikkat çeken bir Balkan ülkesidir.

Karadağ, son yıllarda yabancı ülke vatandaşları tarafından ilgi gören bir ülke haline gelmiştir. Türkiye’de son 2 yıldır Karadağ’dan ev alan kişi sayısının arttığı görülmektedir. Altın vize programı kapsamında Karadağ’dan ev alarak Karadağ vatandaşı olma hakkı elde edilebilmektedir.

Vizem.net Karadağ barosuna kayıtlı avukatlar ile çalışarak Montenegro altın vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sağlayan akredite acentedir.

Karadağ altın vize işlemleri için: 0850 241 1868

Karadağ’da Ev Alarak Vatandaşlık Almanın Şartları Nelerdir?

Karadağ’da ev alarak vatandaşlık almanın şartları aşağıda listelenmiştir.

  • Karadağ’ın kuzeyinde ev almak için minimum 250.000 Euro ve Karadağ’ın güneyinde minimum 450.000 Euro değerinde devlet destekli projelerden ev satın almak gereklidir.
  • Karadağ’da bir ev alındıktan sonra tapu ve noter işlemleri yapılmalıdır.

Ev Alarak Karadağ Vatandaşlığına Geçmek Ne Kadar Sürer?

Karadağ’da ev alarak vatandaşlığa geçmek yaklaşık olarak 6 ay sürmektedir. Devlet destekli evler arasından Karadağ’ın kuzeyinden en az 250.000 Euro ve Karadağ’ın güney kesimlerinden en az 450.000 Euro ile ev alındıktan 6 ay sonra Karadağ vatandaşlığına geçilebilmektedir.

Karadağ ev almak için avantajlı bir ülkedir. Karadağ’da evlerin fiyatları diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygundur. Aynı zamanda Karadağ’da ev almak vatandaşlık hakkı da sunduğu için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından çok fazla tercih edilmektedir.

Karadağ’da Vatandaşlık için Alınan Ev Ne Zaman Satılabilir?

Karadağ’da vatandaşlık için alınan ev 5 yılın ardından satılabilir.

Karadağ’da Ticari Dükkan Yatırımı ile Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Karadağ’da ticari dükkan yatırımı ile vatandaşlık alınabilmektedir. Karadağ’da vatandaşlık alabilmek için yapılabilecek yöntemlerden biri de ticari dükkan yatırımı olmaktadır. Karadağ’da kuzey bölgelerde devlet destekli minimum 250.000 Euro ve güney kesimlerde minimum 450.000 Euro ile ticari dükkan yatırımı yaparak vatandaşlık alınabilmektedir.

Belirtilen şartlarda Karadağ’da kiralık dükkan satın alarak Karadağ vatandaşlığı alınabilmektedir.

Karadağ’da Arsa Yatırımı ile Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Karadağ’da arsa yatırımı ile vatandaşlık alınabilmektedir. Karadağ’da arsa yatırımı yaparak vatandaşlık alınabilmesi için iki imkan bulunmaktadır. Karadağ’da arsa yatırımı ile vatandaşlık almanın yollarından biri turistik olmayan bölgeden arsa yatırımı yapmak için minimum 100.000 euro, turistik olan bölgelerden arsa yatırımı yapmak için ise minimum 450.000 Euro yatırım yapmak gereklidir.

Karadağ’da arsa yatırımı yaparak vatandaşlık almak için arsaların bölgesine dikkat etmek gereklidir. Karadağ’da arsa fiyatları bölgelere göre değişkenlik göstermektedir.

Karadağ’da Gayrimenkul Alınarak Kiraya Verilebilir Mi?

Karadağ’da gayrimenkul alınarak kiraya verilebilmektedir. Karadağ vatandaşı olmak için gayrimenkul alınabilir. Karadağ'da ev alarak oturma izninin yanında Karadağ’da gayrimenkul aldıktan 6 ay sonra vatandaşlık elde edilmektedir. Karadağ vatandaşlığının elde edilmesi ile birlikte gayrimenkul kiraya verilebilir. Gayrimenkul alarak Karadağ vatandaşı olmak özellikle Türkiye’de yaygın bir durumdur. Birçok Türk Karadağ’da gayrimenkul almak düşüncesini mantıklı bulmaktadır.

Karadağ’daki Evlerin Kira Getirisi Nasıldır?

Karadağ’da evlerin kira getirisi bulundukları bölgeye göre değişmektedir. Karadağ’ın aylık ortalama ev kiraları 300 Euro’dur. Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’daki ev kiraları ise ülkenin geneline göre daha yüksektir. Podgoritsa’da 66 metrekare 1+1 evin kirası ortalama 550 eurodur. 50 metrekare 1+1 evin kirası ise 350 eurodur. Karadağ’da ev kiraları büyük Avrupa ile karşılaştırıldığında uygun fiyatlı olmaktadır. Özellikle Fransa ve İtalya gibi büyük Avrupa ülkelerinde Karadağ’daki fiyatlarda kiralık ev bulmak çok zordur.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: