Karadağ İnşaat Sektörü

Karadağ'da İnşaat Sektörü ve İnşaat Şirketleri için Fırsatlar

Karadağ ekonomisi, küçük çaplı bir ekonomi olmasına rağmen, açık ekonomi yapısı sayesinde son yılların en hızlı gelişim gösteren ekonomilerinden biri haline gelmiştir. Karadağ inşaat sektörü, Karadağ’da yapı malzemeleri için gerekli olan önemli ve kaliteli hammadde kaynaklarının zenginliği sayesinde, ülke ekonomisinin gelişmesi için stratejik bir sektör olarak öne çıkmaktadır. Gelişen inşaat pazarı ve hammaddeye erişim kolaylığı ile birlikte, Montenegro’da inşaat yapmak isteyenlerin sayısı her yıl artmaktadır.

Karadağ danışmanlık ve inşaat sektörüyle ilgili destek sunan Vizem.net, Karadağ’da inşaat işleri yapacak firmalar için şirket kuruluşundan itibaren danışmanlık veren Türkiye’deki tek akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Karadağ’daki Türk İnşaat Firmaları Hangileridir?

Karadağ inşaat sektöründe faaliyet gösteren Türk inşaat firmaları aşağıda listelenmiştir.

  • Maya Montenegro
  • Lion İnşaat
  • Karadağ Danışmanlık ve İnşaat
  • Modüs İnşaat
  • Ofton İnşaat
  • Erka İnşaat

Ülkenin Avrupa pazarına yakınlığı ve gelişme gösteren bir inşaat sektörünün varlığı nedeniyle, Karadağ’da iş yapan Türk inşaat firmaları her geçen gün artmaktadır.

Montenegro’daki İnşaat Projeleri Nelerdir?

Montenegro’da yapımı devam eden inşaat projeleri aşağıda sıralanmıştır.

  • Bjelasica Dağı kayak merkezi: Arton inşaat firması tarafından yapımına devam edilen kayak tesisi, Karadağ’ın Kolaşin şehrinde bulunmaktadır.
  • Durmitor Hotel: Karadağ Zabljak kasabasında bulunan konaklama tesisi, Balkanlar’da en yüksek rakımda inşa edilen yapı olarak öne çıkmaktadır.
  • Beş yıldızlı dağ oteli: Karadağ’ın Kolaşin kentinde yer alan otel, 25 lüks ve 238 suitten oluşan, büyük bir yapı kompleksi olarak inşa edilmektedir.
  • Porto Karadağ: Yu Briv inşaat şirketi tarafından yürütülen proje, Porto Montenegro’da konumlanmaktadır ve doğal bir plato üzerine inşa edilmektedir.

Karadağ’daki İnşaat Maliyetleri Nelerdir?

Karadağ’daki inşaat maliyetleri; hammaddeye, gerekli yapı malzemelerine ve yeterli çalışana ulaşımın kolay olması sebebiyle, geçen yıllara göre gittikçe düşmektedir. Karadağ’da inşaat maliyetlerini olumsuz etkileyen başlıca etmen, ülkenin engebeli coğrafyası nedeniyle, belirli kesimlerde yaşanan ulaşım zorluğudur. Karadağ’daki yolların büyük bir kısmının tek şeritli olması ve dağlarla çevrili yollarda uygulanan hız sınırlamaları, ülkede yürütülen inşaat faaliyetlerinin maliyetlerini etkilemektedir.

Karadağ’da İnşaat Sektörü İstihdam Şartları Nasıldır?

Karadağ’da inşaat işçileri için en düşük ücret 250 Euro ve asgari ücret ise 521 Euro olarak belirlenmiştir. Karadağ’da inşaat mühendisleri için ödenen en düşük ücret 1.140 Euro’dur.

Karadağ’da çalışma saatleri için mesai sınırı bulunmaktadır ve çalışma koşullarına göre saat değişiklikleri olsa da, Karadağ’da haftalık çalışma saati 10 saati geçmemektedir. Her çalışanın faydalandığı resmi tatillerin yanı sıra, Karadağ’da iş imkanları arasında, bir yıl içerisinde kullanılabilen 20 günlük tatil hakkı bulunmaktadır.

Karadağ’da İnşaat Mühendisi İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Karadağ’da mevcut olan inşaat mühendisliği iş ilanlarına, ilgili şirketlerin web sitelerinden ya da Türkiye’deki kariyer sitelerinden ulaşılabilmektedir.

Karadağ’da İnşaat Mühendisi Maaşları Ne Kadardır?

Karadağ’da inşaat mühendisliği maaşları; kişinin tecrübesine, çalışılan firmaya ve hangi şartlar altında çalışıldığına göre değişebilmektedir.

2021 yılı itibariyle en düşük maaşın 250 Euro olduğu Karadağ’da inşaat mühendisi maaşı, ortalama 2.480 Euro olarak kaydedilmiştir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: