Karadağ İş İlanları ve Fırsatlar

Karadağ İş İlanları ve İş İmkanları

Karadağ iş ilanları ve iş imkanları Karadağ İstihdam Servisi tarafından veya internet siteleri aracılığı ile bulunabilmektedir. Karadağ iş ilanları için elçilik web siteleri, gazeteler ve sosyal ağlar kullanılabilmektedir.

Karadağ’da iş fırsatları mevsimlik çalışma, serbest meslek ve kalıcı çalışma seçeneklerine göre farklılık göstermektedir. Karadağ’da yabancı ülke vatandaşları için en fazla iş imkanı bulunan sektörler inşaat, turizm, reklamcılık ve pazarlamadır.

Karadağ’da çalışan işçiler Karadağ İşçi Kanunu uyarınca istihdam edilmektedir ve işçi ile işveren arasında iş sözleşmesi imzalanmaktadır. Karadağ’da haftalık çalışma süresi standart olarak 40 saattir ve bu sürenin üzerinde çalışma talep eden işverenler için işçiden onay alınması gerekmektedir. Karadağ’da güncel asgari ücret 331 euro, ortalama maaş ise 300 euro ile 500 euro arasındadır.

Karadağ’da iş bulduktan sonra şahsi çalışma izni veya işveren görevlendirme iznini almış kişiler, Karadağ çalışma vizesi başvurusu için akredite kuruluş Vizem.net’ten danışmanlık ve takip hizmeti alabilmektedir.

Karadağ’da İş İmkanları Nasıldır?

Karadağ’da iş imkanları özellikle turizm ve inşaat sektöründe yoğunlaşmaktadır. Karadağ iş imkanları tur rehberi, barmen, garson, aşçı, masör, pazarlamacı, mühendis, tamirci, tesisatçı, marangoz, duvar ustası, inşaatçı ve bilgisayar programcıları için daha fazla bulunmaktadır.

Türk Girişimciler için Karadağ’daki İş Fırsatları Nelerdir?

Türk girişimciler için Karadağ’daki iş fırsatları en fazla tarım ve inşaat sektörlerinde yer almaktadır. İnşaat sektörü ve inşaat malzemeleri Karadağ’da ekonomik olarak en hızlı büyüyen sektörlerdir. Karadağ’da konut ve emlak piyasasında, inşaat sektörüne bağlı olarak artış yaşanmaktadır. Karadağ’da tarım sektörü çok çeşitlidir ve tarım alanları ülke arazisinin %37’sini kaplamaktadır.

Karadağ İş Fırsatları En Çok Hangi Sektörlerde Bulunmaktadır?

Karadağ iş fırsatları en çok inşaat, emlak, turizm, pazarlama, reklamcılık ve elektrik- elektronik sektörlerinde bulunmaktadır.

Karadağ İş Bulma Siteleri Hangileridir?

Karadağ iş arama siteleri aşağıda verilmiştir.

  • www.zzzcg.me (yerel)
  • www.zaposli.me (yerel)
  • www.prekoveze.me (yerel)
  • www.posao.crna.gora.me (yerel)
  • https://unjobs.org/ (yerel)
  • www.careerjet.com (genel)
  • www.learn4good.com (genel)
  • www.monster.com (genel)
  • www.crnagora.ru (yerel)
  • www.montenegro.com (genel)

Karadağ iş ilanları genel sitelerde filtreleme yapılarak bulunmaktadır.

Montenegro’da Türkçe İş İlanları Nerede Yayınlanır

Montenegro’da Türkçe iş ilanları Türkçe kariyer sitelerinde çalışma yeri olarak Karadağ filtrelenerek bulunmaktadır. Karadağ’da nitelikli iş ilanları için Linkedin tercih edilebilmektedir.

Karadağ’da 4 bini aşkın Türk menşeli firma bulunmaktadır. Karadağ’da yatırım yapan Türk firmaları için iş ilanları yoğunluklu olarak Facebook ve Vkontakte gibi sosyal ağlardan verilmektedir.

Karadağ Podgorica’da İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Karadağ Podgorica’da iş ilanları, Karadağ iş bulma sitelerinde şehir filtresi yapılarak bulunabilmektedir.

Karadağ’da İşsizlik Oranları Nedir?

Karadağ’da işsizlik oranları, Dünya Bankası verilerine göre 2017 yılında %16.07, 2018 yılında %15.18, 2019 yılında %15.12’dir. Karadağ işsizlik oranları 2020 yılında %15.86 olmuştur.

Karadağ işsizlik oranları Avrupa Birliği ortalamasına kıyasla yüksek, dünya ortalamasına kıyasla düşüktür. Karadağ ekonomisi hizmet sektörü temelli bir ekonomidir.

Karadağ’da İşçi Hakları Nasıldır?

Karadağ’da işçi hakları Karadağ İşçi Kanunu ile korunmaktadır. Karadağ’da 2021 yılından itibaren işyerinde mobing kanunen yasaktır. Karadağ’da mobing uygulamanın cezası 500 Euro ile 3.000 Euro arası para cezasıdır. Karadağ’da mobing uygulanan işyeri sahibine 500 Euro ile 10.000 Euro arası para cezası verilmektedir.

Karadağ İşçi Kanunu’na göre standart haftalık çalışma süresi 40 saattir. Karadağ’da her işçinin bir iş günü içinde en az 30 dakika mola verme hakkı bulunmaktadır. Karadağ’da yıllık izin süresi en az 20 gündür ve 17 resmi tatil günü bulunmaktadır. Karadağ’da işçiler için sosyal güvenlik sistemi emeklilik ve maluliyet sigortası ve sağlık sigortasını kapsamaktadır. Karadağ sağlık hizmetleri; reçeteli ilaç, psikiyatrik destek ve rehabilitasyon, fizyoterapi, pediatrik tıp, doğum, diş tedavisi, estetik, muayene, ameliyat ve hastaneye yatışı kapsamaktadır.

Karadağ Asgari Ücret Nedir?

Karadağ asgari ücret Eurostat verilerine göre 2021 yılında 406 dolardır.

Karadağ asgari ücret yıllara göre tablo olarak aşağıda verilmiştir.

YılKaradağ asgari ücret
2015319 dolar
2016313 dolar
2017325 dolar
2018345 dolar
2019370 dolar
2020378 dolar
2021406 dolar

Karadağ asgari ücreti yıllar içinde fazla değişkenlik göstermezken vatandaşların alım gücü düşmüştür. Montenegro asgari ücret Avrupa ve dünya ülkelerine kıyasla düşük bir asgari ücrettir.

Karadağ’da İş Bulmak için Ne Gerekir?

Karadağ’da iş bulmak için geçerli bir pasaport, sağlık sigortası, sabıka kaydı ve ülkede geçinmek için mali durumu kanıtlayan belgeler gerekmektedir. Karadağ’da iş bulmak için yabancı dile sahip olmak önemli bir avantajdır.

Türk Vatandaşlarının Karadağ’da Çalışma Hakları Nasıldır?

Türk vatandaşlarının Karadağ’da çalışma hakları Karadağ İşçi Kanunu kapsamındadır. Karadağ’da çalışmak isteyen yabancı uyruklu bir vatandaşın çalışma izni alması gerekmektedir.

Karadağ’da çalışma izni alabilmek için Karadağ’daki bir şirketten davet mektubu, konaklama ve mali durumu ispatlayan belgeler ile birlikte Karadağ’ın Türkiye’deki dış temsilciliklerine başvurmak gerekmektedir. Montenegro çifte vatandaşlık Karadağ ile ikili anlaşma imzalamış ülke vatandaşları için geçerli olmaktadır.

Karadağ’da Çalışanlar için Eş Oturma İzni Nasıl Alınır?

Karadağ’da çalışanlar için eş oturma izni başvurusu ikamet edilen ülkedeki İçişleri Bakanlığı ofislerinden yapılmaktadır. Karadağ eş oturma izni için Karadağ İşçi ve Yabancı İstihdamı Kanunu uyarınca Karadağ’da oturma izni bulunan ve en az 3 yıldır ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşın eşi olmak gerekmektedir.

Karadağ aile birleşimi için Karadağ vatandaşlara veya Karadağ’da 3 yıldır ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlara kontenjan şartı verilmemiştir. Karadağ aile birleşimi için evlilik cüzdanı, pasaport, fotoğraf, mali durum belgeleri, sağlık sigortası ve konaklama belgesi gerekmektedir.

Karadağ’daki En Yaygın İş İlanları Nelerdir?

Karadağ’daki en yaygın iş ilanları otel görevlisi, inşaat işçisi, garson, tur rehberi, pazarlamacı, reklamcı, İngilizce öğretmeni, masör, tesisatçı ve tamirciler içindir. Karadağ’da yapılacak işler özellikle inşaat ve hizmet sektörlerinde yaygındır.

Karadağ’da Türk İş İlanları Nelerdir?

Karadağ’da Türk iş ilanları genellikle inşaat işçiliği, maden işçiliği, barmenlik ve tamircilik alanlarında mevcuttur.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: