Mısır Ev Fiyatları

Mısır Evleri: 2023'te Mısır Ev Fiyatları ve Kiraları

Mısır evleri, Mısır para birimi olan Mısır lirasının diğer ülke paralarına göre daha düşük olması nedeniyle yabancı ülke vatandaşları için bir ilgi odağı haline gelmiştir. Mısır’da hemen her yıl bir milyonu aşkın evlilik yapılması da emlak piyasasını hareketlendirmektedir. Mısır emlak piyasasında ev kiralamak isteyenler emlakçıdan çok doğrudan sahibinden görüşmeyi daha çok tercih etmektedir. Mısır yasalarına göre Mısır’da kiracıları evden çıkarmak bir yılı bulmaktadır. Mısır’da kiracıların en az bir yıl içerisinde çıkarılabilmesi, ev sahiplerinin kalma süresi kısa olan yabancıları daha çok tercih etmesine neden olmaktadır.

Mısır’da metrekare başına ortalama kira 8 dolar civarı olsa da evin konumuna ve şartlarına göre ev fiyatları ve kiralar değişim göstermektedir. Satılık evlerde ise metrekare başına 600 dolar gibi ortalama bir fiyat mevcuttur. Türkiye’de ise ortalama kira fiyatları Mısır’dan pahalı olup metrekare başına 10 dolar olarak hesaplanmıştır. Avrupa’nın en pahalı şehri olan İngiltere’de ise metrekare başına 50 dolar olan ev fiyatları Mısır’a göre daha pahalıdır.

Mısır'da Ev Kiraları Nasıldır?

Mısır’da ev kiraları, evlerin konumuna ve metrekaresine göre değişmektedir. Mısır’daki ev kiralarının metrekare başına ortalama 8 dolardır. Mısır kiralık ev fiyatları, metrekaresi yüksek veya daha fazla odası olan evlerde daha fazladır. Mısır’da evlerin konumu şehre yaklaştıkça artmakta, uzaklaştıkça azalmaktadır. Mısır’ın başkenti olan Kahire’de ev fiyatları ortalamadan yüksek iken daha küçük şehirlerinde fiyatlar nazaran daha düşük tutulmaktadır.

Mısır’da ev kiralarını gösteren tablo aşağıda verilmiştir.

Mısır ev kiralarıAylık kira
Şehir merkezinde daire (1 yatak odalı)172,06 dolar
Şehir merkezine uzak daire (1 yatak odalı)103,24 dolar
Şehir merkezinde daire (3 yatak odalı)394,78 dolar
Şehir merkezine uzak daire (3 yatak odalı)239,54 dolar

Kahire'de Ev Kiraları Nasıldır?

Kahire'de Ev Kiraları Nasıldır?
Kahire'de Ev Kiraları Nasıldır?

Kahire’de ev kiraları, Kahire’nin Mısır’ın başkenti olması nedeniyle diğer şehirlere göre daha yüksektir. Kahire’nin merkezinden uzaklaştıkça daha uygun olan ev fiyatları, Kahire merkezindeki tek yatak odalı bir ev için ortalama 227 dolar, merkezden uzak yine tek yatak odalı bir ev için ortalama 143 dolar civarındadır. Merkeze uzaklık ya da yakınlık kira fiyatlarını neredeyse yarı oranda etkilemektedir. Kahire’de evde bulunan oda sayısı da kira fiyatlarının artmasına neden olmaktadır. Kahire merkezde 3 yatak odalı bir dairenin fiyatı ortalama fiyatı 458 dolardır. Kahire’de evin içinin bakımlı ve yeni olması da kira fiyatlarını artıracak faktörler arasındadır.

Mısır'da Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Mısır’da satılık ev fiyatlarını gösteren tablo aşağıda verilmiştir.

Mısır'da Satılık Ev FiyatlarıFiyat
Şehir merkezinde metrekare başına fiyat630,52 dolar
Merkez dışında metrekare fiyatı361,34 dolar

Mısır’da satılık ev fiyatları, evlerin şehir merkezine yakınlığına ve metrekaresine göre değişmektedir. Başkent Kahire ve Süveyş civarında ev fiyatları çok yüksek olmak ile beraber Mısır’ın iç taraflarında kalan piramitlere ve kanala uzak bölgelerdeki ev fiyatları çok daha düşüktür.

Kahire Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Kahire Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?
Kahire Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Kahire’de satılık ev fiyatları Kahire’nin merkezine yakın veya uzak semtlere göre değişiklik göstermektedir. Maadi ve Zamalek gibi lüks mahallelerde satın alma maliyeti metrekare başına 1.000 doları bulmaktadır. Kahire’nin yeni zengin mahalleleri olan Katameya Heights ve El Rehab’da fiyatlar daha da artmaktadır. El-Azbakiye civarı ise diğer Kahire’deki diğer semtlere göre daha yoksul mahallerde gecekondu tipi evler bulunduğundan ev kiraları daha uygundur. Zengin mahallelerde ise villa tipi yapılaşma ve semtin güvenilirliğinden kaynaklı ev fiyatları daha da artık göstermektedir.

Mısır'da Ev Satın Alma Prosedürü Nasıldır?

Mısır’da ev satın alma prosedürü, Türkiye’deki süreçten farklı olarak bir avukat tutarak yapılmaktadır. Bir yabancı ülke vatandaşı, Mısır’dan mülk satın alacaksa öncelikle dolandırıcılara, ikamet koşullarına ve yasal zorunluluklara dikkat etmelidir.

Mısır’da çift dili olmayan satış sözleşmeleri yasal bağlayıcılık teşkil etmemektedir. Mısır’da birçok kayıtsız mülk bulunmaktadır ve Mısır yasaları yabancılara kayıtsız mülk satışına ve tarım arazisi olarak kullanılabilecek bölgelerin satışına izin vermemektedir. Mısır’da ev satın alırken mülkün kayıtlı olduğuna emin olunmalıdır.Satın alma tarihine kadar Mısır’daki mülkün bütün emlak gelir vergilerinin ve diğer mali yüklerin ilgili makamlara ödemesini yapmalıdır.

Mısır Emlak Siteleri Nelerdir?

Mısır emlak siteleri aşağıda listelenmiştir.

  • realestate.eg
  • remax.com
  • aqarmap.com
  • Geolan
  • Tranio
  • Egypt.religion

Yabancılar Mısır'da Ev Satın Alabilir Mi?

Yabancılar Mısır’da 1996’da çıkan 230 sayılı yasaya göre ev satın alabilmektedir. Yabancı ülke vatandaşları Mısır’da 4000 m2’yi aşmayan iki parçadan fazla mülk alamamaktadır. Mısır’da mülk ancak aileden birinin oturması amacıyla satın alabilmektedir. Mısır’da satın alma işlemleri ise yaklaşık iki ay sürmektedir ve işlemlerin Bakanlar Kurulu’nun onayından geçmesi gerekmektedir.

Ev Satın Alarak Mısır'da Oturum İzni Alınabilir Mi?

Ev satın alarak Mısır’da oturum izni alınabilir. Mısır’da gayrimenkul satın alarak yatırım yapan kişilerin yatırımcı vizesi ve oturum izni alma hakkı bulunmaktadır. Mısır’da gayrimenkul satın almak isteyenler devlete ait bir projeden minimum 500.000 dolar karşılığında bir mülk satın aldıkları takdirde oturma izni hakkını elde etmektedir. Mısır’da yatırımcılar 400.00 dolar karşılığında bir iş kurarak, yatırım yaparak ve şirket hissesinde en az %40 oranında hakkı olarak da oturum hakkı alabilmektedir.

Mısır’da yatırım yapan kişilerin alabileceği yatırımcı vizesi, altın vize olarak da bilinmektedir. Gayrimenkul alan ve yatırım yapan kişilere verilen Mısır altın vize, mülkleri 5 yıl süre ile koruma şartı ile vatandaşlık hakkı da tanımaktadır.

Mısır Evleri ve Mimarisi Nasıldır?

Mısır Evleri ve Mimarisi Nasıldır?
Mısır Evleri ve Mimarisi Nasıldır?

Mısır evleri ve mimarisi, Mısır’ın derin tarihi göz önünde bulundurarak Antik dönemden ve Osmanlı döneminden birçok zengin örnekler barındırır. Mısır’da çöl ikliminin etkisiyle taştan yapılar çok fazla bulunmaktadır. En eski dönemlerinde ise Nil’in de sıklıkla taşmasıyla çamurdan tuğla yapımı yaygın olduğu için ev yapımında tuğla sıklıkla kullanılmıştır. Geleneksel konutlarda ise evin avlusunda bulunan çeşmeye açılan odalar bulunmaktadır. Mısır’ın sosyal yapısı nedeniyle evler kadın ve erkeklerin bölümü olarak ikiye ayrılır. 19 ve 20. yüzyıldan sonra batının da etkisinde kalınarak yine fazla yüksek olmayan betonarme yapılar inşa edilmiştir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: