Sigortalı Çalışanlar için Norveç Vizesi

Çalışanlar için Norveç Vizesi Başvurusu ve Evrakları

Norveç Krallığı, vize başvurularında seyahat amacı ve talep edilen vize türüne göre hazırlanması gereken evraklar haricinde başvuru sahibinin meslek ve çalışma durumuna göre farklı evraklar sunulmasını talep etmektedir.

Düzenli ve kayıtlı geliri olan kişiler tarafından yapılacak vize başvurularında meslek ve çalışma durumuna ilişkin hazırlanması zorunlu evrakların neler olduğu ve nasıl hazırlanmaları gerektiğine dair detaylı bilgi aşağıdaki başlıklarda verilmiştir.

Sigortalı Çalışanlar İçin Norveç Vizesi Başvuru Belgeleri

Norveç vizesi için seyahat amacı ve talep edilen vize türüne göre hazırlanması gereken evraklar haricinde sigortalı çalışanlar tarafından sunulması gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Barkodlu SGK işe giriş bildirgesi
  • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
  • Kaşeli ve imzalı işveren mektubu
  • Son 3 aya ait kaşeli ve imzalı maaş bordroları

SGK Tescil ve Hizmet Dökümü

SGK tescil ve hizmet dökümü, e-devlet üzerinden alınabilmektedir ve QR kodlu olarak sunulması gerekmektedir.

SGK tescil ve hizmet dökümü ekran görseli aşağıda verilmiştir.

SGK Tescil ve Hizmet Dökümü
SGK Tescil ve Hizmet Dökümü

SGK İşe Giriş Bildirgesi

SGK işe giriş bildirgesi, QR kodlu olarak e-devlet üzerinden alınmalı ve çalışanların norveç vize başvurularında sunulmalıdır.

SGK işe giriş bildirgesi örneği aşağıda verilmiştir.

SGK İşe Giriş Bildirgesi
SGK İşe Giriş Bildirgesi

Maaş Bordrosu

Çalışanların vize başvurularında son 3 aya ait maaş bordrosu sunulmalıdır. Sunulacak maaş bordroları kaşeli ve imzalı olmalıdır. Maaş bordrosu yerine, düzenli geliri gösteren maaş hesabının son 3 aya ait özetinin de sunulabilmesi mümkündür.

Norveç Vizesi İçin İşveren Mektubu

Norveç vizesi için işveren mektubu, Norveç Ankara Büyükelçiliğine hitaben, çalışanın adı soyadı ve pasaport numarası, işe başlama tarihi ve görevi, izin süresi ve iznin ücretli veya ücretsiz olduğu gibi bilgileri içerecek şekilde yazılmalıdır. Mesleki nedenlerle seyahat edilen haller dışında, işverenin iletişim bilgileri ve mektubu imzalayan kişinin adı ve işyerindeki konumu da mektupta yer almalıdır.

Norveç vizesi için işveren izin yazısı, İngilizce veya Norveççe dillerinden biri ile yazılmalıdır.

Çalışanlar İçin Norveç Vizesi Başvuru Prosedürü

Çalışanların Norveç vize başvurularının onay ihtimali, kişinin ülkesi ile olan bağlarının güçlü olduğu ve ülkeye geri döneceğine dair kanıt olarak kabul edildiğinden daha yüksektir; ancak başvuru sürecinde çalışanlara bir ayrıcalık da öngörülmez.

Çalışanlar için başvuru sürecinde bir ayrıcalık öngörülmemiş olsa da, yetkili vize başvuru merkezi VFS Global birtakım ek vize başvuru hizmetleri sunar ve bu bağlamda, dileyen başvuru sahipleri evlerinden veya ofislerinden başvuru yapmalarına imkan veren Norveç VIP vize başvurusu hizmeti ya da mesai saatleri dışında başvuru yapma imkanı sağlayan erken saat başvuru hizmetinden ek ücret karşılığında yararlanabilmektedir.

Çalışma Durumuna Göre Diğer Norveç Vizeleri Nelerdir?

Çalışma durumuna göre alınabilecek diğer Norveç vizeleri aşağıda verilmiştir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: