Norveç Tedavi Vizesi

Norveç Tedavi Vizesi Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tedavi vizesi başka bir ülkede tedavi olması gereken kişilerin ilgili ülkeye girip tedavi olabilmesi için alınması gereken vize türüdür. Tedavi vizesi yerine sağlık vizesi veya medikal vize olarak da adlandırılan vize türü uzun süreli Norveç vizelerindendir ve hamiline vize süresi boyunca oturma izni sağlamaktadır. 90 günü aşan bir süre boyunca Norveç’te tedavi görmek için hem hastanın hem de refakatçinin Norveç tedavi vizesi alması gerekmektedir. Gelişmiş sağlık sistemi ve teknolojik imkanları sayesinde Norveç, yurt dışında tedavi olacak kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Vizem.net, tıbbi tedavi amacı ile Norveç'e seyahat etmesi gereken kişilerin vize başvurularında; gerekli evrakların kontrolü, yeminli tercüme ve başvuru işlemleri dahil olmak üzere tüm süreç için tek çatı altında danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Norveç Sağlık Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Norveç sağlık vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Norveç’te bulunan bir sağlık kurumundan tedavi olmak için teklif alınması gerekmektedir.
 • Bütün tedavi masraflarının başvuran kişi veya vatandaşı olduğu ülke tarafından karşılanması gerekmektedir.
 • Tedavinin Norveç’te yaşayan kişilerin aldığı sağlık hizmetini kötü etkilemeyeceği tedavi için gidilecek sağlık kurumu tarafından onaylanmalıdır.
 • Başvuran kişinin Norveç’e veya herhangi bir Schengen ülkesine giriş yasağı bulunmamalıdır.
 • Tedavinin bir yıldan uzun sürmemesi gereklidir.
 • Vize süresi sona erdiğinde vatandaşı olunan ülkeye geri dönüleceğinin ispatlanması gerekmektedir.

Norveç Tedavi Vizesi Başvurusu Nereden Yapılır?

Norveç tedavi vizesi başvurusu sadece ikamet edilen ülkeden yapılabilir. Çok acil bir durum olmadığı sürece Norveç’ten vize başvurusu yapılamaz. Norveç’ten başvuru yapmak zorunda olan kişilerin Norveç Göçmen Bürosu (UDI) ile irtibata geçmeleri gerekmektedir. Türkiye’de ikamet eden kişilerin Norveç vize başvuruları için yetkilendirilmiş aracı kurum VFS Global olduğu için Türkiye’den yapılacak başvurular VFS Global aracılığı ile yapılmalıdır.

Norveç Tıbbi Tedavi Vizesi Başvuru Nasıl Yapılır?

Norveç tıbbi tedavi vizesi başvuru süreci üç aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak pasaport, hastane davetiyesi, ekonomik yeterlilik kanıtları, konaklama kanıtları ve tıbbi belgeler gibi dökümanların hazırlanması ve çıktı alınması gereklidir.

Başvuru formu eksiksiz ve doğru beyanlarla doldurulmalıdır. Başvuru formu dahil olmak üzere tüm belgeler Ankara, İzmir, İstanbul veya Antalya’da bulunan VFS Global ofislerinden birine fiziksel olarak teslim edilmelidir. Başvuru adımları doğru takip edildiği takdirde Norveç tedavi vizesi başvurusu tamamlanacaktır.

Norveç Medikal Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Norveç medikal vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport : Güncel ve geçerli bir pasaport ile eski pasaportların kullanılmış tüm sayfalarının kopyası teslim edilmelidir.
 • Norveç tedavi vizesi başvuru formu: Norveç uzun süreli vize başvuru formu doğru beyanlarla ve eksiksiz şekilde doldurulmalıdır.
 • Tedavi anlaşması: Norveç’te tedavi olunacak hastane tarafından hazırlanan, tedavi için anlaşılan ücreti, tedavi süresi, ne tür bir tedavi uygulanacağı ve devamında başka tedavi gerekip gerekmediği bilgilerini içeren bir tedavi anlaşması sunulmalıdır.
 • Tedavi masraflarına dair anlaşma: Norveç’teki tedavi masraflarının ne şekilde karşılanacağını gösteren anlaşma sunulmalıdır. Tedavi ücreti, başvuran kişi tarafından kişisel bütçesinden veya başvuru sahibinin ülkesinin bir kamu yardım fonundan karşılanmalıdır.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Norveç’te konaklanılan süre boyunca tüm masrafların karşılanmasına yeterli seviyede ekonomik yeterliliği gösteren, banka hesap dökümü veya maaş bordrosu gibi bir belge gereklidir.
 • Konaklama rezervasyonları: Norveç’te konaklanacak yeri kanıtlayan otel rezervasyonu veya evinde kalınacak kişi tarafından yazılmış bir davet mektubu gereklidir.
 • Tedavi kurumundan alınan onay yazısı: Tedavi olunacak hastane tarafından yazılmış ve tedavinin Norveç’te sağlık hizmeti alan diğer kişileri kötü etkilemeyeceği belirtilen bir mektup gereklidir.

Norveç Sağlık Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

Norveç sağlık vizesi başvuru formu online olarak başvuru sahibi tarafından, büyük harflerle ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Başvuru formunun alt başlıklarından biri olan ve isim, soyisim, doğum tarihi gibi bilgileri içeren kişisel bilgiler kısmı eksiksiz ve kimlikte yazdığı şekliyle doldurulmalıdır. İletişim bilgileri kısmında doldurulan adres, telefon numarası ve email adresleri güncel ve ulaşılabilir olmalıdır. Seyahat bilgilerini içeren kısım boş bırakılmamalı ve rezervasyon yapılan seyahat bilgileri eksiksiz bir şekilde yazılmalıdır. Eğer geçmişte Norveç’e seyahat edildiyse gerekli kısımda eksiksiz bir şekilde bilgi verilmelidir.

Norveç ziyareti sebebini belirtmek için 4. başlığın D harfli alt başlığındaki "Other, explain:” kısmı işaretlenmeli ve "Residence permit for medical treatment" şeklinde açıklama yapılmalıdır. Her başvuran kişi 18 yaşından küçük olsa bile form doldurmakla yükümlüdür. Başvuran kişiyi ilgilendiren tüm başlıklar doldurulmalıdır, aksi takdirde başvuru süreci uzayabilir veya vize başvurusu reddedilebilir.

Norveç vize başvuru formu görseli aşağıda verilmiştir.

Norveç Sağlık Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?
Norveç Sağlık Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

Norveç Tedavi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Norveç tedavi vizesi randevusu VFS Global’in internet sitesi üzerinden alınmaktadır. Başvuru ekranından doğru vize türü seçilmeli ve vize türüne göre randevu alma işlemi adımları takip edilmelidir. VFS Global websitesinde randevu alma ekranına girilmeli, başvuru sahibi adına oluşturulan kullanıcı hesabına giriş yapılmalı, randevu için istenen bilgiler doldurulmalı, uygun tarihler arasında istenen vize merkezinden randevu seçimi yapılmalı ve ek hizmet seçiminin ardından ücret ödenerek, randevu işlemi tamamlanmalıdır.

Norveç tedavi vizesi uzun süreli ulusal vize türünde olduğu için İstanbul, İzmir, Ankara veya Antalya VFS Global başvuru merkezlerinden birisi için randevu alınması gereklidir.

VFS Global Norveç tedavi vizesi randevusu alma ekranı aşağıdaki görseldedir.

Norveç Tedavi Vize Randevusu Nasıl Alınır?
Norveç Tedavi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Norveç Tedavi Vizesi Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Norveç tedavi vizesi takip ve sorgulama işlemi VFS Global internet sitesi üzerinden sorgulanabilir.

Vizem.net danışmanlığında aracılığıyla yapılan medikal Norveç vizesi başvuruları Vizem.net internet sitesinden üzerinden online olarak, 09:00 - 18:30 saatleri arasında 0850 241 1868 numaralı çağrı merkezinden veya SMS servisi ile takip edilebilmektedir.

Norveç Medikal Vize Ne Kadar Sürede Çıkar?

Norveç medikal vize başvurusu Avrupa Birliği dışındaki bir ülkede ikamet eden başvuranlar için 12 ay içinde çıkmaktadır. Elçilik veya polis tarafından mülakat yapılması gereken başvurular normalden daha uzun sürede sonuçlanabilmektedir; mülakata girmesi gereken başvuranlar önceden bilgilendirilmektedir.

Norveç Sağlık Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Norveç sağlık vizesi en fazla 1 yıl süre için verilmektedir.

Norveç Sağlık Vizesi ile Hangi Haklara Sahip Olunur?

Norveç sağlık vizesi hamiline vize başvurusu sırasında belirtilen süre boyunca Norveç’te bulunma ve tedavi olma hakkı tanımaktadır. Tedavinin sona ermesiyle vize de sona ermektedir. Norveç sağlık vizesi sahibinin vize süresi boyunca Norveç’te çalışma veya eğitim görme hakkı yoktur.

Norveç Sağlık Vizesi ile Refakatçiler Hasta Yanında Gelebilir Mi?

Evet, Norveç sağlık vizesi ile refakatçiler hasta yanında gelebilir. Başvuru sahibine refakat edecek kişiye de gerekli oturum izni verilmektedir.

Norveç Sağlık Hizmetleri Nasıldır?

Norveç sağlık hizmetleri teknolojik yeterlilik ve kalite açısından oldukça gelişmiştir. Avrupa genelinde sağlık hizmetleri için Norveç sıklıkla tercih edilmektedir. Norveç’in sağlık politikası; yaş, ırk, cinsiyet veya gelir durumuna bakılmaksızın herkese eşit sağlık hizmetini sağlamaktır. Norveç’te ikamet eden kişilerin kayıtlı oldukları bir pratisyen hekim bulunmaktadır, böylece kişilerin doktora erişmesi kolaylaştırılmıştır. Avrupa Birliği vatandaşları, Norveç sağlık hizmetinden adeta bir Norveç vatandaşı gibi yararlanabilirken, diğer ülke vatandaşlarının ücret ödemesinin gerekmesidir.

Norveç’te devlet tarafından sağlanan sağlık hizmetleri özel sağlık sektörü ile aynı kalitede hizmet vermektedir. Norveç sağlık sistemi gelişmiş olduğu için özel sağlık hizmetleri yerine ücretsiz devlet sağlık hizmetleri daha sık tercih edilmektedir.

Norveç'te Tedavi Olmak için Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Norveç'te tedavi olmak için sağlık sigortası Türkiye’de hizmet veren sigorta acenteleri veya Norveçli sigorta şirketleri aracılığı ile yaptırılabilir.

Vizem.net sigorta hizmetleri, 2022 yılında Norveç sağlık sigortası için en uygun fiyatları sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Paylaş: