Schengen 90 Gün Kuralı Nedir, Schengen Vize Hesaplama Nasıl Yapılır?

Schengen bölgesi; 26 ülkeyi kapsayan, karşılıklı sınırlarda tüm pasaport ve diğer sınır kontrollerinin kaldırıldığı bir alandır. Schengen vizesi, kişinin Schengen bölgesinin herhangi bir ülkesinde turizm veya iş amaçlı konaklama için 90 güne kadar seyahat etmesine olanak sağlayan kısa süreli vizedir.

Schengen vizesine başvurulduğunda, ilgili vize bütün Schengen üyesi ülkelerde 180 gün içerisinde 90 gün boyunca geçerli olacaktır; Schengen bölgesinde yalnızca 90 gün kalınabilmektedir ve Schengen vize süresi aşılması halinde sınır dışı edilme veya Schengen bölgesinden yasaklanma riski bulunmaktadır.

Schengen bölgesine seyahat eden kişiler genellikle kalan vize süresi hesaplama konusunda karışıklık yaşamaktadır. Makalenin ilerleyen bölümlerinde Schengen kalış süresi hesaplama hakkında bilinmesi gerekenler paylaşılmaktadır.

Schengen Vizesi Kalış Süresi ve Geçerlilik Süresi Arasındaki Fark Nedir?

Schengen Vizesi Kalış Süresi ve Geçerlilik Süresi Arasındaki Fark Nedir?
Schengen Vizesi Kalış Süresi ve Geçerlilik Süresi Arasındaki Fark Nedir?

Schengen vizesi kalma süresi, diğer adıyla kalış süresi, vize hamilinin Schengen bölgesinde kalmasına izin verilen maksimum gün sayısını ifade etmektedir. Schengen vizesi kalış süresi, Schengen ülkesine girilen ilk günü ve çıkılan günü içermektedir.

Schengen vizesi geçerlilik süresi, vize hamiline vizeyi kullanarak Avrupa’ya ilk kez girmek ve aynı vize ile son kez çıkmak için izin verilen süreyi ifade etmektedir.

Örneğin; vize kalış süresi 7 gün ve vize geçerlilik süresi 10-31 Aralık tarihleri arasında ise, 10 Aralık’tan itibaren Schengen ülkelerine istendiği zaman girilebilir, 31 Aralık ve öncesinde çıkış yapılabilir.

90/180 Gün Kuralı Hangi Schengen Vize Türleri İçin Geçerlidir?

90/180 gün kuralı C tipi kısa süreli vizeler için geçerlidir. Schengen bölgesinde yaşamak, eğitim almak gibi amaçlarla alınan ulusal vizeler ve oturum izinleri için ilgili ülkenin uygulamalarına göre farklı süre kriterleri vardır.

Schengen Vizesi 90/180 Gün Kuralı Kimler İçin Geçerlidir?

Schengen vizesi 90/180 gün kuralı, Avrupa Ekonomik Alanı ülke vatandaşı olmayan ve 90 gün kalış süreli 6 aylık Schengen vizesi alan herkes için geçerlidir.

Schengen vizesi, en fazla 90 gün Schengen bölgesinde kalınması izin vermektedir. İlk Schengen vizesi başvurularında genellikle kişinin seyahat tarihleri boyunca kalış hakkı tanıyan tek girişli vize verilmektedir.

Schengen vize süre hesaplama işlemine dikkat edilmelidir. Örneğin, vize kalış süresi 10 gün ve geçerlilik süresi 1 ay olan vize için 90/180 gün kuralı geçerli değildir; çünkü bölgede 1 ay geçerlilik süresi boyunca en fazla 10 gün kalınabilir.

Yeşil Pasaport Sahipleri Schengen Ülkelerinde Ne Kadar Kalabilir?

Yeşil sigorta sahipleri Schengen ülkelerinde 180 günlük periyot içerisinde en fazla 90 gün kalabilir. 90/180 gün kuralı yeşil sigorta hamili T.C vatandaşları için de geçerlidir.

90 Gün Kuralı Schengen Vize Muafiyeti Olanlar İçin Geçerli Midir?

Evet, 90 gün kuralı Schengen vize muafiyeti olanlar için geçerlidir.

Bazı ülkelerin vatandaşları Schengen vizesinden muaftır; bu ülke vatandaşlarının ziyareti turizm amaçlı olduğu sürece, ziyaretçi vizesi veya herhangi bir vize türü için başvuruda bulunmalarına gerek yoktur. 90 gün kuralı Schengen vizesinden muaf ülke vatandaşları için de geçerlidir. Örneğin, ABD vatandaşları vizesiz Schengen bölgesini ziyaret edebilir, ancak seyahatlerinde 90 günlük süreyi aşamazlar.

Giriş Sayısına Göre Schengen Vize Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Schengen ülkeleri için giriş sayısına göre tek girişli, çift girişli ve çok girişli şeklinde 3 ayrı türde vize verebilmektedir. Giriş sayısına göre Schengen vize süresini hesaplarken, Schengen bölgesinde kalış süresi ve vize geçerlilik süresi hesaplaması bölgeye giriş ve çıkış yapılan tarihler üzerinden yapılmalıdır.

Tek Girişli Schengen Vizesi İçin 90/180 Gün Kuralı Nedir?

Tek girişli vize, Schengen bölgesine yalnızca bir kez girilmesine izin vermektedir. Tek girişli Schengen vizesi ile bölgeye girilip ardından kalış süresini aşmadan çıkıldığında, aynı vize ile tekrar giriş yapılamamaktadır.

Örneğin, 1 Ağustos 2020 tarihinden 27 Ocak 2021 tarihine kadar geçerli tek girişli vizeye sahip kişiler, 1 Ağustos 2022’den itibaren bölgeye istediği zaman girebilir ve 27 Ocak 2023’den önce çıkış yapacak şekilde en fazla 90 gün kalabilir.

Çift Girişli Schengen Vizesi İçin 90/180 Gün Kuralı Nedir?

Çift girişli Schengen vizesi, Schengen bölgesine bir kez ayrıldıktan sonra aynı vize ile tekrar girilmesini sağlamaktadır. Kalış süresi ve vize geçerlilik süresi aşılmadığı takdirde, çift girişli Schengen vizesi ile bölgeye girilebilir, çıkılabilir ve tekrar giriş yapılabilir.

Örneğin, 1 Ağustos 2022’den 27 Ocak 2023’e kadar geçerli çift girişli vize sahipleri, 1 Ağustos 2022’den itibaren Schengen bölgesine bir kez giriş-çıkış yaptıktan sonra, tekrar giriş yapabilir ve 27 Ocak 2023’den önce çıkış yapabilir. Bölgede tüm girişler için toplam kalış süresi 90 gündür.

Çok Girişli Schengen Vizesi İçin 90/180 Gün Kuralı Nedir?

Çok girişli Schengen vizesi, Schengen bölgesinde kalış ve vize geçerlilik süresi aşılmadığı takdirde, istenildiği kadar giriş-çıkış yapılmasına izin vermektedir.

Örneğin, 1 Ağustos 2022’den 27 Ocak 2023’e kadar geçerli olan çok girişli Schengen vizesi ile, 1 Ağustos 2020’den itibaren bölgeye istenilen tarihte girilebilir, çıkılabilir ve ardından 27 Ocak 2023’den önce çıkmak koşulu ile istenildiği kadar tekrar giriş yapılabilir. Bölgede toplam kalış süresi 90 gündür ve tüm girişlerde toplama süre 90 günü aşmamalıdır.

Schengen Vize Kalış Süresi Hesaplama Örneği Nasıldır?

6 ay geçerlilik süreli ve çok girişli Schengen vizesi için bölgede kalış süresi hesaplama örneği aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Giriş TarihiÇıkış TarihiKalış Süresi1 Ocak 2022’den itibaren kalış süresi
2 Ocak 202223 Ocak 202222 gün22 gün
1 Şubat 202228 Şubat 202228 gün50 gün
5 Mart 20229 Nisan 202236 gün86 gün

Tabloda verilen tarihlerde Schengen bölgesinde bulunan kişinin, toplam 90 günlük kalış süresi içerisinde bölgede 86 gün geçirdiği göz önüne alındığında, 28 Haziran 2022’ye kadar bölgede toplam 4 gün kalınabilecektir.

Schengen Vizesi İçin Kalış Süresi Nereden Hesaplanabilir?

Schengen vizesi kalış süresi hesaplanabilmesi için resmi bir araç bulunmaz. Schengen bölgesinde kalış süresinin hesaplanması ve vize etiketinde yazan tarihlere göre vize geçerliliğinin takibinin yapılması vize sahibinin sorumluluğundadır.

Schengen bölgesinde kalış süresi, internet üzerinden çeşitli online hesaplama araçları yardımıyla, giriş-çıkış tarih bilgileri girilerek hesaplanabilir. Online vize süresi hesaplama araçları sadece yardım amaçlıdır ve resmi bir bilgi vermemektedir.

Avrupa Birliği’nin resmi internet sitesi, örnek Schengen vize hesaplama görseli aşağıda verilmiştir.

Schengen Vizesi İçin Kalış Süresi Nereden Hesaplanabilir?
Schengen Vizesi İçin Kalış Süresi Nereden Hesaplanabilir?

Schengen Bölgesinde Tek Seferde 90 Gün Mü Kalınmalıdır?

Schengen bölgesinde tek seferde 90 gün kalınması, çift veya çok girişli vize sahipleri için gerekli değildir. Çift girişli veya çok girişli vize sahiplerinin, vize geçerlilik tarihleri arasında tek seferde 90 gün bölgede kalmaları gerekmez, vize hamilleri bu süreyi bölerek birden fazla sefer giriş çıkış yapabilmektedir.

Örneğin; 1 Ocak’ta ülkeye giriş yapılması halinde 90 günlük süre geçirilerek 31 Mart’a kadar Schengen bölgesinde kalınabilir ya da 1 Ocak ile 29 Haziran arasındaki 180 gün boyunca Schengen bölgesine toplamda 90 gün olacak şekilde farklı zamanlarda giriş çıkış yapılabilir.

1 Yıllık Vize İle Schengen Bölgesinde 90 Günden Fazla Kalınabilir Mi?

Hayır, 1 yıllık vize ile Schengen bölgesinde 90 günden fazla kalınamaz. 1, 3 veya 5 yıllık çok girişli vize sahibi olunsa dahi, 180 günlük süre içinde 90 günden fazla Schengen bölgesinde kalınmasına izin verilmez. Schengen bölgesinde kalınmasına izin verilen maksimum 90 günlük süre, her 180 günde bir sıfırlanır.

Schengen Ülkesinde 90/180 Gün Kuralı İhlal Edilirse Ne Olur?

Schengen ülkesinde 90/180 gün kuralının ihlal edilmesi durumunda; ağır para cezası, sınır dışı etme, mahkemeye verme ve Schengen seyahat yasağı gibi yaptırımlar uygulanır.

Her Schengen ülkesinin yetkilileri tarafından, Avrupa’da 90/180 gün kuralı ihlali için farklı cezalar uygulanmaktadır. Schengen vizesi hamilleri, yetkili sınır makamlarının herhangi bir yaptırımına maruz kalmamak ve Schengen vize ihlali yapmamak için vize süresini doğru bir şekilde hesaplanmalıdır.

Paylaş: