Garantili Schengen Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Garantili Schengen Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

2020 ve 2021 yıllarında Türkiye’den yapılan Schengen vize başvuruları için vize ret oranları ciddi oranda artmıştır.

2021 yılında Türkiye’den Almanya için yapılan 93,592 Schengen vizesi başvurusunun 20,807’si, Türkiye’den Fransa için yapılan 45,126 Schengen vizesi başvurusunun 5,931’i, Türkiye’den İtalya için yapılan 19,741 Schengen vizesi başvurusunun 1,494’i, Türkiye’den Norveç için yapılan 1,318 Schengen vizesi başvurusunun 504’ü ve Türkiye’den Belçika için yapılan 2,415 Schengen vizesi başvurusunun 557’si reddedilmiştir.

Türkiye’den yapılan Schengen vize başvurularında hiçbir ülke için garanti vize verilmemektedir.

Vizem.net 2017-2022 arasında Türkiye'den yapılan Schengen vizesi başvurularında %98,4 vize onay oranıyla en yüksek acente skoruna sahip olan akredite kuruluştur. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurular için başvuru sahibinin evrakları ilgili ülke danışmanı tarafından onaylandığı taktirde başvuru gerçekleştirilebilmektedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Schengen Vize Başvurularında 100% Garanti Verilir Mi?

Schengen vize başvurularında hiçbir acente tarafından %100 garanti verilmemektedir. Mağduriyet yaşamamak için %100 Schengen vize garantisi veren kötü niyetli kişi ve şirketlere itibar edilmemelidir. Doğru vize türüne doğru evraklar ile başvurmak Schengen vize başvurularında onay almanın en önemli kriteridir.

Garanti Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen vize başvurularında %100 garanti yoktur. Vize onayı ihtimalinin artırılması için vize başvuru evraklarının incelenip doğru evraklarla ve formatta hazırlanması gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Schengen vize başvurularında, ilgili ülkelerin danışmanları tarafından gerekli evrakların incelenmesinin ardından başvurunun yapılıp yapılmayacağına karar verilmektedir. Başvuru süreci; başvuru sahibinin seyahat amacının talep ettiği vize türüne uygun olup olmadığı, gerekli vize şartlarının karşılanıp karşılanmadığı gibi bilgilerin ilgili ülkenin uzman danışmanı tarafından incelenmesinin ardından vizeye uygun bulunması halinde başlatılmaktadır.

Schengen vize başvurusu, çalışmayan (emekliler dışında) ve yeterli finansal kaynağı bulunmayan kişiler için yapılmamaktadır.

Schengen Vize Onayını Garantilemek için Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Schengen vize onayını garantilemek için dikkat edilmesi gerekenler aşağıda verilmiştir.

  • Vize başvurusu minimum 3 ila 4 hafta öncesinden yapılmalıdır.
  • Vize alma süresini kısaltmak için yakın tarihli seyahatlerde kolay Schengen vizesi veren ülkelere vize başvurusunda bulunulmalıdır.
  • Vize randevusu mümkün olan en erken tarihe alınmalıdır.
  • Finansal yeterlilik, pasaport geçerlilik süresi ve ülkeye geri dönüşe dair sunulacak kanıtlar eksiksiz hazırlanmalıdır.
  • Vize talep dilekçesi kapsamlı bir şekilde hazırlanmalıdır.
  • Güvenilir kişi ve kurumlardan referans mektubu alınmalıdır.

Vizem.net üzerinden yapılan Schengen vize başvuruları için vize talep dilekçesi yazımı, seyahat sigortası işlemleri, form doldurma ve yakın tarihli randevu alma işlemleri uzman ülke danışmanları tarafından yürütülmekte, tüm başvuru sahipleri için sürecin sorunsuz ve en hızlı şekilde tamamlanması sağlanmaktadır.

Eksik Evrakla Yapılan Schengen Vize Başvuruları Onaylanır Mı?

Eksik evrakla yapılan Schengen vize başvurularında vize başvuru onay ihtimali düşmektedir ancak bu gibi durumlarda neden eksik evrakla vize başvurusunda bulunulduğunu açıklayan geçerli bir dilekçe, ilgili ülkenin konsolosluğuna iletilerek vize onay ihtimali artırılabilir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında dilekçe, ilgili ülkenin vize danışmanı tarafından başvuru sahibinin kişisel durumuna göre hazırlanmaktadır.

Schengen Vizesi Onaylananların Bölgeye Girişi Garanti Midir?

Hayır, Schengen vizesi onaylananların bölgeye girişi garanti değildir.

Schengen vizesi sahibi olmanın vize sahiplerine ülkeye giriş garantisi vermediği, inisiyatifin ilgili ülkelerin sınır memurlarında olduğu Schengen ülkeleri konsoloslukları tarafından belirtilmektedir. Schengen vizesi sahibi bir kişinin ülkeye girişi, sınır memuru tarafından şüpheli görülmesi halinde engellenebilir ancak bunlar istisnai durumlardır ve Schengen vizesi almak genellikle kişilerin ülkeye girişi için yeterlidir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: