Schengen Bölgesi ve Schengen Vizesi

Schengen Bölgesi ve Schengen Vizesi İle Gidilebilen Ülkeler

Schengen bölgesi sınırlarında karşılıklı olarak tüm pasaportları ve diğer tüm sınır kontrol türlerini resmen kaldıran 26 Avrupa ülkesinden oluşan bir alandır. Schengen bölgesi, çoğunlukla ortak bir vize politikası ile uluslararası seyahat amaçları için tek bir yargı yetkisi alanı olarak işlev görmektedir.

14 Haziran 1985'te Lüksemburg’da imzalanan Schengen Anlaşması, Avrupa ülkelerinin çoğunu ulusal sınırlarını kaldırmaya, Schengen Bölgesi olarak bilinen sınırsız bir Avrupa inşa etmeye yönlendiren bir anlaşmadır. Başlangıçta sadece beş AB ülkesi tarafından imzalanan anlaşma, üye ülkeler arasındaki sınır kontrolünü sona erdiren Schengen alanı inşa edilmesini sağlamıştır.

Schengen bölgesi yüzölçümü 4.312.099 kilometrekare ve nüfusu 419.392.429 kişidir. Schengen vize bölgesi, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, İrlanda ve Romanya hariç, çoğu AB ülkesini kapsamaktadır. Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya halihazırda Schengen bölgesine katılma sürecindedir ve AB üyesi olmayan İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lihtenştayn da Schengen Bölgesi'ne katılmıştır.

Schengen Ne Demektir?

Schengen Ne Demektir?
Schengen Ne Demektir?

Schengen adı, Fransa, Almanya, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda'nın Schengen Anlaşması’nı imzaladığı Lüksemburg'un uzak güneydoğusundaki küçük şarap yapım kasabası olan Schengen komününden gelmektedir.

Schengen Anlaşması Nedir?

Schengen Anlaşması Avrupa ülkeleri arasında serbest dolaşım kavramının somut olarak uygulamaya konulduğu, ülkeler arasındaki iç sınırların kademeli olarak kaldırılmasını ve dış sınırların genişletilmiş kontrolünü kapsayan Fransa, Almanya, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda arasında Güney Lüksemburg'da Moselle Nehri üzerindeki küçük bir köy olan Schengen’de 14 Haziran 1985'te imzalanmıştır.

Yunanistan, Danimarka, Finlandiya, İsveç, İzlanda, Norveç, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Slovakya ve Slovenya, İsviçre, Lihtenştayn Schengen Anlaşması ülkeleri arasındadır.

Schengen Ülkeleri Hangileridir?

Schengen üyesi ülkeler ve üyelik tarihleri ile ilgili detaylar aşağıda verilmiştir.

Schengen ülkeleriSchengen üyelik tarihiVize serbestisi başlangıç tarihiAB üyeliği
Avusturya28 Nisan 19951 Aralık 1997Evet
Belçika14 Haziran 198526 Mart 1995Evet
Çek Cumhuriyeti16 Nisan 200321 Aralık 2007Evet
Danimarka19 Aralık 199625 Mart 2001Evet
Estonya16 Nisan 200321 Aralık 2007Evet
Finlandiya19 Aralık 199625 Mart 2001Evet
Fransa14 Haziran 198526 Mart 1995Evet
Almanya14 Haziran 198526 Mart 1995Evet
Yunanistan6 Kasım 19921 Ocak 2000Evet
Macaristan16 Nisan 200321 Aralık 2007Evet
İzlanda19 Aralık 199625 Mart 2001Hayır
İtalya27 Kasım 199026 Ekim 1997Evet
Letonya16 Nisan 200321 Aralık 2007Evet
Lihtenştayn28 Şubat 200819 Aralık 2011Hayır
Litvanya16 Nisan 200321 Aralık 2007Evet
Lüksemburg14 Haziran 198526 Mart 1995Evet
Malta16 Nisan 200321 Aralık 2007Evet
Hollanda14 Haziran 198526 Mart 1995Evet
Norveç19 Aralık 199625 Mart 2001Hayır
Polonya16 Nisan 200321 Aralık 2007Evet
Portekiz25 Haziran 199126 Mart 1995Evet
Slovakya16 Nisan 200321 Aralık 2007Evet
Slovenya16 Nisan 200321 Aralık 2007Evet
İspanya25 Haziran 199126 Mart 1995Evet
İsveç09 Aralık 199625 Mart 2001Evet
İsviçre26 Ekim 200412 Aralık 2008Hayır

İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lihtenştayn AB üyesi olmayan Schengen ülkeleri kategorisindedir. Schengen Anlaşmasıyla ilgili özel anlaşmalar yoluyla Schengen müktesebatını uygulamaktadırlar.

İngiltere Schengen Ülkesi Midir?

Hayır, Birleşik Krallık, Schengen bölgesinin bir parçası değildir ve bu nedenle Birleşik Krallık'a Schengen vizesi ile girilmesine izin verilmemektedir.

İsviçre Schengen Ülkesi Midir?

Evet İsviçre Schengen ülkesidir. AB üyesi olmayan İsviçre, 26 Ekim 2004'te Schengen Anlaşmasını imzaladıktan sonra Schengen bölgesinin bir parçası olmuş ve 12 Aralık 2008'de anlaşmanın gerekliliklerini uygulamaya başlamıştır.

Bulgaristan Schengen Ülkesi Midir?

Hayır, Bulgaristan Schengen ülkesi değildir. Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs ve Romanya’dan oluşan dört AB üye ülkesi Katılım Anlaşmaları uyarınca Schengen bölgesine katılmakla yükümlüdür. Schengen kurallarını tam olarak uygulamadan önce, her devletin hazırlık durumunun hava sınırları, vizeler, polis işbirliği ve kişisel verilerin korunması gibi dört alanda değerlendirilmesi gerekmektedir.

İrlanda Schengen Ülkesi Midir?

Hayır, İrlanda Schengen ülkesi değildir. AB üye devletlerinden olan İrlanda, Schengen'den çıkmayı müzakere etmiş ve diğer AB üye devletleri ile sınır kontrollerini yürütmeye devam ederken, aynı zamanda eski bir AB üyesi olan Birleşik Krallık ile açık sınır Ortak Seyahat Bölgesi'nin bir parçası olmuştur.

İrlanda'dan Schengen bölgesine seyahat esnasında, göçmenlik kontrol noktasından geçilmekte ve pasaport veya ulusal kimlik kartı gösterilmesi gerekmektedir.

Türkiye Schengen Ülkesi Midir?

Hayır, Türkiye Schengen ülkesi değildir.

Schengen Haritası Nasıldır?

Schengen bölgesi ülkelerini gösteren harita aşağıda paylaşılmıştır.

Schengen Haritası Nasıldır?
Schengen Haritası Nasıldır?

Schengen Alanı Özellikleri Nelerdir?

Schengen alanı özellikleri aşağıda listelenmiştir.

 • Herhangi bir dünya ülkesinin vatandaşları, Schengen bölgesindeyken, devlet üyelerinin iç sınırlarını sınır kontrollerinden arınmış olarak özgürce geçme hakkına sahiptir.
 • Schengen alanında dış sınırları geçmek için paylaşılan standartlar ortaktır.
 • Tüm devlet üyeleri için uyumlu giriş ve kısa süreli vize koşulları sunulmaktadır.
 • Schengen üyesi ülkelerin polisi arasında geliştirilmiş işbirliği ağı bulunmaktadır.
 • Suçluların daha hızlı iade edilmesi ve ceza kararlarının infazı için daha kolay yer değiştirme dahil olmak üzere üyeler arasında imtiyazlı adli işbirliği ortamı desteklenmektedir.
 • SIS olarak bilinen, üye ülkelerin insanlar ve mallar hakkında aralarında hızlı bir şekilde bilgi alışverişinde bulunmalarına yardımcı olan gelişmiş paylaşımlı bir veritabanı sistemi kurulmuştur.
 • Schengen Bölgesi tarafından garanti edilen özgürlüğün kapsamına rağmen, polis belirli durumlarda iç sınırlarda ve sınır bölgelerinde kontrol yapma yetkisine sahiptir ancak bu bir sınır kontrolü olarak kabul edilmemektedir. Polis, iç sınırlardaki insanlardan Schengen bölgesinde kalma hakkında bilgi ve ilgili ek sorular isteyebilmektedir.
 • Schengen üyesi olan bir ülke, ciddi bir tehdit nedeniyle tam olarak iç güvenliğe sahip değilse, iç sınırlarında sınır kontrollerini 30 günden uzun sürmesi koşuluyla geçici olarak yeniden başlatabilmektedir.

Schengen Vizesi Kimlere Verilir?

Schengen vizesi AB, AEA üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarına verilmektedir. Geçerli bir pasaport veya seyahat sağlık sigortası sahipleri, vize bitiminde tekrar kendi ülkesine döneceğini kanıtlayan kişiler, seyahat için yeterli gelir, birikim veya geçerli bir sponsora sahip kişiler ile daha önceden vize ihlalinde bulunmamış, Schengen bilgi sisteminde (SIS) herhangi bir kayda sahip olmayan, temiz sabıka kaydına sahip kişiler, Schengen vizesi almak için başvuruda bulunma hakkına sahiptirler.

Schengen vizesiz bölgeye girme ayrıcalığına sahip ülkelerin kategorileri ve vatandaşları olmakla birlikte, vize almak için tüm gereklilikleri karşılama ve mülakatlara katılma süreçlerinden geçmesi gereken başka kategoriler ve vatandaşlar da vardır. Schengen bölgesindeki bir ülkeye seyahat edenler arasında bir havalimanında uçak değiştirmek için havalimanı transit vizesine ihtiyaç duyan ülke vatandaşları olduğu gibi Schengen bölgesinin herhangi bir üye ülkesine turizm veya iş amacıyla giriş yapmak için bazı ülke vatandaşlarının Schengen vizesi almak yükümlülükleri bulunmamaktadır.

Kimler İçin Schengen Vize Muafiyeti Bulunur?

Avustralya, Brezilya, Kanada, Arnavutluk, Arjantin, Andora, Kolombiya, Şili gibi 50'den fazla ülkenin vatandaşlarının Avrupa'ya, özellikle de Schengen bölgesine seyahat etmek için vize muafiyetleri bulunmaktadır.

Avrupa Birliği, vizesiz ülkeler için Mayıs 2023'te Avrupa Seyahat ve Bilgi Yetkilendirme Sistemi olan ETIAS’ı başlatmayı planlamaktadır. ETIAS sistemi vize olmamakla birlikte online başvuru ile kolayca alınabilen elektronik seyahat iznidir. Online sistem aracılığıyla, vizeden muaf yabancıların 90 güne kadar seyahatlerinde Schengen ülkelerini ziyaret etmeleri için bir ETIAS almaları gerekmektedir.

Schengen Vizesi İle Gidilebilen Ülkeler Hangileridir?

Schengen vizesi ile gidilebilen ülkeler arasında Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya , Slovenya, İspanya, İsveç ve İsviçre yer almaktadır.

AB Üyesi Olmayan ve Schengen Vizesi İle Gidilebilen Ülkeler Nelerdir?

AB üyesi olmayan ve Schengen vizesi ile gidilebilen ülkeler İsviçre, Lihtenştayn, Norveç ve İzlanda’dır.

Schengen Alanı Dışında Olup Schengen Vizesi İle Gidilebilen Ülkeler Nelerdir?

Schengen Anlaşmasını imzalayan ülkelere ek olarak Schengen vizesi sahiplerine, turizm veya iş amaçlı geçerli çok girişli vizeye sahip olmaları koşuluyla, Avrupa Birliği veya Schengen bölgesinde olmayan diğer birçok ülkeyi ziyaret etmelerine olanak tanımaktadır.

Schengen alanı dışında olup Schengen vizesi ile gidilebilen ülkeler aşağıda verilmiştir.

 • Arnavutluk
 • Antigua ve Barbuda
 • Belarus
 • Bosna Hersek
 • Bulgaristan
 • Kolombiya
 • Hırvatistan
 • Kuzey Kıbrıs
 • Gürcistan
 • Cebelitarık
 • Kosova
 • Meksika
 • Karadağ
 • Kuzey Makedonya
 • Romanya
 • Sao Tome ve Principe Demokratik Cumhuriyeti
 • Sırbistan
 • Türkiye
Paylaş: