Schengen Vize Sorgulama ve Takip İşlemleri

Schengen Vize Sorgulama ve Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Schengen vize sorgulama ve takip işlemleri, başvuru değerlendirme sürecinin işleyişini takip etmek amacıyla yapılan işlemlerdir. Schengen vize başvuru sürecinde vize başvuru ve vize sonucunun sorgulama işlemleri başvuru yapılan merciye göre değişiklik göstermektedir.

Schengen vize sorgulama ve takip işlemi ile başvurunun durumuna dair bilgi edinilir, vize onayı alınıp alınmadığı ise pasaport tesliminden sonra öğrenilebilmektedir.

Vizem.net üzerinden yapılan başvurularda vize sorgulama ve takip işlemi online olarak pasaport numarasını girerek yapılabilmektedir.

Schengen bilgi hattı: 0850 241 1868

Schengen Vize Başvuru Sorgulama Nereden Yapılır?

Schengen vize takip ve başvuru sorgulama işlemleri C tipi vize başvurularında ilgili ülkenin aracı kurumu üzerinden, D tipi (90 gün ve üzeri konaklamalar için) vize başvurularında ise ilgili Schengen ülkesinin Türkiye’deki dış temsilciliği aracılığıyla yapılabilir.

Aracı Kurum Üzerinden Schengen Vize Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aracı kurum üzerinden yapılan Schengen vize sorgulama işlemi, başvuru yapılan ülkenin vize işlemlerinde yetkili aracı kurumunun resmi websitesinde bulunan online takip sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Online olarak yapılacak vize sorgulama ve takip işlemlerinde; başvuru referans numarası, kimlik numarası, pasaport numarası gibi bilgilerin bulundurulması ve sisteme girilmesi gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Schengen başvurularında, vize sorgulama ve takip işlemleri başvuru sahibi adına ilgili ülke danışmanı tarafından yapılmaktadır ve kişiye SMS ile bilgilendirme sağlanmaktadır.

VFS Global Schengen Vize Takip İşlemi

Avusturya, Belçika, İtalya gibi Schengen ülkelerinin vize başvurularında, vize sorgulama ve takip işlemleri yetkili aracı kurum olan VFS Global’in online takip sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

Online olarak VFS Global Schengen vize takip işlemi; websitesinde ilgili alana referans numarası ve soyadı bilgileri yazıldıktan sonra güvenlik doğrulaması tamamlanarak yapılmaktadır.

VFS Global vize takip ekran görseli aşağıdadır.

VFS Global Schengen Vize Takip İşlemi
VFS Global Schengen Vize Takip İşlemi

İdata Schengen Vize Takibi

İtalya ve Almanyavize başvurularında vize takibi yetkili aracı kurum olan İdata websitesi üzerinden yapılabilmektedir.

İdata websitesinde başvuru takip sayfasına girilmesinin ardından İdata başvuru takip numarası girilerek İdata Schengen vizesi sorgulama işlemi gerçekleştirilir. Girilmesi gereken barkod numarası başvuru kaydı sonrasında verilen pasaport teslim fişi üzerinde yer almaktadır.

İdata vize takibi ekran görüntüsü aşağıda verilmiştir.

İdata Schengen Vize Takibi
İdata Schengen Vize Takibi

AS Visa Schengen Vizesi Takip İşlemi

Macaristan, Portekiz ve Slovenya Schengen vize başvurularında yetkili aracı kurumu olan AS Visa websitesi üzerinden Schengen vizesi takip işlemi yapılabilmektedir.

AS Visa websitesi üzerinden başvuru sorgulama sayfasına girdikten sonra başvuru yapılan şube ve başvuru yılı girilir; ardından başvuru sonrası turuncu başvuru fişi üzerinde yazılı osp ile başlayan referans numarasının son 6 rakamı girilerek sorgulama işlemi gerçekleştirilir.

İşleme alınan başvurular değerlendirme süresince “konsolosluğa iletilmiş” olarak gözükmektedir. Değerlendirmesi bitmiş pasaportların durumu ise “vize merkezinde, teslim alabilirsiniz” şeklinde görülmektedir.

AS Visa vize takip ekranı aşağıda verilmiştir.

AS Visa Schengen Vizesi Takip İşlemi
AS Visa Schengen Vizesi Takip İşlemi

Kosmos Vize Schengen Takip İşlemi

Yunanistan Schengen vize başvurularında yetkili aracı kurum olan Kosmos Vize websitesi üzerinden Schengen takip işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Kosmos Vize websitesi üzerinden başvuru takip sayfası açılır, T.C. kimlik numarası ya da başvuru esnasında verilen fiş üzerindeki barkod numarası girilerek sorgulama işlemi gerçekleştirilir.

Kosmos Vize takibi için ekran görseli aşağıdadır.

Kosmos Vize Schengen Takip İşlemi
Kosmos Vize Schengen Takip İşlemi

Konsolosluk Üzerinden Schengen Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Çoğu Schengen ülkesi dış temsilciliği için vize sorgulama işlemi telefon veya e-mail ile yapılabilmektedir. Sorgulama ile vize başvurusunun sonuçlanıp sonuçlanmadığı öğrenilebilir, vize onayı alınıp alınmadığı bilgisi ise verilmez.

Schengen Vize Durumu Sorgulama ve Takip İşlemi Ücretli Midir?

Hayır, Schengen vize durumu sorgulama ve takip işlemi ücretli değildir.

Schengen Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Schengen vizesi yaklaşık 15 günde sonuçlanır; ancak bazen vize işlem süresi 30 günü veya istisnai durumlarda 60 günü bulabilir.

Schengen Vize Sonuçları Nereden Öğrenilebilir?

Schengen vize sonuçları dış temsilcilikten ya da başvuru yapılan aracı kurumun internet sitesi aracılığı ile öğrenilebilir. Schengen vize sonucu sorgulama işlemi ile başvuru durumu öğrenilebilir, ancak vize onayı alınıp alınmadığı ancak pasaport teslim alındıktan sonra öğrenilmektedir.

Schengen Parmak İzi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Schengen vize parmak izi sorgulama işlemi, Schengen bölgesine giriş yapılan ülkede gerekli görülmesi halinde sınır kontrol memuru tarafından Schengen Vize Bilgi Sistemi (VIS) veritabanından yapılmaktadır.

Schengen Bölgesi dışında, veri sahibinin parmak taramaları veritabanında tutulanlarla karşılaştırılabilir. Parmak izi uyuşmazlığında giriş direkt olarak reddedilmez, ancak yolcunun kimlik kontrolü daha detaylı olarak yapılır.

Schengen Giriş Yasağı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Schengen giriş yasağı sorgulama, Schengen Bilgi Sistemi’ne (SIS) erişimi bulunan dış temsilcilik görevlileri ve sınır kontrol memurları tarafından yapılmaktadır.

Schengen giriş yasağı, kişilerin sınır dışı edildiği ülkeye girişini yasaklar veya tehlikeli görülen kişilere vize verilmemesi ve ülke topraklarına giriş yapılmamasını sağlar. Schengen bölgesine girmek için başvuran kişinin, herhangi bir nedenle herhangi bir Schengen ülkesine giriş yasağının olup olmadığı Schengen Bilgi Sistemi (SIS) kayıtlarından kontrol edilir.

Schengen Vize Süresi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Schengen vize süresinin sorgulanabilmesi için resmi bir araç bulunmamaktadır. Vize etiketlerinde yazan tarihlere göre vize geçerliliğinin takibi ve Schengen bölgesinde kalış süresinin hesaplanması tamamen vize sahibinin sorumluluğundadır.

Schengen vize bölgesinde ne kadar süre kalınabileceği, giriş-çıkış tarih bilgileri girilerek çeşitli online hesaplama araçları üzerinden hesaplanabilir. Online hesaplama araçlarının tümü yardım amaçlıdır, resmi bir beyan temsil etmezler.

Schengen bölgesinde 90 günden daha az süre geçirilse dahi, vize etiketinde belirtilen tarihte veya öncesinde Schengen bölgesinden ayrılmak gerekmektedir. Kısa süreli Schengen vizesi ile Schengen bölgesinde 90 günden fazla kalınamıyor olması, Schengen 90 gün kuralı olarak bilinir.

Paylaş: