Sağlık Vizesi İşlemleri

Sağlık Vizesi İşlemleri ve 2022'de Yurtdışında Tedavi

Sağlık turizmi, tedavi olmak amacıyla ülkeler arası yapılan turizm türüdür. Sağlık turizmi için bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat etmek isteyen turistlerin sağlık vizesi almaları gerekmektedir.

Sağlık turizminde en çok uygulanan tedaviler; tıbbi check-up, sağlık taraması, diş tedavisi, kalp ameliyatı, protez takılması, kanser tedavisi, nöroşirurji, organ nakilleri ve nitelikli tıbbi müdahalelerdir. Sağlık turizmi, sağlık sigortası olmayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Sağlık sigortası eksikliğine ilaveten uygun tedaviye erişebilirlik, kaliteli tedavi ve bakım sağlık turizminin başlıca tercih edilme nedenleridir.

Sağlık turizminin pazar büyüklüğü 2018 yılından itibaren 100 milyar dolara ulaşmıştır. TUİK verilerine göre 2021 yılının son 10 ayında, Türkiye’ye sağlık turizmi amacıyla gelen turist sayısı 370.335’tir.

Vizem.net yurt dışında tedavi olmak isteyen kişilerin sağlık vizesi başvurularında gerekli evrakların kontrolü, hazırlanması, başvuru formunun doldurulması, randevu oluşturulması gibi tüm süreç boyunca her türlü vize işlemi için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Sağlık Vizesi Nedir?

Sağlık vizesi, bir ülkeye tedavi olmak için giden turistlerin ülkeye girebilmek için alması gereken vizedir. Sağlık vizesi hamiline, tedavi veya tanı için gideceği ülkede 90 güne kadar kalma ve tedavi olma hakkı tanımaktadır. Medikal vize olarak da bilinmektedir.

Medikal Vize Nasıl Alınır?

Medikal vize almak için yapılması gereken ilk şey vize başvuru formu doldurmak ve vize için randevu almaktır. Vize için alınan randevuda sağlık vizesi için gerekli olan evraklar eksiksiz şekilde teslim edilmelidir. Tedavi vizesi için alınan vize randevusu bir mülakat niteliği taşımaktadır. Randevu işlemlerinin evrak teslimi, biyometri bilgilerinin kaydı ve vize ücretinin ödenerek yapılması ile vize başvurusu tamamlanmalıdır.

Tedavi Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Tedavi vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Sağlık turizmi amacıyla seyahat edilecek ülkenin istediği standartlara uygun, 10 yıldan eski olmayan geçerli bir pasaport sahibi olunmalıdır.
 • Vize başvuru formu: Tedavi olacak başvuru sahibinin, vize başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurması ve formu imzalaması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Başvuru sahibine ait, güncel, başvuru yapılan ülkenin isterlerine uygun biyometrik özellikli vize fotoğrafı sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Seyahatin tamamı için ve gidilecek ülkede geçerli olan, talep edilen teminat miktarını sağlayan seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • Konaklama kanıtları: Tedavi için gidilen ülkede konaklamanın nasıl sağlanacağını gösteren belgelerdir. Konaklama kanıtı olarak kullanılacak belgeler, hastanede yatış belgesi, kira sözleşmesi ya da otel rezervasyonu şeklinde olabilir.
 • Maddi kanıtlar: Tedavinin ve tedavi amaçlı seyahatin başvuru sahibi tarafından karşılanabileceğini gösteren belgeler ile birlikte sonradan çıkabilecek ilave ücretlerin de ödenebileceğini gösteren finansal belgeler sunulmalıdır.
 • Tedavinin uygulanacağı sağlık kurumundan alınan tıbbi uzman mektubu: Uzmanlar tarafından yurt dışında alınacak olan tedaviyi açıklayan belgedir.
 • Sağlık kuruluşundan kabul edilme belgesi: Sağlık kuruluşu tarafından tedavinin sağlanacağına dair belge sunulmalıdır.
 • Tedaviyi yürüten doktorlar arası yazışmalar: Tedavi için gidilen ülkede tedaviyi uygulayan doktor ve tedavi olan kişinin kendi ülkesindeki doktoru arasındaki tedavi ile ilgili yapılan görüşmelerin dökümü sunulmalıdır.

Sağlık Vizesi İçin Tıbbi Uzman Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Sağlık vizesi için tıbbi uzman mektubu dış temsilciliğe hitaben resmi dille, son 3 ay içinde yazılmış olmalıdır. Sağlık vizesi tıbbi uzman mektubu, tedavi gerektiren durumu, tedavinin olası maliyetini, tedavinin uygulanacağı yeri ve süresini içermelidir.

Yurtdışında Tedavi Olmak İçin Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Yurtdışında tedavi olmak için sağlık sigortası Türkiye’de bulunan sigorta acenteleri aracılığıyla yapılabildiği gibi tedavi olunacak ülkedeki sigorta acenteleri tarafından da yapılabilir.

Vizem.net sigorta hizmetleri, seyahat sağlık sigortasında 2022 yılı için en uygun fiyatları sunmaktadır.

Güncel fiyat bilgisi: 0850 241 1868

Sağlık Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Sağlık vizesi ücreti ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir.

Bazı ülkelerin sağlık vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ÜlkeSağlık vizesi ücreti
Küba95 EUR
Almanya230 EUR
Portekiz80 EUR
Dubai250 USD
Yeni Zelanda208 TL
İngiltere250 EUR
ABD250 USD
Hindistan123 USD

Tıbbi Tedavi Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Tıbbi tedavi vizesinin verilme süresi, verildiği ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Tıbbi tedavi vizesi Schengen ülkeleri için 3 aylık, Küba için 2 aylık, İngiltere için ise 6-11 aylık verilebilmektedir. Sağlık vizesinin süresi, tedavi olunan sağlık kuruluşu tarafından uzatılabilir.

Sağlık Vizesi Geçerlilik Süresi Uzatılabilir Mi?

Sağlık vizesi geçerlilik süresi, vizenin alınma aşamasında öngörülen tedavi süresine göre belirlenir. Tedavinin planlanandan uzun süreceği durumlarda, bu durumu kanıtlayan uzman raporu gibi belgeler ilgili kurumlara sunularak sağlık vizesinin geçerlilik süresi uzatılabilir.

Yurt Dışında Tedavi İçin En Çok Başvuru Yapılan Ülke Vizeleri Hangileridir?

Yurt dışında tedavi için en çok başvuru yapılan ülke vizeleri aşağıda listelenmiştir.

 • Küba sağlık vizesi
 • Almanya sağlık vizesi
 • Portekiz sağlık vizesi
 • Yeni Zelanda dağlık vizesi
 • İngiltere sağlık vizesi
Paylaş: