Vize Çeşitleri Nelerdir?

Vize Çeşitleri Nelerdir?

Vize, bir ülkeye farklı amaçlarla seyahat edebilmek için o ülkenin yetkili makamlarından alınan izin olarak açıklanabilmektedir. Vize, özel haklara sahip veya diplomatik yetki sahibi olmayan kişilerden talep edilmektedir. Vize, alınma amacına, düzenlenme şekline ve giriş sayısına göre farklı çeşitlere sahiptir. Vize alırken vize türüne dikkat ederek başvurmak gerekmektedir.

Alınma Amacına Göre Vize Türleri Nelerdir?

Alınma amacına göre vize türleri aşağıda listelenmiştir.

  • Transit vizeler
  • Kısa süreli vizeler
  • Uzun süreli vizeler
  • Göçmen vizeleri
  • Resmi vizeler

Transit Vize Nedir?

Transit vize, bir ülkeden başka bir ülkeye gitmek için üçüncü bir ülke topraklarından geçilmesi gereken durumlarda alınan vize türüdür. Transit vize, vize alan kişiye bu ülkenin topraklarından geçiş yapabilme izni vermektedir. Transit vize, kısa dönemli bir vizedir.

Kısa Süreli Vize Nedir?

Kısa süreli vize, vize başvurusu yapılan ülkeye kısa süreliğine seyahat edebilme imkanı veren vize türüdür. Turist vizesi, tıbbi vize, hac vizesi, atletik veya sanatsal vize, mülteci vizesi, dijital göçebe vizesi, özel vize gibi vizeler kısa süreli vize türü içerisinde yer almaktadır. Kısa süreli vize alan kişiler, seyahat ettikleri ülkede en fazla 90 gün bulunabilmektedir.

Uzun Süreli Vize. Nedir?

Uzun süreli vize, bir ülkede 90 günden daha uzun bir süre için kalış imkanı veren vize türüdür. Öğrenci vizesi, geçici işçi vizesi, iltica vizesi, ikamet vizesi, bağımlı vize gibi vize çeşitleri uzun süreli vize türü içerisinde yer almaktadır.

Göçmen Vizesi Nedir?

Göçmen vizesi, vize başvurusu yapılan ülkede kalıcı olarak yaşamak isteyen kişilere verilen vize türüdür. Göçmen vizesi alan kişiler, başvurulan ülkeye taşınması ve burada yaşamayı amaçlamaktadır. Evlilik vizesi, aile birleşimi vizesi, aile üyesi vizesi, emekli vizesi gibi vizeler göçmen vizesi içerisinde yer alan vize türleridir.

Resmi Vİze Nedir?

Resmi vize, bir devlete hizmet eden, devleti temsil eden kişilere verilen vize türüdür. Resmi vize diplomat, konsolos gibi devleti temsil eden ve bir ülkeyi devleti temsilen ziyaret eden kişilere verilmektedir.

Düzenlenme Şekline Göre Vize Türleri Nelerdir?

Düzenleme şekline göre vize türleri aşağıda listelenmiştir.

  • Kapı vizeleri
  • Elektronik vize (e-vize)

Kapı Vizesi Nedir?

Kapı vizesi, seyahat edilmek istenen ülkenin sınır kapısında alınan vize türüdür. Kapıda vize, her ülke tarafından verilmemektedir. Vize talebi olan kişinin vatandaşı olduğu ülke ile seyahat etmek istediği ülke arasında kapıda vize anlaşması bulunuyor ise kapı vizesi verilmektedir.

E - Vize Nedir?

E- vize, internet üzerinden başvuru yapılarak alınan vize türüdür. E- vize, turistik ve ticari amaçla seyahat etmek isteyen kişilere verilmektedir. E-vize başvurusu onaylanan kişiler, seyahat edecekleri zaman sınır kapısında vize çıktısını alabilmektedir.

Giriş Sayısına Göre Vize Çeşitleri Nelerdir?

Giriş sayısına göre vize çeşitleri aşağıda listelenmiştir.

  • Tek girişli vizeler
  • Çift girişli vizeler
  • Çok girişli vizeler

Tek Girişli Vize Nedir?

Tek girişli vize, vize alan kişinin başvuru yaptığı ülkeye sadece bir kere girmesine izin veren vize türüdür. Seyahat eden kişi ülkeyi terk ettikten sonra vize iptal olmaktadır. Seyahat edilen ülkeyi ikinci kez ziyaret etmek isteyen kişilerin yeniden vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Çift Girişli Vize Nedir?

Çift girişli vize, seyahat edilmek istenen ülkeye iki kez giriş-çıkış hakkı tanıyan vize türüdür. Üçüncü kez ülkeyi ziyaret etmek isteyen kişilerin yeniden vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Çok Girişli Vize Nedir?

Çok girişli vize, bir ülkeye seyahat etmek isteyen kişilere birden çok defa giriş-çıkış olanağı tanıyan vize türüdür. Çok girişli vize, başvurulan ülkeye çok sık giriş-çıkış yapan kişilere verilmektedir.

Çok girişli vizenin diğer adı ise multi vizedir. Multi vize, seyahat edecek kişi çok giriş-çıkış izni vermektedir ancak multi vize geçerlilik süresinin ne kadar olacağı farklılık gösterebilmektedir.

Vize Türleri Nerede Yazar?

Vize türleri, pasaport üzerinde vize tipi (type of visa) yazan yerde gösterilmektedir. Buradan vizenin uzun veya kısa tip vize olduğu görülebilmektedir. Vizenin giriş süresi ise vize tipi yazan kısmın hemen yanında giriş sayısı (number of entries) yazan kısım ile belirtilmiştir.

Vize Türleri Nerede Yazar?
Vize Türleri Nerede Yazar?

Vize Türü Nasıl Belirlenir?

Vize türü, vizeye başvuracak kişinin seyahat amacına göre belirlenmektedir. Seyahat edecek kişinin özel hakkı bulunuyorsa, bu hak da vize türünü etkilemektedir.

Vizem.net, vize türlerinin amacına göre belirlenmesi ve vu vizeler için gerekli belgelerin toplanması için danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Vize türüne uygun ve gerekli belgeler vizem.net danışmanları kontrolünde hazırlanmaktadır.

Bilgi almak ve başvuru yapmak için: 0850 241 1868

Paylaş: