Yeni Zelanda Ankara Büyükelçiliği

Ankara Yeni Zelanda Büyükelçiliği | New Zealand Turkey

Ankara Yeni Zelanda Büyükelçiliği, Türkiye’de bulunan Yeni Zelanda dış temsilciliği olarak, konsolosluk birimi ile Türkiye’de bulunan Yeni Zelanda vatandaşlarına konsolosluk hizmeti sunmakta ve Türkiye’de ziyaretçi olan Yeni Zelanda vatandaşlarının acil durumlarında yardımcı olmaktadır. Yeni Zelanda Büyükelçiliği Ankara, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek ve Yeni Zelanda’yı Türkiye’de temsil etmek görevlerini de yürütmektedir.

Yeni Zelanda Büyükelçisi Kimdir?

Yeni Zelanda Büyükelçisi Zoe Coulson-Sinclair’dir. Zoe Coulson-Sinclair, Ankara Yeni Zelanda Büyükelçiliği görevini, Ocak 2022 tarihinden itibaren yapmaktadır.

Yeni Zelanda Ankara Büyükelçiliği Görev ve Yetkileri Nelerdir?

Yeni Zelanda Ankara Büyükelçiliği görev ve yetkileri temelde Türkiye’de bulunan Yeni Zelanda vatandaşlarının güvenliğini kapsamaktadır. Yeni Zelanda Büyükelçiliği aynı zamanda konsolosluk işlerini de Yeni Zelanda Ankara Konsolosluğu olarak yürütmektedir. Kaza, ölüm, hastalık ya da maddi kaynak yetersizliği gibi durumlarda, seyahat veya kimlik belgelerine ilişkin yaşanan sıkıntılarda ve Türkiye’de meydana gelen salgın hastalık, doğal afet, ekonomik kriz, çatışma veya savaş gibi durumlarda ülkede bulunan Yeni Zelanda vatandaşlarına yardımcı olur.

Türk vatandaşlarının Yeni Zelanda’ya gerçekleştirecekleri seyahatleri için vize başvuru işlemleri ise online olarak veya vize aracı kurumu ile yapıldığından, Yeni Zelanda Konsolosluğu vize işlemleri ile ilgili herhangi bir görev yapmamaktadır.

Yeni Zelanda Büyükelçiliği'nin Verdiği Hizmetler Nelerdir?

Yeni Zelanda Büyükelçiliği’nin Türkiye’de ikamet eden veya ziyaretçi konumunda bulunan Yeni Zelanda vatandaşları için verilen hizmetleri listelenmiştir.

 • Acil seyahat durumunda çalınan veya kaybolan pasaportlar konusunda tavsiye verir.
 • Acil durum fonu talep etmek amacıyla talep sahibinin aile üyeleri veya arkadaşları ile iletişim kurmasına yardımcı olur.
 • Gözaltı veya tutuklanma durumunda İngilizce konuşan avukatların bir listesini kişiye iletir ve kişinin yakınları ile iletişime geçmesini sağlar.
 • Hastalık veya yaralanma durumunda hizmet alınabilecek yerel tıbbi tesis tavsiyelerinde bulunur, sigorta sağlayıcısı ve aile bireyleri ile iletişime geçilmesine yardımcı olur.
 • Denizaşırı bir ülkede gerçekleşmiş olan ölümlerde cenaze ile ilgili işlemleri düzenler.
 • Belirli yasal çerçevede Yeni Zelanda yasalarında kullanılmak üzere tanık beyanları, yasal beyanlar ve diğer belgeler gibi noterlik hizmetleri sağlar.
 • Sivil kargaşalar ve doğal afetler gibi durumlarda Yeni Zelanda vatandaşlarına gerekli yardımı sağlar.

Ankara Yeni Zelanda Konsolosluğu Vize Başvurusu Alır Mı?

Ankara Yeni Zelanda Konsolosluğu vize başvurusu almamaktadır. Vize başvuruları aracı kurum merkezi ve akredite vize acenteleri üzerinden yapılabilmektedir.

Türkiye'den Yeni Zelanda Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye’den Yeni Zelanda vizesi, fiziken veya çevrimiçi başvuru ile yetkili başvuru merkezi VFS Global üzerinden ya da akredite acenteler aracılığıyla alınmaktadır.

Yeni Zelanda vizesine çevrimiçi yollarla başvurmak için https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa sitesi üzerinden vize türünü seçtikten sonra açılan sayfadaki başvuru butonuna tıklanmalı, ardından https://apply.immigration.govt.nz adresine yönlendirilen başvuru sahibi RealMe hesabı oluşturarak başvuru yapmalıdır. Başvuru için kredi veya banka kartı, fotoğraf ve başvuru sırasında gerekli olan tüm belgeler hazır tutulmalı ve istenen belgeler internet sitesine yüklenmelidir. İnternet sitesi üzerinden yapılan vize başvurusu sonrası VFS Global’den pasaport aslı ve başvurunun teslim edilmesi amacıyla bir randevu oluşturulmalı ve randevu sırasında vize servis ücreti ödenmelidir. Çevrimiçi başvurularda vize harcı başvuru sırasında online olarak, vize servis ücreti ise VFS Global ofislerine ödenmektedir.

Fiziki gerçekleştirilen vize başvurularında başvuru formu ilgili internet sitesinden indirilerek doldurulmalı ve hazırlanmış gerekli evraklar ile birlikte VFS Global ofislerine şahsen ya da posta veya mail yoluyla mesai saatleri içerisinde teslim edilmelidir. Evraklar teslim edildikten veya gönderildikten sonra Yeni Zelanda vize başvurusu için randevu alınmalı ve randevu esnasında vize harcı ile vize servis ücretinin ödenmesiyle başvuru tamamlanmalıdır.

Yeni Zelanda Büyükelçiliği Adres ve İletişim Bilgileri Nelerdir?

Yeni Zelanda Büyükelçiliği adresi; Kızkulesi Sokak, No:11, Gaziosmanpaşa/Ankara’dır.

Yeni Zelanda Büyükelçiliği Telefon Numarası Nedir?

Yeni Zelanda Büyükelçiliği telefon numarası 0312 446 3333’tür.

Ankara Yeni Zelanda Büyükelçiliği Mail Adresi Nedir?

Ankara Yeni Zelanda Büyükelçiliği mail adresi; newzealandembassyankara@gmail.com’dur.

Yeni Zelanda Büyükelçiliği İnternet Sitesi Nedir?

Yeni Zelanda Büyükelçiliği resmi internet sitesi; https://www.mfat.govt.nz/en/countries-and-regions/middle-east/turkey/new-zealand-embassy-to-turkey/

‘dir.

Ankara Yeni Zelanda Büyükelçiliği Mesai Saatleri Nedir?

Ankara Yeni Zelanda Büyükelçiliği mesai saatleri pazartesiden cumaya 08.30 ile 17.00 arasındadır.

Yeni Zelanda Büyükelçiliği Tatil Günleri Nelerdir?

Yeni Zelanda Büyükelçiliği tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • 1-4 Ocak, Yeni Yıl
 • 6-7 Şubat, Waitangi Günü
 • 15 Nisan, Kutsal Cuma
 • 18 Nisan, Paskalya
 • 25 Nisan, Anzak Günü
 • 6 Haziran, Kraliçenin Doğum Günü
 • 24 Haziran, Matariki
 • 24 Ekim, İşçi Bayramı
 • 25-27 Aralık, Noel
 • 26 Aralık, Hediyeleşme Günü
Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: