Bulgaristan Cumhuriyeti’ne Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Turistiktik, göçmenlik, ya da çalışma amaçlı Bulgaristan’a gitmek isteyen T.C vatandaşlarının en çok merak ettikleri Bulgaristan’da yaşam ve gezi rehberini derledik.

Bulgaristan Konumu ve Ulaşımı

Bulgaristan Türkiye’nin kuzeybatı sınır komşusudur. 269 km sınır mesafesine sahip iki ülke komşularının sınırları bugünkü halini 1923 yılında imzalanan Lozan Antlaşması ile belirlenmiştir. İki taraflı kara, deniz ve hava yolları ile ulaşımın mümkün olduğu Bulgaristan’a, Türkiye’den en hava yolu ile yolculuk gerçekleşmektedir. Bunu kara ve deniz yolu takip etmektedir.

Türkiye Bulgaristan Sınır Kapıları

Kara yolu ile yapılacak seyahatlerde Edirne ve Kırklareli’nde bulunan 3 gümrük kapısı kullanılabilir. Edirne’de bulunanlar Kapıkule ve Hamzabeyli ve Kırklareli’ndeki Dereköy sınır kapılarıdır. Bu 3 sınır kapısı arasında en fazla kara trafiği Kapıkule sınır kapısında gerçekleşmektedir. Avrupa ile ithalat ve ihracata yönelik yapılan kara taşımacılığının büyük bir kısmı bu kapı üzerinden gerçekleşmektedir. Türkiye’den geçidi Kapıkule Gümrük kapılarının güncel yoğunluk durumlarını ve açık olup olmadığını 0850 241 18 68 numaralı telefonu arayarak ücretsiz öğrenebilirsiniz.

Bulgaristan Yüz Ölçümü

110.994 km² üzerine kurulmuş ve 28 ilden oluşmaktadır.

Telefon ve Plaka Kodu

Bulgaristan telefon kodu +359’dur. BG ise plakalı motorlu araçlar için Bulgaristan kodudur.

Bulgaristan’ın Başkenti

Sofya 3 Nisan 1879 Tarihine Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Başkenti olarak ilan edilmiştir. Bulgaristan’ın en büyük şehridir. 1.6 milyonluk nüfusu ile nüfus yoğun bir ildir.

Bulgaristan Nüfusu

Bulgaristan vatandaşlarının AB dolaşım serbestisi haklarına sahip olmaları ile dışa göç veren bir ülke haline gelmiştir. Avrupa genelinde iş imkanları daha fazla olduğundan özellikle genç nüfus bakımından nüfus zayıflamıştır. 2020 yılı itibariyle Bulgaristan Nüfusu 6.948.445 kişidir.

Bulgaristan Para Birimi

Bulgaristan Para birimi Lev çoğul anlama geleni ise Leva’dır. 2020 Eylül ayı itibariyle 1 Bulgaristan Parası (Lev’i) 4,50 TL’ye eşittir. Ayrıca kur değişim oranı düşük olan LEV/EUR oranı çoğunlukla 1 Bulgar Levası 0,5 EUR olarak hesaplanmaktadır. Avrupa Birliği katılımı konusunda akreditasyon sürecinde olan Bulgaristan bu süreç tamamlandıktan sonra AB resmi para birimi olan EUR’a geçecektir.

Bulgaristan Dili ve Alfabesi

Bulgaristan resmi dili güney slav dillerinin kökeninden gelen Bulgarcadır. Kril alfabesi kullanılarak yazılmaktadır. Latin Alfabesine uzak olan Bulgar alfabesi Bulgaristan’a oturum ya da eğitim amaçlı seyahat eden Türklerin adapte olmakta en fazla zorlandığı unsurlardan birisi olarak gösterilebilir.

Bulgaristan’ın Dini

Halkın çoğunluğu Hristiyanlık dinin Ortodoks mezhebine inanmaktadır. Bunu Müslümanlar, Katolikler, Protestanlar takip etmektedir.

Bulgaristan Ekonomisi

2019 yılı ile kişi başı GSYİH 1801 olarak kaydedilmiştir. Bu rakam ile Bulgaristan Avrupa’nın son 20 yılda en hızlı büyüyen ekonomileri arasında yer almaktadır. %65’lik getiri ile hizmet sektörü ilk sırada yer alırken bunu %28 ile sanayi sektörü ve %3 ile tarım sektörü takip etmektedir.

2020 Bulgaristan Asgari Ücreti

Çalışma saatleri ve şartları Türkiye’ye göre daha esnek olan Bulgaristan çoğu mavi yaka çalışan için tercih edilen bir bölgedir. 1 Aylık asgari ücret 2020 yılı itibariyle 311.89 EUR’dur. Enflasyon artışı bakımından Türkiye’ye oranla daha stabil ve genel yaşam giderleri görece olarak daha düşüktür.

Bulgaristan Vatandaşlığı Başvuru İşlemleri

Bulgaristan göç alma konusunda en fazla T.C vatandaşlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bulgaristan T.C vatandaşları için yatırım, evlenme ile doğan haklar, çalışma ve göçmenlik hakları kapsamında çeşitli vatandaşlık hakları tanımaktadır. Bulgaristan vatandaşlığı hakkında bilgi ve başvuru yapmak için 0850 241 1868 numaralı telefonu arayınız.

Bulgaristan Türkiye’den Girişlerde Vize İstiyor Mu?

Bulgaristan’a seyahat planlayan bordo pasaport sahibi T.C vatandaşları 90 güne kadar olan konaklamalarda C tipi 90 gün üzerindeki konaklamalarda, D tipi pasaport almak ile yükümlüdür?

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan vize başvuru merkezi üzerinden gerekli işlemlerin tamamlanmasıyla vizem.net güvencesi ile en kısa sürede Bulgaristan vizesini alabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi Ne Kadar?

Güncel Bulgaristan vize fiyatları için sayfayı inceleyiniz.

Paylaş: