Bulgaristan'a Gitmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Bulgaristan Hakkında Kısa Genel Bilgiler

Turistiktik, göçmenlik, ya da çalışma amaçlı Bulgaristan’a gitmek isteyen T.C vatandaşlarının en çok merak ettikleri Bulgaristan’da yaşam ve gezi rehberini derledik.

Bulgaristan Konumu ve Ulaşımı

Bulgaristan Türkiye’nin kuzeybatı sınır komşusudur. 269 km sınır mesafesine sahip iki ülke komşularının sınırları bugünkü halini 1923 yılında imzalanan Lozan Antlaşması ile belirlenmiştir. İki taraflı kara, deniz ve hava yolları ile ulaşımın mümkün olduğu Bulgaristan’a, Türkiye’den en hava yolu ile yolculuk gerçekleşmektedir. Bunu kara ve deniz yolu takip etmektedir.

Türkiye Bulgaristan Sınır Kapıları

Kara yolu ile yapılacak seyahatlerde Edirne ve Kırklareli’nde bulunan 3 gümrük kapısı kullanılabilir. Edirne’de bulunanlar Kapıkule ve Hamzabeyli ve Kırklareli’ndeki Dereköy sınır kapılarıdır. Bu 3 sınır kapısı arasında en fazla kara trafiği Kapıkule sınır kapısında gerçekleşmektedir. Avrupa ile ithalat ve ihracata yönelik yapılan kara taşımacılığının büyük bir kısmı bu kapı üzerinden gerçekleşmektedir. Türkiye’den geçidi Kapıkule Gümrük kapılarının güncel yoğunluk durumlarını ve açık olup olmadığını 0850 241 18 68 numaralı telefonu arayarak ücretsiz öğrenebilirsiniz.

Bulgaristan Yüz Ölçümü

110.994 km² üzerine kurulmuş ve 28 ilden oluşmaktadır.

Telefon ve Plaka Kodu

Bulgaristan telefon kodu +359’dur. BG ise plakalı motorlu araçlar için Bulgaristan kodudur.

Bulgaristan’ın Başkenti

Sofya 3 Nisan 1879 tarihinde Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Başkenti olarak ilan edilmiştir. Bulgaristan’ın en büyük şehridir. 1.6 milyonluk nüfusu ile nüfus yoğun bir ildir.

Bulgaristan Nüfusu

Bulgaristan vatandaşlarının AB dolaşım serbestisi haklarına sahip olmaları ile dışa göç veren bir ülke haline gelmiştir. Avrupa genelinde iş imkanları daha fazla olduğundan özellikle genç nüfus bakımından nüfus zayıflamıştır. 2020 yılı itibariyle Bulgaristan Nüfusu 6.948.445 kişidir.

Bulgaristan Para Birimi

Bulgaristan Para birimi Lev çoğul anlama geleni ise Leva’dır. 2020 Eylül ayı itibariyle 1 Bulgaristan Parası (Lev’i) 4,50 TL’ye eşittir. Ayrıca kur değişim oranı düşük olan LEV/EUR oranı çoğunlukla 1 Bulgar Levası 0,5 EUR olarak hesaplanmaktadır. Avrupa Birliği katılımı konusunda akreditasyon sürecinde olan Bulgaristan bu süreç tamamlandıktan sonra AB resmi para birimi olan EUR’a geçecektir.

Bulgaristan Dili ve Alfabesi

Bulgaristan resmi dili güney slav dillerinin kökeninden gelen Bulgarcadır. Kril alfabesi kullanılarak yazılmaktadır. Latin Alfabesine uzak olan Bulgar alfabesi Bulgaristan’a oturum ya da eğitim amaçlı seyahat eden Türklerin adapte olmakta en fazla zorlandığı unsurlardan birisi olarak gösterilebilir.

Bulgaristan’ın Dini

Halkın çoğunluğu Hristiyanlık dinin Ortodoks mezhebine inanmaktadır. Bunu Müslümanlar, Katolikler, Protestanlar takip etmektedir.

Bulgaristan Ekonomisi

2019 yılı ile kişi başı GSYİH 1801$ olarak kaydedilmiştir. Bu rakam ile Bulgaristan Avrupa’nın son 20 yılda en hızlı büyüyen ekonomileri arasında yer almaktadır. %65’lik getiri ile hizmet sektörü ilk sırada yer alırken bunu %28 ile sanayi sektörü ve %3 ile tarım sektörü takip etmektedir.

2021 Bulgaristan Asgari Ücreti

Çalışma saatleri ve şartları Türkiye’ye göre daha esnek olan Bulgaristan çoğu mavi yaka çalışan için tercih edilen bir bölgedir. 1 Aylık asgari ücret 2020 yılı itibariyle 311.89 EUR’dur. Enflasyon artışı bakımından Türkiye’ye oranla daha stabil ve genel yaşam giderleri görece olarak daha düşüktür.

Bulgaristan Vatandaşlığı Almış Türkler

Bulgaristan göç alma konusunda en fazla T.C vatandaşlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bulgaristan T.C vatandaşları için yatırım, evlenme ile doğan haklar, çalışma ve göçmenlik hakları kapsamında çeşitli vatandaşlık hakları tanımaktadır. Bulgaristan vatandaşlığı hakkında bilgi ve başvuru yapmak için 0850 241 1868 numaralı telefonu arayınız.

Bulgaristan Türkiye’den Girişlerde Vize İstiyor Mu?

Bulgaristan’a seyahat planlayan bordo pasaport sahibi T.C vatandaşları 90 güne kadar olan konaklamalarda C tipi 90 gün üzerindeki konaklamalarda, D tipi pasaport almak ile yükümlüdür?

Bulgaristan Avrupa Birliğine Tam Üye Mi

Bulgaristan Avrupa Birliğine Tam Üye Mi?

1 Ocak 2007 tarihi itibariyle Bulgaristan Cumhuriyeti Avrupa Birliği üyeliği müzakerelerini tamamlayarak tam üyelikle kabul edilmiştir. Bu tarihten itibaren Bulgaristan AB üyesidir.

Bulgaristan Vizeli Mi

Bulgaristan Vizeli Mi?

Bordo (umumi) pasaporta sahip T.C vatandaşları Bulgaristan’a yapacakları seyahatler için vizeye tabidir. Gri ve siyah pasaport sahibi T.C vatandaşları 30 gün, yeşil pasaport hamili T.C vatandaşları ise 90 güne kadar Bulgaristan’a gerçekleştirecekleri seyahatlerde vizeden muaftır.

Bulgaristan Vizesi Ne Kadar?

Güncel Bulgaristan vize fiyatları için sayfayı inceleyiniz.

Bulgaristan Vizesi Schengen Mi?

Bulgaristan’ın AB üyeliği bulunmasına karşın Schengen birliği ülkeleri arasında bulunmamaktadır. Bulgaristan vizesi Schengen özellikli vize değildir.

İstanbul Bulgaristan Kaç Km dir?

İstanbul ile Bulgaristan sınırı ve önemli merkezleri arasındaki kara yolu mesafeleri aşağıda verilmiştir.

NeredenNereyeMesafe
İstanbulKapıkule Sınırı271 km
İstanbulHamzabeyli Sınırı288 km
İstanbulDereköy Sınırı168 km
İstanbulVarna Bulgaristan497 km
İstanbulSofya Bulgaristan584 km
İstanbulPlovdiv Bulgaristan451 km

Edirne Bulgaristan Arası Kaç Km dir?

Edirne merkez ve Bulgaristan’ın önemli merkezleri arasındaki mesafe aşağıda verilmiştir.

NeredenNereyeMesafe
EdirneVarna Bulgaristan316 km
EdirneSofya Bulgaristan311 km
EdirnePlovdiv Bulgaristan177 km

Rota tercihi olarak en hızlı Edirne – Bulgaristan rotası seçilerek elde edilen mesafelerdir.

Bulgaristan Ne Zaman Bağımsız Oldu?

II. meşrutiyet sonunda 6 Eylül 1908 tarihinde Bulgaristan Osmanlı devletinden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir.

Bulgaristan Avrupa Birliğine Ne Zaman Girdi?

Bulgaristan 1 Ocak 2007 tarihinde Avrupa Birliğine girdi.

Bulgaristan Schengen’e Ne Zaman Girecek?

Tüm AB ülkeleri tarafından oybirliği ile alınan karar onucu, Bulgaristan Schengen birliğine tam olarak katılma hakkına sahip olacaktır. Bu tarih 2022’nin son çeyreği olarak ön görülmektedir.

Bulgaristan Barkod Numarası

Uluslararası Barkod Numarası (Avrupa Ürün Numarası veya EAN kosu olarak da bilinir), üretici bilgisi, ambalaj konfigürasyonunda ve perakende ürün türünü tanımlamak için küresel ticarette kullanılan bir kodlama sistemidir. Bulgaristan Barkod Numarası 380 ile başlamaktadır.

Bulgaristan Cep Telefonu Hattı Hangi Rakamlarla Başlar?

Bulgaristan cep telefonu çevirmek için öncelikle Bulgaristan telefon kodu olan +359 sonrasında cep numarası çevrilmelidir. Bulgaristan cep telefonu hatlarının hangi numara ile başladığı GSM operatörüne göre aşağıda verilmiştir.

Mobiltel: (0)87, (0)88, (0)89
Globul: (0)98, (0)99

Bulgaristan’da Altın Türkiye’den Ucuz Mu?

Serbest piyasada Bulgaristan’da Türkiye’den daha ucuza altın bulmak mümkün olsa da Banka ve döviz bürolarındaki altın piyasası Türkiye ile aynıdır.

Bulgaristan’da Hangi Bayramlar Kutlanır?

Bulgaristan’da aşağıdaki bayramlar resmi olarak kutlanmaktadır.

  1. Bulgaristan Kurtuluş Günü
  2. Aziz George Günü (Ordu Günü)
  3. Aziz Cyril ve Aziz Methodius Günü (Eğitim ve Kültür Günü)
  4. Bulgaristan Birleşme Günü
  5. Bulgaristan Bağımsızlık Günü

Bulgaristan’da Euro Geçiyor Mu?

Bulgaristan’ın resmi para birimi Bulgar Levasıdır. Bulgaristan’da Leva ve Euro ile alışveriş yapmak mümkündür. Kredi kartı ile Bulgaristan’da alışveriş yapan T.C vatandaşlarının bankaları ile özel anlaşmaları yoksa kredi kartı ekstrelerinde ödemeler Euro üzerinden gösterilmektedir.

Bulgaristan PTT Şubeleri

Bulgaristan PTT şubelerine Bulgaristan posta servisi resmi sayfası üzerinden ulaşılabilir.

Vize, oturum izni, ve göçmenlik konularında Bulgaristan hakkında daha fazla bilgi için 0850 241 1868 numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: