Bulgaristan Oturum İzni Başvuru

Bulgaristan Cumhuriyeti yasasına göre yabancı uyruklu kişiler 3 farklı şekilde oturum izni alabilmektedir.

 • Genişletilmiş oturma izni - bir yıla kadar geçerlilik süresiyle
 • Uzun süreli AB oturma izni - beş yıllık ilk dönemler için (AB vatandaşları için)
 • Kalıcı oturma izni - belirsiz bir süre için.

Kalıcı oturum izni ve genişletilmiş oturum izni başvurusu yapılmadan önce kişinin uzun süreli vize türü olan D vizesine sahip olması gerekmektedir. Başvuru sahipleri, D vizesiyle Bulgaristan’a girişlerinin ardından, Yabancılık Şubesine giderek oturum iznine başvuru yapabilmektedir.

Bulgaristan Oturum Alma Süreci

Bulgaristan oturum alma süreci şu şekilde ilerlemektedir;

 • Hangi amaçla D vizesi alınacağı kararlaştırılmalı ve bu amaca uygun başvuru evrakları hazırlanmalıdır. (Oturum izni amacınıza uygun evrak listesini öğrenmek için 0850 241 18 68)
 • Evraklar kargo yoluyla veya direkt müracaat ile akredite acentemize ulaştırılmalıdır.
 • Sunulacak evrakların apostil ve tercüme işlemleri yapılmalıdır.
 • Belgelerin uzman vize danışmanlarımız tarafından kontrolü neticesinde D vizesi başvuru işlemleri vakit kaybetmeden başlatılmaktadır.
 • D vizesinin onaylanmasının ardından Bulgaristan’da yetkili kurumlara oturum izni başvurusunda bulunulmalıdır.
 • Oturum izni başvurusu, uzun süreli vize süresinin dolmasına en az 14 gün kalmışken Yabancı Uyruklular İdari Kontrol Ofisi’ne (FNACO) yapılmalıdır.

Bulgaristan Oturum İzni Ücreti

Bulgaristan oturum izni ücreti 2 kategoriye ayrılmaktadır. Birinci kategori, D vizesi için istenen konsolosluk vize harcı ve aracı kurum hizmet bedelleri. İkinci kategori, ise Yabancı Uyruklular İdari Kontrol Ofisi’ne ödenen oturum izni ve danışmanlık ücretleridir.

Oturum İzni için HizmetlerÜcretler
Form ve Dilekçe10 EUR
Randevu Alma5 EUR
Vize Harçları100 EUR
Acente Hizmeti50 EUR
Seyahat Sigortası10 EUR
Yabancı Uyruklular Ofisi90 EUR
Oturum İzni Danışmanlığı900 EUR
Toplam1165 EUR

Bulgaristan Oturum İzni İle Gidilebilecek Ülkeler

Oturum kartı hamilleri Avrupa’da dolaşım bakımından birçok avantaj sağlar. Bulgaristan oturum kartı ile İngiltere ve Yunanistan, Almanya başta olmak üzere, diğer Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat edilebilmektedir. Ancak bunun için kartın üzerinde aile üyesi anlamına gelen “family members” yazması gerekmektedir. Schengen Bölgesi ülkelerine yapılan ziyaretlerde, Bulgar vatandaşlığı bulunan eşin de oturum izni olan kişinin yanında bulunması şarttır.

Oturum kartıyla tek başına yapılan Avrupa ziyaretlerinde Schengen vizesi aranmaktadır Eş dolayısıyla oturum izni hakkı kazanmış birisi eşinden boşansa dahi haklarını elinde tutar.

Bulgaristan Emekli Oturum İzni

Bulgaristan emekli oturum vizesine (D Vizesi) başvurulabilmesi için kişinin Türkiye’de emeklilik hakkını elde etmiş olması ve emekliliği belgelerle kanıtlayabilir olması gerekmektedir. Ayrıca bu belgelerin, aşağıdaki kurumlar vasıtasıyla onaylanması ve apostil gerekmektedir;

 • Valilik ya da Kaymakamlık apostili
 • Belgelerin Bulgaristan’da yeminli tercüman tarafından Bulgarcaya tercüme edilmesi
 • Noter tasdikli kira kontratı
 • Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı onayı

Akredite acentemiz, Bulgaristan emekli oturum izni için danışmanlık hizmeti vermektedir. Emekli oturum izni D vizesi alındıktan sonra Bulgaristan’dan yapılacak başvuru ile tamamlanmaktadır. Buradaki işlemleri Bulgaristan’da çalıştığımız hukuk bürosu başvuran adına takip etmektedir.

Danışma ve başvuru hattı: 0850 241 1868

Paylaş: