Bulgaristanda Çalışma İster Misiniz

2023'te Bulgaristan'da Çalışmak İster Misiniz?

Bulgaristan’ın çalışma koşulları AB üyesi olan diğer ülkelerle benzerlik gösterir. Bulgaristan’da tam zamanlı bir iş günlük 8 saat üzerinden, haftanın 5 iş günü ve toplamda haftalık 40 saattir. Çalışanlar için yıllık 20 iş günü ücretli izin hakkı bulunan Bulgaristan’da yarı zamanlı işler tam zamanlı işlere oranla daha seyrektir.

Bulgaristan vatandaşı olmayan yabancıların ülkede çalışabilmesi için öncelikle Bulgaristan’da faaliyet gösteren Bulgar vatandaşı bir işveren tarafından işe kabul edilmeleri gereklidir. İş kabulu onaylanmış kişilerin, ülkede yasal olarak ikamet edebilmesi ve eş zamanlı çalışabilmesi için Bulgaristan D tipi çalışma vizesine sahip olmaları gerekmektedir. Bulgaristan çalışma izni başvurusu yerel işveren tarafından yapılır ve genellikle geçerlilik süresi 1 yılı kapsar. Bulgaristan çalışma vizesinin verilme koşullarının devam etmesi halinde yeniden başvuru yapılarak süre uzatılabilir. Süresiz oturma iznine sahip yabancılar ve sığınma izni olan yabancılar Bulgaristan çalışma vizesi alma zorunluluğundan muaftır. Vizem.net Bulgaristan çalışma izni ve Bulgaristan çalışma vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bulgaristan 2007 yılında Avrupa Birliğine (EU) katılmıştır ve bu süreçle beraber temel amacı bölgesel ekonomik kalkınmayı ve Avrupa birliği genelinde iş birliği sağlamayı hedefleyen 3 büyük Avrupa birliği fonunu almaya hak kazanmıştır. Eğitim alanında teşvik, büyük ve küçük işletmeler için destek, kültür ve sağlık hizmetlerinin artırımı gibi hedefler Bulgaristan’ın sosyal ve ekonomik koşullarının geliştirilmesinde rol alan önemli adımlar olmuştur.

Bulgaristan’da Çalışmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bulgaristan’da çalışmak için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Bulgaristan’da faaliyet gösteren Bulgar bir işverenden iş teklifi almış olmak.
 • Bulgaristan’da öğrenci olmak.
 • Bulgaristan aile birleşimi vizesine sahip olmak.

Bulgaristan’da İş Bularak Nasıl Çalışılır?

İş bularak Bulgaristan’da çalışabilmek için öncelikle işverenin Bulgaristan İş Kurumuna başvurarak çalışma izni alması ve ardından çalışacak kişinin çalışma vizesi için Türkiye’deki dış temsilciliklere başvuru yapması gereklidir.

Bulgaristan’da Okurken Nasıl Çalışılır?

Bulgaristan’a uzun süreli (90 gün ve fazlası) eğitim almak için gidecek olan öğrenciler D tipi vizeye başvuru yapmalıdır. Bulgaristan D tipi vizeye sahip öğrenciler yarı zamanlı çalışabilirler ancak haftada en fazla 20 saat çalışma iznine sahiptirler.

Bulgaristan’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak Mümkün Müdür?

Bulgaristan’da yüksek lisans yaparken çalışmak mümkündür. Bulgaristan’da haftalık en fazla 20 saat yasal çalışma izni olan öğrencilerin kampüs içerisinde araştırma görevlisi, fakülte sekreteri, öğrenci işleri benzeri işlerde çalışma seçenekleri bulunmaktadır. Kampüs ortamı dışındaki çalışma alanları yine aynı yasal saat sınırlamasına tabidir.

Bulgaristan’da Dil Eğitimi Alırken Çalışmak Mümkün Müdür?

Bulgaristan’a dil eğitimi almak için gelecek ziyaretçilerin kısa dönem vize (C tipi) veya uzun dönem (D tipi) vize seçeneklerinden birini tercih etmesi gereklidir. Bulgaristan’da dil eğitimi alırken çalışmak kısa süreli vize sahibi kişiler için mümkün değildir.

Bulgaristan’da Aile Birleşimi Vizesi ile Nasıl Çalışılır?

Bulgaristan’da daimi yada uzun süreli (en az 1 yıl) oturma iznine sahip olan kişi aile birleşimi vizesine başvuru yapabilir. Aile birleşimi vizesine sahip olan kişi yeterli mali kaynağı olduğunu belgelediği takdirde kendi aile bireyleriyle bir araya gelebilir.

Çalışma iznine ihtiyaç duymadan çalışabilecek aile bireyleri aşağıda verilmiştir.

 • Üçüncü ülke vatandaşının 18 yaşını doldurmamış, evlat edilen çocuklar da dahil olmak üzere evli olmayan çocukları
 • Üçüncü ülke vatandaşının eşi
 • Üçüncü ülke vatandaşının eşinin 18 yaşını doldurmamış, evlat edilen çocukları da dahil olmak üzere evli olmayan çocukları

Daimi ikamet edenler, çalışma iznine gerek olmadan iş piyasasına girebilir ve sosyal güvenliğe eşit erişimden yararlanabilirler.

Bulgaristan’da Şirket Kurarak Çalışmak Mümkün Müdür?

Genel olarak her yabancının Bulgaristan’da oturma iznine sahip olup olmadığına bakılmaksızın Bulgaristan’da şirket açmasına izin verilir. Bulgaristan’da şirket kurarak çalışmak belirli istihdam ve yatırım koşullarını sağlamadan mümkün değildir.

Şirket sahibinin kendi şirketinde çalışabilmesinin yollarından biri Bulgaristan’da iş kurmak için alınan D tipi yatırımcı vizesine sahip olmasıdır. Başvurudan kısa bir süre sonra oturum izni almayı sağlayan Bulgaristan yatırımcı vizesi şirket yatırımlarının 5 yıl devam etmesi halinde vatandaşlık başvurularında da önemli bir kolaylık sağlar.

Bulgaristan Çalışma İzni Olan Kişi ile Aile Bireyleri Bulgaristan’a Getirilebilir Mi?

Bulgaristan çalışma izni olan kişi aile birleşimi vizesi ile aile bireylerini Bulgaristan’a getirilebilir.

Bulgaristan’da Çalışmak için Kabul Edilen Meslekler Nelerdir?

Bulgaristan’da çalışmak için kabul edilen meslekler ağağıda listelenmiştir.

 • Bilişim teknolojileri
 • Eğitim
 • İletişim
 • Turizm
 • Gıda
 • İlaç
 • Tekstil

Bulgaristan Turist Vizesi İşçi Vizesine Çevirilebilir Mi?

Bulgaristan turist vizesi işçi vizesine çevrilememektedir. C tipi ( kısa dönem) vize olan Bulgaristan turist vizesi yabancı uyruklu vatandaşların Bulgaristan’a giriş yaptıktan sonra en fazla 90 gün kalmasına izin verir. Bulgaristan turist vizesiyle giriş yapmış yabancıların çalışma izni yoktur.

Bulgaristan’da çalışmak isteyen bir işçi öncelikle çalışma iznine sahip olmalıdır. Çalışma izni Bulgar işveren tarafından Bulgaristan İş Kurumundan alınır. İzni çıkan işçiler Türkiye’ye dönerek D tipi Bulgaristan işçi vizesi almak için başvuru yapmalıdır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: