Bulgaristan İş İmkanları

Bulgaristan İş İmkanları ve İş İlanları

2020 yılı itibariyle Bulgaristan iş imkanları hizmet ve sanayi sektörlerinde yoğunluktadır. Bulgarca konuşmayı gerektirmeyen işlerde hem Avrupa Birliği üyesi hem de Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşları Bulgaristan’da iş imkanı bulabilmektedir.

Bulgaristan’da istihdam oranı, 2020’nin üçüncü çeyreğinden 2020’nin dördüncü çeyreğine kadar geçen sürede, %53,50’den %52,90’a düşmüştür. Bulgaristan’da çalışanların %6,26’sı tarım sektöründe, %30,09’u sanayide ve %63,65’i hizmet sektöründe faaliyet göstermektedir.

Bulgaristan’daki çalışma koşulları ve işçi hakları diğer Avrupa Birliği ülkeleriyle benzerdir. Bulgaristan’da çalışma saatleri haftada 5 gün, günde 8 saattir. Bulgaristan’daki işverenler ve çalışanlar, kanunun sınırları dâhilinde iş sözleşmesinin şartlarını müzakere etmekte özgürdür.

Bulgaristan’da faaliyet gösteren bir firma ile iş sözleşmesi yapmış ve çalışma izni onaylanmış kişilerin Bulgaristan D tipi vize başvuruları akredite acente Vizem.net aracılığı ile yapılabilmektedir.

Bulgaristan’da Çalışma Ücretleri Nedir?

Bulgaristan’da çalışma ücretleri 840 BGN (en düşük ortalama) ile 14.700 BGN (en yüksek ortalama) arasında değişmektedir.

Bulgaristan’da çalışma ücretleri, barınma, ulaşım ve diğer yardımları içeren ortalama aylık maaştır. Bulgaristan’da çalışma ücretleri, farklı kariyerler arasında büyük ölçüde değişir. Bulgaristan’da ortalama maaş ayda 3.370 BGN’dir, ancak Bulgaristan’da nüfusun yarısının geliri 2000 BGN’den daha düşüktür.

Bulgaristan’da Maaşlar Nasıldır?

Bulgaristan’da maaşlar ortalamada 3500 BGN civarındadır. Bulgaristan’da önemli bir kısmın maaşlarının 1500 BGN nin altında olmasına rağmen, özellikle IT ve hizmet sektörlerinde son derece iyi maaş ödeyen şirketler vardır.

Meslek gruplarına göre Bulgaristan’da maaşlar tablosu aşağıda verilmiştir.

MESLEKMAAŞ
DOKTOR2,850- 7,760 BGN
DİŞÇİ3,800 - 8,250 BGN
ÖĞRETMEN1,680 – 3,500 BGN
HEMŞİRE1,270 – 2.590 BGN
AVUKAT2,930 – 6,360 BGN
ECZACI4,330 – 6,630 BGN
MİMAR1,470 – 5,900 BGN
İNŞAAT MÜHENDİSİ2,790 – 5,900 BGN

Bulgaristan’da ayda yaklaşık 800, 1 000 Euro ve bazen 2 000 Euro ödeyen birçok meslek grubu ve iş imkanı vardır. Mavi yaka Bulgaristan işçi maaşları, diğer işlere göre düşük olmasına rağmen Bulgaristan’da mavi yakalar için iş imkânları oldukça fazladır.

Bulgaristan’daki mevzuat gereği çalışma koşulları ve işçi güvenliği Avrupa Birliği standartlarında olup çalışanın haklarını korumaktadır.

Bulgaristan’da Doktor Olarak Çalışmak Nasıldır?

Bulgaristan’da Doktor olarak çalışan birisi aylık yaklaşık 7,760 BGN kazanmaktadır. Bulgaristan’daki Doktor maaşları en düşük 2.850 BGN ile en yüksek 13.100 BGN arasında değişmektedir.

Bulgaristan’a Doktor maaşları, farklı bölümler arasında büyük ölçüde değişir. Bulgaristan’a Pratisyen Hekim olarak çalışan bir Doktor aylık 8,570 BGN kazanırken Dermatoloji uzmanı 10,200 BGN civarında kazanmaktadır.

Bulgaristan’da doktorluk maaşları diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha düşük olduğu için diğer ülkelere nitelikli göç fazladır.

Bulgaristan’da şu anda 500 civarında yabancı doktor çalışmaktadır. Bulgaristan’da doktorlar haftada 48 saat çalışırlar. Bulgaristan sürekli olarak göç veren bir ülke yapısına sahip olduğundan, Bulgaristan’da doktor olarak çalışmak için açık pozisyonlar kolayca bulunabilir.

Bulgaristan’da hekim eksiği bulunduğundan, çalışma koşulları yorucu olabilmektedir.

Bulgaristan’da Mühendis Olarak Çalışmak Nasıldır?

Bulgaristan’da mühendis olarak çalışan birisi ortalama aylık 2,500 BGN kazanmaktadır. Bulgaristan’dan diğer Avrupa ülkelerine mühendis göçü oldukça sık yaşandığından, Bulgaristan mühendislere ihtiyaç duymaktadır. Yabancılar deneyim ve dil bilgilerine göre Bulgaristan’da mühendis olarak çalışabilme imkanına sahiptir.

Bulgaristan’da mühendis olarak çalışanlar haftada 5 gün ve günde 9 saat çalışırlar. Bulgaristan’da mühendis eksikliğinden ötürü iş koşulları zorlayıcı ve yoğun olabilmektedir.

Bulgaristan’da Gönüllü Çalışma Başvurusu Nedir?

Bulgaristan’da gönüllü çalışma başvurusu yapmanın en kolay yolu Avrupa Gençlik Portalıdır. Bulgaristan’da gönüllü çalışma başvurusu için Avrupa Gençlik Portalı, Avrupa’da yaşayan, öğrenen ve çalışan gençlerin ilgisini çeken fırsatlar ve girişimler hakkında Avrupa ve ülke düzeyinde bilgiler sunar.

Bulgaristan’da gönüllü çalışma başvurusu için Avrupa Gençlik Portalı, genç adaylarla birlikte gençlik aktiviteleri alanında çalışan diğer paydaşlara da (gençlik örgütleri, gençlik çalışanları, politika yapıcılar, vb.) hitap etmektedir.

Bulgaristan’da gönüllü çalışmak isteyenler bu portal’a üye olarak çeşitli projeleri ve dönemleri takip ederek kendi mesleğine ve eğitimlerine en uygun işlere başvurabilirler. Bulgaristan’da gönüllü çalışma başvurusu için Bulgaristan gönüllü çalışma vizesi almak kolaydır ve sonrasında iş aramak için avantaj oluşturur.

Bulgaristan Saatlik Çalışma Ücreti Nedir?

Bulgaristan’da saatlik çalışma ücreti ortalama 19 BGN’dir. Bulgaristan’da saatlik çalışma ücreti ortalama bir kişinin çalışılan her saat için yaklaşık 19 BGN kazandığı anlamına gelir.

Bulgaristan’da saatlik çalışma ücreti, çalışılan bir saat karşılığında ödenen maaştır.

Bulgaristan Asgari Ücret Nedir?

Avrupa istatistik ofisi verilerine göre Bulgaristan asgari ücret tablosu yıllara göre değişimi aşağıda verilmiştir.

YılAsgari Ücret
2020311,89 EUR
2019286,33 EUR
2018260,76 EUR
2017235,20 EUR
2016214,75 EUR
2015184,07 EUR

Bulgaristan’da İş Arama Web Siteleri Nelerdir?

Bulgaristan’da iş arama web siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • zaplata.bg: Bulgaristan’daki iş ilanları için en büyük web sitesidir . Çoğu Bulgarca gibi gözükse de İngilizce ilanları da yüksek orandadır.
 • rabota.bg: Bulgaristan iş ilanları için birçok alternatifi barındıran yerel sitedir. Site çoğunlukla Bulgarcadır, ancak anahtar kelimeleri İngilizce olarak arayabilirsiniz. IT alanında birçok iş ilanı İngilizcedir.
 • jobs.bg: İngilizce sürümü olan başka bir iyi Bulgar iş ilanları portalıdır. IT, bankacılık ve müşteri desteği gibi sektörlerde kurumsal rollerde birçok iş ilanı vardır. Bunların büyük bir kısmı Bulgarca dil bilgisi gerektirmez.
 • European Job Mobility Portal: Avrupa Birliği tarafından Bulgaristan’da ve diğer AB üye ülkelerinde iş bulmak için hazırlanmış kullanışlı bir web sitesidir.
 • Job Tiger: 2020 yılında kurulmuş popüler bir Bulgar iş arama portalıdır.
 • Career Jet: Bulgaristan iş olanakları için uygun sitelerden biridir.
 • Jobs Agents: Burada da Bulgaristan’da bulunabilecek pek çok iş olanağı vardır.
 • Learn 4 Good: Genel olarak Öğretmenlik üzerine Bulgaristan iş ilanları vardır.

Bu siteler dışında Türkiye’de hizmet veren iş arama web sitelerinde de Bulgaristan’da çalışmak üzere iş ilanları bulunabilmektedir. Bunlardan en popüleri işkur bulgaristan iş ilanları sayfasıdır.

Bulgaristan’da Kişi Başına Milli Gelir Ne Kadardır?

Avrupa İstatistik Kurumu verilerine göre Bulgaristan Kişi Başına düşen milli gelir, Aralık 2018’de 9.461.174 USD iken Aralık 2019’da 9.862.281 USD’ye ulaşmıştır. Bulgaristan’da Kişi Başına düşen milli gelir verileri, Aralık 1985 - Aralık 2019 ortalaması 4.088.007 USD / yıllık olarak hesaplanmıştır.

Bulgaristan’da Kişi Başına düşen milli gelir Verileri, Aralık 2019’da 9.862.281 USD ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ve Aralık 1991’de 883.724 ile rekor düşük bir düzeye ulaşmıştır.

Bulgaristanda Kişi Başına düşen milli gelir son raporlarda, Bulgaristan GSYİH’si Eylül 2020’de YY% 5,199 daralma göstermiştir. Bulgaristan Nominal GSYİH Aralık 2020’de 19.555 milyar ABD Dolarına ulaşmıştır. Diğer Avrupa ülkeleri ile yaşam masrafları kıyaslandığında Bulgaristan’da yaşam daha ucuzdur.

Bulgaristan’da İşsizlik Oranları Nedir?

Bulgaristan işsizlik oranı, Statista’ya göre Aralık 2020’de Eylül 2020’de bildirilen% 4,80’den% 5,20’ye yükselmiştir. Bulgaristan İşsizlik Oranı, Mart 2000’den Aralık 2020’ye kadar ortalama % 9,95 ile üç ayda bir güncellenir. Bulgaristan İşsizlik Oranı Verileri, Mart 2001’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan% 21.60’a ve Eylül 2019’da% 3.70 ile rekor düşük bir değere ulaşmıştır. Bulgaristan İşsizlik Oranı Verileri, Bulgaristan Ulusal İstatistik Enstitüsü tarafından rapor edilmiştir. Son raporlarda, Bulgaristan Nüfusu Aralık 2019’da 6,95 milyon kişiye ulaşmıştır. Bulgaristan’ın Aylık Kazancı Aralık 2020’de 913,12 USD oldu. Ülkenin İşgücüne Katılım Oranı Aralık 2020’de% 55,81’e düştü. Bulgaristan’da işsizlik oranı Ocak 2021’deki yüzde 7’den Şubat ayında yüzde 6,90’a düşmüştür.

Bulgaristan’da İşçi Hakları Nasıldır?

Bulgaristan’da İşçi hakları, Bulgar iş kanununa göre, yalnızca çalışanların bir işverene emeğinin sağlanmasını düzenler. Bulgaristan’da İşçi hakları özelliklerinden biri, işverenin ekonomik olarak daha güçlü taraf olması ve çalışanların işverene bağımlı bir durumda olmasıdır.

Bulgar iş kanunu, “işçiler ve çalışanlar” birleşik terimini kullanır. Bulgaristan’da İşçi hakları komünist rejimden miras alınmıştır ve çalışanları fiilen yasal kategorilere ayırmaz.

Bulgaristan İşçi hakları kanunu, çok aşamalı bir normatif düzenleme ile karakterize edilir. 1986 tarihli İş Kanununa ek olarak çok sayıda ayrıntılı birincil ve ikincil kural ve yönetmelik geçerlidir. Mavi yakalı olarak nitelendirilen çalışanlar fiziksel emek, beyaz yakalı denilen çalışanlar ise entelektüel iş yapanlardır.

Bir kişinin bir iş sözleşmesi imzalayabilmesi için asgari yaşa ulaşmış olması gerekir. Genel olarak, Bulgaristan’da İş Kanunu’nun 301 (1) Maddesi uyarınca gerekli asgari yaş 16’dır. Bununla birlikte, bazı iş türleri için yaralanma riskine karşı minimum yaş daha yüksektir.

Bulgar mevzuatı, bazı durumlarda asgari yaşın da daha düşük olabileceğini öngörür (örneğin sanatçılar). Bir kimlik kartı veya doğum belgesi, çalışanın yaşının kanıtıdır. İşveren gerçek veya tüzel kişi olabilir. Sözde danışma ve disiplin yetkisine sahiptir ve çalışana talimat verme hakkına sahiptir.

Bulgar mevzuatı, normal çalışma saatleri, daha uzun çalışma saatleri, daha kısa çalışma saatleri ve yarı zamanlı çalışma gibi farklı çalışma sürelerine olanak tanımaktadır. Normal çalışma saatleri Art. Çalışma Kanunu’nun 136’sı: standart çalışma günü sekiz saat uzunluğunda ve çalışma haftası - 40 saattir. Bu aynı zamanda geçerli yasanın izin verdiği maksimum süredir.

Üretim sürecinin gerektirdiği ve yasal sınırlamalara uyulması kaydıyla İş Kanunu’nun 136 a’sı uzatılmış çalışma saatleri vardiyaları şirket içinde kurulabilir. İş Kanunu’nun 137, 305, 309, 317. maddeleri uyarınca daha kısa olan çalışma saatleri, normal çalışma saatleri vardiyasından daha kısa süreye sahiptir. Bunlar, çalışma sahasındaki özel veya tehlikeli çalışma koşulları nedeniyle veya çalışanın yaşı veya diğer özellikleri nedeniyle ortaya çıkar.

Bulgaristan’da işçi hakları yasalarca mobbinge karşıdır. Mobbing uygulamanın veya mobbing uygulamasına göz yumulmasının cezai yaptırımları vardır. Yaptırımlar, şirket kurallarını veya çalışma disiplinini ihlal ettiğinde işçilere uygulanır. Bu tür önlemlerin dayatılmasının gerekçeleri, LC’nin 186, 187 ve 190. maddelerinde sıralanmıştır. 188 farklı disiplin cezaları (ihbar, uyarı ve görevden alma, sonuncusu sadece istisnai durumlarda ve muhtemelen önceden ihbar süresi olmaksızın uygulanacak en ağır tedbirdir) öngörmektedir.

Bulgaristan’da İşçi hakları gereğince tatil ve özel günler gibi durumlarda belirli izinleri vardır. Bulgaristan’da genel asgari yıllık ücretli izin 20 iş günüdür. Bazı çalışan kategorileri daha yüksek asgari ödenekten faydalanır. Örneğin, çalışma kapasitesi kalıcı olarak en az% 50 azalmış olan reşit olmayanlar ve çalışanlar en az 26 iş günü yıllık ücretli izin hakkına sahiptir.

Yıllık ücretli izin hakkına sahip olmak için, çalışanın en az sekiz ay çalışması gerekir (işverenden bağımsız olarak). Çalışan, yıllık ücretli iznini (bir defada veya kısmen) ilgili takvim yılı içinde kullanmak zorundadır. Yıllık iznin kullanılmadan kaldığı durumlarda, izni kullanma veya tazminat alma hakkı, yıllık izin hakkının ortaya çıktığı tarihten itibaren iki yıl ile sınırlıdır. Yasa, kullanılmayan ücretli iznin parasal tazminatına yalnızca istihdam ilişkisinin sona ermesi durumunda izin verir.

Yasa, farklı türde ücretsiz tatil hakları sağlar. Genellikle, bu hak işverenin rızasına bağlıdır ve genel ücretsiz tatil hakkının bir takvim yılında yalnızca 30 iş günü, devlet tarafından hizmet süresi olarak kabul edilir. Bu genel kural, kanunda açıkça öngörülen ebeveynlik ve maaşlı izin gibi bazı özel ücretsiz izin türleri için geçerli değildir.

Yıllık ücretli izin hesabına resmi tatiller dahil değildir. İş Kanunu, örneğin 1 Ocak ve 1 Mayıs (yılda yaklaşık 14 gün) gibi, Bakanlar Kurulu’nun diğer günleri bir defaya mahsus olmak üzere çalışma dışı günler olarak ilan edebileceği resmi tatilleri listeler. Resmi tatillerde yapılan işin ücreti, günlük olarak hesaplanan, normalde ödenecek olan ücretin iki katından az olamaz.

Bulgaristan’da işçi hakları işçilerin sağlık ve güvenliklerini korumaya yöneliktir.

İşverenlerin sağlık ve güvenlik yükümlülükleri için aşağıdaki kurallar geçerlidir,

 • İstihdamın başlamasından önce masrafları çalışana ait olmak üzere zorunlu ön sağlık kontrolü yapmak.
 • İç sağlık ve güvenlik kurallarını benimsemek ve bunlara uymak.
 • Çalışanlar için başlangıç ve periyodik sağlık ve güvenlik eğitimi ve talimatı düzenlemek.
 • İşe başlamadan önce tüm çalışanların güvenli çalışma yöntemleri konusunda bilgilendirilmesini ve eğitilmesini sağlamak.
 • Özel iş kıyafetleri, kişisel koruma malzemeleri, önleyici yemekler ve anti-toksinler ve çalışma ortamının zararlı etkilerini etkisiz hale getiren diğer önlemlerin ücretsiz sağlanması.
 • Uzman tıbbi birimlerle (istihdam tıbbı kurumları) sağlık ve güvenlik tıbbı sözleşmelerinin yapılması.
 • İşletmelerdeki sağlık ve güvenlik konularında ortak işveren / çalışan organlarına, yani çalışma koşulları komitelerine veya çalışma koşulları gruplarına katılmak.

Herhangi bir sağlık problemi durumunda, İlk üç iş günü için işveren, çalışana günlük ortalama brüt ücretinin% 70’ini öder. Ulusal Sosyal Güvenlik Kurumu, hastalık belgesi kapsamında kapsanan kalan süreyi (tazminat ödemeleri) öder. İşveren tarafından ödenen miktar devletten geri alınamaz.

Bir çalışanın bu ödemelerden yararlanabilmesi için sosyal güvenlik amaçları için tanınan en az altı aylık çalışma deneyimine (yani, altı aylık sosyal güvenlik sigortası geçmişine) sahip olması gerekir. Ödeme aşağıdakilerle ilgiliyse bu deneyim süresi gerekli değildir.

Bir iş kazası veya mesleki hastalık durumunda bir çalışanın ortalama günlük brüt ücretinin% 90’ı, burada maksimum sosyal güvenlik tabanı şu anda 3.000 BGN ile sınırlandırılmıştır. Kesintisiz olarak izin verilen maksimum hastalık izni 18 aydır (bu, çalışanın ciddi bir hastalığı olduğu durumlarda geçerlidir).

Bulgaristan’da işçi olmanın avantajları da vardır.

Şirketin dahili maaş düzenlemeleri ve bireysel iş sözleşmesi genellikle ikramiyelerin nasıl hesaplanacağını ve verildiğini belirler. Düzenli olarak ödenen ikramiyelerle ilgili olarak bu düzenleme zorunludur.

Ayrımcılık konusunda genel bir yasak olmasına rağmen, özel sektörde isteğe bağlı ikramiye ödemeleri için resmi bir gereklilik uygulanmaz. Devlet veya belediye idarelerinin (yani kamu sektöründe) çalışanları tarafından ulaşılan hedeflere yönelik ek ücretlere uygulanabilecek özel şartlar vardır. Bu ücretlerin miktarı kanunla sınırlandırılmıştır ve yılda dört kez ödenir. Her durumda, olası iş kanunu ayrımcılık ihtilaflarını önlemek için prim politikaları çalışanlara önceden bildirilmelidir.

Türk Vatandaşlarının Bulgaristan’da Çalışma Hakları Nasıldır?

Türk vatandaşlarının Bulgaristan’da çalışma hakları Ticaret Bakanlığının Sitesinde yayınlanan mevduata göre Bulgar mevzuatında aksi bir durum belirtilmediği sürece, Türk vatandaşları Bulgaristan’da ancak çalışma izni aldıktan sonra çalışabilmektedir.

Türk vatandaşına çalışma izni verilmesi için yerel işverenin, 100 leva tutarında bir ücretin ödenmesi suretiyle, bulunduğu yerin Çalışma Bürosuna başvuru yapması gerekmektedir. Yerel işveren, bir Türk vatandaşı için ilk defa çalışma izni başvurusunda bulunduğu zaman Türk vatandaşının Bulgaristan Cumhuriyeti dışında bulunması gerekmektedir.

Bulgaristan’da yasadışı ikamet eden Türk vatandaşlarının istihdam edilmesi yasaktır.

Bulgaristan’da Standart Çalışma ve Oturum İzni aracılığı ile Türk vatandaşlarının istihdam edilebilmesi için uyulması gereken süreç aşağıda verilmiştir.

 • İşverenin, işgücü piyasası durumu hakkında araştırma yapmış olması;
 • İşverenin istihdam edeceği Türk vatandaşları sayısı son 12 ay içinde istihdam edilen Bulgar ve diğer AB vatandaşları sayısının % 20’sini geçmemesi (KOBİ’ler için % 35’ini geçmemesi);
 • Türk vatandaşlarına önerilen iş koşulları ve ücretin aynı görev için Bulgar vatandaşlarına Sağlanan iş koşulları ve ücretten daha düşük olmaması;
 • Türk vatandaşının işe ilişkin spesifik bilgi, yeterlilik ve iş tecrübesine sahip olması. Bulgaristan’da çalışma iznine sahip olan Türk vatandaşlarının çalışma hakları, sadece çalışma izninde belirtilen işveren, çalışma yeri, görev ve süre için geçerlidir.

Bulgaristan Çalışma Kanunu, 250 kişiden az personele sahip işletmeleri KOBİ olarak değerlendirilmektedir. Standart Çalışma ve Oturum İzni süresi 1 yıla kadar olabilmektedir.

Bulgaristan’da bir Türk vatandaşının istihdam edilmesi için şirkette en az 5 Bulgar veya AB vatandaşının çalışması gerekmektedir.

Buna rağmen Türkiye’deki bir şirketten Bulgaristan’daki bir şirkete hizmet vermek amacıyla görevlendirilen Türk vatandaşları için bu kural geçerli değildir. Bulgaristan’a Türkiye’deki şirket aracılığı ile çalışmaya gelen Türk vatandaşlarına 12 aylık çalışma izni verilmektedir. Bu çalışma izni en fazla 12 ay daha uzatılabilmektedir (toplam 24 ay).

Türk vatandaşı için çalışma izni başvurusu, Bulgaristan’da hizmeti alacak şirket tarafından Bulgaristan İstihdam Ajansı’na yapılmaktadır. Bu kişilerin Bulgaristan’a geçerli bir Bulgaristan çalışma vizesi ile giriş yapmış olmaları gerekir.

Bulgaristan’da Çalışanlar için Eş Oturma İzni Nasıl Alınır?

Bulgaristan’da oturma vizesi alan evli çalışanları eşleri Bulgaristan’da çalışanlar için eş oturma izni başvurusunda bulunabilir.

Bulgaristan’da çalışanlar için eş oturma izni alabilmek için evliliği Bulgaristan’da da tanıtmak gereklidir. Bulgaristan evliliği olmadan yapılan hiçbir vize başvurusu eş durumundan değerlendirilmez, ancak kısa süreli normal bir turistik vize alınabilir.

Bulgaristan’da çalışanlar için eş oturma izni Bulgaristan evlilik belgesi ile sunulduğunda başvuru Bulgaristan vatandaşı eş olarak değerlendirecektir ve verilen vize uzun süreli ve multi özellikli (çok girişli D vizesi) olacaktır. Bulgaristan’da çalışanlar için eş oturma vize tipi sadece Bulgaristan vatandaşı eşlerine özeldir. Eşler için Bulgaristan oturma izni için tek şart evliliğin Bulgaristan’da yapılmış veya tanıtılmış olmasıdır. Bulgaristan’da yaşam sürmek için eş üzerinden Bulgaristan vizesi alanlar aynı zamanda eş üzerinden Bulgaristan oturum izni alma hakkına da sahiptir.

Bulgaristan evlilik belgesi için gerekli evraklar, Türkiye evlilik belgesi, Bulgar vatandaşı eşin kimlik ve pasaport fotokopisi, varsa isim denklik belgesi, başvurana ait kişisel banka hesabı ve nüfus kayıt örneğidir.

Bulgaristan’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışılabilir Mi?

Bulgaristan’da yüksek lisans yaparken çalışmak mümkündür. Kişi Bulgaristan’da aldığı eğitimin yanında yarı zamanlı çalışmaya hak kazanır.

Bulgaristan’da yüksek lisans yaparken çalışmak isteyen birçok öğrenci bu çalışmayı akademik ve yaşam giderlerinin büyük bir kısmını karşılamak için kullanır. Bulgaristan’da yüksek lisans yaparken çalışmak her ne şekilde olursa olsun, uluslararası öğrencilerin çalışmaları ve öğrenim görmeleri için bir fırsat oluşturur.

Bulgaristan’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak için Aşağıdaki Koşullardan En Az Biri Sağlanmalıdır. Yüksek Lisans yapan kişinin yerel bir işverenle iş sözleşmesi yapması gerekir. Bulgaristan topraklarında hizmet sunma anlamında nakledilmiş veya gönderilmiş olması gerekir. Bulgaristan’da Yüksek Lisans Yaparken çalışmak için şirket içi bir transferin ardından Bulgaristan’a taşınmış olması gereklidir.

Bulgaristan Büyükelçiliği İş İlanlarını Nerede Yayınlar?

Bulgaristan Büyükelçiliği İş İlanlarını Bulgaristan Büyükelçiliği web sitesinde zaman zaman yayınlamaktadır.

Bulgaristan Büyükelçiliği iş ilanları için Republic of Bulgaria Ministy of Foreign Affairs kariyer kısmı sıklıkla kontrol edilerek uygun iş ilanları yakalanabilir.

Bulgaristan’daki En Yaygın İş İlanları Nelerdir?

ManpowerGroup Bulgaristan’ın yıllık anketinden elde edilen verilere göre, Bulgaristan’daki en yaygın iş ilanları vasıflı işçi, mühendis, doktor ve bilişim uzmanıdır.

Bulgaristan’daki işverenlerin %62’si ihtiyaç duyulan çalışanları bulmakta zorluk yaşadıklarını söylemektedir.

Bulgaristan’da Dil Okullarında Eğitim Alırken Çalışılabilir Mi?

Bulgaristan’da dil okullarında eğitim alırken çalışmak mümkündür.

Bulgaristan’da dil okullarında eğitim çalışma izni yerel işveren tarafından talep edilir ve İstihdam Ajansı tarafından verilir. Bulgaristan’da dil okullarında eğitim alırken çalışmak için Bir takım yasal koşulların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bulgaristan’da dil okullarında eğitim alırken çalışma izinleri bir yıldan daha uzun bir süre için verilmez.

Bazı koşullarda en fazla bir yıl daha uzatılabilir. . Bulgaristan’da dil okullarında eğitim alırken çalışma izni temini için öncelikle yabancı uyruklu kişinin D tipi uzun süreli Bulgaristan vizesi sahibi olması gerekmektedir.

Kısa süreli vize sahibi olanlar Bulgaristan’da iş arayamaz ve çalışma izni için başvuramazlar. Bulgaristan dil okullarında eğitim alırken çalışma amaçlı Bulgaristan vize başvurusu için gerekenler aşağıda sıralanmıştır:

 • Bulgaristan konsolosluğu vize departmanına hitaben dilekçe
 • Okuldan yeni tarihli öğrenci belgesi
 • 18 yaş dolmamış ise anne ve babadan Bulgaristan’a seyahat edebilmesi için muvafakatname
 • Aile işveren ise veya bordrolu ise yukarıda belirtilen belgelerin tamamı eklenecektir.
 • 2 Resim (arka fonu beyaz, yeni çekilmiş ve rötuşlanmamış)
 • Pasaport (vize bitiş tarihi itibarıyla en az 6 ay süresi olan, varsa eski pasaportlarınız)
 • Seyahat süresini kapsayan seyahat sağlık sigortası
 • Anne veya babanın geçerli ya da eski Bulgaristan vizesi varsa fotokopileri
Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: