Bulgaristan Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Bulgaristan'da Eğitim Hakkında

Bulgaristan, gerek eğitim ücretlerinin diğer ülkelere göre ucuz olması, gerek ülkeden alınacak diplomanın Avrupa Birliği ülkesinden alınacak uluslararası geçerli bir diploma olması gibi sebeplerle son yıllarda Avrupa ülkesinde üniversite eğitimi görmek isteyen T.C vatandaşları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Vizem.net Bulgaristan yurtdışı eğitim başvurularında 2018 ve 2020 yıllarında en fazla başvuru onayını alan Konsolosluk akreditasyonu bulunan ve TURSAB kayıtlı tek acentedir.

Bulgaristan yurt dışı eğitim talebi son yıllarda giderek artmış, ülke çapındaki birçok üniversitede Türk öğrenciler yabancı olan öğrenciler arasında çoğunluğu oluşturmaya başlamışlardır. Türk öğrenciler için gerek yakınlık gerek ucuzluk gerek de Avrupa’da, bir Avrupa Birliği ülkesinde eğitim görmek her daim tercih sebebi olmuştur. Ayrıca Sofya Üniversitesi, Varna Teknik Üniversitesi gibi Bulgaristan üniversiteleri uluslar arası sıralamada yüksek sıralamalarda yer almaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Bulgaristan Uzaktan Eğitim Sistemi

Bulgaristan uzaktan eğitim sistemi sertifika programları için, lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri için çeşitli dönemlerde açılmaktadır. 2020 yılı itibariyle Covid 19 önlemleri çerçevesinde günden güne değişen kurallar ve kısıtlamalar nedeniyle üniversitenin uygulayacağı uzaktan eğitim programları hakkında güncel bilgiler için üniversitelerin web sayfalarında bulunmaktadır. Daha fazla bilgi ve başvuru için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bulgaristan Uzaktan Eğitim

Bulgaristan Eğitim Ücretleri

Bulgaristan’da eğitim ücretleri, üniversite, vatandaşı olunan ülke ve eğitim verilen dile göre değişkenlik göstermektedir. Ülkede bulunan kimi üniversiteler sadece Bulgarca eğitim verirken, kimi üniversitelerde eğitim hem Bulgarca hem de İngilizce eğitim vermektedir.

Hazırlık sınıfı eğitimi ücretleri ülke genelinde çoğunlukla 2500 Euro – 3500 Euro arasında değişkenlik göstermektedir. 2021 yılı itibariyle İngilizce eğitim veren Bulgaristan Üniversiteleri yıllık eğitim ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir. Lisans eğitiminin uzaktan eğitim fiyatlar aynıdır.

BölümFiyat
Sosyal Bölümler3900 EUR – 5500 EUR
Mühendislik Bölümleri5900 EUR – 7000 EUR
Diş Hekimliği7000 EUR – 8000 EUR
Eczacılık6000 EUR - 8000 EUR
Tıp6000 EUR – 8000 EUR

Dil eğitim ücretleri için eğitim alınan kuruma ve döneme göre değişiklik olmaktadır. Güncel fiyatlar için iletişime geçiniz.

Bulgaristan’da Eğitim Sistemi

Bulgaristan eğitim sistemi Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından Eğitim ve Bilim Bakanlığı aracılığıyla belirlenmektedir. Okul eğitimi, yedi ila on altı yaş arasındaki çocuklar için zorunludur.

Bulgaristan eğitim sistemi, Avrupa kıtası geleneğine dahildir. Başlıca ortaokul türleri şunlardır: genel eğitim, mesleki eğitim, ve yabancı okullar.

Bulgaristan eğitim sisteminde Türkiye’ye benzer özel okullar da yer almaktadır. Bulgar Eğitim sisteminin müfredatı sekiz ana konuya odaklanmaktadır: Bulgar dili ve edebiyatı, yabancı dil, matematik, bilgi teknolojileri, sosyal bilimler ve yurttaşlık, doğa bilimleri ve ekoloji, müzik ve sanat, beden eğitimi ve spor.

Bulgaristan İlkokul Eğitimi

Bulgaristan ilkokul eğitimi (1-4. Sınıflar) genellikle 7 yaşında başlar, ancak ebeveynlerinin talebi üzerine 6 yaşından itibaren başlayabilirler. İlköğretim sertifikası, sırasıyla 4. Sınıf başarıyla tamamladıktan sonra alınır. İlkokul eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler ortaöğrenime devam etmeye hak kazanırlar. 4. Sınıftan 8. Sınıfa kadar ise ilkokul eğitiminin ikinci kısmı olarak adlandırılır. 8. Sınıf bittiğinde öğrenci tekrar başarısına göre tekrar sertifikalandırılır.

Bulgaristan Lise Eğitim Sistemi

Bulgaristan lise eğitim sistemi kapsamlı liseler ve meslek okullarından oluşur. Kapsamlı liselere giriş, genellikle lise okul öncesi edebiyat ve / veya matematik ders sınavlarından alınan notların yanı sıra ortaokul 8. Sınıfa kadar olan ortalama notlara dayanmaktadır. Öğrenciler, 7. veya 8. sınıfları başarıyla tamamladıktan sonra liseye kayıt olabilirler. Genellikle dil, matematik veya bilişim alanlarında kariyer hedefleyenler 7. sınıftan sonra kapsamlı liseye başvururlar. Lise bitirme sınavları farklı dillerde eğitim alınmış olunsa bile sadece Bulgarca dilinde uygulanır. Bulgaristan’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin bu sınavda aldıkları üniversite sınavı başarı puanlarını etkiler. Lise mezunu öğrencilerin eğitime devam zorunluluğu mezuniyetle sona erer. Lise mezunları isterlerse farklı bir Avrupa ülkesine giderek eğitim görebilir.

Bulgaristan’da Ücretsiz Üniversite Okumak Mümkün Müdür?

Kişinin lise derecesine göre burs veren üniversitelere başvurularak Bulgaristan’da ücretsiz üniversite okumak mümkün olabilir. Bunun için araştırma sırasında üniversitelerin hangi bölüm için kaç adet burslu kontenjanının olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Ayrıca Bulgaristan’daki eğitim görülen süre boyunca alınan oturma izni ile yarı zamanlı işlerde yasal olarak çalışmak mümkündür. Vizem.net deneyimli danışmanları üniversite burs başvurularını yaparken aynı zamanda isteyen kişiler için üniversiteye kabul edildikten sonra kampüs içerisinde part time işler için başvuru yapabilmektedir. Bu şekilde çalışarak eğitim alabilirler.

Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi ve AUBG üniversitelerinin tam burslu programları bulunan 2 Bulgaristan Üniversitesi’dir.

Bulgaristan’da Üniversite Okumak için Neler Gerekli?

  1. Lise diploması
  2. Dil yeterlilik belgesi. (Bulunuyorsa)
  3. Üniversite kabul mektubu
  4. En az 6 ay geçerli sağlık sigortası
  5. Bulgaristan vizesi

Lise diploması yök tarafından tanınan bir eğitim kurumu tarafından verilmiş olması gerekmektedir. Kabul mektubu alındıktan sonra D tipi Bulgaristan vizesine başvuru yapılmalıdır. Başvuru esnasında sağlık sigortası beyan edilmelidir.

Bulgaristan Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Bulgaristan Eğitim Danışmanlığı

Vizem.net tüm başvuru sürecinde Bulgaristan’da üniversite öğrenimi görmek isteyen Türk öğrenciler için danışmanlık hizmeti vermektedir. Yurtdışı eğitim danışmanlığı olarak gerekli evrakların merkez ofisimize ulaşması ile danışmanlarımız eğitim vizesi ve kayıt işlemleri için gerekli başvuruları gerçekleştirir. Eğitim kurumuna kayıt başarıyla tamamlandıktan sonra Bulgaristan vize başvurusunu öğrenci adına gerçekleştirir. Baştan sona tüm süreç deneyimli ekip tarafından yönetilip başvuru durumu online olarak sorgulanabilmektedir. Eğer öğrenci kabulü sağlanamamış ise Bulgaristan eğitim danışmanlığı ücreti talep edilmez.

Yurtdışı eğitim öğrencilerine verilen hizmetler ile ilgili merkezimiz aranarak detaylı bilgi alınabilir.
Bulgaristan Eğitimi Hakkında Tüm Bilgi ve Başvurular için: 0850 241 1868

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: