bulgaristan dil okulları ve dil eğitimi

Bulgaristan'da Dil Okulu Fiyatları ve Bulgarca Dil Kursları

Bulgaristan, Avrupa Birliği’ne katılmasıyla dil eğitim programını geliştirmiş ve uluslararası standartlara uygun bir çerçeveye oturtmuştur. Üniversite eğitimi ve ticaret için Bulgaristan’a fazlaca yabancı uyruklu kişinin gelmesi sonucu, Bulgaristan dil okulları giderek önem kazanmıştır.

Uluslararası geçerliliği olan sınavlardan alınan yabancı dil puanı dünyanın çeşitli ülkelerinde seyahat, eğitim ve iş imkanı yaratmaktadır. AB üyesi bir ülke olan Bulgaristan dil kursu ve eğitimi açısından uluslararası geçerliliği olan dil sertifikası edinmek ve TOEFL, IELTS gibi dil sınavlarına hazırlanmak isteyen kişiler için oldukça avantajlıdır. Bulgaristan’da dil eğitimi almak, Bulgaristan dil okulu fiyatları Türkiye’den daha ekonomik olduğu için giderek artan bir taleple tercih edilmektedir.

Bulgaristan Hangi Dili Konuşuyor?

Bulgaristan’da, Bulgaristan Cumhuriyeti’nin ana dili olan Bulgarca konuşulmakta ve halk tarafından Rusça yaygın olarak bilinmektedir. Bulgaristan’da az sayıda Türk ve Roman vatandaşların olması sebebiyle Türkçe ve Romanca konuşan kişilere rastlamak mümkündür.

Bulgaristan’da başta Bulgarca olmak üzere İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça, Arapça ve Türkçe dillerinde eğitim verilmektedir. Bulgaristan dil okulları, başkent olması ve yoğun nüfusu sebebiyle ağırlıklı olarak Sofya’da faaliyet göstermektedir.

Bulgaristan’da Halkın İngilizce Bilme Oranı Nedir?

Bulgaristan’da halkın yaklaşık %23’ü İngilizce konuşmaktadır. İngilizce konuşma oranının en yoğun olduğu şehir, üniversite sayısının fazla olması, yabancı uyruklu öğrenci, akademisyen ve iş insanlarının şehirdeki nüfusu sebebiyle Sofya olmaktadır.

Bulgar Alfabesi Nasıldır?

Bulgarca, Hint - Avrupa dil grubunda bulunan bir dildir. Bulgar alfabesi harfleri Kiril ve Yunan alfabesinden esinlenerek oluşturulmuştur. Dünya üzerinde yalnızca Bulgaristan’da kullanılan Bulgar harfleri, 30 adet karakter içermektedir.

Bulgarca Öğrenmek Zor Mudur?

Bulgarca öğrenmek, kiril alfabesine aşina olmayan kişiler için başta zor gibi görünse de, yeterli ve doğru eğitim alınması halinde zor değildir.

Bulgaristan Dil Okulları için Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bulgaristan dil okulları için kayıt yaptırmak isteyen kişiler, almak istedikleri dil eğitimi için çevrimiçi seviye tespit sınavına tabi tutulmaktadır. Dil okuluna kayıt işlemi, kişinin dil yeterlilik seviyesi belirlendikten sonra yapılmaktadır. Bulgaristan dil okulu kaydı esnasında, kişinin mevcut dil yeterlilik seviyesine uygun bir eğitim programı seçmesi gerekmektedir.

Bulgaristan’da Hangi Şehirlerde Dil Eğitimi Alınabilir?

Bulgaristan’da dil eğitimi verilen şehirler aşağıda yer almaktadır.

 • Sofya
 • Varna
 • Blagoevgard
 • Plovdiv
 • Veliko Turnovo
 • Petrich
 • Gotse Delchev
 • Dupnitsa
 • Montana
 • Burgas
 • Pamporovo
 • Berkovitsa

Bulgaristan’da Hangi Diller için Eğitim Alınabilir?

Bulgaristan’da eğitim verilen diller aşağıda listelenmiştir.

 • İngilizce
 • Almanca
 • Fransızca
 • İtalyanca
 • İspanyolca
 • Rusça
 • Türkçe
 • Arapça
 • Yunanca

Bulgaristan’da Dil Okulu Fiyatları Ne Kadardır?

Bulgaristan’da dil okulu fiyatları, 2021 yılı itibariye 10.000 ile 35.000 Bulgar levası arasında değişmektedir. Bulgaristan, Avrupa ülkeleri arasında en ekonomik dil eğitimi hizmeti veren ülkelerden biridir. Dil eğitim sınıfları, özel ders veya grup dersleri olarak sürdürülebilmekte ve tercih edilen eğitimin yoğunluğuna göre toplam 40 saat ile 120 saat arasında bir eğitimi kapsamaktadır. Bulgaristan dil okulları fiyatlarına kişilerin konaklama ve yeme içme masrafları dahil edilmemektedir.

Bulgaristan İngilizce Dil Okulu Fiyatları Ne Kadardır?

Bulgaristan İngilizce dil okulu fiyatları, 2021 yılı itibariyle kişinin dil yeterliliğine göre ortalama 13.000- 15.000 Bulgar levası olmaktadır. Yalnızca konuşma pratiği yapılan İngilizce dil kurslarının Bulgaristan fiyatları 6.000- 8.000 Bulgar levası olabilmektedir. Bulgaristan İngilizce dil okulu ücretlendirmeleri, barınma ve yeme içme giderleri dahil edilmeden belirlenmektedir.

Bulgaristan’da Dil Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Bulgaristan’da dil eğtimi 2021 yılı itibariyle 30 saat ile 160 saat arasında değişen sürelerde verilmektedir. Kişinin ihtiyacına ve uygunluk durumuna göre yoğunlaştırılmış dil kursu programları 120- 160 saat sürebilirken; 30- 40 saatlik standart programlar, okul veya iş yoğunluğu olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Haftalık oranla 8 hafta ve 30 hafta arasında değişen eğitim süreleri mevcuttur.

Bulgaristan’da Bulgarca dil eğitimi, öğrencilerin okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinin dördüne birden hitap edecek otantik materyaller ile desteklenmektedir. Bulgaristan’da Bulgarca eğitimi veren dil kurslarının genel itibariyle 40 saatlik 10 haftayı kapsayan standart eğitim ve 120 saatlik yoğunlaştırılmış eğitim olarak iki opsiyon bulunmaktadır.

Bulgaristan’da İngilizce dil eğitimi, dil seviyesi A1 - A2 olanlar için ortalama 1 yıl sürmektedir. İngilizce seviyesi B1- B2 olanlar için 10 haftalık ve 20 haftalık eğitimler verilebilmektedir.

Bulgaristan’da yaz okulu programı kapsamında dil eğitimi almak isteyenler yoğun olarak Sofya’da bulunan kurumlarda 3 aylık yaz okulu programına dahil olabilmektedir.

Bulgaristan’daki En İyi Bulgarca Dil Okulları Hangileridir?

Bulgaristan’daki en iyi Bulgarca dil okulları aşağıdaki listede sıralanmıştır.

 • Edno Dil Okulu
 • Omega Dil Okulu
 • Pharos Dil Okulu
 • Kreg Eğitim Kurumu
 • Varna Ekonomi Üniversitesi Bulgarca Kursu

Bulgaristan’daki En İyi İngilizce Dil Okulları Hangileridir?

Bulgaristan’daki en iyi İngilizce dil okulları aşağıda sıralanmıştır.

 • British Council
 • Britanica Dil Okulu
 • Sofya Amerikan Okulu
 • Pharos Dil Okulu
 • American English Akademi

Bulgaristan’da Dil Kursuna Gitmek için Şartlar Nelerdir?

Bulgaristan’da dil kursuna giden kişiler arasında en çok tercih edilen, İngilizce dil eğitimi olmaktadır. Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla Bulgaristan’da dil kursu eğitiminin maliyetinin çok düşük olması, Bulgaristan’ın dil eğitiminde tercih edilmesindeki en büyük etkenlerden biridir. Bulgaristan’da dil kursuna gitmek için en önemli şart, başvurulan dil okulu tarafından kabul mektubu alınmış olmasıdır. Kabul mektubu ve vize için gerekli diğer belgelerle birlikte Bulgaristan dil kursu vizesine başvuru yapılmaktadır.

Bulgaristan’da Dil Kursu Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan dil eğitimi vizesi için gereken adımlar aşağıda sırayla aktarılmıştır.

 1. Alınacak dil eğitimi hangi dili hedefliyorsa uygun araştırma yapılarak bir kurumla iletişime geçilmelidir.
 2. Başvurulan dil okulundan kabul mektubu alınmalıdır.
 3. Dil kursu süresi 90 günden kısa ise Bulgaristan C tipi vize; eğitimin 90 günden uzun olması halinde Bulgaristan D tipi vize başvurusu için gerekli, doğru ve eksizsiz bilgi içeren belgeler toplanmalıdır.
 4. İkamet edilen ile ve vize süresine göre en yakın yetkili vize merkezi ya da Bulgaristan Konsolosluğundan randevu alınmalıdır.
 5. Vize başvuru randevusu verilen günde bütün belgeler ile vize görüşmesine gidilmelidir.

Bulgaristan, Türkiye’nin komşu ülkesi olması ve tarihten günümüze karşılıklı geliştirilen kültürel ilişkiler sayesinde, Türkiye vatandaşları için kaliteli bir eğitim süreci sunmaktadır. Eğitim masrafları ve yaşam koşullarının ekonomik olması sebebiyle Bulgaristan dil okulu vizesi dil eğitimini yurt dışında almak isteyenlerin en çok başvuru yaptığı vize türlerinden biridir.

Vizem.net, Bulgaristan dil okulu vizesi başvurularında Türkiye’deki onay oranı en yüksek akredite kuruluştur.

Bulgaristan’da Dil Okuluna Giderken Çalışılabilir Mi?

Bulgaristan’da dil okuluna giderken çalışmak, 90 günden daha kısa dil okulu programlarına katılan kişiler için mümkün olmamaktadır. Bulgaristan’da 90 günden daha uzun dil okulu programlarına katılan kişiler haftada 20 saate kadar çalışabilmektedir.

Bulgaristan’da Dil Eğitimi Almanın Avantajları Nelerdir?

Bulgaristan’da dil eğitimi almanın avantajları aşağıdaki listede verilmiştir.

 • Bulgaristan’da dil eğitimi, dünyanın birçok ülkesinden daha düşük maliyetlidir.
 • Bulgaristan’da alınan dil eğitimi, yurt dışı standartlarında lisans başvurusu, yüksek lisans başvurusu, iş başvurusu sırasında gerekli dil sertifikası için akreditasyon sağlamaktadır.
 • Bulgaristan, doğası ve köklü tarihi ile popüler bir turistik destinasyondur. Dil eğitimi alırken kültürel olarak zenginleşmenin mümkün olduğu bir ülkedir.
 • Bulgarca öğrenmek, diğer Balkan dilleri olan Makedonca, Sırpça, Hırvatça ve Boşnakça’nın öğrenilmesini kolaylaştırmaktadır.
 • Dünya genelinde az bilinen bir dil olan Bulgarca’yı öğrenmek, Balkan coğrafyasına yönelik bir projede aranan kişi olmayı sağlamaktadır.
 • Müttefik iki ülke olan Bulgaristan ve Türkiye dış ilişkileri sayesinde Bulgaristan’da dil eğitimi almak ticari, siyasi ve kültürel anlamda birçok fırsat yaratmaktadır.

Bulgaristan’da Dil Eğitimi Alırken Konaklama Seçenekleri Nedir?

Bulgaristan’da dil eğitimi alırken konaklama seçenekleri aşağıda listelenmiştir.

 • Ev kiralamak: Bulgaristan’da kiralanan evin şehir merkezine yakınlığı ve oda sayısına göre değişiklik gösteren ev kiraları ortalama olarak merkezde tek odalı daireler için 250 Euro civarı iken, 3 odalı daireler için 450 Euro civarında olmaktadır. Banliyöde tek odalı daireler 190 Euro civarında iken 3 odalı daireler 350 Euro civarındadır.
 • Yurt odasında kalmak: Bulgaristan’da dil eğitimi veren bazı kuruluşlar öğrencilerine 1+1 ve 1+0 olmak üzere yurt odası tahsis etmektedir. Yurtta kalmayı tercih eden öğrenciler, 100 Euro ile 250 Euro arasında yurt kirası ödemektedir.

Yurtta kalan öğrenciler, Bulgaristan ev kiraları göz önüne alındığında masraflarını yarı yarıya düşürmektedir.

Bulgaristan’da Dil Eğitimi Alırken Yaşam Koşulları Nasıldır?

Bulgaristan’da dil eğitimi öğrencisi için yaşam koşulları, Avrupa’nın en düşük maliyetli yaşam giderlerine sahiptir. Bulgaristan toplu taşıma ücretleri, barınma ücretleri, yeme içme ve sosyal faaliyet hizmetleri oldukça uygundur. Bulgaristan’da yeme içme masrafları, öğrenci muhitlerinde 2- 3 Euro gibi fiyatlarla, şehir merkezindeki restorantlarda çeşitli ve zengin bir menü tercih edenler için ise 10 Euro civarı fiyatlarla karşılanabilmektedir. Bulgaristan’da ulaşım ücretleri şehir içi toplu taşıma kullanımı için 0,5 Euro iken, taksilerin kilometre başı ücretlendirmesi 0,8 Euro olmaktadır.

Öğrencinin yaşam koşullarına göre değişiklik gösteren yaşam giderleri, ev arkadaşlarıyla paylaşılan bir dairede yaşayarak ve beslenme ihtiyacını öğrenci restoranlarında karşılayarak düşürülebilmektedir. Bulgaristan’da dil okulu eğitimi alan ve tek başına yaşayan bir öğrenci için aylık ortalama 200 Euro kira gideri, 50 Euro ev faturaları, 150 Euro beslenme gideri, 25 Euro ulaşım gideri, 10 Euro telefon faturası ve 75 Euro sosyal aktivite masrafları yapıldığında 510 Euro gibi bir miktara; İngiltere, Amerika ve Kanada gibi ülkelerden çok daha uygun fiyata uluslararası geçerliliği olan bir eğitim alınması mümkün olmaktadır.

Bulgaristan Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan yurtdışı eğitim danışmanlığı ücreti alınacak hizmete göre değişmekte ve yurtdışı dil eğitimi danışmanlık ücreti 70 Euro ile 240 Euro arasında olmaktadır.

Öğrencilerin, Bulgaristan’da dil eğitimi almayı seçmelerindeki temel neden, yaşam ve eğitim ücretlerinin düşük maliyetli olmasıdır. Uluslararası öğrencilerin buluştuğu eğitim kurumlarında Bulgar kültürünün eğlenceli ortamı keşfedilmekte ve AB standartlarında bir eğitim alma imkanı bulunmaktadır. Bulgaristan kurumlarından alınan dil ve mesleki eğitim, Bulgaristan uzaktan eğitim programıyla öğrencilerin ülkelerini terk etmeden dahil olabilecekleri seçenekler sunmaktadır.

Vizem.net, dil okulu kayıt işlemlerinden başlayarak tüm vize işlemlerini takip eden Türkiye’deki tek akredite acentedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: