Bulgaristan Evlilik Tanıtma İşlemi

Bulgaristan Evlilik Tanıtma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bulgaristan evlilik tanıtma işlemi, Bulgaristan vatandaşlarının kendi ülke sınırları dışında yaptığı evliliği, Bulgaristan Cumhuriyeti nüfus sicil makamlarına veya bulundukları ülkedeki Bulgaristan konsolosluklarına resmi olarak bildirmeleridir. Evlendikten sonraki 6 ay içinde evlilik belgesinin onaylı bir kopyası ve Bulgaristan’daki ikamet adresini içeren bir belgenin Bulgaristan Konsolosluklarına gönderilmesiyle Bulgaristan evlilik tanıtma işlemi yapılabilmektedir.

Bulgaristan Evlilik Tanıtma İşlemini Kimler Yapmalıdır?

Bulgaristan evlilik tanıtma işlemi, Bulgaristan dışında farklı bir ülkede evlilik yapan Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşları için zorunluluktur. Bulgaristan’da oturum izni almak isteyen Türk vatandaşı eşin, Bulgaristan evlilik cüzdanına sahip olması gerekmektedir.

Türkiye’de yapılan nikah işlemleri Bulgaristan Cumhuriyeti hükümeri tarafından tasdik edilerek Bulgar evlilik cüzdanı tescili alınmaktadır. Evliliğin Bulgaristan’da tanınması durumunda Bulgaristan vatandaşı eşleri Bulgaristan aile birleşimi veya Bulgaristan eş vizesi başvurusu yapabilmektedir. D tipi vize kategorisinde olan evlilik vizesi ile Bulgaristan’da 90 günden uzun ikamet edilebilmektedir. Uzun süreli vize alınmasının ardından oturum izni için Bulgar evlilik cüzdanı ile birlikte gerekli diğer evraklarla başvuru yapılması gerekmektedir.

Bulgaristan Evlilik Tanıtma İşlemi Bulgaristan’da Nasıl Yapılır?

Bulgaristan vatandaşları, Bulgaristan dışında yaptıkları evliliği tescillemek için resmi nikah belgelerini Bulgaristan belediyelerindeki nüfus sicil makamlarına bizzat beyan edebilmektedir. Başvuru evraklarının içinde, Bulgaristan konsolosluğu veya Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı ile anlaşmalı bir tercüme şirketi tarafından tasdiklenmiş apostilli Bulgarca tercümesinin bir kopyasının bulunması gerekmektedir.

Bulgaristan Evlilik Tanıma için Nereye Başvuru Yapılmalıdır?

Bulgaristan makamlarına evlilik cüzdanları ile bizzat başvuramayan vatandaşlar, ikamet ettikleri ülkedeki Bulgaristan konsolosluklarına başvuru yapabilmektedir. Bulgaristan dışında yapılan resmi nikahın, Bulgaristan vatandaşı olan eşin Bulgaristan’da ikamet ettiği adresin bağlı olduğu belediyeye tescil ettirilmesi gerekmektedir. Eşlerin ikisinin de Bulgaristan vatandaşı olması durumunda, kocanın ikamet ettiği adresin bağlı olduğu belediyeye evlilik tanıtma başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Türkiye’de Yapılan Evlilik Bulgaristan’da Geçerli Midir?

Türkiye’de ve Bulgaristan’da yapılan evlilikler, Lahey sözleşmesi gereği sözleşmeye imza atmış ülkeler olan Bulgaristan ve Türkiye’de karşılıklı olarak tanınmaktadır. Türkiye’de yapılan evliliklerin Bulgaristan’da tescillenmesi yaklaşık 2 ay içinde gerçekleşmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: